Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1049 YORUM
 1. Ahmet altunay dedi ki:

  Ben kırtasiye ev aldım ve çok zorlanı yorum ve nasıl yardım alabiliri

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 2. Sevim akdağ dedi ki:

  Süt parası nasıl alabilirim bebeğim bir yaşında

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, müracaat ettiğinizde süt parasını alabilirsiniz.

 3. Neslihan guney dedi ki:

  Merhaba ben %70 işitme engelliyim yesilkartliyiz 9 ve7 yaşlarında 2 oğlum var eşim günlük yevmiye işine gidiyor çıkarsa benim uzerimde genç çiftçi projesinden aldığım koyunlar var fakat hiç üretimi yok şuan fayda göremiyorum satamiyorumda ne gibi yardım alabilirim aylık gelirim 600 700 bile yok yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Market ihtiyacınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 4. Nazım korkmaz dedi ki:

  Biz basvuru yaptik ama nerden takip.edecez bilemiyoruz onaylandi yada inaylanmadihini nerden ogrenebilirz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Başvuru yaptığınız kurumdan sorabilir yada muhtarınızdan öğrenebilirsiniz

 5. Ismihan Kaya dedi ki:

  Iyi günler ben epilepsi hastasıyım eşim % 60 engelli 3 çocuğum var 3 de okuyor evim ve arabam var kayinbabadan kalma. Eşim1800 maaş alıyor benim nöbetlerim sık olduğu için ne evde nede dışarıda calisamiyorum ben hangi yardımlardan yararlanabilirim onu öğrenmek istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuklarınız için müracaat edebilir, market ihtiyaçları için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz

 6. Tuğba Okumuş dedi ki:

  İstanbul da oturuyorum 12 ve 6 yaşlarında 2 kızım var eşim asgari ücretle calisiyor evim kira ne gibi yardım alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına çocuklarınız için yardım başvurusunda bulunabilir ve market ihtiyaçlarınız için sosyal kart müracaatı yapabilirsiniz.

 7. Tugba dedi ki:

  Merhabalar ben kiracıyım ve eşim serbest meslek çalısıyor ibb kartımız var ama kira ve faturalarımı ödüyemiyorum kurban bayramı gelio nasıl yardım alabilirim yeşilkartım var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bayram yardımı için müracaat edebilirsiniz

  2. Taner dedi ki:

   başvuru yaptım mesaj gelicek dediler ne zaman gelr mesaj

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Komisyon toplantısından sonra bildirim yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında başvurular komisyonlarda değerlendirilerek karara bağlanıyor.

 8. Nihal dedi ki:

  Merhaba babam asgari ücretle çalışıyor annem ev hanımı ilkokula giden kardeşim var sosyal yardım alabilirler mi başvursak cevap verirseniz teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kardeşinize öğrenci yardımı için başvurabilirsiniz. Ayrıca sosyal kart için de müracaat edebilirsiniz.

 9. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin benim eşim ceza evinde şuan 1 yıldır evliyim ve 2 aylık bir kızım var ve kiradayım bebeğim küçük olduğu için de çalışamıyorum, kaçarak evlendiğim için ailemle görüşmüyoruz eşimin ailesinin de durumu yok acaba bende yardım alabilirmiyim? Saygılar…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuk parası için başvuru yapabilirsiniz. Bez ve mama yardımı, sosyal kart için müracaat edebilirsiniz

 10. kaan dedi ki:

  sosyal yardımlaşmadan 2 ayda 100 tl veriyorlar tüm ihtiyaçlarımı 2 ay boyunca bu parayla karşılamamı istiyorlar. 1 ekmek 2 tl ve ayda 60 TL. yapar 2 ayda 120TL yapar. Yani kuru ekmek almaya bile yetmiyor. yanlız yaşıyorum ve hiç gelirim yok. Ödenmesi gereken gerçek miktar nedir?. 100 TL yardımın yanında gıda yardımı yapmak zorundamıdır sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Market ihtiyaçlarınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz

 11. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar benim eşim 9 aydır ceza evinde yatmakta 3 çocuğum var 3 yaşında 12 yaşında 19 yaşında 2 erkek 1 kız benim üzerime ev var mahkum eşi alabilirmiyim verirlermi hiç bi gelirim yok ev hanımıyım oturduğum ev bina dairesi ?.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Çocuklarınız ve kendiniz için para yardımı müracaatı yapabilirsiniz.

  2. Nefise dedi ki:

   Benim eşim çalışmıyor evim kira geçim yapamıyorum çok zorlanıyorum ne yapabilirim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Market ihtiyaçlarınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz, diğer ihtiyaçlarınız için de yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 12. Hülya karabudak dedi ki:

  Merhaba ikisi okuyan ikide ikiz toplam 4 çocuğum var çocuklarımdan ikisin kronik rahatsızlıkları var sürekli tedavi görüyorlar eşim işsizdi yeni işe girdi asgari ücret alıyor evim kira ikizlerim mama yiyiyor zor durumdayız yardım alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuk yardımı, bez ve mama yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 13. Güzin Dagyar dedi ki:

  Meraba iyi çalışmalar..Ben sosyal yardımdan 4 ayda bir nakdi yardım alıyorum.sosyal güvencem yok. 2 çocuk annesiyim eşim yok ve kirada oturuyorum. Aylık yardim (fakirlik) alabilirmiyim. Birde gıda ya da kurban eti yardımı yapılıyor mu. Saygılarımla….

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   2022 Sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık aylığı için başvurabilirsiniz.
   Gıda için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.
   Çocuklarınız için çocuk yardımına müracaat edebilirsiniz.

 14. Misafir dedi ki:

  Linki nasıl atacağım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Gerekli düzenleme yapıldı, link atmanıza gerek kalmadı. Bakabilirsiniz

 15. Misafir dedi ki:

  İsmimi siteden silebilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Gerekli düzenleme yapıldı

 16. bekir dedi ki:

  Merhabalar daha once kaymakamliktan nakti yardim almistim simdi ise gss faydalaniyorum yine basvursam nakti bayram parasi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   GSS’den sosyal güvencesi olmayanlar yararlanmaktadır. Nakdi yardımlarda sosyal güvencesi ve geliri düşük olan kişilere verildiğinden müracaat edebilirsiniz

 17. Tülay dedi ki:

  Eşim cezaevine yeni girdi üç tane kızım var işim yok Kızlarım 15 yaş ve ikizlerimde10 yaşındalar yardım parası alabilirmi yim.bunun için ne yapmalıyım.yardımcı olabilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için müracaat edebilir, sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz

  2. Ece dedi ki:

   Iyi günler benim eşim ceza evinde üç ay önce sosyal yardıma başvuru yaptım ancak bana ne yardim nede bilgi verildi ne yapabilirim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dilekçe yazarak bilgi talebinde bulunun.

 18. Gül dedi ki:

  Benim beş tane çocuğum var büyük kızım 13 yaşında üçü okula gidiyor ikisi küçük eşim asgari ücret alıyor daha yeni çocuk parası çıktı dediler ben başka yardımdan faydalanabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal kart başvurusu yapabilirsiniz, çocuklarınız için çocuk yardımı talebinde bulunabilirsiniz

 19. Nesrin dedi ki:

  Merhaba benim 3 tane çocuğum var biri 10 biri 7 diğeride 4 yaşında eşim asgari ücretle çalışıyor ve maaşının 3/1hacizli ev kira ben hangi yardimlardan faydalanabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   1-Sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz
   2-Çocuklarınız için çocuk yardımı talebinde bulunabilirsiniz

 20. Çiğdem dedi ki:

  Ben eşimden anlaşmalı boşandım iki çocuğum var buyyk 4 en küçüğu 2 yaşında annemle kalıyorum bırakıp çalışamıyorum bakan yok annem hasta nafaka veya herhangi bi yardim almıyoruz annemin dulluk maaşı var ama kendine bile yermiyor alamiyirda bazen yardima ihtiyacim var hangi yardımlardan yararlanabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   1-Sizde 2022 Sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık aylığı yada dul maaşı için müracaat edebilirsiniz.
   2-Sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz
   3-Çocuklarınız için çocuk yardımı talebinde bulunabilirsiniz

 21. Elif dedi ki:

  Merhaba ben 2 cocuguma hamileyim 21 haftalik is bulamiyorum ve esim ile birlikte ablamin yaninda yasiyorum esim asgeri ucret aliyo ve maasinda haciz var yetersiz geliyo yardim alabilir miyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz, ilk çocuğunuz için çocuk parası yardımında bulunabilirsiniz

 22. gül dedi ki:

  meraba ben 22 yaşındayım ve benim 2 tane küçük bebegim var eşim 1500 tl alıyo ve düğün borcu kira borcu derken elimizde para kalmıyo etraftan yardım ediyolar sosyal yardımlaşmaya başvurdum bana gençsin sana yardım yapamayız dediler ne yapabilirim bn sadece çocuk parası var 2 ayda bir verilen o kadar durumumda kötü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal kart başvurusu yapabilirsiniz

 23. Özlem dedi ki:

  Merhaba,
  Doğum yapmadan önce çalışıyordum. Çocuğuma bakacak kimse olmadığı için mecburen işimden ayrıldım. Şu an çalışmıyorum.eşim asgari ücretle çalışıyor. Ev kira İstanbulda yaşıyoruz. Herhangi bir yardım alabilirmiyiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bez ve mama yardımı için başvurabilirsiniz, sosyal kart için müracaat edebilirsiniz

 24. Derya dedi ki:

  Merhaba benim ikinci evliligim hidet suresinde bu esimden hamile kaldm cicuk dogdu ama babasi eski esim gozukuyo dna yapacaklar bn dogum parasi sut parasi nasil alabilirim cocuk 8 aylik oldu ptt ye gidiyorum yatmamis diyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Doğum raporuyla başvuru yapmanız gerekiyor. Ödeme alacağınız yeri de Ziraat Bankası yada PTT olarak başvuru esnasında siz belirliyorsunuz

 25. Emine dedi ki:

  6 kızım var kocamla köylerde çalışıyoruz devlet yardımı istiyorum lütfen yardım edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 26. Hatice kıvrak dedi ki:

  Eşimden ayrıldım nafakam ve gelirim yok yardim parası alamıyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Dul aylığı için başvuru yapabilirsiniz, sosyal kart için müracaat edebilirsiniz

 27. hacer can dedi ki:

  edirnekapidan yardim parası kaç ayda bir alınır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yardımlar genelde iki ayda bir yapılıyor

 28. Umutsuz dedi ki:

  Benim eşim askerde caşışmıyorum aigortam yok gelirim yok hcbişekilde ve benle ilgilenen yok ailesi arayıp sormuyo bile annemin evinde kalıyorum onlarda bi maasla gecniolar bana verirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yada Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne asker eşi maaşına müracaat edebilirsiniz

 29. Fahri dedi ki:

  Merhaba parayi nerden ne sekilde çekebiliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   PTT yada Vakıfbank hesabınız geliyor oradan alabiliyorsunuz

 30. Manylatte dedi ki:

  Kayınpederimin evinde oturuyoruz ama kira ödüyoruz eşim sigortalı çalışıyor kızım 3 yaşında ben çalışamıyorum biz herhangi bi para yardımı alabilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin, durumunuz incelenir komisyon kararına göre yetkililer size bilgi verirler

 31. Nursel dedi ki:

  Merhaba kızım %80 ağır engelli otizm raporumuz var bakım maaşı alıyoruz eşim düzenli çalışmıyor ssk yok zaten g.o.p ya başvurduk engelli maaşı için ama vermediler bizim faydalanabileceğimiz ne tür yardim olur ek gelir yok kiradayız 5 yıllık evliyim bende çalıştığım için ilk zamanlar eşyalarımızı ona göre döşedik ama şuan çalışamıyorum eve gelip eşyalara bakmalarida ayrı bir dert

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin komisyon kararına göre yetkiler yardımcı olur

 32. Nevin dedi ki:

  Fakirlik maasi nassil ala bilirim

  1. Ahmet Çataloğlu dedi ki:

   Fakirlik maaşı almak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılıyor.
   Genel Müdürlüğün internet sitesinden ‘Muhtaç Aylığı Başvuru Formunu’ indirip dolduruluyor. Bu form ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen yada posta yoluyla başvuru yapılıyor, sonuç bekleniyor. Eğer başvuru yapan kişi engelli ise başvuru formuna sağlık raporunu da eklemesi gerekiyor

 33. Emine erkaska dedi ki:

  Benim 2 yasinda kizim var esim vefat etti bende kizim kucuk oldugu icin calisamiyorum cok zor durumdayim teyzemin yaninda yasiyorum zor sartlarda lutfen bana yardimci olun.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Yardım ile ilgili bağlı olduğunuz kaymakamlığa başvuruda bulundunuz mu ?

 34. İbrahim Üstündağ dedi ki:

  Zor durumdayım belediye yardım istiyorum

 35. Adsız dedi ki:

  Sosyal yardımlaşma nakdi yardım 100 TL ye mi düştü normalde 200 idi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Başvuru sayısına göre farklılık gösterebiliyor.

 36. Havva dedi ki:

  Merhabalar ben 2 3 yıldır okuyan iki çocuguma yardım alıyorum postaneden kimlikle 15o tl bundan 2 sene önce ramazan parası vermişlerdi arayıp gidin alın demişlerdi aldım ama iki senedir kimse aramadı bu sene alabilirmiyim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yardımlar başvuruya bağlıdır, başvuru yaptığınızda alabilirsiniz

 37. Ayşe dedi ki:

  Iyi günler sosyal yardimlasmaya kayidim var bayram harçlığı veriliyor diyorlar öyle birşey var mı varsa başvuru yapmamıza gerek var mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Evet bayramlarda yardım veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alabilmek için her defasında başvuru yapmanız gerekir. Çünkü yardım başvuruları tek seferlik ve komisyon onayına tabi.

 38. İrmak dedi ki:

  Merhaba ben kizin icin okul yardimi aliyorum kiradayim is bulamadigim icin calisamiyorum egitim yardimida yetersiz geliyor baska ne gibi yardin icin basvuru yapmam gerekir baska bir guvencem de yok yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz

 39. Seviimm dedi ki:

  Geçen hafta ben nakit yardımı için başvuru yapmıştım onaylanmış Ramazan yardımı için 5is günü içinde almam lazimmis acaba nekadar alicam

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Komisyonun belirlediği miktar kadar alırsınız

 40. Nebahat Karaca dedi ki:

  Merhaba sigortasızlara yapılan bi bağış varmış. Sanırım bayram parası diye geçiyormuş. Hem eşin hem kendinin sigortası olmayan biri ne gibi yardım alabilir yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara nakit ve gıda yardımında bulunuyor. Müracaat edebilirsiniz

 41. Ayşegül dedi ki:

  Ben kalp pilim var ev hanımıyım 1 kızım var kömür alıyorum ama yardım parası almak istiyorum tedavim devam ediyor kiradayım hastalıgım sağvetrikül displazisi eşim çalışıyor ama askari üçretle yetmiyor kızım okuyor elektirik su parası peki ben nasıl yetiştirim bana yardımcı olun lütfen

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Bulunduğunuz ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gidiniz.

 42. Halide isik dedi ki:

  Benim bir kizim var simdi sekiz aylik hamileyim kiradayim sizden tek ricam bana yardim edin

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   İyi günler Halide hanım,
   Sigorta durumunuz nedir ve buna bağlı olarak eşiniz varsa onun sigorta dönemi nedir? Bu konuda bilgi verirseniz yardımcı olalım.

 43. Yesim dedi ki:

  Iyi aksamlar 3ayda bir alinan saosyal yardimlar 4 ayda bir oldu fakat bu yardimlar 250 liran 100liraya dusdu hemde su aziz mubarek ayda .bayram ustu yazik gunah degilmi yani. Simdi sorum matista aldimm100 lira bayramda yardim yapilirmi yine. Sorumu yanitsiz birakmazsaniz sevinirim.

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Konu hakkında bilgi servislerimize, herhangi bir bildiri yapılmadı. Konuyu araştırıp, içerik hazırladıktan sonra sizlere geri dönüş sağlayacağız.

 44. adsız dedi ki:

  Ben sosyal yardimlasmadan 2 ayda bir yardim aliyorum acaba ramazan yardimi yapiyormusunuz gelip illaha güncelletme yapmammi gerekiyor .

  1. Alev dedi ki:

   Nasıl alıyorsunuz nasıl başvuru yaptınız

 45. Mehmet Veysi UZUNCA dedi ki:

  %40 engeliyim DİYARBAKIR’BAĞLAR- da YAŞIYORUM evli 3 çocuk babasıyım Kirada oturuyorum iç hastalıklardan dolayı engelliyim iç hastalıklar engeli olduğumdan iş bulamıyorum bana iş 18/09/1977 doğumluyum … ( 553 ) 7232245 MEHMET VEYSİ UZUNCA —

 46. filiz dedi ki:

  esim ceza evinde ve iki kucuk cocugumla 6 aydir yasam mucadelesi veriyoruz kirada oturuyoruz ve gelirimiz sosyal guvencemiz yok .

  1. yasin dedi ki:

   cezaevinde eşinizin yattığına dair belge alıp sosyal yardımlaşmaya götürüyorsunuz sosyal yardımlaşma gelip evinize bakacak sonra 2 ay içinde maaşa bağlanacaksınız ..en az 725 tl yardım alacaksınız bilginiz olsun

  2. Songul dedi ki:

   Benim abim cezaevinde yatiyor 4senedir annem babm sizlere ömur biz kaedesleri olarak alabiliyormuyuz acaba ????

  3. TÜRKAN dedi ki:

   EN İYİ CEVABI KAYMAKAMLIK VERECEKTİR SİZE

  4. TÜRKAN dedi ki:

   KAYMAKAMLIĞA BAŞVURABİLİRSİNİZ FAKİRLİK VE ÇOCUK YARDIMI ERZAK VE KİRA YARDIMI İÇİN

 47. Gamze ilbas dedi ki:

  Benim kızım 2.5yasinda kanser hastası ve tedavi görmekte sizlerden yardım talep ediyorum . Kayın pederim ile birlikte oturmaktayz kızım için kiralık eve cikicaz ama siz büyüklerimiz den yardım rica ediyorum lütfen bir şekilde sesimi duyun.

  1. Zuhal dedi ki:

   Benim 2 erkek çocuğum var eşim soforluk yapıyor evimiz kira ay başına çıkamıyoruz lütfen devlet büyüklerimizden yardım istiyorum evimde hiç eşyam yok çocuklarımın hayali bir yatakları olması lütfen yardim

 48. Songül dedi ki:

  Ekonomikdestek destek yardımlarınızı kabul olduğuna dair epostama mesaj gelmedi

 49. Bahar yener dedi ki:

  Merhabalar 3 çocuk annesiyim en küçüğü 2 aylık en büyüğü 3bucuk yaşında sgortam yok eşiminde benimde ben yardim almak istiyorum ve nasil alabilirim lutfen bana yardimci olun tesekkurler

 50. Kurban urun dedi ki:

  Şahin yetkili ben sosyal market yaddimindan 4aydir faydalaaamiyorm nedeniyse dosyam kurumda bekliyormuş eve gelip gelir tespiti yapavaklarmis nedense 4aydir daha helen giden olmadi be büyük sehirimizin yardim parasi için banka matik kariti vermişti bana be kartimi kayip etin 45gundur bas vuruşa bulundum ondan da bi haber yok bu konuda nasil yardimci olursunuz lütfen alaha emanet olun

1 2 3 11