SGK

SGK Yurtdışı Hizmet Borçlanması Hakkında Tüm Ayrıntılar

SGK yurt dışı hizmet borçlanması ile yurt dışında çalışan Türk uyruklu vatandaşların malullük, yaşlılık ya da ölüm gibi durumlarda vatandaşların sosyal güvenlikleri sağlanır. Böylelikle yurt dışında çalışan Türk uyruklu vatandaşlar emekli olabileceklerdir. Bu uygulama 1985 yılından beri 3201 numaralı kanun kapsamında uygulanmaktadır.

Kimler Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Yapabilir?

Yurt dışı hizmet borçlanmasından yararlanmak için gereken husus, genel anlamda Türkiye vatandaşı olup, yurt dışında çalışmaktır. Fakat her konuda istisnai durumlar olabildiği gibi yurt dışı hizmet borçlanmasından yararlanacak kişiler konusunda da birtakım istisnalar vardır. Birtakım istisnalar ile birlikte yurt dışı hizmet borçlanmasından yararlanabilecek kişiler aşağıda sıralanmıştır.

 • Yurt dışında çalışan Türk uyruklu vatandaşlar,
 • Türk vatandaşlığı da bulunan; fakat bunun yanında başka bir ülkenin vatandaşlığına geçenler,
 • 1 Ocak 1989 ile 8 Mayıs 2008 arasında Bulgaristan’dan sınır dışı edilen göçmenlerimiz yurt dışı hizmet borçlanması uygulamasından yararlanarak sosyal güvenliklerini sağlayabilirler.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Yapılabilen Süreler

Yurt dışında hizmet borçlanmasından sayılan süreler aşağıda belirtilmiştir.

 • Yurt dışında 18 yaşını geçtikten sonraki sigortalı çalışılan süreler,
 • 18 yaşını geçtikten sonra sigortalı olarak işe başladıktan sonra işsiz kalınırsa 1 yıla kadar işsiz kaldığı süre,
 • Evli, bekar, dul fark etmeksizin yurt dışında süresini ev hanımı olarak geçen süreler yurt dışı hizmet borçlanmasının yapıldığı sürelerdir.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanmasından Sayılmayan Süreler

Yurt dışında hizmet borçlanmasının yapılmadığı süreler aşağıda sıralanmıştır.

 • Yurt dışında 18 yaşını aşmadan önceki işsiz kalınan, sigortalı çalışılan ya da ev hanımlığı yapılan tüm süreler,
 • Türk vatandaşı olmadan önce ve Türk vatandaşlığından çıktıktan sonraki geçen işsiz kalınan, sigortalı çalışan ya da ev kadınlığı yapılan tüm süreler,
 • Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında bir sigortası bulunan vatandaşların yurt dışındaki geçirdiği süreler yurt dışı hizmet borçlanmasından sayılmayan sürelerdir.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Nasıl Yapılır?

Yurt dışı hizmet borçlanması yapmak için yurt dışındaki çalıştığı süreleri tasdik eden bir belge ya da ev hanımları için yurt dışında ikamet ettiğini gösteren bir belge ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe verilmelidir.

Yurt Dışında Çalışılan Sürelerin Belge ile Kanıtlanması

Yurt dışı hizmet borçlanması yapılması için gereken en önemli husus çalışılan süreyi belgeler ile kanıtlama 2 türlüdür. Ülkemiz, yurt dışında çalışan ya da bulunan kişinin gittiği ülke ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamasına göre değişkenlik gösterir. Bahsi geçen yurt dışında geçen süreyi belgelerle kanıtlama türleri aşağıda izah edilmiştir.

 • Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalayan bir ülkede çalışan kişiler bu çalıştığı süreyi kanıtlamak için çalıştığı ülkedeki bağlı olduğu sigorta güvenlik kurumundan hizmet belgesi almalıdır. Eğer yurt dışında çalışan kişinin kendine ait bir iş yeri mevcutsa da bağlı olduğu vergi dairesinden belge almalıdır. Böylelikle Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalayan ülkelerde çalışan kişiler bu çalıştığı süreleri kanıtlamış olurlar.
 • Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamayan bir ülkede çalışan kişiler ise bu çalıştığı süreyi kanıtlaması için Türk temsilciliklerinden, yurt dışı hizmet borçlanması işlemlerinde kullanılacağını belirterek bir belge almalıdırlar. Eğer yurt dışı hizmet borçlanması yapacak kişinin çalıştığı ülkede Türk temsilciliği bulunmuyorsa da çalıştığı iş yerinden hizmet süresini gösteren bir belge almaları gerekmektedir. Tabii ki bu bahsettiğimiz tüm belgeler bir inceleme, değerlendirme sürecinden geçtikten sonra yurt dışı hizmet borçlanması yapacak kişiye sonuçlar bildirilecektir.
 • Yurt dışında yaşamış ve hizmet borçlanması yapmak isteyen ev kadınları ise oturdukları şehrin kurumlarından ikamet belgesi almaları gerekmektedir. Eğer yurt dışında bulunan ev kadınlarının oturduğu bir ikamet belgesi vs. ile kanıtlanamıyorsa yurt dışına gidiş ve dönüş tarihlerini pasaport sayfası ile ya da emniyet müdürlüklerinden alacağı yurda giriş, yurttan çıkış tarihlerini gösteren bir belge ile kanıtlamaları gerekmektedir.

Yurt Dışı Borçlanma Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Yurt dışı borçlanma miktarı hesaplaması, yurt dışında geçirilen sürenin başvuru tarihinde geçerli olan günlük prim miktarına göre hesaplanır. Yurt dışı borçlanma hesaplaması aşağıda detaylı şekilde anlatılmıştır.

 • Önce yurt dışında çalışılan süre bulunur. Örneğin yurt dışında 3000 gün çalışılmışsa, 1 günlük prim kazancı, borçlanacak gün sayısı ile ardından da %32 ile çarpılır.
 • Yurt dışında çalışılan süre= 3000, 1 günlük prim kazancı= 37,80 TL çarpılır, ardından da %32 ile çarpılır.
 • 3000*37,80*0,32=36288 TL yurt dışı hizmet borçlanması olacaktır.

Günlük prime esas kazanç 37,80 TL olarak baz alınmıştır. Yurt dışında geçirilen süreye göre günlük prime esas kazanç değişiklik gösterebilir.

Yurt Dışı Hizmet Borcunun Tebliği Nasıl Yapılır?

Yurt dışı hizmet borçlanması tebliği yapıldıktan sonra maksimum 3 ay içinde ödenmesi zaruridir. Tebliğ edilen borç tutarları yurt dışı hizmet borçlanması yapacak kişiye bildirilir. Kişiye bildirilme tarihinden itibaren de ödeme süresi başlar.

Yurt Dışı Hizmet Borcu Nasıl Ödenir?

Yurt dışı hizmet borcu ödemesi, kurum tarafından hizmet borçlanması talep eden kişiye tebliğ edildikten 3 ay içinde yapılmalıdır. Yurt dışı hizmet borcu, talep eden kişinin isteğine göre tek seferde ya da taksit taksit olarak ödenebilir. Eğer yurt dışı hizmet borçları ödemesini yapacak kişi yurt dışında yaşıyorsa ödemesi gereken hizmet borcuna karşılık gelen dövizi de ödeyebilir. Yurt dışında yaşayan kişi, ödemesi gereken TL cinsinden hizmet borcunu, ödemek istediği para birimine göre borcun ödenmesi gereken tarihteki döviz alış kuruna göre ödemelidir. Eğer talep eden kişiye verilen 3 aylık sürede tüm borç ödenmez ise ödenen borca göre hizmet süresi sayılır. Örnek vermek gerekirse bir kişi yurt dışında 5000 gün çalışmışsa ve bu 3 aylık sürede 3000 günlük süreyi ödemişse 3000 günlük süre sayılır. Yurt dışı hizmet borçlanması yapacak kişi tekrar başvuruda bulunup kalan 2000 günlük süreyi ödeyebilir.

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Hizmet Birleştirme Başvurusu

Alo 170 SGK Danışma Hattı

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba,
  ben 1.1.1970 türkiye doğumluyum. 1973 den beri almayanda yaşıyorum ve alman vatandaşıyım. İzinli çıkış belgem var. 1.9.1986 dan beri almayadaki emeklilik sigortasına prim ödüyorum. Türkiyede hiç çalışmışlığım bulunmuyor. Nasıl türkiyeden emekli olabilirim. Şartlar nedir ve kaç yaşında olabilirim.
  Eşim 1.12.1975 türkiye doğumlu ve türk vatandaşı. 1.12.1992 den beri almayada yaşıyor. İki çocuk sahibi ve 5 yıl sigortalı çalışıp ev kadını oldu. Türkiyede çalışmışlığı bulunmuyor. Kendisi nasıl türkiyeden emekli olabilir, şartlar nedir ve kaç yaşında olabiliyor.
  Teşekkürler

  1. Merhaba
   3201 sayılı Yurt dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun gereğince, 18 yaşından sonraki sürelerin TC vatandaşı olarak geçmiş olması ve borçlanma tarihinde TC vatandaşı olunması şartlarıyla borçlanılabilir. Maddeye göre; “Türk vatandaşlarının yurt dışında 18 yaşını doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak geçen süreleri, bu kanunda belirtilen sosyal güvenlik kuruluşlarına prim ödenmemiş olması ve istekleri halinde, bu kanun hükümlerine göre sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu