Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1024 YORUM
 1. nazlı dedi ki:

  meraba ben 40 gun once sydv basvurdum 400 tl verdiler acaba bir kereye mahsusmu veriiyor bu yardim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım başvuruları bir kereye mahsus olup ihtiyaç durumunda tekrar müracaat edebilirsiniz.

 2. Hasret dedi ki:

  Merhaba sosyal yardımlaşma vakfına baş vurdum kömür ve 3 ayda bir 300 tl verilecek dedi kömür ve ilk ay 300 tl aldım 3 ay dolduktan sonra hesaba baktım ama 300 tl yatmadı e devletten baktığımda ise. Kapsam dışına cıktı yazıyor bu ne demek oluyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aldığınız yardım tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

 3. Snm dedi ki:

  Merhaba 16 yasinda oglum yurtlarda koruma karari altinda. Nakdi yardimla onu almak istiyorum ancak okuluda birakti. Okula devam etmedigi icin ne kadar alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, koruma kararı maddi yönden verilmişse alma şansınız biraz zor. Fakat diğer nedenlerden dolayı verilmişse kurum yönetimiyle görüşerek onların talepleri doğrultusunda hareket edebilirsiniz.

 4. Mehmet ali dedi ki:

  Merhaba benim adima tek seferlik bi yardim parasi yatmis ama kapsam disina cikmis diyor anlamadim yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tek seferlik yardımlar ödeme yapıldıktan sonra kapsam dışı olur, yani kesilir. Kapsam dışı olması yardımın kesilmesi anlamına gelir.

 5. ahmet dedi ki:

  2 hafta once basvurdum yanlis bilgi almislar sonra pazartesi aradilar cuma heyete sokcaz 4.30 sms gelir dedi maj gelmedi ihtiyacim olmasa istemem

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon kararının kesinleşmesi 15-20 gün sürebiliyor. Kararın kesinleşmesinin ardından ödemeler yapılıyor.

 6. miray dedi ki:

  iyi gunler hane yardimi basvurusu yapmistim.e devletten baktim odeme cikmis ama banka talimati verilmedi yaziyor.ne yapmam lazim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına tekrar müracaat ederek ödeme hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 7. Zeliha dedi ki:

  Marhaba ben sosyal yardim icin başvurdum bir ay önce gelip baktilar durumuma 20 gun veya bir ay icinde msj gelir dediler msj gelmedi edevletten baktim başvuru tarihi 26 12 2018 yazıyor bunun anlami ne ve onaylanma olasılığı nedir lütfen bigi vermeniz mümkün mu tersekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuz toplanacak olan ilk komisyonda görüşülür ve karara bağlanır.

 8. Kübra dedi ki:

  Dul ve yetim maaşı alıyorum 750 tl
  6 yaşında bi oğlum
  Sosyal yardımlaşmaya gdyorum eğitim yardımı kira yardımı gıda yardımı istiyorum diyorum
  Bunları isterseniz maaşınız kesilir diyor kovar gibi gönderiyr geri.
  Sadece dul yetim maaşı mı alabilirim başka yardım alamaz miyim bilgi verir mısınız ?
  Durumum olmadığı için yetmiyor 750 tl napmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?
  Ailemin yanında yaşıyorum
  Kiraya bile çıkamıyorum param olmdıgı için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşten dul maaşı alırken sosyal yardım verilmiyor. Fakat Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunuzu anlatan bir dilekçe ile başvurunuzu yaparsanız komisyon olumlu karar verebilir.

 9. Hamit dedi ki:

  Mrb.bulundugum yerin vakfi surekli red cevabi veriyolar yardim talebime..issisim ve yesil kart sinirindayim.anlamis degilim bir turlu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yapın. Komisyon kararında muhtarlık görüşü dikkate alınıyor.

 10. ahmet dedi ki:

  basvuru yaptim kaydim vardi 2 sene onceden eve geldiler kapiyi caldilar yetisemedim yanlarina gittim acip arabaya tm tm dedi gitti sonuc ne oldu 1 hafta oldu msjda gelmedi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon kararı sonucunda belli olur. Komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 11. Amir efe dedi ki:

  Merhaba ben yurt çocuğuyum hak sahibi oldum fakat atamadım atamam çıkana kadar sed yardımı için bulunduğum ilde sed yardımı için başvuru yaptım yaklaşık 1 ay oldu fakat gelen giden olması evliyim çocuğum var gecinemiyorum bana neden hala sosyal hizmetlerden bir haber gelmedi sizce Tekler şimdiden [email protected]

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kuruma müracaat ederek bilgi alabilirsiniz. İş yoğunlundan gecikmeler yaşanabiliyor

 12. Gülşen dedi ki:

  Fakat msj gelince yine gelir vezneden alırsınız dediler o zaman niye öyle dediler devamlılığı yoksa

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, süre konusuna komisyon karar veriyor. iki yada daha fazla ay süreli olabilir.

 13. Gülşen dedi ki:

  Merhaba bende edirnekapı istanbuldaki büyük şehir belediyesine başvuru yapmıştım eve gelip baktılar onaylanmış kasım ayının sonunda gittim 300 tl vezneden ödeme yaptılar bi daha msj gelmedi e devletten sorgulama yaptım kayıt çıkmadı bulunamadi yazdı yardımcı olurmusnuz lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aldığınız yardım tek seferlik yardımdır. İhtiyaç durumunda tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir..

  2. Gülşen dedi ki:

   Peki neden önümüzdeki aylarda mesaj gelince gelir vezneden alırsınız dediler ki tek seferlik.ise 2 ayda ni falan msj gelir demislerdi

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım birden fazla onaylanmış olabilir

  4. Sevil dedi ki:

   Gülşen hanım siz kasım ayında aldim tekrar mesaj gelmedi diye yazmışsınız danişman arkadas tek seferlik demiş siz büyükşehir belediyesini arayın sorun bende ordan yardım aliyorum üç ayda bir oyüzden size yardımcı olmak istedim oranın ileşimini vereyim size tc nizle bilgi alın orası tek seferlik vermiyor yıllık devam ediyor

 14. Kevser dedi ki:

  Merhaba eşim işsiz kaldı her yere başvurdu ama iş yok 3 cocugum okuyor faturalar birikti acaba yardım talebinde bulunsam iş bulana kadar yardım edilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Onaylanırsa yardım alabilirsiniz.

 15. ahmet dedi ki:

  selamun aleykum sevdiğim bi kız vardı nısan yaptık borc harc dugunumu yapamıyorum sosyal dayanısma vakfına 1 hafta oldu basvuru yapalı dugunumun yardımı destegı konusunda yardım edılır mı sizce

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon olumlu yönde karar verirse yardım alabilirsiniz.

 16. Ramazan doğan dedi ki:

  Merhaba ismim ramazan 20 yıldır şeker hastasıyım böbrek yetmezliğim başladı yakında diyalize başlayacak özel bir hastanede ameliyat ile çaresi varmış ama benim maddi imkanım yok ben mümkün ise bu konuda yardım almak isterim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 17. Zeynep dedi ki:

  Merhaba biz 4 ayda bir nakdi yardım alıyoruz e devlette ödeme tutarı 500 ödeme durumu teslim edilebilir yardım durumu devam ediyor diyo. Biz bunu görünce ptt gittik direk ama yatmamış. Teslim edilebilir ne demek ve nezaman yatar acaba ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım devam ediyor. Bir süre sonra tekrar sorgulayabilirsiniz.

 18. Nilay dedi ki:

  Eşimden ayrılmayı düşünüyorum fakat maddi olarak çocuklarımı ziyan etmemek için katlaniyorum. Biri on diğeri üç yaşında iki kızım var . Bosanirsam nereden ne kadar yardım alıp çocuklarıma bakabilirim? Bana bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Eşiyle hangi sebeple olursa olsun boşanan ve maddi zorluk yaşayan kadınlara belediyeler tarafından gıda, yemek, kömür, iş bulma ve maddi para yardımı yapılmaktadır.

 19. Türkan akay dedi ki:

  Ben istanbul fatihte oturuyorum ben ev hanımıyım evim kira 4 çocuğum var 3ü okuyor eşim serbest işte çalışıyor asgari üçrete aksesuar dükkanında işçi olarak durumumuz oldukça kötü ysrdım ederseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olana sosyal yardım verilmiyor. Fakat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 20. Ceylan dedi ki:

  Para yardimi kaç ayda bir yatıyor bilgi verirmisiniz eşimden boşandım ailem kabul etmedi üzerinden sildirdi ailem ikametgah adresimi amcam sahip cikiyor oğlumla bana yardımcı olurmusunuz allah razı olsun devletimizden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında bazı yerlerde 2 ayda bir bazı yerlerde 3 ayda bir veriliyor yoğunluk durumuna göre. 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşına yada aylık olarak verilen muhtaçlık maaşına müracaat edebilirsiniz.

 21. Mehmet dedi ki:

  Ben khk la 2 yıldır ihraç oldum durumum çok kötü iş bulamıyorum bende başvuru yapabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular ilgili komisyon tarafından değerlendiriliyor. Başvuru yaptığınızda durumunuz vakıf komisyonu tarafından değerlendirilip karar verilir.

 22. Fatos dedi ki:

  Merhabalar ben sosyal.hizmtlrre basvurali 3 ay oldu ama malesef bi destk almiyorum dilkcem yazldi increldilr sonuc adresinee gelecek dedilr 3 aydr yok tek basima calisum esden ayriym kucuk.kizim var okula gdiyor evim kira maleaf destek yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzun durumu hakkında detaylı bilgi talebinde bulunun. Başvurunuz onaylanmamışsa yeniden başvuru yapın

 23. Hatice ÖZBUNAR dedi ki:

  Merhaba benim esim cezaevinde 2 yasinda bir oglum var ben 20 gündür sigortali olarak calisiyorum.esimin kredi karti borclari var yardim alabilir miyim sosyal yardimlasmaya basvursam.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara sosyal yardım kapsamında maaş veriliyor. Başvuru yapabilirsiniz.

 24. Abdulhalik kılıç dedi ki:

  Yeni evlenicem ama maddi sıkıntılarım var yardım almak istıyorum neyapabilirim konuda
  Tek başıma çalışıyom bana yardım eden kimse yok yardımcı olursanız sevınırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 25. Goksu duru dedi ki:

  İyi günler eşim cezaevinde yatıyor hiç bir gelirimiz yok evim kira biri anaokula giden diğeri 1 yaşında çocuğum var ne gibi yardımlar alabilirim nerelere başvuru yapmam gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 26. Fatma dedi ki:

  Eşimden şiddet görüyorum komşular şikayet etmiş polis tutanak tutmus sikayetci olup uzaklastirma aldirmadim 3 cocugum var diye ama ertesi gun kendisi evi terk etti. Giderken cocuklarim icin hic para birakmadi.telefonu kapali ulasamiyorum nereye gitti bilmiyorum.Çalışmıyorum ailem destek olabilcek güçte değil. Yarın çocuklarımı okula götürebilecek yol param dahi yok. Oturduğum evin kirası yüksek lüks. Sosyal danışmaya başvurduğumda bana yardımcı olurlarmi ? Olurlarsa ne kadar surede cevaplanir olunur ? Çocuklarından biri 2 yaşında bebek bezi yiyeceği bisey yok diğerleri 8 ve 9 yaşındalar. Internette araştırırken burayı buldum ancak tam olarak ne yapıcağım bilmiyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 27. Sezgin dedi ki:

  Merhaba ben telefonla aradım evinize gelcez dedıler ama üç ay oldu hiç ses yok..!!

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, müracaatınızı yazılı yapmanız gerekmektedir

 28. Canan dedi ki:

  Merhabalar 2 yaşında kızım 10 yaşında oğlum var evimiz kredi eşim çalışıyor fakat eve ve okula yetmiyor bizde yardımlardan yararlanabilrmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dilekçe yazarak başvuru yapın komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz

 29. Buket dedi ki:

  Merhabalar. 500 tl aile yardimi cıkmış fakat odeme 22 oldu hala yapılmadı. Odeme yapılacağı zaman mesaj yoluyla bilgilendirilecekseniz bilgisi verildi. Vakfı arıyorum cevap veren yok. Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler Vakıfbank ve PTT aracılığıyla yapılıyor. İsminize gönderilmiş olabilir

 30. Melek dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevine girdi 1.sınıfa giden oğlum var eşimin ailesinin yanında kalıyorum onlarında maddi durumu kötü ne yapacağımı bilmiyorum bir yol gösterirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi ceza evinde olanlara sosyal yardım verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 31. Nnnnn dedi ki:

  Mrb %67 engelli bayanım. eşimde engelli sigortalı işte asgari ücretle çalışıyor..sosyal yardimlasmadan her ay maaş alıyordum (engelli olduğum için ) fakat maaşım kesildi..maaşımın kesilmesi eşim in sigortalı bir işte asgari ücretli olarak çalıyor olmasıyla baglantilimidir acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinizin engelli raporunu da dilekçenize ekleyerek tekrar başvurunuzu yapın

 32. Bulent dedi ki:

  Kolay Gelsin.

  Geçen ay kaymakamlıktan nakdi yardımda bulunmuştum.

  Edevketten kontrol ettim. Kira yardımı kapsamına almışlar. Kasım ayının 9’unda ödeme yapmışlar. Ama ödemeden bir gün önce yandaki sütunda KAPSAM DIŞINA ÇIKTI notu var. Bunun anlamını öğrenebilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödeme bir defaya mahsus yapılmış olup tek seferlik yardımdır. Tekrar müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 33. Özlem dedi ki:

  Merhaba 4 aylık evliyiz eşim işten çıkarıldı şuan da çalışmıyor ve düğün masrafları bize ayitti bankalara borcumuz da var çok zor durumdayız kaymakamlığa gittik sosyal yardım a yani bize denilen eve gelip bakıcaz fakat bizim eşyalar hep yeni olduğundan yardım ederlermi sizce

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz işten çıkarıldığı için geçici dönemde yardım alma ihtimaliniz yüksek. Yine de son karar komisyonda

 34. Zeynep dedi ki:

  Benim engeli kızım var %92 raporlu bakımını tek alıyom ama yetmiyo kiradayim iki kizim var ikisinin masrafini karsilayamiyom cocuk bezi ikisinede aliyom yedisemiyom ltfn yardimci olun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek diğer kızınız için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 35. Ayse dedi ki:

  Mrb daha oncede yazmistim babam yillar once gitti bir daha haber alamadik bu sure zarfinda gaipligi cikti dul maasina basvurduk olmadi mahkemeye basvurduk evliligin feshi istedindi gaiplikten evliligin feshine karar verildi bu durumda gaiplikten dolayi verilen evliligin fesginden yararlaniliciga soylendi ben buraya sordum annem dul maasi alabilirmi dedim evet alabilir denildi daha sonra vakiftan ekip geldi eve bakti gitti bugun vakifa gidip sorduk dul ddegil evliligin fessi var bu durumda maas alamaz dedi napmamiz lazim ne yapalim ilgili vakiftami problem var yoksa sistemlerdemi napalim komur bile vermediler 1 tl geliri yok bi insan bu kdr magdurken neden goz gore gore yok sayiliyo daha napabiliriz butun islemleri yerine getirdik

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğer annenizin yaşı gelmişse 65 yaşlılık aylığı için müracaat edebilirsiniz. Yaşlılık maaşı alamıyorsa Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık maaşı (fakirlik maaşı) için müracaat edin.

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarının ise evlilikle bir ilgisi yoktur. Kaymakamlığa müracaat ederek durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 36. Mustafa dedi ki:

  İyi gunler amcam engelli maasi yatmamis sebebini öğrenebilir miyiz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler Ekim ayında aylık sisteme döndüğü için aksama yaşanmış olabilir. Aralık ayında ödenir.

 37. Nurhan dedi ki:

  Benim annem 58 yaşında şeker ve tansiyon rahatsızlıkları var çalışamıýor sadece 240 tl icradan nafaka aliyo (resmi nikahı var boşanma olmadı)Annem aylık ihtiyaçlarını karşılayamiyor nasıl bir yardım alabilir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, resmi nikah varken yardım alması biraz zor. Muhtarlığa müracaat ederek yardım için başvuru yapabilirsiniz. Yardımlarda muhtarlıkların görüşü göz önünde tutuluyor.

 38. Sema dedi ki:

  merhabalar ben ankarada ikametgah ediyorum eşimden ayrıyım kaymakamlıktan para yardımı alıyorum 3 aydan 3 aya 260 lira 2 çocugum var bakmakta oldugum postaneden alıyorum para yardımını arada bir yatalak teyzem var ankara dışına çıkmak zorunda kalıyorum para yardımı geldiginde ankara dışındaki bir postanedende para yardımını çekebilirmiyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikamet ettiğiniz yerdeki PTT Şubesine isminize gönderilirse başka şubeden genelde ödeme yapmazlar. PTT Hesap numaranıza gelirse istediğiniz şubeden alabilirsiniz.

 39. Osman dedi ki:

  Merhaba ben asgari ücretle çalışıyorum eşim ikizlere hamile 2 ay sonra doğacaklar kirada oturuyorum eşim çalışmıyor. Ne tür yardım alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası yardımı ve süt parası yardımı alabilirsiniz.

 40. ahmet dedi ki:

  merab evım kra ıkı tane yaslım vr ben calısmıyom eşim tek calısıyo nasıl bı yardım ala bılırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yaşlılar 65 yaşına gelmişse yaşlılık aylığı alabilirsiniz. Eğer yaşlılık aylığı alamazsanız onlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 41. Yurdagul dedi ki:

  Ben esimden ayrıldım 1 tane çocuğum var evim kira faturalarim oğlum okuyo hiç bir gelirim yok çocuğumu bırakıp çalışamiyorum 12 yaşında sadece 300 tl nafaka alıyorum nasıl yardım ala bilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı, gıda yardımı yada nakit başvurusu yapabilirsiniz.

 42. sittiye dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevine girde 8 aydir 5 çocuğum var hepsi okul okuyor yardimci olurmusunuz lütfen ne yapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara verilen maaş için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz. Ayrıca çocuklarınız için eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 43. Eyüp dedi ki:

  Merhaba . 3 cocugum var 6 aydir issizim evde sadece esim calisiyor. Ve esimin calistigi fatura ve odemelere yetmiyor 2 cocuk okuyor ne yapmamiz gerekiyor. Kanun hakkinda fazla bir bilgim yok. Vatandas olarak ne yapmam gerek ne tur yardimlar alabilirim. Mumkunse yardimci olabilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 44. Tuana dedi ki:

  Ekim ayında sosyal yardımlaşma vakfına başvurdum Kasım 30 Ziraat Bankasına adıma 300 TL yaptırmışlar bu yardımı her ay mı yoksa 3 ayda bir mi verilecek bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bu tek seferlik yardım olup bir defa verilmektedir. İhtiyaç halinde yeniden başvuru yaparak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 45. Sabri gürbüz dedi ki:

  Merhabalar biri 3 diğeri 1 yaşında iki çocuğum var 15 gün önce çalıştığım yerden çıkışım yapıldı eşimde çalışmıyor kiracıyım işkur işsizlik maaşına başvurum onaylandı SYDV dan ne tür yardımlar alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yakacak, gıda ve nakit yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 46. Burcu dedi ki:

  Merhaba 4 tane cocugum var ikisi okula gidiyor.2 side küçük bez mama kullanıyorlar. Evim kira . Sadece eşim çalışıyor ama yetmiyor ne tur yardim alabilirim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bez ve mama yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 47. Rana dedi ki:

  E devlet en baktığımda eğitm yardım parası için ” kapsam dışına çıktı “yazıyor bu ne anlama geliyor ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım durdurulmuş tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir.

 48. Hayriye Onur dedi ki:

  Mrb ben eşimden ayrildim ailemle görüşmüyorum iştende ayrılmak zorunda kaldım kira ve faturalarımı ödeyemiyorum ne yapmam gerekiyor bana nasıl yardımda bulunabilirler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı için de müracaat edebilirsiniz

 49. Gökhan eser dedi ki:

  Para yardımı istiyorum kirama taksitlerime elektrik su doğalgaz a maaşım yetmiyor ilginiz için teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 50. Berna dedi ki:

  Eşim 4yildir ceza evinde çalisiyordum fakat iştende çikarildım bir kizim var ne yardimi alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Yada Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak posta ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndermek suretiyle muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz