SGK

SGK Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK vergi borcu sorgulama yolları digital ortamda bulunmaktadır. SGK vergi borcu öğrenmek isteyenler için e-devlet, e-sgm ve telefonla öğrenme gibi yollar mevcuttur. İşverenler vergi borçlarını, sigortalı çalışanlar ise prim borçlarını bu yollardan öğrenebilmektedir.

Sigortalı Çalışanlar İçin SGK Vergi Borcu Sorgulama

Sigortalıların SGK prim sorgulama e-devlet, e-sgm siteleri üzerinden veya ilçe Sgk binalarından öğrenebilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bu son seçenek gereksiz kılınsa da diğer seçeneklerin değerlendirilmesi için gerekli olan e- devlet şifresinin mevcut olmadığı durumlarda Sgk binaları ziyaret edilebilmektedir.

İşverenlerin yatırdığı sigorta primleri, yatırılış tarihi, sigorta başlangıcı ve bitişi, işe giriş ve çıkış tarihi gibi pek çok hizmet, dışarıdan da görüntülenebilir konumdadır. Bu sayede insanlar herhangi bir işverene veya sigortalı işe ihtiyaç duymadan, primlerini kendileri ödeyerek de sigortalı olabilmektedirler.

İşveren Sgk Vergi Borcu Sorgulaması

SGK işveren sorgulaması için, vatandaşta olduğu gibi e- devletten işlem yapılamamaktadır. Bunun yerine SGK’nın kendi sitesinden yapılacak işlemlerle işverenler SGK vergi borçlarını denetleyebilirler. İşverenlerin bu sorgulamayı yapabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederek barkod numarası almaları gerekmektedir. Kurumdan alınan bu barkod numarası sayesinde SSK işveren borç durumu sorgulama işlemleri yapılarak borcu yoktur belgesi sağlıklı şekilde alınabilmektedir. Borcu yoktur belgesi işverene mahkemelerde gerekli makamlarda kolaylık sağlar ve işverenin vergi kaçırmadığının belgesi olarak değer taşır. Sigortalı çalışanlardan farklı olarak işverenlerin alması gereken bu barkod sayesinde Ssk prim işlemlerinde online uygulamalar kullanılabilmektedir. Aksi halde işverenlerin her sorgulama için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret etmeleri gerekecektir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Ne İçin Kullanılır?

SGK Hizmet Dökümü sorgulaması kullanım alanları vergi borcu, sigorta prim borcu ve işveren tarafından ödenen sigorta primlerinin kontrolü amacıyla kullanılır. Sgk Hizmet Dökümü kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlar için hazırlamış olduğu online ‘ne zaman emekli olurum’ sorularına cevap veren uygulamalar kullanılarak emeklilik tarihi hesaplamaları yapılırken bu sorgulamadan yararlanılır. Bu sayede sigortalı çalışanlar tahmini emeklilik sürelerini hesaplayarak işten ayrılma durumunda veya gerektiğinde kendi primlerini kendilerini ödeyebilmektedir.
 • Kıdem hesaplamada da bu sistem kullanılır. Bu sayede kıdem tazminatları ve maaş artışı gibi konularda işçiye söz hakkı verilir. bunun yanında sistem, tanıdığı tüm haklarla kişilerde hak kaybını önlemeyi hedefler.
 • İkramiye hesaplamada bu yöntem kullanılır. Kamu kurumu çalışanlarında ikramiyelerin kıdeme göre verilmesi durumunda kişiler, alacakları miktarı buradan hesaplayabilmektedir.
 • Vize alma sürecinde istenen belgeler arasında Sgk Hizmet Dökümü de yer alır.
 • Mahkeme gibi resmi durumlarda borç sorgulaması yapılması gereken yerlerde bu belgeden yararlanılır.
 • Banka kredilerinde bazı bankalarca bu belge istenebilmektedir.
 • Yüklü miktarda mobilya ve beyaz eşya alışverişlerinde mağaza sahiplerinin işlem yapma şartları arasında bu belgenin varlığı da yer alabilir.

E-Devlet İle SKG Borcu Sorgulama

E-devletten SGK prim sorgulaması e-devlet şifresi kullanılarak yapılabilmektedir. Vatandaşlar postaneden alacakları e- devlet şifresi ve T.C. kimlik numaraları ile sisteme giriş yapabilirken, mobil imza, e- imza gibi giriş seçenekleri de sistem içinde bulunmaktadır. İstenen seçenek kullanıldıktan sonra alttaki e- hizmetler bölümüne tıklanmalıdır. Buradan 4A Hizmet Belgesi ile sorgulamanın çıktısı alınabilmektedir. Bunun yanında aynı pencereden;

 • SSK ve SGK sorgulama işlemleri
 • SSK Sicil Numarası
 • SSK Müstahaklık Durumu
 • SSK Hizmet Durumu
 • SSK Prim Ödemeleri
 • SSK İşe Giriş Tarihi
 • SSK İşten Çıkış Tarihi
 • SSK Toplam Kazanç

Bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Telefon Yoluyla SGK Borcu Sorgulama

Telefon numarası aranarak SGK borç sorgusu, Sosyal Güvenlik Kurumu Danışma Hattı ALO 170 kullanılarak yapılabilmektedir. Bu hattın kullanımı, herhangi bir belge istenmiyorsa mümkün ve kullanışlıdır. Daha çok online mecralarda yapılan SGK vergi borcu sorgulama işlemi, internetin olmadığı durumlarda yükümlülere yardımcı olabilmektedir. Bu danışma hattı kullanılarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na merak edilenler sorulabilmektedir. Arama sırasında yapılmak istenen işlem telefondaki memura söylenerek gerekli kimlik bilgileri verilir. sonrasında memurdan, kalan prim günleri, prim borcu, ödenen gün bilgisi gibi bilgiler alınabilmektedir. Bunun yanında hat farklı amaçlar için de kullanılır. Alo 170 hattı ile SGK ‘nın alanı dahilinde merak edilen tüm sorulara cevap verilmektedir.

E-Sgm İle Vergi Borcu Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden borç sorgulama işlemi primleri çalıştırdığı kurum üzerine olan işverenlerin borç sorgulaması yapabileceği bir mecradır. İşveren vergi borcu sorgulama hizmeti veren site, öncesinde alınması gereken barkodu sorarak sistemi açar. İşverenlerin il veya ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu binasını ziyaret ederek alacakları barkot, siteye giriş için şifre bölümüne tuşlanır. Sonrasında ekranda bulunan T.C. ibaresi altına T.C. kimlik numarası girilerek sisteme giriş yapılır. Bu işlemlerden sonra ekrana gelecek sayfada yapılabilecek işlemler şunlardır:

 • Mevcut borç tutarı
 • Borçların hangi dönemde oluştuğu
 • Tam iş statüsü

Bilgileri gerekli girişlerden sonra görülebilmektedir.

Kişiler Sgk’nın web sitesi aracılığı ile kendilerine ait genel sağlık sigortası ödemeleri, prim borçları, resmi sigorta işlemleri gibi bilgileri de sorgulayabilmektedir. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır:

 • SGK internet sitesinde girin.
 • Ana sayfa üzerinde bulunan E-SGK bölümüne tıklayın.
 • Bu kısımda bulunan E-SGM Hizmet Dökümü bağlantısına tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak ekranda sorulan uyruk, T.C. kimlik numarası, nüfus ili, cilt no gibi kimlik bilgilerini doldurun. Ekranın alt kısmında bulunan güvenlik kodunu istenen bölüme yazın.
 • Bu işlemlerin ardından Sorgula butonuna tıklayarak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Borcu Nasıl Ödenir?

SGK borç ödeme yolları bankalar ve son dönemde yeni ortaya çıkan E-SGK hizmeti, kart ile prim ödeme kullanılarak ödenebilmektedir. Genel sağlık sigortası prim borcu, Sgk ile anlaşmalı bankalar Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, Akbank ve PTT şubelerine ödenebilmektedir. Bunun dışında Sgk prim borcu, hesap kartı veya kredi kartı ile de ödenebilmektedir. SGk sayfasında görülen ‘karla borç ödeme’ kısmının yardımıyla kredi kartı bilgileri girilerek ödenebilecek borç, özellikle işverenlerin işini kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında devlet eliyle yapılan borç yapılandırmalarının takibi için sürekli olarak Sgk borç ve prim sorgulamaları yapılmalıdır.

E- Devlet Aracılığı İle Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Sorgulama

E- devlet kullanarak GSS primi sorgulaması için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ptt’den alınıp isteğe göre değiştirilen e- devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapılır.
 • Ana sayfada görülen menü kullanılarak e- hizmetler bölüne tıklanır. Burada ekrana gelen Sosyal Güvenlik ve Sigorta başlığına girilir.
 • Bu başlık altında bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapılır.
 • Alt başlıklar halinde sıralanmış hizmetler arasından Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama seçeneği işaretlenir.
 • Ekrana gelecek sayfa, prim borcu sorgulama sayfasıdır. İsteğe göre yazdırılabilir.

Ayrıca bu sorgulama işlemi de internet erişimi olmayan ve kullanamayanlar için ALO 170 ile verilmektedir. Bu sorgulamanın yapılabileceği başka herhangi bir kanal bulunmamaktadır. Aynı zamanda ALO 170 ile SGK vergi borcunun da sorgulanabileceği unutulmamalıdır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu