SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri

SGK işe giriş bildirgesi çalışanın işe başladığı zamanı gösteren bir evraktır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nda açıkça belirtildiği şekilde işverenler, çalışanlarının işe başladığı tarihte SGK’ya girişlerini bildirerek çalıştığı zaman boyunca sigortalarını yaptırmak zorundadır. İşverenlerin SGK işten ayrılış bildirgesini teslim edene kadar çalışanının sigortasını yaparak kayıt dışılığı önlemesi gerekmektedir. İşe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinin SGK’ya teslim ile ilgili yasal süreler bulunmakta olup bu sürelere uyulmaması halinde işverenlere uygulanacak yasal yaptırımlar ve cezalar belirlenmiştir.

İşverenler tarafından düzenlenen bu bildirgelerin SGK’da bulunması gerektiği gibi çalışanlarda da bulunması gerekmektedir. Bu yazımızda işe giriş ve işten ayrılış bildirgeleri ile ilgili merak edilen tüm ayrıntıları ve bu bildirgelerin sorgulamasının nasıl yapılacağını yazımızda sizlere aktaracağız. Bildirgeler ile ilgili tüm detaylara ulaşarak yaptırımlara karşı kendinizi ve işletmenizi koruyabilirsiniz.

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri Nereden Gönderilir?

Çalışma hayatına yeni başlayan veya bulunduğu işyerinden ayrılan çalışanların işe giriş ve işten ayrılış işlemlerinin yapılabilmesi için SGK E-Bildirge uygulamasını hizmete sokmuştur. SGK İşe Giriş ekranı olarak da bilinen bu uygulama https://uyg.sgk.gov.tr/SgkTescil4a/ adresinden hizmet vermektedir. Uygulama kullanımı yetkisi işverenlere verilmekte olup kanunen de bildirgeleri elektronik ortam aracılığıyla SGK’ya bildirmesi gerekenler işverenler olarak belirlenmiştir. Sisteme giriş yapmak için;

 • Kullanıcı Adı,
 • Sistem Şifresi,
 • İşyeri Şifresi,
 • Güvenlik Anahtarı

Bilgileri ilgili kutucuklara girilerek Giriş düğmesi aracılığıyla sisteme giriş gerçekleştirilmelidir. Kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi SGK tarafından işverenlere verilmekte olup güvenlik anahtarı resimli bir doğrulama yöntemidir. Sırası ile verdiğimiz bilgiler doldurularak giriş yapılan sistemde ana menü üzerinden işe giriş ve işten ayrılış bildirgeleri oluşturularak SGK sistemine gönderilebilmektedir.

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödeme Nasıl Yapılır?

SGK Mama, Bez Parası Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

SGK Emeklilik Dilekçesi Nasıl Yazılır? Dilekçe Örneği İndir

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri Ne Zaman Gönderilmeli?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu tarafından zorunlu tutulan bu bildirgelerin SGK’ya teslim edilmesi için gereken süreler tespit edilerek bu sürelerin aşılması halinde uygulanacak cezai yaptırımlar belirlenmiştir. SGK işe giriş bildirgesi çalışanın işe başlayacağı günün bir gün öncesinde SGK’ya internet üzerinden bildirilmesi gerekirken işten ayrılış bildirgesi için 10 günlük bir opsiyon tanınmıştır. İşten ayrılan çalışanların ayrıldığı tarihten en geç 10 gün içinde SGK’ya internet üzerinden bildirmesinin yapılması gerekmektedir. 10 günlük süre resmi tatile denk gelmesi halinde takip eden mesai günü son gün olarak belirlenirken bu süre zarfında bildirgeyi SGK’ya iletmeyen işverenlerden asgari ücret aylık tutarının onda birine denk gelen tutarda ceza uygulanmaktadır.

SGK İşe Giriş Bildiri Formunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

İşe yeni başlayan çalışanın bir gün bile geciktirilmeden sigorta girişinin yapılması için düzenlenerek SGK’ya teslim edilen İşe Giriş Bildirgesi Formu içerisinde doldurulması gereken 24 madde bulunmaktadır. Belge doldurulmaya başlanırken önce maddeler içerisinde yer almayan;

 • Sosyal Güvenlik Sicil Numarası / TC Kimlik Numarası,
 • Belgenin Mahiyeti

Bilgileri doldurularak çalışan hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı maddeli alanlara doldurulmaya başlanır. Formu kısaca özetlemek gerekirse;

 • İle 10. Madde sigortalı olarak çalışacak vatandaşımızın kimlik bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Bu bölümde nüfus cüzdanı üzerinde yazılı olan kimlik bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurularak diğer maddelere geçilir.
 • İle 14. Maddeler arası da sigortalının kimlik bilgileri bölümünde yer alsa bu maddeler sigortalı çalışanın kişisel bilgilerine yöneliktir. 11. Madde TC vatandaşı olunmaması halinde doldurulacak olup diğer maddelerde öğrenim, askerlik ve ikametgah bilgileri yer alır.
 • İle 20. Madde arası sigortalı olarak işe başlayacak vatandaşımızın SGK bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Bu bölümde 4/a ve 4/b olarak işe başlayacak olan çalışanın SKG bilgileri eksiksiz olarak forma işlenmelidir.
 • Madde beyan maddesi olup verilen bilgilerin doğruluğunun beyan edilmesi amacıyla formda yer almaktadır.
 • İle 24. Maddeler işyeri bilgilerinin yer aldığı bölümdür. İşyeri sicil numarası, oda sicil numarası ve işyeri adresi gibi bilgiler doldurulduktan sonra işveren veya işveren vekili tarafından onaylanan bu bölüm de tamamlanarak elektronik ortam üzerinden belge SGK’ya teslim edilir.

Belgenin teslimi ile birlikte sigortalılık fiilen başlamış olup çalışılan günler boyunca prim borçları işveren tarafından SGK’ya ödenecektir. Bu tarih itibari ile sigortalı olarak çalışmaya başlayan vatandaşlarımız sosyal güvence sahibi olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

SGK İşten Ayrılış Formunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

4/a ve 4/b kapsamında sigortalı olarak çalışanların işten ayrılarak sigortalılık işlemlerinin sonlandırılması için düzenlenerek işten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde gönderilmesi gereken SGK İşten Ayrılış Bildirgesi Formu içerisinde de benzer şekilde doldurulması gereken 24 madde bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Sicil Numarası / TC Kimlik Numarası bilgisi doldurularak başlanan formda yer alan bilgileri sizler için özetlemek gerekirse;

 • İlk 11 madde işten ayrılma gerçekleştiren çalışanın kimlik bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Bu bölüm sigortalının nüfus cüzdanı yardımıyla kolayca doldurulmaktadır.
 • Madde sigortalının ikametgah bilgilerinin yer aldığı bölümdür. İkametgah adresi ve iletişim numaralarının yer aldığı bu madde doldurularak formun diğer bölümlerini doldurmaya devam edilir.
 • İle 14. Madde SGK bilgilerinin yer aldığı bölümü oluşturur. 2008 öncesi çalışmışlıklar ve meslek kolu bilgilerini içeren maddeler doldurulduktan sonra diğer bölümlere geçilir.
 • İle 18. Maddeler arası hizmet bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Sigortalı işten ayrılış tarihi, nedeni ve prim kazançları yer alan bu bölümde geçen tarih ile SGK gerekli kontrolleri sağlayarak işverenlerin belgeyi zamanında teslim edip etmediğinin kontrolünü sağlayacaktır.
 • İle 21. Maddeler arası işyeri bilgilerinin yer aldığı bölümdür. İşverenler bu bilgileri doldurduktan sonra son maddelere geçebilirler.
 • İle 24. Maddeler arası form içinde yer alan bilgilerin doğruluk beyanının yapıldığı bölümdür. Bu bölüm doldurularak form SGK’ya iletilir.

Formun 16. Maddesinde yer alan işten ayrılış nedenleri için kullanılması gereken kodlar formun altında yer alan Açıklamalar bölümünün 6. Maddesinde belirtilmiştir. İşten ayrılış sebebi bu madde içerisinde yer alan kodlarla karşılaştırılarak buradan edinilen kod formun 16. Maddesine işlenecektir.

SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır?

4/a veya 4/b sigorta koluna olarak çalışmaya başlayan vatandaşlarımız E-Bildirge sisteminden işe giriş belgelerini temin edebilmektedir. İşverenlere iletilen talep ile teslim edilen bu belge için ayrıca SGK işe giriş bildirgesi E-Devlet sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulama yapabilmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekirken PTT şubelerinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifresini kolayca temin edebilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanmak için gereken tüm bilgilere sahip olduktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden hizmet veren E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

 • TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi kullanılarak sisteme giriş yapıldıktan sonra SGK işe giriş sorgulama yapmak için Kurumlar menüsünde yer alan SGK sayfasına giriş gerçekleştirilir.
 • 4A, 4B ve 4C Ortak Hizmetler menüsü altında yer alan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sekmesine giriş yapılarak sahip olunan prim günlerinin bulunduğu sayfaya giriş yapılır.

Açılan sayfada yer alan 4A Tescil Bilgileri bölümünde Durumu Aktif yazan kişilerin sigorta girişleri yapılmıştır. Giriş tarihi için detayları Hizmet Dökümü içerisinden temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu