SGK Rapor Parası, Geçici İş Göremezlik Ödemesi Sorgulama

Sigortalının hastalanması ya da iş kazası geçirmesi sonrasında alınmaya hak kazanılan para ile raporlu olunan süre içerisinde maaş SGK tarafından ödenmektedir.  Belirli şartların sağlanması sonrası ödenen bu ücret ile işverenin bir ilgili bulunmamakta olup rapor alınan her gün için ücret kurum tarafından sigortalıya ödenmektedir. Kişinin işe gidememesi durumuna maddi kayıplarının karşılandığı bu sistem ile hem sigortalı hem de işveren mağdur olmamaktadır.

Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden SGK rapor parası için rapor bilgilerinin yer aldığı belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilerek kurum tarafından incelemenin yapılmasının ardından işlem sonuçlanmaktadır. Yapılan incelerin ardından sigortalının geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazandığı durumda Sosyal Güvenlik Kurumu Ziraat Bankası ya da PTT şubelerine ücreti yatırmaktadır. Ödemenin yapılıp yapılmadığında bakılması içinse e-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemi kolaylıkla yapılmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Geçici iş göremezlik ödemesi hakkında bilgilere ve yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için online olarak SGK rapor parası sorgulama işlemi yapılmaktadır. Bu işlem e- devlet üzerinden yapılmakta olup sisteme giriş için T.C Kimlik numarası ve e- devlet şifresi gerekmektedir. Eğer sigortalının e-devlet şifresi bulunmuyor ya da unuttu ise PTT şubesinden yeni bir şifre talep etmek mümkün.

Rapor parası sorgulama işlemleri aşamalı olarak aşağıda verilmiştir.

 • https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine T.C. Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.
 • Giriş yapıldıktan sonra açılan sayfanın sol üst tarafında yer alan e- hizmetler kısmı seçilir.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na tıklanır. Buradan ortak hizmetler seçilir.
 • Son olarak ise İş Göremezlik Ödemesi Görme 4/A-4/B seçilerek istenilen bilgilere ulaşılarak sorgulama işlemi tamamlanır.
 • Ekranda ödendi,
  • merkeze gönderildi,
  • bankaya gönderildi,
  • emanete alındı gibi ifadelerle karşılaşılabilir.

Eğer rapor parası merkeze alındı ifadesi ile karşılaşıldı ise bu rapor parası onayının gerçekleştiğinde işarettir. Bu ifadeden SGK onay vererek ödemenin bankaya gönderileceği anlaşılmaktadır. Böyle durumda rapor parası 1 hafta içerisinde Ziraat Bankası veya PTT şubesine yatırılmaktadır. Ekranda SGK rapor parası bankaya gönderildi ifadesi yer alıyorsa en yakın PTT şubesini nüfus cüzdanı ile beraber uğrayarak ödeme alınabilir. SGK rapor parası ödendi ifadesi ile karşılaşıldığında ise yapılması gereken tanımlı banka hesabının kontrol edilmesidir. Sosyal Güvenlik Kurumunda kayıtlı olan hesaba para yatırılmıştır. Birden fazla kayıtlı hesap bulunuyorsa iki hesap da kontrol edilmelidir.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası sigortalının hastalık, iş kazası, hamilelik sırasında istirahat için Sosyal Güvenlik Kurumu ve yetkili kuruluşları ya da hekim raporlarında yazan rapor gün sayısı kadar geçici iş görememe durumudur. Bu süre içerisinde oluşabilecek maddi kayıpları önleme yolu olarak rapor parası sigortalı işçiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmaktadır.

 • Öncelikle rapor parasını alabilmenin ilk şartı raporun işverene teslim edilmesidir.
 • Ardından işveren sağlık raporunu sigortalıdan teslim aldığı 5 gün içerisinde e- rapor sistemine girmektedir.
 • İşçinin bağlı olduğu SGK birimine ulaşan rapor yetkilerce incelenerek onay sürecinden geçer.
 • Raporun onaylanmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu PTT’ye ödeme talimatı vermektedir. Bu sırada işçiye mesaj yoluyla bilgi verilmektedir.
 • İşçinin rapor parası Ziraat Bankası ve PTT şubesine yatmanın ardından işçi rapor parasını almaktadır.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

Sigortalı çalışan işçi hastalık, iş kazası, meslek hastalığı, hamilelik durumunda geçici olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bulunan hastane tarafından yazılan rapora denir. Bu raporu işçinin işverene vermesinden ve işverenin SGK’ya durumu bildirmesinden sonra çalışamadığı geçici süre için ücret almaktadır. İş Göremezlik Ödenekleri iki çeşittir. Geçici iş göremezlik ödeneği geçici olarak işi gerçekleştiremez işçiye verilirken sürekli iş göremezlik ödeneği işçinin geçmeyecek bir hastalığa, devam eden bir meslek hastalığına ya da iş kazası durumunda oluşan sakatlık sonucu verilmektedir.

İstirahat süresi olarak ifade edilen geçici çalışamama durumu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği almak için gerekli olan belgeler bulunmaktadır. Ödemenin ne kadar yapılacağı ise tedavi çeşidine göre değişmektedir. Meslek hastalığı ya da iş kazası durumunda verilecek ödemelerden yatarak tedavi olanlara günlük kazançlarının yarısı, ayakta tedavi olanlara ise günlük kazancın 2/3 ün ödenir. Her gün için ödenen geçici iş göremezlik ödeneği 4/b sigortalı işçiye iş kazası ve meslek hastalığı durumunda geçici iş göremezlik ödemesi yatarak tedavi süresinde ya da sonrasında rapor aldıkları sürede ödenir.

İş Göremezlik Ödeneği İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İş göremezlik ödeneği için raporun alındığı tarihten 1 yıl öncesinde en az 90 günlük primin yatmış olması gereklidir. 1-2 gün kısa sürede alınmış raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik ödeneği için onaydan geçmemektedir. Geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanmak için raporda hastalık teşhisi olmak zorundadır. Raporda teşhis yoksa iş göremezlik ödeneği verilmez. Sigortalının raporu adrese ya da hastaneye en yakın olan Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmelidir. Bağlı olunan SGK’ya bildirilmesinin ardından iş göremezlik ödeneği alınabilir. Ödenek için yaş faktörü dikkate alınmayıp sigortalılık süresi önem arz etmemektedir. 4/b kapsamında çalışan sigortalı ve tarım orman işlerinde süreksiz olarak hizmet sözleşmesi ile çalışan sigortalının geçici iş göremezlik ödeneği alması prime ilişkin borçlarının ödenmiş olmasına bağlı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu