Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı ve Kömür Eğitim Yardımı

Sosyal yardımlaşma para yardımı, kömür yardımı, yiyecek yardımı ve barınma yardımı için ilçe sınırları içerisinde yaşayan birey ve ailelere destek olmaktadır. Peki, sosyal yardımlaşma vakıflarından para yardımı ya da diğer yardımlar nasıl alınır? Bu yardımlar için nasıl başvuru yapılır? 3294 Sayılı Sosyal yardımlaşma ve dayanışma teşvik kanunu ile devlet tarafından ihtiyacı olan vatandaşlara belirli yardımlar sunulmaktadır.  Yaşlılık aylığı olarak da bilinen 65 yaş aylığı da bu sosyal yardımlaşma vakfının sağdalığı devamlı aylıklardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra okuyan çocuklarınız içinde sosyal yardımlaşma vakfı para desteği sunmaktadır.

Sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından sağlanan yardımları 2 ana gruba ayırmak mümkündür. Bunlardan ilki sürekli, ikincisi ise süresiz yardımlardır. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi sürekli yardımlar için bir son tarih bulunmamakda, yaşamınız boyunca sosyal yardımlaşma üzerinden yardım alabilmektesiniz. Süreli yardımlar ise bir defaya mahsus olarak yapılan yardımlar olarak bilinmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yardımları

Nakdi yardım (maaş yardımı),

Ayni Yakacak Yardımı, (kömür)

Eğitim Yardımları

Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı,

Afet Destekleri (yangın, sel vb.)

Gelir Getirici Proje Destekleri,

İstihdam Yardımları

Düzenli Yardımlar

2022 Sayılı Kanun Kapsamında engelli ve 65 yaş maaşı,

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar,

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

Belediye Yardımlarını İncelemek için tıklayın

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımları

Sosyal yardımlaşma para yardımı, gerçekten ihtiyacı olduğu tespit edilen, yani muhtaçlığı tespit edilen kişilere ve ailelere yapılmaktadır. Bu gerçeklik ise heyet tarafından tespit edilmektedir. Sosyal yardımlaşma üzerinden para yardımı almak içinse, ikamet ettiğiniz ilçe sınırları içerisinde bulunan Sosyal yardımlaşma bürolarına başvuru yapmalısınız. Sosyal yardımlaşma para yardımı düzenli olarak yapılmayan, devamlılığı olmayan bir yardım türüdür.

Sosyal yardımlaşma para yardımı başvurusu yapmak için tıklayın!

Sosyal Yardımlaşma Yakacak (Kömür Yardımı)

Yakacağa ihtiyacı olan aileler heyet tarafından belirlendikten sonra yakacak yardımı verilmektedir. Sosyal yardımlaşma kömür yardımı almaya hak kazanan ailelerin ev adreslerine teslim edilen kömür yardımının, nakliye ücreti de sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından sağlanmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Eğitim Yardımı

Sosyal yardımlaşma vakfı üzerinden eğitim yarımı alınması için hane içerisinde sigortalı olarak çalışan kimse bulunmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra okuyan öğrencinin, yatılı olarak eğitim hayatına devam etmemesi gerekmektedir. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrencilere yapılan eğitim yardımında devamlılık şartı da bulunmaktadır. Sosyal yardımlaşma eğitim yardımı alan öğrencinin aylık devamsızlığı ise 4 gün ve daha altında olmalıdır.

İlgili Makaleler

21 Yorum
 1. 39 yaşında iki çocuk babasıyım. Devlet hastanesi dizlerimden ve kulağımdaki işitme kaybından dolayı Ağır ve tehlike li işler de çalışamaz raporu verdi. Hem yaş hem rapor yüzünden şubat ayından buyana işsizlik maaşı alıyorum.boyun fıtığından dolayı ameliyat geçirdim, sağ dizimden 3 kere ameliyat geçirdim. Ve belimde fıtıklar cabası. Kredimi ödeyemedim kiramı aksattım bakkal borcu 2000 tl üzeri. Ve ev sahibi evden çıkmamı söyledi nasıl taşınırım alla bilir. Şaşırdım artık psikolojik rahatsızlığım var kafamda ve ellerimde titreme oluyor ara sıra fakültede psikiyatri polikliniğinde tedaviye gidiyorum. Ne yapmalıyım. Cimere yazdım oran alıp emekliliğe baş vurun diyor onu bende biliyorum ama her hastalığada oran verilmiyor ışte ama rapor verip çalışamazsın demeleri kolay tâbi vatandaş ne yaparsa yapsın. Lütfen yol gösterin teşekkkür ederim

  1. Merhaba
   Tam teşekküllü devlet hastanelerinde ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden birine giderek heyete girebilir ve engelli raporu alabilirsiniz. Engel oranınız %40 ve üzeri olarak çıkarsa emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

 2. 21.06.2019 tarihinde evim yandi sosyal yardimlasma vakfindan yardim talebinde bulunabilirmiyim

  1. Ev kendi sahsimin değil kiraciyim 2 okuyan çocuğum var ve daha önce yanan evinden dolayı maasimda icra kesintisi var

 3. Merhaba! 7 mayısta para yardım formunu yenıledım gecen yıldan berı uc ayda bır alıyorum 1 bucuk ay oldu hala basvurum kabul edılmedı sosyal yardımlasmayı arıyorum mesaj gelcek bekleyın dıyolar 15 gun yıne gectı

 4. Ben 5 aydir issizim hic bir gelirim yok issizlik maasi almiyorum para ve yiyecek yardimi
  almak istiyorum evli ve iki cocuk babasiyim iki cocukta okula gidiyor

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 5. Merhabalar 55 yasindayim ev hanimym 12 yildir ruhsagliginda tedavi goriyom yesil kartliyim yinede ilaclarimi alamiyom esim kalp hastasi 59 yasinda calisamiyo aradira eskicilik yapiyo su faturam birikms kac defa muhurledi acmak zorunda kaldim hicbirgelirim yk maddi acidan dolayi sıkıntı cekiyorum sosyal yardim karti istiyorum lutfen ck zor durumdayim maduruz yardim edin tesekurler

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 6. Oturduğu ev kendisinin ollan asgari ücretle çalışan birine sosyal yardım verilir mi..?

  1. Merhaba, sigortası olan kişilere sosyal yardım verilmiyor.

 7. Annem babam vefat etti nişanlıyım ve asgari ücret çalısıyom hiçbişeyim yok kayınpederlerde kalıyorum kiraya da para vermiyim diye düğün için bana maddi para yardımı yaparlar mı?

  1. Merhaba
   Bahhattin Bey
   Evlenme yardımı sadece annesi ya da babası vefat etmiş kız çocuklarına sağlanmaktadır.

 8. doğumumdan sonra yardım parası alıyordum en son 04 kasım 2018 ayında aldım 3 ayda bir olduğunu öğrenidim acaba devam edecek mi?

  1. Merhaba, kuruma müracaat ederek yardımın devam edip etmediği hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. Merhaba, yakacak yardımı tek seferlik bir yardımdır.

 9. 3 öğrenciyiz eve ciktik fakat 2975 TL kömür ücreti çıkarttılar taksitlendirmek istedik o kadar yüksek kredi kartimiz yok. Bize maddi acidan yardımcı olabilecek olan varsa cevaplayabilir mi..

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 10. 1600 maaşlan geçiniyoruz 600 kira üç cocugum var Birtanesi bu sene okula başlayacak ne gibi yardımlardan alabiliriz ve ihtiyacim var birde ben anlamiyorum bu muhtarları fakirlik kagıdI neden vermiyorlar neymiş 3 ayda vermiyoruz maddi durumum yok adımıza bişeyler yok sizlere soruyorum bu adaletmi neymiş fakirlik kagıdı istersem ceza yermişim cocuklarım ufak ihtiyacim var buna calisabilsem zaten calişirdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu