SGK

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı

Sigortasız olarak işçi çalıştırma hattı direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu olmaktadır. Sigortasız şekilde işçi çalıştıran firma ya da iş yerlerinin şikayet edilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine dilekçe verilmesi ve başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun dışında başvuru yapmak isteyen ve firmaları şikayet etmek isteyen kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu Alo 170 hattını arayarak başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapan kişi kendi için ya da başka biri için şikayette bulunabilir. Sigortasız işçi çalıştıran firmaların ihbarı telefon üzerinden yapılabilmektedir. Sigortasız kaçak işçi çalıştırma ihbar hattı Alo 170 olmaktadır.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Hattı Alo 170

Sigortasız işçi çalıştıranları ihbar hattı Alo 170 olarak haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati hizmet vermektedir. Telefon ile ihbar etmek istemeyen kişiler, direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilir ve dilekçe verebilir. Alo 170 hattı aralıksız olarak çalışmaktadır. Günümüzde 50 binden fazla şikayet sayesinde sigortasız eleman çalıştıran işverenlere yaptırımlar uygulanmıştır. Sigortasız işçi çalıştırmak, İş Hukuku kapsamında yasaklanmıştır. İşverenlerin sigortasız şekilde işçi çalıştırması durumunda oldukça ciddi idari para cezaları uygulanmaktadır. Sigortasız işçiler de direkt olarak ihbarda bulunabileceği gibi üçüncü kişiler de ihbar edebilir. Ancak yalnızca tek kişinin ihbarda bulunması, işverene isim verilmesine yol açacaktır. Fakat birden fazla ihbar olması halinde isimler gizli tutulacaktır.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Edene Ödül

Sigortasız işçi çalıştıranları şikayet edene ödül verilmesi söz konusu değildir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, çalıştırılmasına rağmen ödenmeyen sigortalar sebebiyle oldukça ciddi zarar görmektedir. Kayıt dışılığı engellemek için sigortasız işçi çalışanları ihbar eden kişilere ödül düzenlenmesi yapılmıştı. Ancak günümüzde ödül sistemi bulunmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na şikayetin dışında, Cimer hattı üzerinden de sigortasız işçi ihbarı yapılabilmektedir. Cimer’e yapılan tüm ihbarlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmektedir. Bu ihbarlar ise Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi tarafından kontrol edilmektedir. Bunun dışında bir diğer şikayet yöntemi ise Çalışma Bakanlığı’na sigortasız işçi ihbarı olmaktadır. İkamet edilen ilde bulunan İşkur iş müdürlükleri ve ilçelerdeki İşkur irtibat bürolarına şikayetler yapılabilmektedir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma, Nasıl Kanıtlarım?

Sigortasız işçi çalıştırıldığını kanıtlama için ilk olarak şikayetin yapılması gerekmektedir. Kişi, sigortasız işçi çalıştırdığını bildiği işyerlerini ihbar etmek çin Alo 170 hattını arayabilir ve kayıt oluşturulabilir. Kaydın oluşturulması için kişinin kimlik bilgileri talep edilmektedir. Şikayetin oluşmasından sonra uzmanlar, işyerinin sigortasız işçi çalıştırıp çalıştırmadığını tespit etmektedir. Sigortasız işçi çalıştırıldığını kanıtlamak için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

 • Sigortasız çalıştırıldığını kanıtlamak için işyerine fiilen çalışıldığına dair şahit göstermek gerekmektedir.
 • İşyerinden alınan maaş bordrosu ya da ödemeleri gösteren belgeler gerekmektedir.
 • Sigortasız elemanların çalıştığını gösteren kamera kayıtları gerekmektedir.
 • İşyerinden alınan posta ve kargo gibi hizmetler için dekont gerekmektedir.
 • İşçilerin bu belgeler ile yaptığı başvurular neticesinde alanında uzman kişiler işyerini denetlemeye gidecektir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Şikayetinde Kimlik Bilgileri Saklanır mı?

Sigortasız işçi çalıştırma şikayetinde kimlik bilgileri saklanmamaktadır. Sigortasız işçi çalıştırdığını ihbar etmek için arayan kişi eğer tek kişiyse, bu durumda kimlik bilgilerinin hukuken saklanması söz konusu değildir. Ancak birden fazla kişi şikayette bulunuyorsa, kimlik bilgileri gizli kalmaktadır. Şikayet sahibinin maddi ya da manevi zarara uğramaması için şikayetlerin birden fazla kişi tarafından yapılması önem teşkil eder. Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak olan sigortasız çalışma ihbarları için de ihbar süresi söz konusu olmamaktadır. Sigortasız kaçak işçi çalıştırma ihbar hattı Alo 170’dir.

Yabancı ve Kaçak İşçi İhbarı Nasıl Yapılır?

Yabancı kaçak işçi ihbarı Alo 170 hattı üzerinden yapılmaktadır. Özellikle Türkiye’d ekayıt dışı istihdamlar oldukça ciddi ekonomik hasarlar yaratmaktadır. Yabancı işçi çalıştırmak için kişilerin çalışma izninin olması gerekmektedir. Aksi durumlarda kaçak işçi çalıştırma suçu söz konusu olacaktır. Kaçak yabancı işçi çalıştırılması için yapılan ihbarlar çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilir. 2019 senesinde kaçak işçi çalıştırma suçu 500 TL ve 5 Bin 718 TL arasında değişmektedir. Bu tutarlar çalışana kesilmekte ve iş verene ise 7 Bin TL 144 TL kadar ceza verilmektedir. Şayet aynı işveren iki kez aynı konudan şikayet edilir ve ceza kesilirse bu durumda iş hakkı elinden alınabilir ya da daha ciddi yaptırım cezaları uygulanabilir.

Sigortasız Olarak Çalıştırılan İşçi Tazminat Alır mı?

Sigortasız çalıştırılan işçinin tazminat hakkı bulunmamaktadır. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, işçinin kendi talebi dışında sigortasız olarak çalıştırıldığını kamera görüntüleri, maaş dekontu ya da tanıklar ile kanıtlayabilmesidir. İş yerinde çalıştığını ispatlayan işçi, tazminat hakkı için İş Mahkemesi’ne başvuru yapabilir. Bu durumda kıdem tazminatının ötesinde, geriye dönük çalıştığı günler için de sigorta ödemelerini alabilmektedir. Firma, bu durumda cezalar ile beraber yasal koşullara bakarak da sigorta yapmak durumundadır.

Kaçak İşçi Çalıştırma Şikayeti Nereye Yapılır?

Kaçak işçi çalıştırma ihbarı yapmak için Alo 170 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler iletişim hattını aramak mümkündür. Bu hat, haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra aynı hat üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ-Kur konularında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Alo 170 hattının resmi internet sitesi üzerinden, duyma engelli vatandaşlar için görüntülü video canlı yardım desteği de bulunmaktadır. Bunun için izlemeniz gereken adımlar:

 • Öncelikli olarak Alo 170 resmi internet sitesi olan alo170.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra anasayfada bulunan ‘’İhbar ve Şikayet’’ hattını tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından açılan sayfa üzerinden sırasıyla ‘’Başvuru nedeni, başvuru konusu, isim, soyadı, TC kimlik numarası’’ gibi tüm bilgileri eksiksiz girmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra şikayet bilgilerinizi girdikten sonra, sayfanın sağ bölümünde yer alan güvenlik kodunu kutucuğa yazmanız gerekmektedir.
 • Ardından ‘’Gönder’’ kutusuna bastıktan sonra bildirim numarası verilecektir.
 • Bu bildirim numarasını not etmeniz gerekmektedir. Daha sonra aynı bildirim numarası ile şikayetinizi sorgulayabilirsiniz.

Sigortasız İşçi İhbar Takibi Nasıl Yapılır?

Sigortasız işçi ihbarının takibi verilen bildirim numarası ile yapılmaktadır. Kaçak işçi ya da sigortasız işçi çalıştırma durumlarında yapılan ihbarların durumu takip edilebilmektedir. Şikayetin telefon ya da online olarak yapılmasından sonra bildirim numarası verilir. Bu bildirim numarası ile sorgu işlemleri yapılmaktadır. Sigortasız kaçak işçi çalıştırma ihbar hattı ve şikayet takibi için:

 • Şikayet takibini yapabilmek için alo170.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından sayfada bulunan ‘’Bildirim Sorgulama’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu alana bildirim numarası ve TC kimlik numarası bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
 • Bunun dışında sitede 7/24 hizmet veren yetkililerden canlı destek alabilir ve görüntülü destek hizmeti talep edebilirsiniz.
 • Kaçak işçi çalıştırma cezası işverenlere verilmektedir. İşçinin tespit edilmesi durumunda, işçi sınır dışı edilmektedir. Bu aşamada ülke dışına yapılan yolculuk ve aile masrafları da işveren tarafından karşılanmaktadır.
 • Çalışma izni olmadan çalıştırıldığı tespit edilen işçiler için işverenlere 8 Bin 882 TL para cezası da kesilmektedir.

SGK İşçi Şikayetleri Nasıl, Nereye Yapılır ?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu