Bilgi Arşivi

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Siyasi parti üyeliğini sorgulamak isteyenler; e-devlet sistemi ve T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın web sitesi aracılığı ile sorgulama yapabilmektedirler. Siyasi parti iptal işlemleri de aynı şekilde yapılabilmektedir. Siyasi partilere dahil olmak isteyenlerin öncelikle üyelik şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir. Ardından siyasi partilerin hazırladıkları üyelik formlarını doldurarak üyelik başvurusu yapabilmektedirler. Partilerin üyelik seçenekleri; yürütme politikalarına ve bütçelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Siyasi parti üyeliği oluşturmadan önce partilerin iletişim hatları üzerinden destek alabilmektedirler.

E-Devlet Aracılığı İle Siyasi Parti Üyeliği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden siyasi parti üyeliği sorgulamak isteyenlerin takip etmeleri gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler seçeneği seçilmelidir.
 • Listelenen resmi kurumlar içerisinden Yargıtay seçilmelidir.
 • Yargıtay üzerinden yapılabilecek işlemlerin listelendiği sayfadan Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama seçeneği seçilmelidir.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılması istenmektedir. Bunun için e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı gibi yöntemler ile kimlik doğrulaması yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapmayı tercih edenler ise; PTT şubesinden kimlik belgeleri ile beraber şifre alabilmektedirler.
 • Mevcut siyasi parti üyeliğinin başladığı tarih, üye olunan parti, üyelik durumu, aktif üye olup olmadığı gibi bilgiler; açılan sayfada görünebilmektedir.
 • Siyasi parti üyesi, siyasi parti üyeliğinin iptali için başvuru oluşturabilme hakkına da sahiptir.

E-Devlet Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama

T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Parti Üyeliği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın web sitesi üzerinden sorgulama yapmak isteyenlerin izlemeleri gereken adımlar aşağıda anlatılmıştır:

 • https://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr/proxyYargitay/portal_baslangic.uyap adresine giriş yapılmalıdır.
 • Sorgulama sayfası otomatik olarak açılmaktadır. Ancak sorgulama yapılabilmesi için kimlik bilgilerinin girişinin yapılması gerekmektedir. T.C. kimlik numarası, kimlik türü, cüzdan seri numarası yazılmalıdır ve sorgula butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada siyasi parti üyeliği ile ilgili istenen detaylar bulunmaktadır. Eğer sorgulama yapan kişinin üye olduğu bir siyasi parti yok ise; bu durumda bilgilerine erişim sağlanamayacağı için sayfada bir bilgi görünmemektedir.

E-Devlet Sabıka (Sicil) Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Siyasi Parti Üyeliği İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Seçme hakkına sahip olan herkesin siyasi partiye üye olma hakkı da bulunmaktadır. Siyasi partiye katılmak isteyenlerin sağlamaları gereken koşullar ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, siyasi partilere üye olmak için başvuru yapabilmektedirler.
 • Siyasi partiye üye olmak için 18 yaşını doldurma şartı bulunmaktadır.
 • Akıl sağlığı yerinde olan vatandaşların siyasi partiye üye olabilme hakları bulunmaktadır. Eğer zihinsel engeli olan bir vatandaş siyasi partiye üye olmak ister ise; üyelik başlatılmamaktadır.
 • Aynı anda birden fazla siyasi partiye üye olabilmek mümkün olmadığı için birden fazla siyasi partiye üyelik talebi iletilememektedir.
 • Üye olunmak istenen siyasi partinin resmi üyelik formunun doldurulması gerekmektedir. Bu formlarda verilen bilgilerin yanlış ya da gerçeğe aykırı olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde siyasi partilere yapılan üyelik başvurusu reddedilmektedir.
 • Cumhuriyet Başsavcılığı ve Yargıtay kapsamında kabul görmemiş olan ve devlete karşı propaganda yapan partilere üyelik talebi iletilememektedir.
 • Yargıtay’ın kapattığı siyasi partilere üye olmak isteyenlerin üyelik talepleri iletilememektedir.

Siyasi Parti Üyeliği İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

Siyasi parti üyeliğini iptal etmek isteyenler; e-devlet sistemi üzerinden iptal taleplerini oluşturabilmektedirler. E-hizmetler listesinden Yargıtay kurumu aracılığı ile yapılan işlemlerden biridir. Sırası ile T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı sistemi, siyasal parti üyeliği ve siyasi parti üyelik iptal talebi seçilmelidir. Açılan sayfada yer alan şartlar ve metin onaylandıktan sonra iptal talebi oluşturulmuş olmaktadır.

Alo 170 SGK Danışma Hattı Canlı Destek, İhbar Sorgulama

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu