Sosyal Yardım Platformu

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK prim borcu sorgulama TC ile internet üzerinden ücretsiz olarak yapılabilmektedir. SGK resmi internet sitesi ve E-Devlet aracılığıyla yapılan borç sorgulaması ile vatandaşlarımız ve işverenler SGK prim borçlarını kolaylıkla öğrenebilmektedir. Geçmiş yıllarda bağlı bulunulan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı temsilciliklerine gidilerek yapılan bu işlemler için günümüzde internet ortamında birkaç dakikamızı ayırmak yeterli olmaktadır. Bu yöntemler aynı zamanda sizlerin sıra bekleyerek borç ödeme işlemlerinizi önlemek için de kullanılmakta olup kredi kartınızla dilediğiniz SGK bocunuzu dakikalar içerisinde ödemenize imkan tanımaktadır. Her geçen gün gelişen SGK teknolojik alt yapısı ile güncel hizmetleri sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda SGK prim borçlarınızı öğrenmeniz, online olarak ödemeniz ve borçlarınızı ödemezsiniz sizi nelerin beklediğini ayrıntılı olarak öğrenebileceksiniz.

E-Devlet SGK Prim Borcu Sorgulama

Nisan 2018 tarihi itibariyle kullanıcı sayısı 35 milyona yaklaşan E-Devlet Kapısı uygulaması hizmete girdiği yıldan itibaren kamu kurumlarının verdiği hizmetlerin pek çoğunu bünyesine katmaya devam etmektedir. Resmi işlemlerinizi 5 dakikanızı ayırarak gerçekleştirebileceğiniz E-Devlet üzerinden SGK prim borcu sorgulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. İşlemleri gerçekleştirebilmek için tek ihtiyacınız olan TC Kimlik Numaranız ile birlikte E-Devlet şifresi sahibi olmanızdır. Bu iki veri kullanılarak E-Devlet üzerinden sunulan tüm resmi işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları Nelerdir?

Eğer 35 milyona yaklaşan E-Devlet kullanıcıları arasında değilseniz en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenizi talep edebilirsiniz. 2 TL işlem ücreti karşılığında kapalı zarf içerisinde size teslim edilecek şifre E-Devlet kapısını açan giriş anahtarınız olacaktır. Şifrenizi temin ettikten sonra https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden hizmet veren uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. E-Devlet uygulamasını kullanmak için gereken bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra borç sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için izlemeniz gereken işlem adımları sırası ile sizlerle paylaşıyoruz.

 • Web tarayıcınızın adres sekmesine E-Devlet kapısı resmi adresini yazarak işe başlayın.
 • Açılan sayda Giriş Yap sekmesini seçerek TC Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifrenizi ilgili kutucuklara yazarak aşağıda yer alan düğme yardımı ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra açılan sayfada yer alan Kurum menüsünü seçerek, E-Devlet bünyesinde hizmetleri bulunan kurumların sayfasına yönlendirilirsiniz. Alfabetik sıraya göre listelenen kurumlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumu linki yardımıyla ilgili sayfaya giriş yapabilirsiniz.
 • Ortak Hizmetler menüsü altında en üst sırada yer alan 7143 GSS Yapılandırma Borç Sorgulama ve Döküm Alma sekmesine giriş yapmanız halinde sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sorgulama sonrasında açılacak sayfada güncel prim borcunuzun detayını öğrenebilirsiniz. Borcunuzun bulunmaması durumunda bu tutar 0,00 TL olarak gösterilecektir.

E-Devlet şifrenizi temin etmeniz için PTT şubelerine gitmeniz gerektiğinden konumuzun başında bahsetmiştik. 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi temin edilme işlemi ilk kez E-Devlet şifresi temin edecek vatandaşlarımız için gerçekleştirilen bir işlem olup E-Devlet şifresini kaybeden vatandaşlarımız PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi temin etmek için 4 TL işlem ücreti ödemesi gerçekleştireceklerdir. E-Devlet sistemine getirilen cep telefonu doğrulama hizmetini kullanmanız size yeniden E-Devlet şifresi işlem ücreti ödemesinden kurtaracak, şifrenizi unutsanız bile cep telefonunuza şifrenizi talep edebilmeniz olanağını tanımaktadır. Bu nedenle E-Devlet sistemine giriş yaptığınızda öncelikli olarak kullanmakta olduğunuz cep telefonu numarasının doğrulamasını E-Devlet üzerinden gerçekleştirerek kayıplara karşı kendinizi güvence altına alın.

Şifresiz SGK Prim Borcu Sorgulama

E-Devlet şifresi kullanmadan TC Kimlik No ile SSK sorgulama şifresiz işlemleriniz için E-SGK internet sitesini kullanabilirsiniz. https://e.sgk.gov.tr/ adresi üzerinden hizmet veren siteye giriş yaptıktan sorgulama için sayfanın en altında yer alan Vatandaş menüsü içerisinden Kart ile Prim Ödeme sekmesine giriş yaparak Web Tahsilat sayfasına yönlendirilirsiniz. Açılan sayfada istenen;

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

 • TC Kimlik Numarası,
 • Nüfusa kayıtlı olunan il ve ilçe bilgisi,
 • Doğum yılı,
 • Cilt No bilgisi

Girildikten sonra;

 • Sorgu Türü bölümünde Diğer Tahsilatlar,
 • Sorgu Tipi bölümünde GSS Prim

Seçilerek sorgulama yaptığınızda güncel SGK prim borcunuza ulaşabilirsiniz.

SGK Prim Borçları Neden Önemlidir?

Sizlere yazımızda belirtmiş olduğumuz yöntemlerden hangisi kullanılarak SGK ödemeleri sorgulama işlemini tamamlamış olursanız olun karşınıza çıkacak olan borçları bir an önce ödemeniz gerekecektir. Çalışan ve işverenler için yapılan sorgulama sonrasında karşılaşılan borçlar ödenmediği taktirde yasal faiz uygulaması ile mevcut borçlar artacaktır. Ödenmeyen borçlar yüzünden sağlık hizmetlerinden faydalanılamadığı gibi E-Haciz uygulamasına maruz kalınabilmektedir. İşverenlerin prim borcu bulunması nedeniyle resmi kurumlara yaptıkları işlerin ödemesini alamaması karşılaşacakları en büyük problemler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle sorgulama işlemlerini belirli periyotlarda ücretsiz olarak sizlere vermiş olduğumuz yöntemlerle gerçekleştirin ve güncel borçlarınızı ertelemeden ödemeye çalışın.

SGK Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Yapılan sorgulamalar sonrasında karşılaşılan prim borçları internet üzerinden kolaylıkla ödenebilmektedir. Ödemek için vatandaşlarımızın sahip olduğu iki adet SGK borç ödeme yöntemi bulunmaktadır:

 • E-Devlet üzerinden borç ödeme,
 • E-SGK üzerinden borç ödeme

Bu iki yöntem ile ödenecek borçlar için kredi kartı kullanımı gerekmektedir. Borç ödeme işlemi için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın sistem sizi otomatik olarak E-SGK sitesi Vatandaş menüsünde bulunan Web Tahsilat sayfasına yönlendirecektir. E-Devlet kullanmanız halinde tek fark oturum açmanız nedeniyle kimlik doğrulama işlemlerini tekrarlamayacak olmanızdır. Sizlere yazımızda belirttiğimiz şekilde borç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştikten sonra görüntülenen borcunuzun ödemesini kredi kartınızla online olarak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Borç ödeme işleminiz sonrasında tarafınıza E-Dekont verileceği gibi borç ödemeniz sisteme kısa süre içerisinde işlenecektir. Borç ödeme sonrasında birkaç gün geçirerek yeniden borç sorgulaması yapmanız halinde güncel prim borcu ile karşılaşmazsınız. Bu yöntemi de borç ödemesi kontrolünü gerçekleştirmek için yapabilirsiniz.

İşveren SGK Borcu Sorgulama

Vatandaşlarımız için detaylı olarak borç sorgulama ve ödeme yöntemlerini belirttikten sonra SGK işveren borç sorgulama işleminin nasıl yapılacağını sizlere aktarabiliriz. Sorgulama için https://uyg.sgk.gov.tr/Eborcsorgu/ linkini kullanarak kısaca giriş yapacağınız sorgu ekranına yönlendirildiğinizde sorgulama için istenen;

 • TC Kimlik Numarası,
 • Şifre,
 • Güvenlik Kodu

SGK İntibak Yasası Sorgulama

Bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Bu şifre SGK’dan temin edilecek olup gerekli belgelerinizi teslim ettikten sonra tarafınıza şifreniz verilmektedir. Açılan sayfa üzerinden prim borçlarınız dahil olmak üzere tüm SGK borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

İşveren SGK Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

İşverenlerin yaptıkları sorgulama sonrasında karşılaştıkları borçları ödememeleri halinde resmi kurumlar tarafından istenen SGK borcu yoktur evrakını temin etmeleri mümkün olmamaktadır. Bu evrak kamu kurumları tarafından;

 • İhalelerde,
 • Ödemelerde

Talep edilmekte olup borç bulunması halinde yukarıda geçen işlemler gerçekleştirilmemektedir. İşverenler için yazımızda belirttiğimiz borç sorgulama işlemi sonrasında görüntülenen borçların ödenmesi için çeşitli yöntemler bulunmakla birlikte bilinen en pratik yöntem internet üzerinden kredi kartı kullanılarak gerçekleştirilen ödeme yöntemidir. https://e.sgk.gov.tr/ adresine giriş yapılarak İşveren menüsü altında yer alan Kart ile Prim Ödeme sekmesi kullanılarak giriş yapılan Online Tahsilat Sayfası üzerinden SGK borçlarının ödemesi gerçekleştirilmektedir. Açılan sayfaya kimlik bilgileri kullanılarak giriş yapıldıktan sonra ödenmesi gereken borcun görüntülenmesi için;

 • Sorgu Türü,
 • Sorgu Tipi

Bilgilerinin girişinin yapılarak borçların görüntülenmesi gerekmektedir. Sorgulama sonrasında karşılaşılan borçların ödemesi kredi kartı ile kolaylıkla yapıldıktan sonra kısa süre içerisinde sisteme işlenerek borcu yoktur kağıdı ihtiyaçlarının karşılanması için hazır hale gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.