Sosyal Yardım Platformu

2019 SGK Rapor Parası Sorgulama

2019 SGK Rapor Parası Sorgulama

2019 rapor parası sorgulama, SSK’lı olarak çalışan ve geçirdiği hastalık nedeniyle uygun bir rapor alan herkesin yasal hakkıdır. Rapor parası ilgili kanunda iş göremezlik ödeneği olarak geçmektedir. Bu ödenek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Rapor parası alınmış olan raporun 3. gününden itibaren ödenmektedir. Yani iki günlük olan raporlar için herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. İstirahat edilmesi gereken bir hastalık, iş kazası, doğum, meslek hastalığı gibi rahatsızlıklardan dolayı alınan raporlar için rapor parası alınabilmektedir.

Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Rapor parası sorgulama işlemleri günümüzde hem online hem de telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. Online olarak sorgulamalar E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemi için yapılması gerekenler;

 • Sorgulama için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine girilmesi gerekmektedir.
 • Açılmış olan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ yazılı olan mavi kutucuğun tıklanması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi girerek kimlik doğrulama işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Alternatif olarak giriş yapabileceğiniz kimlik doğrulama yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir;
  • İnternet bankacılığı
  • Mobil imza
  • Elektronik imza
  • C kimlik kartı
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılacak olan sayfada sorgulama işleminiz otomatik olarak yapılarak, görüntülenebilecektir.

Telefon aracılığı ile yapılan sorgulamalar için ise Alo 170’in aranması gerekmektedir. Alo 170’i arayarak Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili tüm sorularınızı sorabilir, sorgulamalarınızı yaptırabilirsiniz. www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak, danışmanlarla canlı olarak yazışabilirsiniz. Hem telefon hem online olarak Alo 170’i kullanmanız mümkün olacaktır.

Rapor Parası Hesaplamaları Nasıl yapılır?

Sigortalı kişilere hastalıkları sebebi ile verilen iş görmezlik ödenekleri;

 • Kurumlarca yetkilendirilmiş hekimler tarafından
 • Sağlık kurullarından alınan istirahat raporları olması şartı ile sigortalıya verilir.
 • İş görmezlik ödenekleri, iş görmezliğin üçüncü günüden başlayarak her gün verilir.

Hastalık hali nedeni ile verilen iş görmezlik ödenekleri yatarak tedavi gören sigortalı hastalar için günlük kazançların yarısı ve ayakta tedavi gören sigortalı hastalar için günlük kazançlarının üçte ikilik kısmı olarak verilir.

Rapor parası hesaplamaları yapılırken sigortalı vatandaşın son üç aylık kazancının brüt tutarı baz alınır. Sosyal Güvenlik Kurumu iki gün ve iki günden daha az olan raporlar için ödeme yapmaz. Bu nedenle rapor parası hesaplanırken raporda belirtilen gün sayısından iki gün çıkarılarak hesaplama yapılır. Sigortalı vatandaşlara verilen 10 günlük bir sağlık raporu varsa bunun 8 günlük kısmında rapor parası ödemesi yapılır. Rapor parası taban ve tavan sınırları asgari ücretin ne kadar olduğu ile bağlantılı olarak belirlenir. Buna göre;

 • 2019 yılı için günlük alınabilecek olan en yüksek rapor parası tutarı 554 TL
 • 2019 yılı için günlük alınabilecek en düşük rapor parası ayakta tedaviler için 56,84 TL ve yatarak tedaviler için 42,63 TL olmaktadır.

Rapor Parası Hesaplama Örnekleri

Rapor parası hesaplama işlemlerinde SSK’lı çalışanın son 3 ayda aldığı brüt ücretler baz alınmaktadır. Hesaplamalar için bazı örnekler şu şekildedir;

 • SSK’lı çalışanın son 3 ayda toplamda 7,500 TL brüt maaş aldığını düşünüldüğünde;
 • Günlük brüt ücreti 83,33 TL olacaktır.
 • Kişi ayakta tedavi için rapor almış ise günlük brüt ücretinin 3’te ikisini rapor parası olarak alabilmektedir. Bu durumda alacağı günlük rapor parası 55,55 TL olacaktır. Bu durumda 10 günlük rapor parası ne kadar sorusunun yanıtı 444,44 TL (55,55 TL x 8 gün) olacaktır.
 • Kişi yatarak tedavi için rapor almış ise günlük brüt ücretinin yarısı kadar rapor parası alabilmektedir. Bu durumda alacağı günlük rapor parası 41,66 TL olacaktır. Bu şartlarda 5 günlük rapor parası ne kadar sorusunun yanıtı 124,99 TL (41,66 TL x 3 gün) olacaktır.

Rapor Parası Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Rapor parası almak için gereken bazı şartlar vardır. Rapor parası şartları şu şekildedir;

 • İş görmezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde minimum 90 günlük prim ödemesi bildirilmiş olması gerekir.
 • İstirahatli olunan tarihte sigortalının sigorta niteliğinin devam ediyor olması gerekir.
 • Sağlık raporunun kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporunun alınması gerekir.
 • BAĞ-KUR kapsamında yalnızca yatarak tedavi için rapor parası alınabilmektedir.
 • 10 güne kadar verilen raporların tek bir hekim tarafından verilmesi gerekir.
 • 10 günden fazla alınan raporların tekrarlarında yapılacak işlemi aynı hekimin yapması gerekir.
 • Bir yıl içerisinde alınan raporlarda bir hekimin verebileceği rapor gün sayısı 40 gün olabilir. 40 günden fazla olan sağlık raporları sağlık heyeti tarafından verilmelidir.

Rapor Parası Başvuruları Nereye Ve Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile vatandaşlara sağlanan kolaylıklar her geçen gün artmakta ve bu durum resmi işlemlerde vatandaşlara kolaylıklar sağlamaktadır. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan internet kullanımı sayesinde resmi işlemleri online olarak yapmak çok daha kolay ve hızlı olmaktadır.

Rapor parası ve bunun gibi pek çok işlem için yapılacak başvuruları anında gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Rapor parası başvurularında hastanelerde vatandaşların adına yazılan raporları oluşturulan Medusa sistemi sayesinde online sisteme girişleri otomatik olarak yapılmasına olanak sağlamaktadır. Rapor parasını alabilmek için rapor sahibi sigortalıların ve işverenlerin yapması gerekenler şu şekilde sıralanır:

 • Rapor alan sigortalı vatandaşların aldıkları raporları işverenlerine teslim etmeleri gerekir.
 • İşverenlerin rapor girişlerini 5 gün içerisinde e-rapor sistemine girmeleri gerekir.
 • İşverenlerin rapor girişini yapmamaları durumu cezai işlemlere maruz kalmalarına sebep olabilir.

Daha sonraki adımda ise Sosyal Güvenlik Kurumu incelemeleri başlayacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu hem raporu hem de rapor sahibinin şartlara uyumlu olup olmadığını inceleyerek karar vermektedir. Şartlara uyumlu olan rapor sahiplerine ödenecek olan tutar hesaplaması yapılarak ödeneği verilir.

Ödenekler sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumunda kayıtlı olan banka hesabına yatırılmaktadır. Sigortalının kayıtlı hesabı yoksa PTT aracılığı ile ödeneğini alabilir. Rapor parasının yatırıldığı bilgisi SMS yolu ile hak sahiplerine bildirilir ve sigortalılar paralarını alırlar. Rapor parası başvuruları olumlu sonuçlanması durumunda 15 günlük süre içerisinde hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır.

Rapor Parası Ödemeleri Nereye Yapılır?

Rapor parası ödemeleri SGK tarafından yapılmaktadır. SGK ile anlaşmalı olan bankalardan biriyle çalışıyorsanız ve bu hesabınız SGK sisteminde kayıtlı ise ödeme banka hesabınıza yapılmaktadır. Kayıtlı bir hesabınız yoksa ödeme şahsınız adına PTT üzerinden yapılmaktadır. SGK sisteminde kayıtlı bir hesabınız yok ise bu kaydı yapmak için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Yeni Hesap Tanımlama seçeneğine tıklamalısınız.
 • Hesabınızın bulunduğu bankayı seçerek Sorgula seçeneğine tıklamasınız.
 • Sorgulama işlemi tamamlandığında ilgili bankada bulunan hesaplarınız sayfanın altında sıralanacaktır.
 • İlgili hesabı seçerek ve gerekli bilgileri girerek hesap tanımlama işlemini tamamlayabilirsiniz.

PTT üzerinden yapılan ödemelerinizi alabilmek için nüfus cüzdanınız ile birlikte siz en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu raporu inceledikten sonra uygun görüldüğü takdirde 15 iş günü içerisinde ödemeleri yapmaktadır.

SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Geçici İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır?

SGK Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. ismail hakkı gökkaya dedi ki:

  1
  15/12/2018 tarihinde ameliyat oldum.10+10 =20 gun raporum var sirkete verdim 170 ariyorum dijital ortamda onay verilmemis diyor sirketin muhahasebe muduru verdik diyor velhasil rapor parami alamiyorum.ne yapmaliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 2. SERHAT YÜCE dedi ki:

  Merhaba Ben 20.11.2018 Salı Günü Rapor Almıştım Aldıktan Hemen 1 Gün Sonra Raporumu Şirkette Ulaştırdım Raporlu Olduğum Günün Parası Maaş Aldığım Gün Yani 06.12 2018 Tarihinde Kesildi Bu Parayı Nerden Nezaman Ve Kaç Güne Yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporların ödemesini Sosyal Güvenlik Kurumu yapıyor. Ücretinin alınabilmesi için en az üç günlük rapor olması gerekir. 1 günlük rapor ile çalıştığınız kurumdan mazeret izinli sayılırsınız.

 3. Ahmet dedi ki:

  Ben ameliyat oldum 1 gün hastanede kaldım doktorum ilk önce 10 gün rapor yazdı, rapor sonunda kontrol yazıyordu. Raporun sonunda bir 10 gün daha yazdı i. şimdi ben 18 günlük mü yoksa 8+8 16 günlük mü rapor parası alacağım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, raporda yazılan gün kadar ücret alırsınız