Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1071 YORUM
 1. Muammer tan dedi ki:

  Maddi durumum iyi olmamasıyla beraber sol kolum .sol bacağım diz üstü .kaval kemiyi ve sol ve sağ ayak bileklerim deki kırıklar nedeniyle bu belittiyim yerlerdeki platinler nedeniyle iş görme imkanım olmadığı gibi kalacak evimde olmadığından babadan kalma köyüme başı sokabilecek bir ev yapılması için bi yardım talebinde bulunmakt olduğumu ilgili makamlara bilgilerinize arzederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım için başvurunuzu bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlık Makamına iletebilirsiniz

 2. sahan dedi ki:

  Bir evde eşi sigortalı kendi ev hanımı olan bayan sosyal yardıma başvurabilir mi..? Çünkü bazı cevaplarda evdeki sigortasız kişiler yardıma başvurabilir demişiniz..?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, devlet sosyal yardımlarda önceliği sigortası olmayan geliri düşük olan kişilere veriyor. Fakat ailede kişi başı gelir asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir. Sigortalı olup bu durumda olan kişilerde başvuru yapabilmektedir. Yani 4 kişilik ailede 1 kişi sigortalı olarak asgari ücretle çalışıyorsa sigortasız eş başvuru yapabilir. Komisyon onay verirse aile yardım alabilir

 3. nkt dedi ki:

  Merhaba işyerini bu geçen ay kapattım battım. başka bir gelirim yok. kiradayım ve vergi borcumda var bir süreliğine destek alabiliyor muyum? bir kızım var 5.sinifa gidiyor. Bizde böyle olsun istemezdik ancak son durumlardan kaynaklı küçük esnaf tutunamadı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, vergi kaydınızı kapattıysanız yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Vergi kaydınız devam ederse sosyal yardım alamazsınız

 4. LEYLA REJEBOVA dedi ki:

  Meraba ben baş vurdum eve geldi baktilar onaylandi mesajı geldi zirat bankasindan kart çıkartır süylediler çikartirdim geçen ay 300 tele yatii hesabima o para her ay yatarmi bidaha baş vurmama gerek varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik yardımlardır. İhtiyaç durumunda tekrar müracaat edebilirsiniz

 5. Çiğdem dedi ki:

  Eşimden ayrıldım.2 çocuk sahibiyim.kirada duruyorum . Çalışmıyorum . Muhtarliktan fakirlik belgesi ile sosyal hizmetlere başvurdum. Bana hane yardımı 500 TL ve ayrıca sosyal ve ekonomik yardım yapıldı. Birer seferlik. Hane yardımı kapsam dışına çıktı yazıyor. Bu yardimlarin ikisinde birer seferlik mi devamlı değilmi? Birdaha yardım almak için ne yapmak gereklidir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik yardımlardır. Size de hane yardımı verilmiş. Tekrar başvuru yaparak hane yardımı alabilirsiniz.
   Fakat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı için de başvuru yapabilirsiniz.

 6. Nilgün dedi ki:

  Merhaba Ben cocuk parasi once 280 tl aldim sonradan 140 tl aliyorum 3 cocugum var yesilkartliyim bu para cocuklarin ihtiyacini karşılamıyor gida yardimi almıyorum giyim yardimi da almiyorum doğalgazlı evde oldugum için kömür vermiyorlar ama 4 aydir doğalgazım yok imkanım yok açtırmaya hastaneye gittigimde eczaneler sürekli muane parasi diyor 100 50 lira surekli hastanelere dahi korkuyoruz gitmeye muane parasi için ne yapmalıyım bana yardimci olurmusunuz lutfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tek seferlik yardımlar için yada sağlık yardımları için başvuru yapabilirsiniz

 7. ebru dedi ki:

  merhaba ben kaymakamlıga kira yardimi icin baş vurdum ama kira yardımı yapmiyolar mıs 3 kizim var esimden ayrildim biri 2 yasinda biri 8 aylik biride 7 yasinda 1 sınıfa gidiyor kirada oturuyorum ay oldu esimden ayrılalı sosyal yardima gittim ama sonuc daha belli olmadi sonuc ne zaman belli olur ve ben kira yardimana nereye baş vura bilirim hangi yardımlardan faydalana bilirim yardımcı olur musunuz lütfen ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kira yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 8. gamze dedi ki:

  merhabalar ben sosyal yardimlasma ve dayanisma vakfina muhtac ayligi icin basvuruda bulundum eger onaylanirsa ne kadar ucret alicamm…tesekkurlerr simdiden

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.

 9. Pınar dedi ki:

  Benim iki tane kucuk kizim var 3 ayda bir 300 aliyorum bosanmam devam ediyor mahkeme bosanma sonuclaninda daha farkli olurmu bu yardim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Mahkeme sonuçlandıktan sonra tekrar talebinizi iletebilirsiniz.

 10. Gökhan eser dedi ki:

  Nasıl bilmiyorum ama ilk kere aldım tekrar her ay devam ediyor mu para yardımı bilgi alabilirmiyim arz ederim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımı olarak verilmişse tek seferlik yardımdır. Tekrar alabilmek yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir

 11. Ali dedi ki:

  Ben ali bana evinize gelecegiz dediler 20 gün oldu ne gelen var ne giden olmadı neyi bekliyorlar acaba evde ne odun kaldı ne kömür yiyecek ekmek paramız bile yok nedense hep görüyorum muhtaç sahibi olmayanlara yardım ediyorlar muhtaç sahibi olanlarsa bakıp duruyo neresinde Bunun adalet dedikleri o oraya yönlendiriyo bu buraya yönlendiriyo

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İlk olarak Muhtarlıktan Fakirlik Belgesi almanız gerekmektedir Fakirlik Belgesini aldıktan sonra aşağıdaki birimlere başvurabilirsiniz.
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
   Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
   Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
   Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

 12. Baran dedi ki:

  Merhaba amcam cezaevinde eşi vê 3 küçük çocuğu île birlikte kiradalar hîç bir gelirleri yok para kira ve gıda yardımı nasıl ala bilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca muhtaçlık aylığı için de başvuru yapabilirsiniz.

 13. Esra dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde kaymakamlıktan 500 lira para yardımı yapılıyor fakat e devlet üzerinden kapsam dışı ne cıktı diyor . İki sefer için de böyle yazıyor . Bu ne demek devamlı yardim yapılmayacakmı demek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımınız iptal olmuş tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 14. Çağla dedi ki:

  Merhaba bende 3 aydan 3 aya gıda yardımı alıyorum fakat gelirim olmadığı için tekrar başvurdum fakat grne 225 tl gibi bi miktar görünüyo fakat ödeme türünde tedarik edilmedi banka talimatı verilmedi yazıyo durumda da devam ediyor yazıyor bu ne anlama gelio

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım onaylanmış fakat ödeme yapılmamış. Kurum talimat verdiğinde paranızı alabilirsiniz.

 15. Naz dedi ki:

  Kaymakamlıkdan sosyal yardım başvurusu aldım fakırlık belgesını onaylattım Eve gelecek değdiler ne zaman gelırler Eve

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısından önce gelirler kontrole

 16. Pkcn dedi ki:

  Merhaba, benim esim cezaevinde nakdi para icin basvurdum bana dediler mesaj bekle, mesajda mi belli olacak onaylandigini yada onaylandigi icinmi mesaj bekliyorum ? Ve mesaj nezamana gelir ? Tskkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon tarafından onaylandığında tarafınıza mesaj ile bildirilir

 17. Ozlem Doganci dedi ki:

  Sosyal yardimlasmadan sadece 7 si ifa giden çocuk.icin aylık.40 tl şartlı.egitim parası çıktı.kira yardımı ve eğitim ve yakacak yardımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 18. Ayşe dedi ki:

  Merhaba benim iki engelli çocugum var eşimden boşandım sadece çocuklarımın bakım parasını alıyorum oturduğum evi kredili almıştım hala borcu bitmedi aylık çok fazla medikal malzeme kullanıyoruz bana yardım çıkarmı çıkarsa hangi yardımlar çıkar nereye başvurmak gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım talebinde bulunmanız için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir.
   Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
   Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
   Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.
   İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir.

 19. mehmet Aslan dedi ki:

  Merhaba,
  Asgari ücretli olarak çalışıyorum ve 2 çocuğum var. tek maaşla ev geçinirmeye çalışıyorum. Müracaat etme durumumda Sigortam var diye reddedilme durumu olur mu?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;
   Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
   Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir

 20. Nagihan dedi ki:

  Kolay gelsin fakirlik maaş hane yardımı almak istyrm eşim işsiz ve sogartamiz hc bsy mız yok nası ybasvurabilirm.para yardımı kira yardımı için de

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kimliğiniz ve durumunuzu belirten evraklar ile bulunduğunuz yerin kaymakamlığına başvuru yapabilirsiniz.

 21. Barış dedi ki:

  Merhaba sosyal yardımlaşma parası onaylandı nereden alabilirim bu parayı teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler ya PTT üzerinden yada Vakıfbank, Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Bu kurumlardan sorgulayabilirsiniz.

  2. Naz dedi ki:

   Ne kadar sürede onaylandı evlinize ne zaman geldıler başvuru yaptıktan sonra

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kontrolörlerin eve gelmesinden sonra başvuru ilk komisyon toplantısında görüşülür ve karara bağlanır

 22. Barış dedi ki:

  Merhaba sosyal yardımlaşma parası onaylandı nereden ala bilirim bu parayı teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum bankaya yada PTT’ye paranızı adınıza yatırır

 23. Sinem dedi ki:

  Mrb 15 gün oldu yardım için basvurali olumlu yada olumsuz haber gelicekti hala bi haber yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız.

 24. Burcu dedi ki:

  Merabalar . Benim eşim ceza evinde 13 sene cezası var ve 1 yasinda kızım var . Sosyl yardımlaşmayla gorusutugum zaman kiramı esimi n ailesi veriyordu . Valiliktende 2 ayda bir 500 tl para aliyorum. Ama artık kiramı vermiyolar doğalgazım kesildi kacak kullanmak zorunda kaldim gidecek yerim yok napabilirim başka yardim edemediklerini söylüyorlar Allah rızası için çok cagresizim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kira yardımı için tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

  2. Meloş dedi ki:

   Benimde eşim cezaevinde bir cocuk var mahkum ayli alirmiyim alirsam ne kadar alirim tşkr

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İlk olarak muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi almanız gerekmektedir, Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine ve bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yapabilirsiniz.

 25. Ozge dedi ki:

  İyi günler hane yardımı olarak 400 tl para yardımı çıkmış ekstra neler den faydalanabilirim iki çocuğum var eşimle ayrilmisim ve calisamiyorum bu parayı her ay mi alacagim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik yardımlardır. İki ayda bir 550TL verilen dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca aylık olarak verilen muhtaçlık aylığı içinde müracaat edebilirsiniz.

  2. Merve dedi ki:

   Merhaba benim suan durumum çok kötü sıkıntısı durdu faturaların birikti nasıl yardım alabilirim acaba

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Oturduğunuz mahallenin muhtarından Muhtaçlık Belgesi almanız gerekli, Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra ise,
   Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri başvurularını;
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
   Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
   Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
   Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

 26. Fatih dedi ki:

  Merhaba ikametgahımı üniversite okuduğum şehire aldırmadım. Okuduğum şehirdeki sosyal yardımlaşma vakfından yardım başvurusu yapabilme imkanım var mı? Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öğrenci olduğunuzu belirten evrakla birlikte başvuru yapabilirsiniz.

 27. Arzu dedi ki:

  İyi günler eşimde Bende issisiz iş bulamıyoruz 1 tanede 3 yaşında çocuğumuz var baksı yardıma başvuruyoruz eşiniz çalışabilir durumda diye karar çıkıyor onaylanmıyor eşinin kolunda sınır sıkışması bel fıtığı ve boyun fıtığı var günlük işlerde çalışamıyor yoksulluk maaşı için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin. Komisyon onay verirse muhtaçlık aylığı alabilirsiniz.

 28. Şefika dedi ki:

  Merhabalar ben 3 çocuk annesiyim eşim sigortalı vakıfa dilekçe verdim yardım için para yardımı 200 TL çıktı yardım durumunda kapsama alanından çıktı yazıyor bu ne anlama geliyor .Tekrar basvuru yapabilirmiyim? Başka hangi yardımlara başvuru yapabilirim .Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımın iptal edildiği belirtiliyor. Kurumdan detaylı bilgi alarak tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 29. hüseyin ateş dedi ki:

  Merhaba, bu ay başvurdum ve memur size tek seferlik 500 tl yardım çıkmış dedi. E-devlet üzerinden sorgulama yaptığımda yardım türü olarak Diğer Aile Yardımı ndan faydalandığımı gördüm. Yardımın durumu kısmında DEVAM EDİYOR yazıyor. Acaba diğer aylarda yardım alacak mıyım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım durumu devam ediyor diyorsa alacağınız yardım tek seferlik değil süreklidir. Yani gelecek aylarda yardım alabilirsiniz problem yaşanmazsa

 30. Ceylan dedi ki:

  Merhaba ben nakdi yardıma basvuru yaptım gelip evime baktılar ama halen sonuçlanmadı nezaman sonuçlanır 8gün oldu halen haber yok ilginize teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kontrolörlerin sizinle ilgi hazırladıkları rapor ilk komisyon toplantısında görüşülür ve karara bağlanır. yaklaşık bir ay içinde e devletten sonucu görebilirsiniz.

 31. Eda dedi ki:

  Merhabalar ben eşim cezaevinde olduğu için aylık aile politikalardan yardım alıyordum her ayın 15 de yatan para bu ay yatmadı acaba kesmiş olabilirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bu ay genel bir gecikme yaşandı. Ödemeniz yapılır

 32. Eren dedi ki:

  Mrb ben bingöl merkezde yim gecinemediğimden dolayo sosyal yardımlasmaya basvurdum bir form verdılr doldurdum ve dılekce yazdım verdım e devlette hane grubu yardımı diyor bu ne anlama geliyor ve nekadar yardım verıyorlar tskler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımı tek seferlik yardımıdır. İhtiyaç durumunda tekrar başvuru yapabilirsiniz. Yardım miktarı bölgenin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

 33. Arzu dedi ki:

  niluferduymac@hotmail.com. Merhaba ben eşinden ayrıldım 3 çocuğum var hiç bir gelirim yok ve üzerime kayıtlı bir malımda yok yardım alabilirmiyim eşimde bize hiç destek olmuyor çocuklarım okula gidiyor eğitim yardımıda alabilirmiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir, 2 ayda bir verilen 550TL dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak posta yoluyla tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 34. Adem dedi ki:

  Merabalar ben farkli sehirde üniversite okuyorum kaymakamlıktan tek seferlik normal yardım aldim ben ikametgah adrseme bağlı kaymakliktan ailem için Yaridm alabilirmiyim devlet üniversite de okuyan aileye tek seferlim yardim yapiyormus ben 2. yardimi aielm adina alabilirmiyi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ailenizin adına yardım almanız biraz zor. Aileniz bulunduğu yerin Kaymakamlığına yardım için müracaat edebilir.

 35. Eren dedi ki:

  Mrb ben gecinemediğimden dolayı dilekce yazdım onaylandı sanırım edevlette gorunuyor ne kadar yatdım verılıyor tsk ler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar ailenin durumuna, bulunduğu yere göre değişiklik gösteriyor.

 36. Elif dedi ki:

  Merhabalar biz üç kardeşiz annem ve babam 2010 yılından beri ayrılar babamdan hiç bir şekilde nafaka yardımı alamıyoruz ben evliyim ama geri kalan iki kardesim ve annem kirada kaliyorlar annem calismiyor bir kardeşim tek çalışıyor diğeri okuyor. Dul maaşı veya yardım parası alabilirler mi ?
  Mutlaka cevap verirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek dul maaşı için başvuru yapabilir yada yardım talebinde bulunabilir. Anneniz aynı zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için müracaat edebilir

 37. FARUK dedi ki:

  Slmlar trafik kazası geçirdim ayağım alçıda 3 ay çalışamayacağım 45 gün rapor aldım ama yardıma muhtacım ödemem gereken faturalar taksitler var yardım alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 38. Seda dedi ki:

  Merhaba eşim asgeri ücretle çalışıyor bir bebeğim var ve şuan kayınvalidem bizi evden çıkardı bu kış gününde yardım alabilirmiyim ve nereye başvurmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit ve gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 39. seydi Şen dedi ki:

  merhabalar 13.12.2018 tarıh inde yardım başvurusunda bulundum.28.12.2018 tarihinde onaylanmış. yirmi gün oldu nerdeyse .e devletten bakıyorum. teslim edilmedi banka talimatı verilmedi şeklinde ödeme durumunda yaziyor.bu ücret ne zaman nasıl yatar .teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar için komisyon toplantısından 20-25 gün sonra ödeme talimatı veriliyor

 40. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba ben ogluma sed yardımı alıyorum eşim çalışmıyor eşime oglum için iştirak nafakası davası açsam sed yardımım kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, incelemeye tabi tutulmazsa problem yaşanmaz. İnceleme olursa komisyonun vereceği karara bağlı

 41. rabia dedi ki:

  10.01.2019 yardım parası için başvuru yaptım eve gelecekler dendi henüz gelen olmadı acaba ne zaman gelirler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, denetlemeler başvurunun durumuna göre değişiyor.

 42. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben fakirlik belgesini sundum kaymakamliga çok zor durumdayim esim denetim serbestlikte is bulamiyor 12aylik bebegim war gunluk is olunca oraya gidiyor arada kirami ödeyemedim sizce kira ve aylik yardim onaylanirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

 43. Duran dedi ki:

  3tane zihinsel engelli amcam ve halam var bide ninem 85 yaşında ninem yaşlılık ması alıyor amcalar im bakim parası ve 3 engelli 2022den yararlanıyor ve evleri çok mahrum ve eski yapı tuvalet banyo mutfak sıkıntılı para yardımı veya eksikleri nasıl giderebilirim yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuruda bulunarak talebinizi iletebilirsiniz.

 44. Pnr dedi ki:

  4 ay önce şartlı sağlık yardımına başvurdum. Fakat almadım. E devlette devam ediyor diyor alacak mıyım? Ne zaman alırım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kuruma müracaat ederek durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz

 45. Kubra dedi ki:

  Iyi günler ben sed yardimi alıyorum e devlette 16 sında yatıcak olarak gözüküyor fakat hala yatmamış neden olabilir acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeniz yapılır bazen gecikme yaşanabiliyor

 46. Aynur dedi ki:

  Merhaba esimden ayrilali 5 sene oldu dul maasi alabilirmiyim yanliz yasiyorum hic bir gelirim mal varligim yoktur nereye gitmem gerekir devletin yardimina ihtiyacim var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

  2. Ali dedi ki:

   Ben sosyal yardımlaşmayı baş vurdum evine geleceğiz dediler daha gelmediler öksüz yetimde bir insanım kışın günü ne KÖMÜR KALDI ne ekmek yiyecek para KALDI işte yok ev kirası elektirik su şaştım kaldım çok çaresizim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Muhtarlığa müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir daha hızlı sonuç alabilirsiniz

 47. Hülya soyer dedi ki:

  Merhaba benim eşim ceza evinde 12 yıl hüküm aldı bir tane cocugum var ihtiyaçlarımı karsılamak için yardım istiyorum lütfen zor durumdayım ve üstelik ben karaciğer hastasıyım çalısamıyorum bana cevap yazarsanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara yardım veriliyor. Sizde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bu yardımdan yararlanabilirsiniz.

 48. Mimail dedi ki:

  Merhaba. Ben evle değilim tek yaşıyorum asgari ücretle çalışıyorum. Zor geçiniyorum. Sosyal yardım alabilir miyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yararlanabilirsiniz.

 49. Hicran dedi ki:

  Merhaba. Esim cezaevinde 2 tane bebegim var sosyal yardımlaşmaya başvuru yaptim eve geldiler baktılar ve ziraat bankasından hesap açtırmadı istediler açtırdım iban numaramı kuruma teslim ettim ancak ödeme hala yapılmadı kaçında yatar e devletten bakıyorum ama hiçbir şey görünmüyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımın komisyon toplantısında onaylanmasından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor.

 50. hcrn dedi ki:

  Merhaba esim cezaevinde başvuru yaptim eve geldiler daha sonra benden hesap açtırmadı istediler ziraattan hesap açtırdım inan numarasini teslim ettim ama hala odeme gerçekleşmedi ayin kaçında gerçekleşir e devletten baktığımda goremiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kuruma müracaat ederek başvurunuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

1 4 5 6 7 8 11