SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Nasıl Alınır?

SGK işten çıkış bildirgesi nasıl alınır ? SGK herhangi bir iş faaliyetinde bulunan bireyin haklarını korumakla görevlidir. Kurum İşe başlayan ve işten ayrılan kişilerin kaydını belirli aşamalarda inceler ve buna göre oluşacak durumları belgelendirir. SGK işten çıkış bildirgesi alma da bu açıdan önemlidir, işten ayrılan biri en geç 10 gün içerisinde bu belgeyi sisteme vermek zorundadır. Detaylı olarak bilgiler vererek bu konuyu açıklayalım.

E-Devletten İşten Çıkış Bildirgesi Alınabilir Mi?

Normal bir çalışan işten ayrıldı ise internet üzerinden işten çıkış belgesi alamaz. SGK işten ayrılma bildirgesi alma hakkı internet üzerinden sadece işverene aittir. İşveren, çalışanların haklarını ve düzenlemelerini e devlet üzerinden çevrim içi bir şekilde yapar. Bu sisteme e-bildirge adını vermekteyiz, kanun işverenlere bu tarz işlemleri takip etmesi için şifre vermiştir. İşveren olası bir ayrılma durumunda Sosyal güvenlik kurumuna gitmeden işini halledebilir.

Normal çalışan ise SGK işten çıkış bildirgesi alma konusunda daha az imkâna sahiptir. İnternet üzerinden herhangi bir işlem yapamaz ancak eğer işveren başvuruda bulunmadıysa en yakın sosyal güvenlik kurumuna giderek SGK işten ayrılma bildirgesi alma hakkına sahiptir.

İşten Ayrılma Bildirgesi Güncellenir Mi?

En çok sorunun oluştuğu kısım ise burasıdır. İşten ayrılırken bazen gerekli kodlar olacaktır, bu kodları detaylı bir şekilde paylaşacağız. Kişinin kendi isteği ile çıkması durumunda herhangi bir işsizlik maaşı söz konusu olamaz ancak eğer işveren tarafından iş akdine son verilmiş ise işsizlik maaşı bağlanabilir. İşveren bildirgeyi yanlış bir kod ile gönderdi ise yani işsizlik maaşı alamayacak duruma geldiyse gerekli düzenleme 10 gün içerisinde yapılmalıdır. SGK işten çıkış bildirgesi alma işleminde bu aşama bu açıdan önemlidir. İşveren doğru bir şekilde hata yapmadan bildirgeyi zamanında teslim etmelidir.

Yasal olarak sosyal güvenlik kurumu bu düzeltmeden dolayı işverene herhangi bir maddi ceza kesmez ve olayı çözmeye çalışır. Dikkat edilmesi gereken husus ise güncelleme yapmak için belli zaman aralığının olmasıdır. Örnek ile açıklarsak eğer kişi işten ayrıldı ve işveren yanlış bir bildirge gönderdi ise 10 gün içerisinde düzeltmeyi yazılı olarak bildirmek zorundadır. Çıkış bildirgesi alındıktan sonra herhangi bir düzenleme yapmak mümkün değildir çünkü artık kişinin kurum ile olan bağlantısı tamamen bitmiştir. Bu hususta dikkatli olmanızı öneririz.

İşten Çıkış Kodları

İşten çıkarken gönderilen bildirgede yazı olmaz, bunun yerinde belli anlamlara gelen kodlar olur. İşveren SGK işten ayrılma bildirgesi alma işleminde bu kodları e-bildirge ile kuruma gönderir. Şimdi ise en çok kullanılan kodları sizlerle paylaşalım.

 1. Deneme süresi olan sözleşmenin işverence fesih edilmesi
 2. Deneme süresi olan sözleşmenin işçi tarafından fesih edilmesi
 3. İşçi tarafından sözleşmenin feshi( istifa)
 4. Belirli süreli iş sözleşmesinin bitmesi
 5. Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirmeden fesih edilmesi
 6. Emeklilik nedeniyle sözleşmenin bitmesi
 7. Malulen Emeklilikten dolayı sözleşmenin bitmesi
 8. Ölüm nedeniyle
 9. İş kazası neticesi ölüm
 10. Askerlik nedeniyle
 11. Bayan işçinin evlenmesi
 12. Emeklilikte yaş dışındaki primin tamamlanması
 13. Toplu işçi çıkartma
 14. İş yeri nakli
 15. İşin bitmesi
 16. Mevsim bitimi
 17. İş yerinin kapanmasından dolayı
 18. Kampanya bitimi
 19. Statü değişikliği nedeniyle
 20. Diğer oluşacak nedenler
 21. İşçinin zorunlu neden sunması
 22. İşçinin sağlık sorunlarından dolayı
 23. İşverenin mobbing yapmasından dolayı
 24. Disiplin kurulu kararı ile
 25. Tutukluluk nedeniyle
 26. İşverenin sağlık nedeni ile
 27. İşçi ahlakının bozulduğunu gösteren durumlardan ötürü
 28. Vize süresinin Bitişi
 29. OHAL / KHK
 30. İş yerin devri
 31. Özelleştirme nedeniyle

İşten Çıkış Bildirgesini SGK’ya Bildirmeyen İşverenler İçin Ne Yapılabilir?

Bazı özel durumlarda işverenler çalıştırmış oldukları işçilerden özel primler alır ve bildirgeyi Sosyal güvenlik kurumuna bildirmezler. SGK işten çıkış bildirgesi alma hakkına yasal olarak sahip olan işçiler ise bu durumu yetkili organlara bildirirler. Kendileri bizzat kuruma gidip, çıkış bildirgesini alabilirler ancak oluşacak sorumluluk tamamen işverene aittir. Yani siz çıkış bildirgesini almak zorunda değilsiniz, işveren bildirmek zorundadır.

Bu gibi durumlar ile karşılaşırsanız, iş yerine maddi ve manevi dava açabilirsiniz. Çalışmayan birini çalışmış olarak göstermek yasal olarak suçtur.

Sosyal Güvenlik Kurumu Bildirgeyi Kaç Günde Onaylar?

İşten ayrıldıktan sonra en geç 10 gün içerisinde işveren sosyal güvenlik kurumuna bildirgeyi sunar. Kurum ise yeterli incelemeleri yaptıktan sonra en geç 1 gün içerisinde dilekçeyi onaylar ve işten çıkışınız onaylanmış olur. SGK işten ayrılma bildirgesi alma işlemi uzun soluklu olmamakla beraber, hemen yapılması yasal olarak düzenlenmiştir.

SGK’da çalışan kişilerin keyfi kararını beklemek gibi bir derdiniz olmaz çünkü yapılacak işlemler ani bir adım ister. İşlem Cuma günü son iş saatinin son dakikalarına geldiyse, yasal olarak ne işveren ne de işçi sorumludur. Yetişmeme gibi durumunda 10 günü geçse dahi işlem hafta sonuna kayacağı için kimse sorumlu olmaz ve akabindeki pazartesi günü işlem onaylanır.

Genel hatları ile işten çıkış bildirgesi alma işlemleri bu şekilde olup, sorumluluğun büyük kısmı işverendedir. İşin takibini eğer işveren yapmıyor ve zamanında bildirgeyi göndermiyorsa kendisi suçlu durumuna düşüyordur. İşçi bu aşamada olayı takip etmeli ve sürekli olarak sosyal güvenlik kurumu ile iletişim halinde olmalıdır.

SGK Rapor Parası Hesaplama

SGK Rapor Parası Sorgulama

İlgili Makaleler

2 Yorum
 1. Ben 15/03/1985 tarihinde işe girdim işe giriş bildirgesi var bir gün bile ödeme yapmamış bu şike piysada yok 1.5 sene çalıştım ne yapmam lazım

  1. Merhaba, elinizdeki belgelerle ve şahitlerinizle İş Mahkemesine müracaat ederek çalıştığınızı kanıtlayıp sigorta priminize eklettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu