Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.
Benzer İçerik:  Emeklilere, Dul Maaşı Alanlara 1000 TL İkramiye Yardımı

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.
Benzer İçerik:  PYBS Nedir?

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 712 YORUM
 1. aynur dedi ki:

  merhabalar benim eşim cezaevinde 2 cocugum var 20gun önce başvurum kabul edildi zirat kartida cikardim nisanin sonunada yatar dediler nekadar yatar acaba bu ay yatmazmi cok ihtiyacim var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler komisyon toplantısından 20-25 gün sonra yapılıyor. Yetkililer komisyon toplantısının tarihine göre ödeme günü söylemiştir

 2. Leyla dedi ki:

  Merhabalar ben eşim ceza evinde olduğu için her ay yardım alıyorum sosyal hizmetlerden ama evim kira 2 tane ögrencim var ve hale yardıma muhtaç biriyim başka yerlere başvuru yapsam mesela gıda yardımı egitim yardımı fakirlik begesi alıp yardım için başvuru yaparsam alabilirim acaba kira yardımı deniliyor nereye başvuru yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir yardım alırken ikinci yardım pek yapılmıyor. Fakat çocuklarınız için eğitim yardımı başvurusu yaparsanız komisyon onay verebilir.

 3. Aynur Yildiz dedi ki:

  Merhaba ben nakdi yardim icin basvuru yapmistim 291 gun gecmesine ragmen hala inceleniyor deniyor ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 4. Büşra dedi ki:

  Merhaba 1998 dogumlu bayan arkadasım var bu zamana kadar Yetımhanede buyumus yenı ev tuttu ve cok eksıgı var suanda bı fabrıkada ıse basladı aılesı ve herhangi bır akrabası yok bu durumda yardımcı olur musunuz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, arkadaşınız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilir

 5. Meralsapul dedi ki:

  Nakdi yardim basvuru formunu birturlu bulamiyorum nasil bulabilirm

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtarlıklardan yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından bulabilirsiniz.

 6. Sevket cigdem dedi ki:

  Ben engelli bir vatandaşım başta bay pas ameliyatı olmak üzere birçok hastalığım bulunmaktadır fakat engelli yardımı dışında hiçbir şekilde yardım alamıyorum sebebi muhtarının bana oy vermiyor diye hatta hatta imza toplayıp mahalleden attiracakmis beni boyle de bize gıcık olan bu Muhtar bütün sosyal haklarını engellemektedir bun için devletimizin verdiği yardımları tamamından yararlanamıyorum napan gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

 7. Azad y dedi ki:

  Mrb lar ben ekim 2018 de SYDV na yardım için başvurdum eşim o ara hamileydi 7aylik gss bağlandı fakat diğer yardımlar için eve geleccez dediler 6ay geçti ne gelen var ne giden herhangi bir yardımda almadım 9 aydir issizim iş yok as yok ve hala beklemede kaç defa gittim sıra var deniyor eşim doğum yaptı çocuk üç aylık oldu ne hastane doğum yardımı ne doğum öncesi yardım ne kömür nede şimdi çocuk parası alamadım nasıl bir yol izlemelliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Çünkü muhtarlık raporları ilgili komisyonca dikkate alınıyor

 8. Halil hikmet dedi ki:

  İyi günler üniversite öğrencisiyim. Bulundugumun ilçede kaymakamlıkta sosyal yardımlaşma adına ilk dönem kasım ayında 1 kere 300 tl almıstım . 2.dönemin subat ayında da 300 tl aldım . Bu yardım okul dönemi boyunca her ay mı yapılacak yoksa dönemde 1 kere mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, öğrenci yardımları dönem başında bir defaya mahsus yani dönemlik olarak verilmektedir. İhtiyaç durumunda gelecek dönem tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 9. Taner dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardımlaşma derneği ne başvuruda bulundum sağlık sorunun arası fmf hastasıyım raporumla birlikte sosyal yardımlaşma derneği ne başvurdum 1 kereye mahsus yardım aldım sora kapsam dışı çıktı diyor e devletten

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size tek seferli yardım verilmiş. Yardım alabilmek için tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

1 6 7 8