E-Devlet SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

E-Devlet SGK şahıs ödemeleri banka hesabına tanımlama işlemi ile uzun zamandır postane üzerinden yapılan süt parası, rapor parası, iş göremezlik ödeneği, çeyiz yardımı ve benzer ödemeler artık şahıs banka hesaplarına yatırılacak. Yapılacak başvurunun sonrasında her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılan bu ödemeler yine aynı tarihlerde ödenecek. E Devlet internet sitesi gün geçtikçe hayatı kolaylaştırmaya yönelik hizmetler ile karşımıza çıkıyor. Bu hizmetlerden biride yeni uygulanmaya başlayan SGK ödemelerinin kişiye yapılması oldu. Daha önceki dönemlerde postaneden yardım parasının yatırılıp yatırılmadığını sorgulayan başvuru sahipleri, artık internet bankacılığı ile ödeme durumlarını görebilecek.

SGK şahıs ödemelerini banka hesabına tanımlama işlemi için E Devlet giriş bilgilerine ihtiyacınız bulunmaktadır. E Devlet sistemine giriş için dilerseniz en yakın postaneden E Devlet şifresi alabilir, dilerseniz internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ya da elektronik kimlik kartı ile giriş yapabilirsiniz.

SGK Şahıs Ödemesi Nedir? 

SGK şahıs ödemesi devlet tarafından belirtlenen şartları sağlayan kişilere yapılan bir yardımdır. SGK şahıs ödemelerinin neler olduğunu maddeler halinde sıralamak gerekirse,

 • 4A Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim
 •  4B Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim
 •  Bağ-Kur Mahkeme Kararı ile Maaş Ödemesi
 •  Bağ-Kur Tütün Ödemesi
 •  Bloke Konulan Emekli Maaşı
 •  Çölyak Metabolizma Ödemesi
 •  Emekli Hareketsiz İadesi
 •  Emsan Devir Öncesi Emanet İade
 •  Emzirme Yardımı Ödemesi
 •  Geçici İşgöremezlik Ödemesi
 •  Gelirlerden Red ve İadeler
 •  Şahıs Diş Ödemesi
 •  Şahıs İlaç Ödemesi
 •  Şahıs Sağlık Yolluğu Ödemesi
 •  Şahıs Tıbbi Malzeme Ödemesi
 •  Tedavi Sağlık İadesi

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama Nasıl Yapılır ?

Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama işlemi için buradan ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. Sonrasında ödeme anlaşmalı olan bankalardan bir tanesini seçmeli ve sorgula butonuna basmalısınız. Bu işlemin ardından ilgili bankadaki hesabınız açılacaktır.

E-Devlet Şahıs Ödeme Tanımlaması İçin TIKLAYINIZ

sahis-odemeleri-banka-hesabi
sahis-odemeleri-banka-hesabi

Açılan hesabın solunda yer alan kutucuğu işaretlemeli ve devam et butonuna basmalısınız. Bu kutucuğu işaretlemediğiniz takdirde sistem size hata verecektir. Bir sonraki ekranda karşınıza mail adresiniz ve cep telefonu numaranız çıkacaktır. Bu kısımda da devam et butonuna tıkladığınızda, şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama işlemi tamamlanmış olacaktır.

sgk-e-devlet-sahis-odemesi
sgk-e-devlet-sahis-odemesi

Tanımlanan banka hesaplarınızı buraya tıklayarak görebilirsiniz. Hesaplarınızı gördüğünüz bu sayfada dilerseniz banka hesabınızı değiştirebilir, dilerseniz tamamen silebilirsiniz.

Şahıs Ödemelerini Banka Hesabına Almak Ücretli Mi?

Şahıs ödemelerinin banka hesabınıza yatırılması halinde sizlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak banka tarafından hesabınıza uygulanmış olan bir hesap işletim ücreti olabilir. Bu durumda muhtemelen hesap işletim ücreti yatırılan SGK ödemesi üzerinden kesilecektir.

SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama

SGK şahıs ödemeleri sorgulama işlemi E Devlet internet sitesi üzerinden yapılabileceği gibi şahıs ödemeri için banka hesabı tanımlama işlemi sonrasında kullandığınız internet bankacılığı üzerinden de yapılabilmektedir. Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız, SGK şahıs ödemeleri için tercih ettiğiniz bankanın herhangi bir şubesine giderek ücretsiz internet bankacılığı hesabı alabilirsiniz.

SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama işlemi için dilerseniz, turkiye.gov.tr internet sitesine giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde yer alan arama bölümüne “şahıs ödemeleri” yazabilir ve altta çıkan bölümlerden ilgili bölüme ulaşabilirsiniz.

E Devlet Şahıs Ödemeleri Sorgulama

E Devlet üzerinden SGK şahıs ödemeleri sorgulama işlemi için öncelikle E Devlet internet sitesine giriş yapmalısınız. Sonrasında sitede yer alan arama bölümüne “şahıs ödemeleri sorgulama” yazabilir ve açılan seçenekler içerisinden Şahıs Ödemeleri Sorgulama (Sosyal Güvenlik Kurumu) başlığına tıklayabilirsiniz. Başlığa tıkladığınızda açılan sayfada tarafınıza yapılacak olan şahıs ödemeleri ile birlikte varsa tanımlı banka hesabınızda görüntülenebilmektedir.

sahis-odemeleri
sahis-odemeleri

 

SGK Şahıs Ödemeleri Hangi Bankalara Yapılır?

SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama işlemi sırasında sistemin izin verdiği bankalar da görünmektedir. Henüz tüm bankalar ile anlaşma yapılmadığından dolayı sadece belirli bankalar üzerinden ödemenizi alabilmektesiniz. Eğer aşağıda yer alan bankalardan birini ya da bir kaçını kullanmıyorsanız, en yakın ilgili banka şubesine giderek hesabınızı açtırabilirsiniz.

 • Akbank
 • Burgan Bank
 • Fiba Banka
 • Halk Bankası
 • Şeker Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası

Cenaze Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

E Devlet Soy Ağacı Sorgulama

Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları

İlgili Makaleler

21 Yorum
 1. Ben tanımlayalı kaç ay oldu halen bankaya düşmedi.bence yalankurum şahıs ödemesi zenginlere geçerli ihtiyacı olan böyle perısan

 2. 28 mayisda ziraat bankasina gonderildi ama bankaya gittik paramizi almak icin bloke kondugu ogrendik maasimiz dul maasi banka bloke koyabilirmi bu ödemelere

 3. Merhaba şahıs ödemesini aktarım için banka hesabı tanımladım ancak 10 günü geçti hala hesaba geçmedi napabilirim?

 4. merhaba şahıs ödemesini kendi bankamıza geçirilmesini talep ettikten kaç gün sonra banka hesabımıza geçiyor?

  1. Merhabalar,

   E-Devlet üzerinden kendi banka hesap bilgilerinizi girdiyseniz eğer, en fazla 2 gün içinde edevlet’de gözüken ödemeler şahıs hesabınıza yatmış olacaktır.

 5. Ben 1 haftadir hesap tanimlama yapamadim.surekli teknik ariza nedeniyle isleminiz yapılamamaktadır deniliyor.finansbank ‘tan hesap tanımlamak istiyorum olmuyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba
   SGK şahıs ödemelerini yapabileceğiniz bankalar aşağıdaki gibi olmaktadır.
   Akbank
   Burgan Bank
   Fiba Banka
   Halk Bankası
   Şeker Bank
   Türkiye Ekonomi Bankası
   Garanti Bankası
   Vakıfbank
   Ziraat Bankası

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK il müdürlüğünü arayarak bilgi alabilirsiniz.

 6. e devletten bagkur toptan ödeme – ziraat bankasına gönderilmiştir paranızı cekebılırsınız dıyor ben e devletten zıraat hesabımı tanım ladıım 3 gun oluyor ne zaman hesabıma yatar yada yatar mı acaba ?

  1. Merhaba
   Ödemeniz sistem üzerinde tanımlandığına göre birkaç gün içerisinde hesabınıza gönderimi sağlanır.

 7. 302 TL param var nereden gönderildiğini nasıl anlarım ve ödeme tarihi geçmiş bankadan para gelmiş öyle yazıyor tekrar nereye başvurmam lazım

  1. Merhaba
   Paranın gönderildiği bankaya başvuru yapabilirsiniz.

 8. İş kazası gecırdım ziraat bankasını tanıttım bugun itibariyle e devletten baktıgımda bir miktar para var ama işlem devam ediyor yazıyo bu para ayın 1 de hesaba geçer demişlerdi lakin nezaman hesabima gecer birde ziraat bankasıyla artık çalışılmıyormuş ordaki memur öyle soyledi bu dogrumudur yahu hiç bir yerde sağlıklı tam bir bilgi yok

  1. Merhaba
   Rapor ödemeleri için
   Sağlık kurulu ya da hekimden alınmış olan sağlık raporunun işverene teslim edilmesi gerekmektedir.
   İşverene teslim edilen sağlık raporunun 5 iş günü içerisinde işveren tarafından e-rapor sistemine girişi yapılması gerekmektedir.
   E-rapor sistemine girişi yapılan raporların incelemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır.
   Raporun şartlara uyum sağlamasına karar verilmesinin ardından rapor parası rapor sahibinin hesabına yatırılmaktadır.
   Rapor parası hesabına yatırılan rapor sahibi SMS ile bilgilendirilmektedir.
   Rapor parası almaya hak kazanan rapor sahipleri SMS bilgilendirilmesini aldıktan sonra PTT şubelerine giderek rapor parası ödeneklerini almaktadır.

 9. Hesap tanimlamadan once sahıs odemem e devlette gözukuyodu tanimlama yapıldi odeme gözükmüyo hesap tanımli sadece yardımci olabilirmisiniz

  1. Merhaba
   türkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 10. Şahıs ödemem ziraat bankasından tekrar tarihi geçti SGK ya geri gönderildi her ayın 8 ve 14 .alınıyorsa ayın 7 . bankaya gönderilmesi kazm ben ölüm aylığı alıyorum 2 yıl

  1. Merhaba, bankalarda verilen günlerde ödemeniz yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu