SGK

SGK İstirahat Raporu Sorgulama

İstirahat raporu, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan bir işçinin herhangi bir rahatsızlığından dolayı istirahat etmesi gereken durumlarda verilen rapordur. İstirahat parası alabilecek kişilerin ise SGK kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra parayı almadan önceki 90 gün süresince primin yatması şarttır. İstirahat parası almak isteyen kişilerin gerekli belgeleri temin etmelerinin ardından SGK’ya başvuru yapmaları gerekmektedir. Kurum başvuruyu incelemesinin ardından paranın verilip verilmeyeceğini bildirmektedir. SGK istirahat raporu sorgulama işlemi yaparak durumu netleştirmek isteyen kişiler bunu öğrenebilmek için internet ortamından faydalanabilmektedir. Geçmiş dönemlerde iki farklı site olan; E-Devlet ve E-SGM üzerinden rapor sorgulama işlemi yapılabiliyorken günümüzde E-SGM sitesinin kapatılması nedeni ile işlemler yalnızca E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sistemi kullanabilmek için şifre ve kullanıcı adı gibi bilgilerin mutlaka olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerinden 2 TL karşılığında giriş yapabilecekleri şifreyi edinebilmektedir.

E-Devletten SGK İstirahat Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK istirahat raporu sorgulama işlemleri internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için yapılması gereken adımlar:

 • E-Devlet sayfasına giriş için gerekli bilgiler girilerek giriş yapılır.
 • C. Kimlik Numarası ve E-Devlet Şifresi yazılarak sisteme giriş yapılır.
 • E-hizmetler menüsüne tıklanır.
 • 4A/4B İş göremezlik Ödemesi Görme sayfasından detaylı bilgi alınabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişiler herhangi bir nedene bağlı olarak rapor almaları gereken durumlarda rapor ya da istirahat parası almaktadır. Sigortalı olan kişilerin rapor parası alabilmesi için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlara bakmak gerekirse:

 • Sigortalı olarak çalışan kişinin iş yerinde kaza geçirmesi ya da meslek hastalığı yaşaması,
 • Herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak rapor alan ve rapor aldığı tarihten önce 3 ay boyunca primin ödenmiş olması,
 • Sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yapmaları nedeni ile aldığı rapor tarihinden 3 ay önce prim ödemiş olması koşuluna bağlı olarak rapor almaları mümkün olmaktadır.

Tüm bu şartları sağlayan kişilerin SGK istirahat raporu sorgulama işlemi yaparak raporlarını sorgulamaları mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde kısa süre öncesine kadar online hizmet veren E-SGM uygulaması birçok konuda hizmet veren bir kurum olarak bilinmekteydi. Şifreye ihtiyaç duyulmadan bu sistem üzerinden yapılabilen işlemler sistemin kapatılması nedeni ile yalnızca E-Devlet üzerinden yapılabilecek konuma gelmiştir. Tek bir şifre kullanılarak yapılabilecek olan işlemler online olarak kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

SGK İstirahat Raporu Sorgulama

Çalışan kişilerin yaralanma ya da ölümle sonuçlanan iş kazalarında işçi hakları kanunlarla koruma altına alınmıştır. İş kazaları nedeni ile yaralanan ve fiziksel olarak zarar gören kişiler iyileşemez hale gelebilmektedir. Kanunların işçinin bu durumuna tanıdığı haklardan birisi olan iş göremezlik ödeneğini de SGK istirahat raporu sorgula kapsamında detaylı olarak araştırmak mümkündür. İş göremezlik raporu:

 • Sürekli iş göremezlik,
 • Geçici iş göremezlik olarak ikiye ayrılmaktadır.

SGK İş Göremezlik Raporu Sorgulama

Geçici iş göremezlik raporu; bazı nedenlere bağlı olarak çalışamayan sigortalıya verilen rapordur. Bu rapor kişinin istirahat ettiği süre zarfında para almasına da imkan tanımaktadır. Bu parayı çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almaktadır. Geçici iş göremezlik raporu ile alınan rapor parası SGK istirahat raporu sorgulama sistemi aracılığı ile sorgulanmaktadır. Kişilerin  geçici iş göremezlik raporu ile ödeme alabilmesi için kuruma bizatihi olarak başvurması gerekmektedir.

Geçici İş Göremezlik Raporu Nereden Alınır?

Rapor parası çalışamayan işçiler için ödenmektedir. Bunun için işçilerin sağlık durumlarının rapor ile ispatlanması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilen sağlık kuruluşları:

 • Devlet hastaneleri,
 • Üniversite hastaneleri,
 • Sağlık Ocakları veya Aile Hekimliği,
 • Özel hastaneler,
 • SGK ile anlaşmalı olan sağlık kurumlarından rapor alınması mümkündür.

Geçici iş göremezlik raporu tek hekimden en fazla 10 güne kadar alınacak olan raporlar yardımı ile SGK tarafından ödenmektedir. Yine aynı hekimden 10 günlük rapor alınması ile SGK ödeme yapmaktadır. Bir yıl içerisinde en fazla 40 güne kadar rapor parasının ödenmesi sağlanmaktadır. 40 günden fazla raporlar için SGK tarafından ödeme yapılmamaktadır. Geçici iş göremezlik raporu ile alınan rapor parası SGK istirahat raporu sorgulama sistemi aracılığı ile kolaylıkla sorgulanabilmektedir.

SGK İstirahat Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürekli iş göremezlik raporu da SGK istirahat raporu sorgulama sistemi aracılığı ile sorgulanmaktadır. İş kazası geçiren ve meslek hastalığı dolayısı ile çalışmasına son vermek zorunda kalan sigortalılar için sürekli iş göremezlik raporu verilmektedir. Bu kişilere süreli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır. Bu gelir hesaplanırken sigortalı kişinin mesleğinde kazanma gücünü ne oranda kaybettiği göz önüne alınmaktadır. Genel olarak sürekli tam iş göremezlik raporu alan sigortalı kişilere gelirlerinin % 70 oranında maaş bağlanmaktadır.

Sağlık Kurulu Raporu ve SGK İstirahat Raporu Sorgulama

Geçici veya sürekli iş göremezlik için gerekli olan sağlık raporları sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Bunun için E-Devlet sistemine giriş yapılmaktadır. Sisteme giriş sonrasında:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesine girilir
 • Hizmetler arasından ”Tedavi Bilgileri Sorgulama” bağlantısına girilir.
 • Açılan sayfada ”Başlangıç Tarihi” ve ”Bitiş Tarihi” bölümleri arasında tedavi bilgisi tarih aralıkları belirlenmektedir.
 • Tarih aralığı seçilirken 30 günlük aralıklar ile sorgulama yapılmaktadır.
 • Tarih aralığının seçilmesinden sonra ”Sorgula” butonuna tıklanarak işlem tamamlanmaktadır.

Sağlık kurulu ve SGK istirahat raporu sorgulama işlemi yaparak tüm bilgilerin detaylı olarak alınması mümkün olmaktadır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. 04.02.2019 tarihinde 1 gün rapor aldım 05.02.2019 tarihinde baktığımız ise henüz sistemde gözükmüyor neden?

  1. Merhaba
   İstirahat raporunuzu iş yerinizin sistemden onaylaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu