Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1071 YORUM
 1. Halil hikmet dedi ki:

  İyi günler üniversite öğrencisiyim. Bulundugumun ilçede kaymakamlıkta sosyal yardımlaşma adına ilk dönem kasım ayında 1 kere 300 tl almıstım . 2.dönemin subat ayında da 300 tl aldım . Bu yardım okul dönemi boyunca her ay mı yapılacak yoksa dönemde 1 kere mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, öğrenci yardımları dönem başında bir defaya mahsus yani dönemlik olarak verilmektedir. İhtiyaç durumunda gelecek dönem tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 2. Taner dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardımlaşma derneği ne başvuruda bulundum sağlık sorunun arası fmf hastasıyım raporumla birlikte sosyal yardımlaşma derneği ne başvurdum 1 kereye mahsus yardım aldım sora kapsam dışı çıktı diyor e devletten

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size tek seferli yardım verilmiş. Yardım alabilmek için tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

 3. Esra dedi ki:

  merhaba şubat ayında yardım için başvuru yaptım martın sonunda aylık yatacak dediler .acaba basvuru yaptığım zamandan itibaren mi yoksa tek aylık mi yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar başvuru tarihinden itibaren ödenir

 4. Safiye candan dedi ki:

  Ben on aydır eşimden ayrı yaşıyorum yeşilkarlıyım hiç bir gelirim yok henüz resmi olarak boşanmadım para yardımı duydum doğrumudur nasıl alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir

 5. bahadır candan dedi ki:

  merhaba yardim durumu 2022 yaşlı aylığı başvuru tarihi 28.02
  2019 yardım durumu devam ediyor yazıyor ödemesi ne zaman yapılır ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum tarafından ödeme talimatı verildiğinde ödemeniz yapılır

 6. mustafa doğru dedi ki:

  merhaba ben yüzde 50 engelliyi engelli maşı alıyorum üzerime kayıtlı ozeltertibatlıaracım varevde 3 nufus yaşıyoruz ev kira hiçbir gelirim yok mutaclık yardımından yararlanabilirm neyapmam lazım saygılımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin, komisyon onay verirse alabilirsiniz

 7. Cemal kiraz dedi ki:

  İkiz çocuk yardımı nasıl yardımı nasıl alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

 8. Zeynep barazi dedi ki:

  Meraba benim eşim cezaevine girdi 9aylık oğlum var bırakacak kimsem olmadığı için çalışamıyorum kiradayım para yardımı yapılırmı bana acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cevaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına maaş için müracaat edebilirsiniz.

 9. İsmail dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin benim Kaynanam eşinden ayrı ve küçük çocuğu var geçen sene beyin kanaması geçirdi çalışamıyor maddi yardım alması için nereye başvurması lazım. ?
  Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilir

 10. Seher dedi ki:

  Merhaba ben yeni dogum yaptim emzirme odenegini nasil alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, emzirme yardımı için memurların çalıştığı kuruma, sigortalıların SGK’ya sigortası olmayanların ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmesi gerekmektedir

 11. ercan dedi ki:

  ban ahane yardımı cıkmış 400 tl diyor edevlette teslim edilebilir diyor nasıl alırız teslim edilebilır ne demek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum ödeme talimatı verince bankadan yada PTT’den alabilirsiniz. Size bilgi verilir

 12. Onur dedi ki:

  Yesil kartliyiz ama hic bir yardim alamiyoruz..evde annem babam a baktigi icin bakim maasi aliyor babamda engelli oldugu icin aliyor ama esimle ile ben hic bir yardim alamiyorum 2 yasinda kizim var cocuk maasi bile alamiyorum ben calisamiyorum esim de calisamiyor ben hasta oldugum icin esim ise hamile oldugu icin..cocuk maasi nasil alabilirim e olur bilgilendirin beni ne yapmam lazim nereye muracaat etmem lazim?4r

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım alabilmeniz için aileden ayrı yaşıyor olmanız gerekir yani kendi evinizde

 13. Bahar Çakıcı dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayrıldım 3 Ay oldu 3 Yaşında erkek oğlum var borçlarım var ailemin yanına sığındım abim var güvenlik ve hiç bir yerde iş bulamıyor annem maaşı var ama kendini Zor geçindiriyor ve onlarda borçlu artık bizde sığındığımız için daha çok zor yardım için birşeyler yapılabilir mi çok zor durumdayız nerelere başvurmamız gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 14. suzan mengi dedi ki:

  ben yesil kartliyim kocam kalp krizi gecirdi calisamiyor birde yan tarafta yuzde 72 engelli kayinbiraderim oturuyor bekar annesi babasi oldu engelli maasi400lira civari aliyorbakim maasi baglamadilar kizim gelin oldu oglum lise 1re gidiyor hicbir gelirimiz yok kocam cabaladikca batti heryere borcu var ben evislerine gidiyordum simdi ellerimde sinir sıkısmasi boynumda egilme ve sekerim sinirin ustunde calisamiyorum artik vucudumu cok yordugum icin kaslarim zarar gormus yardimlarinizi bekliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz

 15. Habibe dedi ki:

  Merhaba benim 2 tane ilkokula giden çocuğum var onlar için yardım alabilirmiyim ve ne kadar alabilirim 2 tanede küçük çocuğum var onlar içinde ayrı alabilirmiyim lütfen bilgi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 16. harun dedi ki:

  Merhaba 2 senedir işsizim. 2 çocuğum ve eşimle birlikte 4 kişiyiz. Ve kirada oturuyorum. Herhangi sigorta vesayire birşeyim yok. Buldukça günü birlik işler yapıyorum. Yardım için neyapmam gerekir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 17. Derya dedi ki:

  Merhaba eşimde bende çalışıyoruz lakin zor geçiniyoruz. evimiz kira yardım edenimiz yok ve kredi borçlarımızı ödeyemiyoruz artık yetmiyor maaşımız. 3 yaşında oğlum var birde yeni doğan bir kızım bakacak kimsemde kalmadı annem belinden rahatsız bakamıyor artık işten çıkıcam galiba başka çarem kalmadı ne yapmalıyım üstümüze olan bişeyde yok olsa borcumu kapatıyım çıkamıyoruz işin içinden. başvuru yapsam yardım alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ailede iki kişi sigortalı çalışırken sosyal yardım verilmez.

 18. Habibe dedi ki:

  Merhaba benim 2 kızım ilkokula gidiyor onlar için masl yardım alabilirim ve ne kadar alabiliyorum ayrıca 2 tanede küçük çocuğum var onlar okula gitmiyor onlar için ayrı alabiluyormuyum ve ne kadar alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Diğer çocuklarınız içinde giyim ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz

 19. Gökçen dedi ki:

  Ben 57 yaşındayım,4 aydır işsizim gelirim yok, üniversitede okuyan bir kızım var. kızım için öğrenci parası alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kızınız bulunduğu yerde yada memleketinde öğrenci yardımı için başvuru yapabilir

 20. Kaya dedi ki:

  Eşim ve kızımla beraber 3 kişiyiz.fakat örgün olarak üniversite okuyorum.çalışmıyorym.gelirim yoktur.syv başvuru yaptım ve bana 200 tl para yatırmışlar diğer yardım diye…başka yardım alamıyor muyum…ayrıca sorgulamadığımda durum kısmında çıkarıldı yazıyor.tek sefer mi veriliyor..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size tek seferlik yardım yapılmış. Tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 21. Hatice dedi ki:

  Esim çalışmıyor iskurdan işsizlik parasi alıyor 4 çocuğum var yeni doğum yaptım neyden faydalanabilirim kaymakama gittim işsizlik ücreti alıyor diye vermedi işsizlik ücreti 800 bununla ne yapabilirim ev kira 3 çocuk okula gidiyor Isyeri iflas etti çıkış dahi alamadık ne yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim ve gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz

 22. Habibe dedi ki:

  merhaba ben aile yardımi ićin basvurmustum kabul olunmuş e devletten baktm 300 tl görünuyor bu yardımı her ay mi aliyorüm bir defalik mi yoksa

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik. İhtiyaç halinde tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir.

 23. RIDVAN CENK dedi ki:

  Yeni işten cikarildim kirada 2 kucuk kiz cocugu babasıyım kira yardımı veya gida nasil bi yardim alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira ve gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 24. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba ben çiğdem 2 çocuğum 1 yıldır çocukların babasında ayrıyıyım velayetleri babasında nakdi yardım yardım için başvurdum alabilirmiyim çok ihtiyacım var çocuklarım okuyolar yardım edecek hiç kimsem yok yardımcı olun allah rızası için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 25. Arif dedi ki:

  1 sene dir iş bulamiyom eşimden ayrıldım bir kizim var 9 yaşın da ve ihtiyac larini karsilaya miyom sosyal para yardimin dan yarar lanmak istiyom bu yardim dan yarar lanir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 26. Sevim Çiçek dedi ki:

  Merhaba benim 3 çocuğum var Eşim asgari ücret ile çalısıyor kiradayım 800 tl kira odüyorum 600tl kredi odüyorum eşimin maaşı yetmiyor sosyal yardımlaşmadan kira yardımı istiyorum çok sıkıntı yasiyorum çocuklarım çok küçük benim için ne yapabilirsiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım yapılmıyor. Başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz. Yani komisyon kararına bağlı yardım almanız

 27. Hacı Ahmet Bozer dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardıma başvurdum ve kuruldan geçmiş vakıfa banka bilgilerimi verdim e devlette banka talimatı verilmedi teslim edilmedi yazıyor acaba yardımlar hangi tarihlerde ödeniyor tşk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor( bankaya ödeme talimatı veriliyor)

 28. Aysun Tuncel dedi ki:

  İsmim Aysun daha önce çağrı merkezinde çalışıyordum çalışmaktan kulaklarımda duyma kaybı ve boğazımda modul oldu konuşmaktan meslek hastanesinde tedavi gördüm bu çalışma hayatımı engelledi yüzde yirmi yedi engelli raporum var devletten hiç bir şekilde sosyal yardım almıyorum işsizim iş arıyorum kimse iş vermiyor iş arayana devlet 900 TL yardım ediyormuş nereye başvuru yapılıyor bilgi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, İŞKUR’a müracaat etmeniz gerekmektedir

 29. kurban dedi ki:

  Mehaba 1971 ardahan dogumluyum 4 yasimdan be ri kibrista yasiyorum, 89 /92 arasi harp okulu ankarada okudum mezun olamaddim, cift uyrukluyum, kibrista 1986 da 5 ay (15 yasindayken)2003 de4 ay ve2006 dan gunumuze full yAtirimim var turkiyedenne nezaman kac yasinda nasl emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 58 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 30. Ayşe dedi ki:

  İki uç Ay öncesi sosyal yardımlaşmadan geldiler iki çocuğum var 5 aylık bebek mama yiyor eşim günlükte çalışıyor ama hiç geri dönüş yapılmadı ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 31. Ayça dedi ki:

  Ben gıda ve eğitim parası alıyorum aile sosyal polt bakanlığı başvurum onaylanmadı beni sosyal yardımlaşma yönlendirdi başvurdum orayada ama bana evinde eşyan var diye red verdiler çocuklarım küçük çalışamıyorum ıkiside okula gidiyo bakacak kimse yok eşimden ayriyim ne yapmam gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapabilirsiniz

 32. Onur dedi ki:

  Ben ailem ile yaşıyorum işsizim babam emekli 3 bin maaş alıyor sigortalı iş bulana kadar maaş alma durumum varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız maaş alırken sosyal yardım alamazsınız

 33. hulya erker dedi ki:

  meraba benim 3 çocugum var ve esim baskasinin pazarin da çalısiyor ve ayda 1400para aliyor ama inanin hiç yetmiyo çocuklarimi zorla okutuyorum çok sikinti cekiyoruz lutfen yardim edin artik dayanamiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 34. Yılmaz dedi ki:

  4 çoçuk babasıyım çalışamıyorum doktor yasakladı napaçaımı bilemiyorum siz söyleyin 400 tl

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 35. heja dedi ki:

  merhaba benim 3 cocugum var biri 9 yasinda biri 6 yasinda biride 10 aylik 9 yasinda olan okula gidiyor servisle servis parasi bizi cok zorluyor seneye 6 yasindaki cocugumda baslayacak okula onunda servisi olacak 10 aylik olan cocugunda bezidir mamasidir gucumuz yetmiyor onlara bakmaya kiradayiz biryerden gelen bir gelirimiz yok esim hepatit b hastasi duzenli bir iste calisamiyor kisacasi cok zorlaniyoruz bize hem gida hem de cocuklarimin servis parasi olsun mama ve bez alabilmem icin para yardimi verilirmi verilirse şayet nereye muracat edebilirim tesekurler simdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 36. Tugba dedi ki:

  Merhaba eşim asgari ücretin altında calısıyor ev kiraz kücük bebeğimiz var kömür elektrik su para yetiştermiyoruz başvuru yapmak istiyorum fakat bebeğim cok kücük dısarı cıkamıyorum nasış basvurabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz başvuru yapabilir yada muhtarlığa başvuru yapabilirsiniz.

 37. Zafer dedi ki:

  2 aydan fazladır işten ayrıldim 2 çocuğum var biri henüz 3aylik diğeri ise 2 yaşında evim kira hiçbir yardim almıyorum ne yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 38. Fatma daşkın dedi ki:

  Proje destek yardımı nasıl alabilirim .işsizim sebze ekip satmak istiyorum .bahçe çevresi için tel örgü ve su için sondaj ve dinamo jeneratör desteğine ihtiyacımız var .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediyen yada bankadan destek alabilirsiniz.

 39. Yılmaz dedi ki:

  Yardım 4 çoçuk babasıyım yardım ben çalışamıyorum doktor yasak eti

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 40. SuatSurahi dedi ki:

  Mrb İstanbul Sultangazi cebecide oturuyorum işsizim Edirnekapı sosyal hizmetler müdürlüğünden iki defa yardım parası aldım en son gittiğimde yardım senede 2 defa aliyordum şimdi senelik 1 defa alicaksiniz dediler telefonuma mesajda gelmiyor 2019 da alicaksiniz dediler nezaman alabilirim yardım paramızı gıda alışveriş kartı nasıl alabilirim inanın çok zor durumdayım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kuruma tekrar müracaat ederek ödeme zamanı hakkında bilgi alabilirsiniz.

 41. Serdal dedi ki:

  Hayırlı akşamlar 3 tane evladım var biri lise 1de
  Birisi orta 1 de biride ilkokul 1de evimiz kira yeşil karttan yararlanıyoruz durumumuz kısıtlı nasıl devletten yardım ala biliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için müracaat edebilirsiniz

 42. Hamit dedi ki:

  Asgeri ucretle calisiyorum 3 cocugum var esimle ben 5 kisiyiz ama gecinemiyoz evimde kira belediyeden sosyal yardimlasmadan bi yardim alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 43. Ferdi dedi ki:

  Merabalar hane yardimi 300 tl gotunuyor e devlette teslim esilebilir diye yazi var ne zamn nerden alabilirim tek seferlikmi tekrar muracat gerekirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik yardımlardır. Kurum talimat verdiğinde ödemeniz yapılır

 44. Hacer dedi ki:

  Kolay gelsin ben edirnekapıya gitim uç çocugum için madi yardım istedim 1 ay sonra sonucum olumlu çıkmış ama e devlete baktıgımda bişi gozukmuyo acaba ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor. Ödemeniz yapılır

 45. Gul dedi ki:

  Merhabalar esim bi fabrika da isci asgari ucretle calisiyor ve 3 tane evladimiz var biri 6 yasinda biri 3 yasinda ve biri de 8 aylik ve kirada oturuyoruz acaba yarrdimlardan bizde yararlanabilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Yardım başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 46. Deniz dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde ve ben ailemin yanında yaşıyorum 2 de çocuğum var. Sosyal yardımlaşmayı aradım telefona çıkan bayan madem aileniz destek çıkıyo yardım alamazsınız dedi ne yapmam gerekir? Ailem zaten yaşlı ve başka şehirde yaşıyo burda erkek kardeşimle yaşıyorum o da işsiz durumda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dilekçe ile eşi cezaevinde bulunan bayanlara verilen maaş için başvuru yapın kararı komisyon veriyor

 47. Abdullah dedi ki:

  Merhabalar. Ben yesilkartliyim. Bir kere hane yardımı aldım. 34 yaşındayım ailem yanimda degil tek yaşıyorum. Muhtaclik maaşı alma şansım var mı. Yoksa ne yapmam lazım. Maddi olarak zor durumdayım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık maaşı başvurusu yapabilmek için gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olma şartı var. Gelir durumunuz şartlara uygunsa başvuru yapabilirsiniz.

 48. Hakim kantarci dedi ki:

  Merhaba yardım için başvuruda bulundum eve gelmisler evde yoktum tekrar tekrar aradım tekrar girecekler söylendi 10 günü geçti gelen olmadı ne yapmam lazım yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yaparak başvurunuzu yenilemeniz halinde kontrolörler tekrar gelirler

 49. Hulya dedi ki:

  Merhaba benim esim ceza evinde 2 bucuk yasinda oglm var yasim 35 ise girsem cocuguma bakacak kimse yok ailem yardimci olmuyor evim kira heryere borcumuz var sosyal yardimlasmaya basvurdum Ben eşimin gorusune gidince gelmisler sonra gelirim dediler gelen olmadi yardim cikarni ne kadar cikar cikarsa napmam lazim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına tekrar müracaat ederek başvurunuzu yenileyin

 50. Zeynep dedi ki:

  Gıda yardım parası gelmiş nerden alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum hangi banka üzerinden ödeme yaparsa oradan alırsınız. Ziraat, Vakıf ve PTT