Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 805 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Sgk da gss yaptığımız ve gelır testı yapmadan, ayda 76 lıra odemeyı kabul edıp , odedıgımız halde, kaymakamlık sydv ye oglumu çağırıp doldurması için form verdıler . Bu nedır? Test mi yapacaklar? Test yapmak zorunda mıyız? Ayda 76 ödemeye devam etsek olmuyor mu? Güncelleme lazım dedıler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelir testinde her yıl güncelleme yapılıyor

 2. ismail dedi ki:

  slm benim sorum nakti sosyal yardım alma süresi ne kadar yani dilekçeyi her ay mı vermem gerekiyor yoksa onun belirli bir sabit süresi varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapmak gerekmektedir

 3. Gonca dedi ki:

  Mrb ben yabancı uyruklu amma eşşim türkye cumruyeti vatandaşı 2 çocuğum var amma biri annemde bakamadıgım için annem memleketimde orda bakyor biride yanımda ben bakıyorum eşşimle amma çok zor durumdayız tüm ev faturslarımı 4 5 aydır ödüyemiyorum uccu uccuna yetinyorus eşşim ginlik iş bulursa çalışıyor yoksa oda evde elektrik suv dogalgazımızı kapatma ihbarı geldi lütfen yardımcı olur musunuz bu konuda ne yapmam gerekyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir

 4. Nejla dedi ki:

  Şubat ayı parası kaçında yatar hesaba ocak ayının 22sinde almıştım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ay içinde ödemeniz yapılır

 5. Gülçin dedi ki:

  Merhaba ben Kasım ayında başvuru yaptım Aralık ta 400 TL eğitim yardımı aldım bu yardım tek seferlik mi yoksa devam edecek mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar genelde tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapılabilmektedir

 6. hatice dedi ki:

  merhaba 48 yasındayım 3 çocuk annesiyim esim 2006da vefat etti.eşimden dolayı malulen emekli oldum.1100 lira maas alıyorum ve ev taksidi faturalardan dolayı yetiştiremiyorum.
  sigortam oldugu için başvurularım geri çevriliyor ama gercekten yardıma ihtiyacım var cocuk okutuyorum ve hıc çocuk yardımı almadım.
  bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuz adına eğitim yardımı başvurusu yapabilirsiniz

 7. Süheyla dedi ki:

  Merhaba sosyal yardimlasmaya başvurdum cwp geldi şartli egitim yardimi başvurusu onaylanmış ptt den alın deniliyor gitdim ama yatmamis bir sonraki odeme döneminde alınız denilmiştir ve tarih dusulmus anlamadım 17.01.2019 bu nedemek acaba ?birde şartli saglik yardimi nedir .teşekkür ederim ..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir ay sonra alabilirsiniz. Şartlı eğitim yardımı öğrencilere verilen eğitim desteğidir.

 8. Ayse tnc dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardimlasmadan cocuklarim icin egitim yardimi aliyorum su an hamileyim aile hekimliginde izlemlerime gidiyorum gebelik yardimi icin sosyal yardimlasmaya basvurmalimiyim yoksa aile hekimligi bildiriyormu ayrica 5 kiz cocuk annesiyim egitim yardimini dusuk aliyorum nedeni ne olabilir yesil kartliyim baska yardim almiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuruyu siz yapıyorsunuz. Yardım miktarına komisyon karar veriyor

 9. Erol dedi ki:

  Mrb ben şuan işsizim annem yatalak evim kira annemin ölüm masşı var ama kira ve faturalara yetmiyor bakım masşı için ilk yardım iki ay sonra ama şu an maddi olarak zor durumdayız acaba maddi yardım alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 10. Nejla dedi ki:

  Merhaba ben ilkdefa ocak ayinda aldım 1240tl tek seferlik içinmi yoksa süreklimi aradım tek seferlik dediler ama e devletten baktim her ayın 8ile 14 arası diyor nedemek bu yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, e-devlette belirtilen sürekli yardım. Şubat ayında ödeme alamazsanız Mart ayında tekrar başvuru yapabilirsiniz. Aldığınız yardım tek seferlik olsa bile tekrar başvuru yapılabilmektedir.

  2. Suheyla dedi ki:

   Nejla hanim 124o TL ne yardımı adı altında da alıyorsunuz ve nerden başvuru yaptiniz ?

 11. cigdem dedi ki:

  merhaba esim asgari ucretle calsyor aldiginin yarisi faturalara gidiyor evimiz kira iki cocugumuz var cocuklar kucuk oldugu icin calisamiyorum her ay elektirik ve dogalgazimiz kesiliyor alyansima kadar satmis durumdayim cok ihtiyacimiz var yardim.alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat edin komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 12. Reşat dedi ki:

  Merhaba 31 yaşındayım. Yaklaşık 1 yıldır iş bulamıyorum. . Sadece 1 ay önce 3 haftalık bir yerde çalıştım ve iş bitti . Evliyim ve 1 buçuk yaşında bir çocuğum var. Anne ve iki kız kardeşime bakıyorum babam vefat etmiş. Sosyal yardım alabilir miyim. Çocuk için bez mama. Lisans mezunuyum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Başvurularda yardımlar komisyon onayına bağlıdır.

 13. Erol dedi ki:

  Merhabalar iskur üzerinden typ li olarak çalışıyorum eşim hamile ve kiracıyim. Tek calisanim Asgari ücret yetmiyor. Nasıl bir destek alabilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, TYÇP kapmasında çalıştığınız için sigorta yapılmaktadır. Sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz yinede başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alırsınız. Onay vermezse proje bittiğinde başvuru yapabilirsiniz

 14. Melahat dedi ki:

  Mrb eşinden ayrı olup ta boşanmamış fakat hiç bi ihtiyacını karsılamıyo üstelik bide 3 yaşında kızı var ailesinin yanında yaşamaya çalışıyo buna yönelik bi yardım alabilir mi en azından kızının ihtiyaçlarını karşılamak için bi de sosyal kartı olan bi kişi para yardımı alabilir mi durumu kötü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunu anlatan bir dilekçe yazarak varsa ayrı yaşadığına ilişkin mahkeme kararı vb. belgeleri de ekleyerek (ayrı yaşadığını ve ihtiyaçlarının karşılanmadığını kanıtlamak amacıyla) yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 15. Nejla dedi ki:

  Ben ocak ayında 1240tl aldım ilkdefa
  tek seferlik içinmi yoksa süreklimi aradım tek seferlik dediler ama e devletten baktim her ayın 8 ile 14 yazıyor nedemek bu lütfen bi cevap verin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ifadenize göre sürekli yardım

 16. Fatma dedi ki:

  Merhaba 46yasindayim 3 cocugum var esimden ayriyim evim kira gunluk islere gidip evime bakmaya calisiyorum yardim alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvurabilirsiniz.

 17. Bahar kaya dedi ki:

  Yardima ihtiyacim var uc cocugum var esim yabanci uyruklu is vermiyo kimse kiramida faturalarimida odeyemiyorum lutfen biraz yardim edin lutfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 18. Serpil dedi ki:

  Merhaba eşimden 10 yıldır ayrıyım dul maaşı boşananlar için geçerlimi ve şartları nelerdir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardım kapsamında 2 ayda bir 550TL olarak verilen dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır

 19. Elif ablak dedi ki:

  Merhaba ben 2 yildir oglum 12 yaşinda kızım 2 yaşinda eşimden ayriliyorum kaçarak evlendim babamlara sigındim ama burda abimin çocuklariyla anlaşmadilar annaanneme yerleştim zor durumdayim maddi gelirim yok kart aliyorum ama yetmiyor annaanneminde sadece emekli maaşi var onunda yetmiyor gidicek başka yerim yok nasil destek alabilirim yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 1-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iki ayda 550TL verilen dul maaşı için müracaat edebilirsiniz.
   2-Vakıflar Genel Müdürlüğüne aylık 819TL verilen muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 20. Songül dedi ki:

  Merabalar benim eşim sigortasiz ve maddi durumumuz yok 2 çocuğum var biri okula gidiyor digeri 1 yaşında kiracı yız geçim sıkıntısı çekiyoruz devletimizden nasıl bir yardım alabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda yardımı, eğitim yardımı ve kira yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 21. Yıldız dedi ki:

  Benim iki kızım Var biri 6 digeri 1,5 yaşında 6 yaşında olan okula gidiyor ve eşim sigortalı çalışıyor biz hangi yardımlardan yararlanma biliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı çalışanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına çocuğunuz için eğitim yardımı başvurusu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 22. Şenay kabasakal dedi ki:

  Merhaba e devlette yardımın çıkmış ayın 1 inde fakat Ziraat bankasında görünmüyor ne zaman yatar.basvuruda Ziraat hesabı açıp vermiştim.tsk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımların onaylanmasından 20-25 gün sonra ödemeler toplu olarak yapılıyor

 23. ERCAN CANBULATOĞLU dedi ki:

  kalpten bypass oldum şu an çalışamıyorum ağrılarım çok .eşim asgari ücretle çalışıyor. geçinemiyoruz. 2 çocuğum var servisti dersanesi zorlanıyoruz.sosyal yardım alabilirmiyim. teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sağlık yardımı için başvuru yapabilirsiniz. Komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 24. serhat dedi ki:

  ben 17 yaşındayım ve 2 kardeşimle beraber kiralık bir evde oturuyoruz üçümüzde lisede okuyoruz
  babam iş sıkıntısından dolayı çalışmıyor ve maddi durumumuz gerçekten çok kötü bu durumda ne tür bir yardım alabliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 25. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim esim sigortalı ama asgari ücretli bir işte calisiyor ama geçinemiyoruz 4 çocuğum var ben ev hanımıyım kizlarim 5 .ci sinifa gidiyor diger oglum anasinifina ve bizden 700 tl okul aidati isteniyor esim bunlara yetisemiyor nasil bir yardim alabilirim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 26. Ceylan dedi ki:

  Ben bağcılarda oturuyorum aylık 150 tl kart yardımı alıyorum yani ben çok zor geçiniyorum acaba kira yardımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 27. Melike dedi ki:

  Merhaba eşim tekstil de çalışıyor ve askeri ücret alıyor fakat kiralar çok yüksek kira veriyoruz faturalar ve para bitiyor ben yeni Doğum yaptım ve durumumuz sıkışık ben yardım almak istiyorum devletimden nasıl yardım alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 28. Mehmet Nuri dedi ki:

  Zor durumdayım işzizim 20000 banka borcum var yardım istiyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz, muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 29. Muammer tan dedi ki:

  Maddi durumum iyi olmamasıyla beraber sol kolum .sol bacağım diz üstü .kaval kemiyi ve sol ve sağ ayak bileklerim deki kırıklar nedeniyle bu belittiyim yerlerdeki platinler nedeniyle iş görme imkanım olmadığı gibi kalacak evimde olmadığından babadan kalma köyüme başı sokabilecek bir ev yapılması için bi yardım talebinde bulunmakt olduğumu ilgili makamlara bilgilerinize arzederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım için başvurunuzu bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlık Makamına iletebilirsiniz

 30. sahan dedi ki:

  Bir evde eşi sigortalı kendi ev hanımı olan bayan sosyal yardıma başvurabilir mi..? Çünkü bazı cevaplarda evdeki sigortasız kişiler yardıma başvurabilir demişiniz..?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, devlet sosyal yardımlarda önceliği sigortası olmayan geliri düşük olan kişilere veriyor. Fakat ailede kişi başı gelir asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir. Sigortalı olup bu durumda olan kişilerde başvuru yapabilmektedir. Yani 4 kişilik ailede 1 kişi sigortalı olarak asgari ücretle çalışıyorsa sigortasız eş başvuru yapabilir. Komisyon onay verirse aile yardım alabilir

 31. nkt dedi ki:

  Merhaba işyerini bu geçen ay kapattım battım. başka bir gelirim yok. kiradayım ve vergi borcumda var bir süreliğine destek alabiliyor muyum? bir kızım var 5.sinifa gidiyor. Bizde böyle olsun istemezdik ancak son durumlardan kaynaklı küçük esnaf tutunamadı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, vergi kaydınızı kapattıysanız yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Vergi kaydınız devam ederse sosyal yardım alamazsınız

 32. Gökhan eser dedi ki:

  Nasıl bilmiyorum ama ilk kere aldım tekrar her ay devam ediyor mu para yardımı bilgi alabilirmiyim arz ederim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımı olarak verilmişse tek seferlik yardımdır. Tekrar alabilmek yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir

 33. Baran dedi ki:

  Merhaba amcam cezaevinde eşi vê 3 küçük çocuğu île birlikte kiradalar hîç bir gelirleri yok para kira ve gıda yardımı nasıl ala bilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca muhtaçlık aylığı için de başvuru yapabilirsiniz.

 34. Esra dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde kaymakamlıktan 500 lira para yardımı yapılıyor fakat e devlet üzerinden kapsam dışı ne cıktı diyor . İki sefer için de böyle yazıyor . Bu ne demek devamlı yardim yapılmayacakmı demek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımınız iptal olmuş tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 35. Çağla dedi ki:

  Merhaba bende 3 aydan 3 aya gıda yardımı alıyorum fakat gelirim olmadığı için tekrar başvurdum fakat grne 225 tl gibi bi miktar görünüyo fakat ödeme türünde tedarik edilmedi banka talimatı verilmedi yazıyo durumda da devam ediyor yazıyor bu ne anlama gelio

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım onaylanmış fakat ödeme yapılmamış. Kurum talimat verdiğinde paranızı alabilirsiniz.

 36. Naz dedi ki:

  Kaymakamlıkdan sosyal yardım başvurusu aldım fakırlık belgesını onaylattım Eve gelecek değdiler ne zaman gelırler Eve

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısından önce gelirler kontrole

 37. Pkcn dedi ki:

  Merhaba, benim esim cezaevinde nakdi para icin basvurdum bana dediler mesaj bekle, mesajda mi belli olacak onaylandigini yada onaylandigi icinmi mesaj bekliyorum ? Ve mesaj nezamana gelir ? Tskkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon tarafından onaylandığında tarafınıza mesaj ile bildirilir

 38. Ozlem Doganci dedi ki:

  Sosyal yardimlasmadan sadece 7 si ifa giden çocuk.icin aylık.40 tl şartlı.egitim parası çıktı.kira yardımı ve eğitim ve yakacak yardımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 39. Barış dedi ki:

  Merhaba sosyal yardımlaşma parası onaylandı nereden alabilirim bu parayı teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler ya PTT üzerinden yada Vakıfbank, Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Bu kurumlardan sorgulayabilirsiniz.

  2. Naz dedi ki:

   Ne kadar sürede onaylandı evlinize ne zaman geldıler başvuru yaptıktan sonra

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kontrolörlerin eve gelmesinden sonra başvuru ilk komisyon toplantısında görüşülür ve karara bağlanır

 40. Barış dedi ki:

  Merhaba sosyal yardımlaşma parası onaylandı nereden ala bilirim bu parayı teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum bankaya yada PTT’ye paranızı adınıza yatırır

 41. Sinem dedi ki:

  Mrb 15 gün oldu yardım için basvurali olumlu yada olumsuz haber gelicekti hala bi haber yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız.

 42. Burcu dedi ki:

  Merabalar . Benim eşim ceza evinde 13 sene cezası var ve 1 yasinda kızım var . Sosyl yardımlaşmayla gorusutugum zaman kiramı esimi n ailesi veriyordu . Valiliktende 2 ayda bir 500 tl para aliyorum. Ama artık kiramı vermiyolar doğalgazım kesildi kacak kullanmak zorunda kaldim gidecek yerim yok napabilirim başka yardim edemediklerini söylüyorlar Allah rızası için çok cagresizim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kira yardımı için tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

 43. Ozge dedi ki:

  İyi günler hane yardımı olarak 400 tl para yardımı çıkmış ekstra neler den faydalanabilirim iki çocuğum var eşimle ayrilmisim ve calisamiyorum bu parayı her ay mi alacagim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik yardımlardır. İki ayda bir 550TL verilen dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca aylık olarak verilen muhtaçlık aylığı içinde müracaat edebilirsiniz.

 44. Arzu dedi ki:

  İyi günler eşimde Bende issisiz iş bulamıyoruz 1 tanede 3 yaşında çocuğumuz var baksı yardıma başvuruyoruz eşiniz çalışabilir durumda diye karar çıkıyor onaylanmıyor eşinin kolunda sınır sıkışması bel fıtığı ve boyun fıtığı var günlük işlerde çalışamıyor yoksulluk maaşı için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin. Komisyon onay verirse muhtaçlık aylığı alabilirsiniz.

 45. Şefika dedi ki:

  Merhabalar ben 3 çocuk annesiyim eşim sigortalı vakıfa dilekçe verdim yardım için para yardımı 200 TL çıktı yardım durumunda kapsama alanından çıktı yazıyor bu ne anlama geliyor .Tekrar basvuru yapabilirmiyim? Başka hangi yardımlara başvuru yapabilirim .Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımın iptal edildiği belirtiliyor. Kurumdan detaylı bilgi alarak tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 46. hüseyin ateş dedi ki:

  Merhaba, bu ay başvurdum ve memur size tek seferlik 500 tl yardım çıkmış dedi. E-devlet üzerinden sorgulama yaptığımda yardım türü olarak Diğer Aile Yardımı ndan faydalandığımı gördüm. Yardımın durumu kısmında DEVAM EDİYOR yazıyor. Acaba diğer aylarda yardım alacak mıyım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım durumu devam ediyor diyorsa alacağınız yardım tek seferlik değil süreklidir. Yani gelecek aylarda yardım alabilirsiniz problem yaşanmazsa

 47. Ceylan dedi ki:

  Merhaba ben nakdi yardıma basvuru yaptım gelip evime baktılar ama halen sonuçlanmadı nezaman sonuçlanır 8gün oldu halen haber yok ilginize teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kontrolörlerin sizinle ilgi hazırladıkları rapor ilk komisyon toplantısında görüşülür ve karara bağlanır. yaklaşık bir ay içinde e devletten sonucu görebilirsiniz.

 48. Eda dedi ki:

  Merhabalar ben eşim cezaevinde olduğu için aylık aile politikalardan yardım alıyordum her ayın 15 de yatan para bu ay yatmadı acaba kesmiş olabilirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bu ay genel bir gecikme yaşandı. Ödemeniz yapılır

 49. Eren dedi ki:

  Mrb ben bingöl merkezde yim gecinemediğimden dolayo sosyal yardımlasmaya basvurdum bir form verdılr doldurdum ve dılekce yazdım verdım e devlette hane grubu yardımı diyor bu ne anlama geliyor ve nekadar yardım verıyorlar tskler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımı tek seferlik yardımıdır. İhtiyaç durumunda tekrar başvuru yapabilirsiniz. Yardım miktarı bölgenin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

 50. Arzu dedi ki:

  [email protected]. Merhaba ben eşinden ayrıldım 3 çocuğum var hiç bir gelirim yok ve üzerime kayıtlı bir malımda yok yardım alabilirmiyim eşimde bize hiç destek olmuyor çocuklarım okula gidiyor eğitim yardımıda alabilirmiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir, 2 ayda bir verilen 550TL dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak posta yoluyla tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.