Şiddete Uğrayan Kadın Ne Yapmalı, Nereye Başvurmalı?

Şiddet gören kadının başvurabileceği kurumlar arasında öncelikli olarak polis ya da jandarma gelmektedir. Özellikle şiddet mağduru olduktan sonra mümkünse polise ya da jandarmaya ulaşmalı ve durumu ifade etmelidir. Bunun yanı sıra tıbbi müdahaleye acil şekilde ihtiyaç duyan kadınların ise direkt olarak sağlık kuruluşuna gitmesi ve şiddet gördüğünü söylemesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda hastane polisi devreye girmektedir. Şiddet gören kadınlar, direkt olarak Cumhuriyet Savcılığı’na da şikayet edebilir. Bunun yanı sıra şiddet gören kadınların başvurabileceği kurumlar ise:

 • Cumhuriyet Savcılığı
 • İl ve ilçe sosyal hizmetler müdürlükleri
 • Belediyelerin ya da baroların kadın dayanışma merkezleri
 • Mor Çatı
 • ALO 183

Özellikle Alo 183, kadın, çocuk engelli sosyal hizmet danışma hattı olarak hizmet vermektedir. Bu hat, şiddet gören kadınlara psikolojik, ekonomik ve hukuki destek vermektedir.

Şiddete Uğrayan Kadınlar Ne Yapmalı?

Aile içi şiddete uğrayan kadın çaresiz değildir ve kesinlikle sessiz kalmamalıdır. Aile içi şiddet, sessizlikle düzelmemektedir. Aile için şiddet durumlarında kadın sessiz kaldıkça şiddetin dozu alacaktır. Kadına şiddet olaylarında hukuk ve haklar her zaman kadının yanındadır. Bundan dolayı da şiddet gören kadınların mutlaka polis, jandarma ya da sağlık kurumlarından destek alması gerekmektedir. Kadına şiddet ülkemizde her 100 kadından 42’sinde görülmektedir. Özellikle fiziksel şiddetin yanı sıra psikolojik şiddet de görülmektedir. Fiziksel şiddet:

 • Kadının zorla istemediği kişi ile evlendirilmesi şiddet olarak kabul edilir.
 • Kadını zorlamak, eve kapatmak, hakaret etmek, fiziksel şiddet göstermek ya da aşağılamak gibi tüm eylemler şiddet olarak kabul edilmektedir.

Bu durumda olan kadınlar Alo 183 hattını aramalıdır.

Kadına Şiddet için ALO 183

Alo 183 kadına şiddet, çocuğa şiddet, istismar ve engelli vatandaşlara istismar durumlarında aranacak tek hattır. Alo 183’ü tuşlayarak durum hakkında bilgi verebilirsiniz. Polis, sağlık görevlisi ya da maddi destek gibi ihtiyaç duyduğunuz tüm gereksinimler hakkında destek sağlayacaktır. Bunun yanı sıra şiddet gören kadınlar, kadın sığınma evlerine de müracaat ederek, kalacak yer konusunda da endişe etmeden bu konuda haklarını arayabilir. Bunun yanı sıra yalnızca evli kadınlar değil, aile için şiddet gören bekar kadınlar, sevgilisinden şiddet gören kadınlar da bu numarayı arayabilmektedir.

Erkek Arkadaşımdan Şiddet Görüyorum, Ne Yapmalıyım?

Sevgiliden şiddet görmek durumlarında da gerekli tüm kurumlara başvurulmalıdır. 6284 numarası Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin önlenmesi kanunu kapsamında medeni durumuna bakılmaksızın destek sağlanmaktadır. Bu şiddet hem psikolojik hem de tehdit şeklinde olabilmektedir. Kadının bakire, bekar, çocuk ya da yetişkin olması fark etmeksizin, görülen şiddet hakkında yardım için Alo 183 aranabilir, polise ya da jandarmaya başvurulabilir. 6284 numaralı olan yasaya göre şiddete uğramanız durumunda mahkemeye gitmeden, direkt olarak polise, jandarmaya, valiliklere ya da kaymakamlıklara başvurabilir. Şayet acil bir durum söz konusu ise ve mesai saatleri dışında ise bu durumda kolluk güçlerini aramanız gerekmektedir. Kolluk güçleri sizi en yakın sığınağa ulaştıracaktır.

Kadına Şiddet Durumunda Aranabilecek Telefon Hatları

Kadına şiddet telefon hattı için arayabileceğiniz bir hat bulunmaktadır. Bunlar:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Kadın Çocuk engelli Danışma Hattı ALO 183
 • Hürriyet Aile için Şiddet 0212 656 96 96 / 0549 656 96 96
 • Aile içi şiddet sebebiyle görülen travmalar için İstanbul Üniversitesi Psikososyal Travma 0212 414 20 00 dahili: 32374

Aile içi şiddet için hatlar haftanın yedi günü günün 24 saati ulaşılabilir hatlardır. Hürriyet aile içi şiddet hattı birçok farklı dilde hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra birinin taciz ya da tecavüz edildiğine şahit olmanız durumunda da neler yapılabileceğine dair bilgilendirme yapılmaktadır. Şiddet mağduru olan kadınlar direkt olarak koruma kararı için kolluk amülki amir ya da direkt olarak Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunabilmektedir. Kolluklar bu aşamada yapılan ihbar ya da şikayetler kapsamında genel hükümler kapsamında koruyucu ve önleyici tedbirler almaktadır.

Şiddete Uğrayan Kadın Ne Yapmalı?

Şiddet mağduru kadınlar bu gibi durumlar söz konusu olduğunda kesinlikle sessiz kalmamalıdır. Kadına şiddet, küçük yaşlarda başlar ve evlilik sonrası da sürebilmektedir. Türkiye’de her iki kadından biri evliliklerinde ya da sevgililik döneminde şiddete uğramaktadır. Bu şiddet yalnızca fiziksel değil, psikolojik olarak da olabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle şiddete uğrayan kadınların yüzde 80’i ise tabanca ile şiddete uğramaktadır. Kadınların bu konu hakkında bilgi sahibi olması ve gerekli durumlar ulaşabilecekleri hatlar hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Şiddete uğrayan kadınların başvurabileceği kurumlar:

 • Valilik
 • Kaymakamlık
 • Kolluk Güçleri
 • Adli Makamlar (Cumhuriyet Başsavcılığı ve Aile Mahkemeleri)
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri
 • Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri
 • Sağlık Kuruluşları
 • ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı
 • ALO 155 Polis İmdat
 • ALO 156 Jandarma İmdat
 • İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
 • Belediyelerin Kadın Danışma Merkezleri
 • Baroların Kadın Danışma Merkezleri ve Adli Yardım Kuruluşları
 • Kadın Sivil Toplum Kuruluşları

Kadına Şiddete Karşı Hukuki Yollar

Şiddet gören kadınların hukuksal hakları da bulunmaktadır. Valilik ve kaymakamlığa başvuru yapılması durumunda; gerekli durumlarda kadına ve varsa çocuklarına uygun barınma yeri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kadına geçici maddi yardım da yapılmaktadır. Valiliklerin yapacağı diğer destekler ise:

 • Psikolojik, mesleki, hukuki ve sosyal bakımdan ruhsal ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.
 • Kadının hayati tehlikesi olması halinde kadın koruma altına alınmaktadır.
 • Gerekli durumlarda korunan kişinin eğer çocukları varsa, maddi destek de yapılmaktadır.

Eşim Beni Dövdü Ne Yapmalıyım?

Eşten fiziksel şiddet görme durumunda kadınların öncelikli olarak yapması gereken mahallenizde bulunan Jandarma ya da Polis Karakoluna başvurması gerekmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yapılabilmektedir. Yapacağınız başvurunun yazılı olması da gerekmemektedir. Sözlü başvuru da yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer vücudunuzda darp izleri varsa, sağlık kurumlarına giderek herhangi bir ücret ödemeden darp raporu alabilirsiniz. Bunun yanı sıra eşin riskli ve tehlikeli davranışlarına eşya fırlatılması gibi durumlar da şiddet kapsamındadır. ALO 183’ü arayarak gerekli desteği bulabilirsiniz.

Kadına Şiddete Karşı Hangi Kurumlardan Destek Alınır?

Kadına şiddete karşı destek hattı ülkemizde yedi yirmi dört ulaşılabilmektedir. Buna göre:

 • Alo 183 aile, kadın, çocuk ve engelli sosyal hizmet danışma hattı kapsamında şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi olan kişilere destek sağlanmaktadır. Bu hat aracılığı ile kadınlara psikolojik, maddi ve sığınma alanında destek sağlanmaktadır. Alo 183 ücretsiz bir hattır. Türkiye’nin her yerinden her zaman ulaşılabilir.
 • Aile ve Sosyal Politikalar kapsamında ücretsiz olarak danışmanlık, rehberlik, yönlendirme hizmetleri verilmektedir.
 • Şiddet önleme ve izleme merkezi ise hukuki, psikolojik, mesleki ve danışma gibi alanlarda hizmet sunmaktadır.
 • Kadın sığınma evleri şiddet gören kadınların çocukları ile beraber geçici olarak sığınma ve barınma ihtiyaçlarını gidermektedir.

Arayan Kim ? Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu