SGK

SGK Yapılandırma Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK yapılandırma sorgulama işlemi, e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilen bir işlemdir. SGK yapılandırma sorgulama işlemi yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemine E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmak gerekmektedir. E-Devlet şifresi bulunmayan kişiler internet bankacılığı, elektronik imza veya mobil imza seçeneği ile de sisteme giriş yapabilmektedir. Ancak bu kanalları kullanamayan kişilerin sisteme giriş yapabilmek için e-Devlet şifresi edinmesi gerekecektir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra e-Devlet sistemi ana sayfasında bulunan “Kurumlar” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu listeden “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçilmelidir.
 • Ardından kurumun online hizmetleri görüntülenecektir. 6552 Yapılandırma Sorgulama hizmeti ve 6736 Yapılandırma Sorgulama hizmeti ile yapılandırma sorgulaması gerçekleştirilebilmektedir.

SGK 6552 Yapılandırma Sorgulaması için 6552 Sorgulama İçin TIKLAYINIZ linkine tıklayarak hizmete erişebilirsiniz. 6736 Yapılandırma Sorgulaması içinse 6736 Sorgulama İçin TIKLAYINIZ linkine tıklanması gerekmektedir. Ancak bu durumda öncelikle kimlik doğrulaması yapmanız gerekecektir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Kapısı şifresi alabilmek için PTT kurumuna başvuru yapmak gerekmektedir. E-Devlet şifresi, e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için kullanılabilecek seçeneklerden birisidir. Sisteme giriş yaptıktan sonra şifre değişikliği yapılabilmektedir. Ancak ilk girişinizde PTT kurumundan edindiğiniz şifreyi kullanmanız gerekecektir.

E-Devlet şifresi için ilk alımınızda 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Sonraki alımlarda ise 4 TL ücret talep edilmektedir.

SGK Online Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik başvurusu işlemleri için mutlaka kuruma gitmenize gerek bulunmamaktadır. Online olarak e-Devlet sistemi üzerinden emeklilik başvurusu yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

SGK Ödemeleri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK ödemeleri sorgulama işlemi için e-Devlet sistemi kullanılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun pek çok işlemi online platform üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede bizzat kurum müdürlüklerine gitmeye gerek kalmamaktadır. SGK ödemeleri sorgulaması için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemine girerek “Kurumlar” sekmesinden “Sosyal Güvenlik Kurumu”na ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından kurum hizmetleri görüntülenmektedir. Bu hizmetler arasından “Şahıs Ödemeleri Sorgulama” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.

Şahıs Ödemeleri Sorgulama hizmetine https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkine tıklayıp kimlik doğrulaması yaparak da ulaşım sağlamanız mümkündür.

SGK Ödemesi Nasıl  Yapılır?

SGK prim ödemeleri, banka kanalları üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Birçok bankanın SGK prim ödemesi hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetleri kullanmak için banka müşterisi olma gerekliliği bulunmamaktadır. Ziraat Bankası ATM’si kullanılarak prim ödemesi işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye İş Bankası, Garanti BBVA Bankası, QNB Finansbank gibi pek çok banka üzerinden SGK prim ödemesi yapma imkanı bulunmaktadır. Ancak bankalar bu işlem için işlem ücreti almaktadır. İşlem ücreti 1 TL olarak bilinmektedir.

SGK Kredi Kartı ile Ödeme Nasıl Yapılır?

SGK kredi kartı ile prim ödemesi yapma işlemi için bankaların SGK prim ödemesi kanalları kullanılabilmektedir. Bunun haricinde e-Devlet sistemi üzerinden de SGK kredi kartı ile prim ödemesi işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Son olarak SGK internet sitesi üzerinden de kredi kartı ile online borç ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. SGK internet sitesi üzerinden borç sorgulama işlemi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf linkine tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu web tahsilat sayfasına ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından sistem sizi e-Devlet girişi yapmanız için yönlendirmektedir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra borç sorgulama ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SGK Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK yapılandırma sorgulama hizmeti gibi SGK kredi kartıyla prim ödemesi hizmeti de online olarak sunulabilen bir işlemdir. E-Devlet sistemi üzerinden ödeme yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi linkine tıklanması gerekmektedir.
 • Ardından kimlik doğrulaması yapmanız talep edilmektedir.
 • Kimlik doğrulamanızı yaptıktan sonra “Uygulamaya Git” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Sistem sizi internet tahsilat sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfaya sorgu türü, sorgu tipi ve sicil numarası girmeniz ve “Borç Sorgula” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Görüntülenecek olan sayfa üzerinden prim borcu ödemelerini kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden SGK prim borcu sorgulaması yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkine tıklanması gerekmektedir.
 • Ardından işleme devam edebilmeniz için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından sistem doğrudan borç sorgulama işlemini gerçekleştirmektedir.

SGK Prim Borcu Sorgulaması T.C. ile Nasıl Yapılır?

TC ile online prim borcu sorgulama işleminin nasıl yapılacağı çok merak edilen sorulardan birisidir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu online prim borcu sorgulaması için yalnızca T.C. kimlik kullanılabilecek bir kanal bulunmamaktadır. E-Devlet sistemine giriş yapamayan kişilerin T.C. kimlik numarası ile prim borcu sorgulaması yapabilmek için online bir kanal bulunmasa da destek hattı bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu çağrı merkezi ile irtibat kurularak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

SGK Teşvik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK teşvik sorgulama işlemi, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

SGK borcu yoktur yazısı, işverenlerin kredi çekme, teşvik imkanlarından yararlanma ya da ihaleye girme gibi işlemlerinde ihtiyaç duyacakları belgelerden birisidir. Bu belge elbette Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine gidilerek alınabilmektedir. Bununla birlikte belgeye sahip olmak için kullanılabilecek başka kanallar da bulunmaktadır. Bu kanallar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi İnternet Sitesi
 • E-Devlet Kapısı Sistemi

SGK Borcu Yoktur Yazısı Online Nasıl Alınır?

SGK borcu yoktur yazısını online almak için e-Devlet sistemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi kullanılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden borcu yoktur yazısı edinebilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap linkine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi kullanılarak sisteme giriş yapmak gerekmektedir.
 • Görüntülenen sayfa üzerinden borcu yoktur yazısı edinilebilmektedir.

SGK Borcu Yoktur E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

SGK yapılandırma sorgulama işlemi gibi SGK borcu yoktur belgesi edinme işlemi de e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. SGK borcu yoktur belgesini e-Devlet sistemi üzerinden edinmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Sisteme e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanız gerekmektedir. Elektronik imzanız veya mobil imzanız bulunuyorsa bu seçenekleri kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Ardından “Kurumlar” sekmesine tıklayarak “Sosyal Güvenlik Kurumu”nu seçmeniz gerekmektedir.
 • Açılan ekranda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan online olarak alabileceğiniz işlemler görüntülenecektir.
 • Bu işlemler arasından “E-Borcu Yoktur” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından sağ üst köşede bulunan yazdır butonuna tıklatarak borcu yoktur belgenizi edinebilirsiniz.

SGK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

SGK İlişiksizlik Belgesi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK Yersiz Ödeme Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu