SGK

SGK Teşvik ve Destek Mahsupları Nasıl Yönetilir?

SGK’nın teşvik ve destek mahsupları geriye dönük borçların ödenmesi için çıkarılmış bir hizmettir. Asgari Ücret Desteği ve Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçlarına mahsuplaşma aracılığı ile ödeme yapılmaktadır. Bunun yanı sıra mahsuplaşmaları sebebiyle de bazı firmalar tahakkuk fişinde gösterilen ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda muhasebe yetkililerinin fark tutarlarını muhasebeleştirmeleri için de mahsuplaşmaların nereden kaynaklandığını bilmeleri gerekmektedir. Bu aşamada da tek yöntem ‘’Müfredat Kartını’’ analiz etmekten geçmektedir. Bunun yanı sıra mahsuplaşma tutarları da müfredat kartlarında THS.TUT kolunu kısmında görülmektedir. SGK Teşvik ve Destek Mahsupları yönetimi için bu bilgiler oldukça önem teşkil etmektedir.

SGK Geriye Dönüş Teşvik Ödemeleri

SGK’dan geriye dönük teşvik ödemeleri 7103 sayılı olan Torba Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu geriye dönük teşvik kapsamını da genişletilmiştir. Buna göre Yüksek Öğretim Kurumları, okul aile birlikleri kapsamında genişletilen geriye dönük teşvik ödemeleri:

 • 5510 sayılı Kanun ile 5 puanlık prim indirimi hakkı verilmiş,
 • 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında teşvik ve desteklerden faydalanılabilir,
 • 4857 sayılı İş Kanunu ile teşvik ve indirimlerden faydalanmak mümkündür,
 • 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında geri dönük ödemeler yapılabilir,
 • 5225 sayılı Kültür Yatırımları ve Girişimlerini Teşvik Kanunu kapsamında ödemeler yapılabilir,
 • 3294 sayılı Kanun ve 2828 sayılı Kanun ve diğer kanun kapsamında prim teşviki, destek ve indirimlerinden faydalanmak mümkündür.

Teşvik Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Teşvik ödeme tarihi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 3 yıl içinde ödenmesine karar verilmiştir. Geriye dönüş teşvikten yararlanan ya da teşvik sebebiyle işverenlere iade edilecek olan ödemeler kanuni faiz esas alınması şartıyla hesaplanacaktır. Bu aşamadan sonra ise 3 sene içerisinde ödenecektir. Yapılacak olan iadeler ilk olarak vadesi gelmiş prim ve tüm borçlardan mahsup edilecektir. Ardından kanun kapsamında düzenlenmiş olarak yapılandırma ya da taksitlendirme yöntemleri ile prim ve tüm borçlardan da mahsup aracılığı ile gerçekleştirilecektir. 3 senenin sonunda ise kanun kapsamında yapılandırılma ya da taksitlendirilme nedeniyle vadesi henüz gelmemiş olan taksit ödemeleri de peşin olarak mahsup edilecektir. Bunun dışında SGK’ya borcu olmayan işverenlere ise altı ayda bir eşit taksit ile iade edilecektir.

Dava Edilmiş Teşviklerin Durumu Ne Olacak?

Mahkemeye intikal etmiş teşvik ödemeleri için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Bu noktada dava öncesi uygulanan idari başvuru tarihinden itibaren kanuni faiz işleyecektir. Bu faiz ile beraber toplam tutar hesaplanacaktır. Ardından da mahsup ya da iade edilecektir. Bunun yanı sıra şayet dava, 2019 tarihinden önce açılmışsa mahkeme tarafından bu davanın konusuz kalması sebebiyle, karar verilmesine yer olmadığına hükmedilecektir. Bunun yanı sıra yargılama harcamaları ise SGK tarafından karşılanacak ve avukat ücretlerinin yalnızca dörtte biri işveren tarafından ödenecektir. Bunun yanı sıra ilk derece mahkemeleri tarafından verilen tüm kararlar hakkında da SGK tarafından istinaf ya da temyizeye başvurulması söz konusu değildir.

SGK Geriye Dönük Teşvik Sorgulama Nereden Yapılır?

SGK geriye dönük teşvik sorgusu sayesinde işverenler kolaylıkla durumlarını öğrenebilir. Bunun yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan geri dönüş teşvik sorgusu sayesinde dolandırıcılıkların da önüne geçilmektedir. Bunun yanı sıra sorgulama sistemi sayesinde işverenler işçilerinin prim teşviklerini de kolaylıkla kontrol edebilmektedir. Geriye dönük teşvik sorgulaması yapabilmek için:

 • İşverenlerin geriye dönük teşvik sorgusu yapabilmesi için ilk olarak başvuru dilekçelerini doldurması gerekmektedir. Bu dilekçeler SGK tarafından elektronik ortamda doldurulmaya ve kaydedilmeye uygun şekilde düzenlenmiştir.
 • Potansiyel teşvik sorgulama isminde verilen bu hizmet üzerinden işverenler geriye dönük ödemelerini sorgulayabilir.
 • Sorgulama sırasında, işveren tarafından kullanılan teşvik, farklı bir teşvik türüne de aktarılabilmektedir.
 • Geriye dönüş teşvik türlerinden faydalanmamaış işverenler de geriye dönüş teşvikten yararlanabilmektedir.
 • Sorgulama yapmak için dilekçe doldurması gereken işverenler sgk.gov.tr adresine giriş yapmalı ve aylık hizmet ve prim belgelerini elektronik ortamda doldurmalıdır. Daha sonra SGK Teşvik ve Destek Mahsupları için tüm sorgulama yapılabilir.

İnternet Üzerinden Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternetten teşvik başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yapılmalıdır. Teşvik başvurusu yapmak için ilk olarak dilekçeyi doldurmak ve daha sonra işverenlerin bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu dairelerine başvuru yapması gerekmektedir. Buna göre:

 • İşverenlerin ilk olarak sgk.gov.tr adresine giriş yapması gerekmektedir.
 • Daha sonra E-SGK linkine tıklamak gerekmektedir.
 • Daha sonra ‘’İşveren’’ yazan bölümünün tıklanması gerekmektedir.
 • İşveren kısmı tıklanması gerekmektedir.
 • Ardından bu seçenek içerisinde ilk olarak işveren sistemine, daha sonra uygulamaya giriş kısmına, ardından işveren teşvikler ve tanımlar kısmına tıklanması gerekmektedir.
 • Açılan sayfa üzerinden 5510 ek 17. Madde ve teşvik kanun numara bölümlerinin de tıklanması gerekmektedir.
 • Açılan sayfa üzerinden başvuru formu doldurulmalı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmelidir.

SGK Teşvik Türü Nasıl Değiştirilir?

SGK teşvik türü değiştirmek için işverenlerin daha önce düzenledikleri aylık hizmet ve prim belgelerini de iptal etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra iptal işlemlerinin tamamlanmasından sonra yeni bir teşvik türü seçmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise:

 • İlk olarak sgk.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu internet adresine giriş yapılmasından sonra ilk olarak E-SGK kısmına tıklamak gerekmektedir.
 • Daha sonra ‘’işveren’’ kısmı tıklanmalıdır. Ardından E-bildirge bölümüne geçmek gerekmektedir.
 • Ardından Aylık prim hizmet belgesi girişi yapmak gerekmektedir.
 • Daha sonra işverene ait olan e-bildirge şifresi ile birlikte hizmet çevrimi işlemleri kolaylıkla tamamlanabilmektedir.

SGK Teşvikleri Ne Zaman Onaylanır?

SGK teşvik onayları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluğuna göre değişmektedir. Buna göre işverenlere SGK özel bir barkod numarası vermektedir. Şayet işverenin teşvik başvurusu onaylanmışsa bu aşamada 3. Şahıslar tarafından yapılan tüm değişiklik ve başvuru silme, onaylanma işlemleri www.sgk.gov.tr adresi üzerinden görülecektir. Başvuruların onaylanması 2 ya da 3 ayı bulabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluğu ve başvuru sırasında verilen bilgilerin doğruluğunun teyidi ardından başvuruların onaylanıp onaylanmadığı işveren tarafından sorgulanabilir.

SGK Geriye Dönük Teşvikten Yararlanmak için Şartlar Nelerdir?

SGK geriye dönük teşvik şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Buna göre SGK Teşvik ve Destek Mahsupları ve geriye dönük teşvik şartları ise:

 • Geriye dönüş teşvik destekleri yalnızca 1 Şubat 209 ve 30 Nisan 2019 tarihleri arasında geçerlidir.
 • Bu şartlarından faydalanmak için işçinin işe alındığı aydan önceki 3 ayda 10 günden daha fazla sigortalı olmaması gerekmektedir.
 • İşe alınacak olan kişinin İŞKUR kapsamında kaydı olması gerekmektedir.
 • 2019 senesinde tescil ettirilen iş yerleri ise bu hizmetten faydalanamamaktadır.
 • Ücret destek tutarları ise işverenin bir diğer aya ilişkin olan prim borçlarından mahsup edilmektedir. Haziran ayında işverenin yararlanacağı tutarlar, Temmuz ayının prim borçlarından mahsup edilerek temin edilecektir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu