Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 863 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  Merhaba ayın 15i yardım yatmamış bi gecikme söz konusumu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazen gecikmeler olabiliyor. Ödemeniz yapılır

 2. Halil dedi ki:

  Para yardımına ihtiyacım var 0539 *** ****

 3. Esra dedi ki:

  Merhaba, geçmişe dönük şartlı sağlık yardımını nasıl alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler başvuru tarihinden itibaren yapılır geçmişe dönük ödeme yapılmaz

 4. Ozlem dedi ki:

  Slm ben baş vurdugum her yerden haber bile yok sosyal yardimlacma ilgilenmedi bile ben hasta ve magdur bir bayanim yanilz yaşiyan ve kirada oturan ve ne yapcami bilmiyorum allah icin yardim edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu bulunduğunuz mahalle muhtarlığına yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Komisyon muhtarlık raporlarını dikkate alıyor

 5. Behiye Duran dedi ki:

  Merhabalar ben bir kac defa nakti ya rdim almistim subatta 2019da gene basvurdum bu sefer red geldi evde calisacak biri var diye cevap geldi ama benim hic calisanim yok yakin zamanda iskura gittim evde paketleme isi icin oda ondan mi acsba red geldi cevap yazarmisiniz tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,eğer İŞKUR’dan işe başlamışsanız evde paketleme işi olsa da çalıştığınız için sosyal yardım verilmez. İşe başlamadıysanız tekrar müracaat edebilirsiniz.

 6. Saadet dedi ki:

  Merhaba, sydvye başvurduk ve aile yardımı diye bir miktar ödeme cıktı. Bu yardımın ödeme sıklığı nasıl acaba. Bir de 1 yaşındaki bebeğim için şartlı sağlık yardımı çıkmış ama ne kadar edevlette yazmıyor bunun miktarı ve ne sıklıkla ödeniyor? Son olarak bu yardımlar dışında gıda ve bez yardımı için başvursak bi sonuç alabilir miyiz? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size verilen aile yardımı tek seferlik. Bu yardım için ihtiyaç durumunda 2-3 ay sonra tekrar başvuru yapılabiliyor. Sağlık yardımı ise kişinin durumuna göre süre ve miktar konusunda komisyon karar veriyor. Ayrıca 1 yaşındaki çocuğunuz için yeniden müracaat ederek bez ve mama yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 7. Hacire ören dedi ki:

  Kolay gelsin ben edirne kapiya yardim icin ocak gin basinda basvuru yaptim onaylandi nisan ayi ayi oldu e devletten bakiyom hic bir yardim gozukmuyo acaba ne yapmaliyim daha beklemelimiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kuruma tekrar müracaat ederek başvurunuzu yenilemeniz gerekmektedir

 8. Hatice marankoz dedi ki:

  Merhaba lar ben 3 cocuk anneciğim ve gece konduda yaşıyoruz evimizin üstü kamişli uzun böcekler ve kertenkeleler kışın yağmur içeri giriyor ve esim tarım işçisi hiç iyi de il durumum en büyük oğlum anasinifina gidiyor ben türk vatandaşıyım ve bu haldeyiz bize barınma yardımı yapilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlığa durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ettiğinizde yardımcı olurlar

 9. sahan dedi ki:

  Cimer’den de Sosyal yardım başvurusu yapılabiliyor mu..?SYDV’deki şartların aynısı orada da geçerli mi aceba..?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, CİMER’e yaptığınız başvuru yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendiriliyor. Şartlar aynı

 10. Emine dedi ki:

  Merhaba ben ocak ayında muhtaç aylığına başvurdum 1 hafta icinde memurlar gelip durumumu kontrol ettiler ve gerekli belgeleri hazirlayip hesap açtırip teslim etmemi istediler dediklerini yaptım kisa surede teslim ettim üstünden 2 ay gecti bir sonuc alamayinca gorusmeye gittim ve onaylandigini soylediler eve geldim ayni gun mail gelmis oglunuz adina 1 yillik maddi yardim yapilmasina uygun gorulmustur hic bir islem yapilmadigi icin dosyanin kapatilmasina diye ve nisan ayina girdik hic bir bilgi veya hesaba yatan para yok ? Iptal mi edildi acaba ? Yatarsa bile ne kadar sonra yatar ? 3 aydir bekliyorum zaten

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru tarihinden itibaren ödeme yapılır. Net rakam söylemek biraz zor çünkü rakamlar farklılık gösterebiliyor

 11. Özlem eylül dedi ki:

  Ramazan bayramı için gıda basvurusunu ne zaman yapabilirim arada onaylanıyo arada reddediliyo bunu anlamış değilim senede iki yardım alabiliyorum sadece

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımı olarak adlandırılan tek seferlik yardımlar 3-4 ayda bir verilmektedir. Bu da yılda 2 yada 3 defa olur. Bayram yardımı için Ramazan ayı başlangıcında müracaat edebilirsiniz

 12. İbrahim Gürsul dedi ki:

  Sosyal yardimlasma nin vermis oldugu mama ve bez yardim parasi her ay veriliyormu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yapılan bez ve mama yardımı ailenin durumuna göre değişiklik gösterebiliyor, aylık yada 2 aylık şeklinde

 13. Cansu dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde 2 yaşinda bir kızım var esimden dolayi bana maas bagliyacaklar ama ayin hangi gununde ve ne kadar yatiyor acaba ??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kontrolörlerin programına göre evinize bakmaya gelirler. Ödenecek miktar bölgeye göre değişebiliyor

 14. Nazik keser dedi ki:

  Ben yeni dogum yaptim ama dogum parasi ne zaman yatiyor bide bez parasina nasil yazilabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı başvurusu yaptıktan sonra 1 ay içinde ödemeniz yapılır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bez ve mama yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 15. Sinem dedi ki:

  Eşim cezaevinde yardıma yazılmıştım tek seferlik çıktı 3 ay geçince tekrr başvurabilirsin demişlerdi 3 ayı geçti şimdi tekrar başvursam bi daha çıkarmı ve evrak olarak ceza evinde olduğuna dair kağıt kira kontratı 2 tane çocuğum var onların kimlikleri yeterli dimi evraklar ziraat hesabim var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, elinizdeki belgelerle tek seferlik yardım için müracaat edebilirsiniz. Ayrıca eşi cezaevinde olan bayanlara verilen maaş için de müracaat edebilirsiniz.

 16. Simge dedi ki:

  Ben istanbul eyüp te yaşıyorum annem babam bosandı fakat babam bana nafaka Ödemiyor Hıc bır ihtiyaclarımı karşılayamıyorum ssk yok evimiz kıra, 17 Yasındayım Lise Hayatımı acıkogretımden Bıttırmekteyım bana para yardımı yapılır mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

  2. ahmet dedi ki:

   alışveriş kartınada baş vurabilirsiniz edirnekapıya

 17. aynur dedi ki:

  merhabalar benim eşim cezaevinde 2 cocugum var 20gun önce başvurum kabul edildi zirat kartida cikardim nisanin sonunada yatar dediler nekadar yatar acaba bu ay yatmazmi cok ihtiyacim var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler komisyon toplantısından 20-25 gün sonra yapılıyor. Yetkililer komisyon toplantısının tarihine göre ödeme günü söylemiştir

 18. Leyla dedi ki:

  Merhabalar ben eşim ceza evinde olduğu için her ay yardım alıyorum sosyal hizmetlerden ama evim kira 2 tane ögrencim var ve hale yardıma muhtaç biriyim başka yerlere başvuru yapsam mesela gıda yardımı egitim yardımı fakirlik begesi alıp yardım için başvuru yaparsam alabilirim acaba kira yardımı deniliyor nereye başvuru yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir yardım alırken ikinci yardım pek yapılmıyor. Fakat çocuklarınız için eğitim yardımı başvurusu yaparsanız komisyon onay verebilir.

 19. onur cenk dedi ki:

  merhabalar telefonuma arnkoyvakfı diye bıryerden 14.03.2019 tarih ve 6 nolu mutevelli heyet kararıyla tarafınıza nakdi destek yapılmıştır her hangibir PTT subesinden yardımızı alabilirsiniz diye bir mesaj geldi ptt ye gittim ve adınıza yatırılan hiçbirşey gözükmüyor dedi yardımcı olabilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, resmi olmayan kurumlardan gelen mesajları dikkate almayınız. Resmi kurumlardan gelen mesajları da ilgili kurumla teyit ediniz.

 20. Aynur Yildiz dedi ki:

  Merhaba ben nakdi yardim icin basvuru yapmistim 291 gun gecmesine ragmen hala inceleniyor deniyor ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 21. Büşra dedi ki:

  Merhaba 1998 dogumlu bayan arkadasım var bu zamana kadar Yetımhanede buyumus yenı ev tuttu ve cok eksıgı var suanda bı fabrıkada ıse basladı aılesı ve herhangi bır akrabası yok bu durumda yardımcı olur musunuz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, arkadaşınız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilir

 22. Meralsapul dedi ki:

  Nakdi yardim basvuru formunu birturlu bulamiyorum nasil bulabilirm

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtarlıklardan yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından bulabilirsiniz.

 23. Sevket cigdem dedi ki:

  Ben engelli bir vatandaşım başta bay pas ameliyatı olmak üzere birçok hastalığım bulunmaktadır fakat engelli yardımı dışında hiçbir şekilde yardım alamıyorum sebebi muhtarının bana oy vermiyor diye hatta hatta imza toplayıp mahalleden attiracakmis beni boyle de bize gıcık olan bu Muhtar bütün sosyal haklarını engellemektedir bun için devletimizin verdiği yardımları tamamından yararlanamıyorum napan gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

 24. Azad y dedi ki:

  Mrb lar ben ekim 2018 de SYDV na yardım için başvurdum eşim o ara hamileydi 7aylik gss bağlandı fakat diğer yardımlar için eve geleccez dediler 6ay geçti ne gelen var ne giden herhangi bir yardımda almadım 9 aydir issizim iş yok as yok ve hala beklemede kaç defa gittim sıra var deniyor eşim doğum yaptı çocuk üç aylık oldu ne hastane doğum yardımı ne doğum öncesi yardım ne kömür nede şimdi çocuk parası alamadım nasıl bir yol izlemelliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Çünkü muhtarlık raporları ilgili komisyonca dikkate alınıyor

 25. Halil hikmet dedi ki:

  İyi günler üniversite öğrencisiyim. Bulundugumun ilçede kaymakamlıkta sosyal yardımlaşma adına ilk dönem kasım ayında 1 kere 300 tl almıstım . 2.dönemin subat ayında da 300 tl aldım . Bu yardım okul dönemi boyunca her ay mı yapılacak yoksa dönemde 1 kere mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, öğrenci yardımları dönem başında bir defaya mahsus yani dönemlik olarak verilmektedir. İhtiyaç durumunda gelecek dönem tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 26. Taner dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardımlaşma derneği ne başvuruda bulundum sağlık sorunun arası fmf hastasıyım raporumla birlikte sosyal yardımlaşma derneği ne başvurdum 1 kereye mahsus yardım aldım sora kapsam dışı çıktı diyor e devletten

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size tek seferli yardım verilmiş. Yardım alabilmek için tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

 27. Esra dedi ki:

  merhaba şubat ayında yardım için başvuru yaptım martın sonunda aylık yatacak dediler .acaba basvuru yaptığım zamandan itibaren mi yoksa tek aylık mi yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar başvuru tarihinden itibaren ödenir

 28. Safiye candan dedi ki:

  Ben on aydır eşimden ayrı yaşıyorum yeşilkarlıyım hiç bir gelirim yok henüz resmi olarak boşanmadım para yardımı duydum doğrumudur nasıl alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir

 29. bahadır candan dedi ki:

  merhaba yardim durumu 2022 yaşlı aylığı başvuru tarihi 28.02
  2019 yardım durumu devam ediyor yazıyor ödemesi ne zaman yapılır ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum tarafından ödeme talimatı verildiğinde ödemeniz yapılır

 30. mustafa doğru dedi ki:

  merhaba ben yüzde 50 engelliyi engelli maşı alıyorum üzerime kayıtlı ozeltertibatlıaracım varevde 3 nufus yaşıyoruz ev kira hiçbir gelirim yok mutaclık yardımından yararlanabilirm neyapmam lazım saygılımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin, komisyon onay verirse alabilirsiniz

 31. Cemal kiraz dedi ki:

  İkiz çocuk yardımı nasıl yardımı nasıl alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

 32. Zeynep barazi dedi ki:

  Meraba benim eşim cezaevine girdi 9aylık oğlum var bırakacak kimsem olmadığı için çalışamıyorum kiradayım para yardımı yapılırmı bana acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cevaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına maaş için müracaat edebilirsiniz.

 33. İsmail dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin benim Kaynanam eşinden ayrı ve küçük çocuğu var geçen sene beyin kanaması geçirdi çalışamıyor maddi yardım alması için nereye başvurması lazım. ?
  Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilir

 34. Seher dedi ki:

  Merhaba ben yeni dogum yaptim emzirme odenegini nasil alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, emzirme yardımı için memurların çalıştığı kuruma, sigortalıların SGK’ya sigortası olmayanların ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmesi gerekmektedir

 35. ercan dedi ki:

  ban ahane yardımı cıkmış 400 tl diyor edevlette teslim edilebilir diyor nasıl alırız teslim edilebilır ne demek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum ödeme talimatı verince bankadan yada PTT’den alabilirsiniz. Size bilgi verilir

 36. Onur dedi ki:

  Yesil kartliyiz ama hic bir yardim alamiyoruz..evde annem babam a baktigi icin bakim maasi aliyor babamda engelli oldugu icin aliyor ama esimle ile ben hic bir yardim alamiyorum 2 yasinda kizim var cocuk maasi bile alamiyorum ben calisamiyorum esim de calisamiyor ben hasta oldugum icin esim ise hamile oldugu icin..cocuk maasi nasil alabilirim e olur bilgilendirin beni ne yapmam lazim nereye muracaat etmem lazim?4r

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım alabilmeniz için aileden ayrı yaşıyor olmanız gerekir yani kendi evinizde

 37. Bahar Çakıcı dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayrıldım 3 Ay oldu 3 Yaşında erkek oğlum var borçlarım var ailemin yanına sığındım abim var güvenlik ve hiç bir yerde iş bulamıyor annem maaşı var ama kendini Zor geçindiriyor ve onlarda borçlu artık bizde sığındığımız için daha çok zor yardım için birşeyler yapılabilir mi çok zor durumdayız nerelere başvurmamız gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 38. suzan mengi dedi ki:

  ben yesil kartliyim kocam kalp krizi gecirdi calisamiyor birde yan tarafta yuzde 72 engelli kayinbiraderim oturuyor bekar annesi babasi oldu engelli maasi400lira civari aliyorbakim maasi baglamadilar kizim gelin oldu oglum lise 1re gidiyor hicbir gelirimiz yok kocam cabaladikca batti heryere borcu var ben evislerine gidiyordum simdi ellerimde sinir sıkısmasi boynumda egilme ve sekerim sinirin ustunde calisamiyorum artik vucudumu cok yordugum icin kaslarim zarar gormus yardimlarinizi bekliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz

 39. Habibe dedi ki:

  Merhaba benim 2 tane ilkokula giden çocuğum var onlar için yardım alabilirmiyim ve ne kadar alabilirim 2 tanede küçük çocuğum var onlar içinde ayrı alabilirmiyim lütfen bilgi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 40. harun dedi ki:

  Merhaba 2 senedir işsizim. 2 çocuğum ve eşimle birlikte 4 kişiyiz. Ve kirada oturuyorum. Herhangi sigorta vesayire birşeyim yok. Buldukça günü birlik işler yapıyorum. Yardım için neyapmam gerekir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 41. Derya dedi ki:

  Merhaba eşimde bende çalışıyoruz lakin zor geçiniyoruz. evimiz kira yardım edenimiz yok ve kredi borçlarımızı ödeyemiyoruz artık yetmiyor maaşımız. 3 yaşında oğlum var birde yeni doğan bir kızım bakacak kimsemde kalmadı annem belinden rahatsız bakamıyor artık işten çıkıcam galiba başka çarem kalmadı ne yapmalıyım üstümüze olan bişeyde yok olsa borcumu kapatıyım çıkamıyoruz işin içinden. başvuru yapsam yardım alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ailede iki kişi sigortalı çalışırken sosyal yardım verilmez.

 42. Habibe dedi ki:

  Merhaba benim 2 kızım ilkokula gidiyor onlar için masl yardım alabilirim ve ne kadar alabiliyorum ayrıca 2 tanede küçük çocuğum var onlar okula gitmiyor onlar için ayrı alabiluyormuyum ve ne kadar alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Diğer çocuklarınız içinde giyim ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz

 43. Gökçen dedi ki:

  Ben 57 yaşındayım,4 aydır işsizim gelirim yok, üniversitede okuyan bir kızım var. kızım için öğrenci parası alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kızınız bulunduğu yerde yada memleketinde öğrenci yardımı için başvuru yapabilir

 44. Kaya dedi ki:

  Eşim ve kızımla beraber 3 kişiyiz.fakat örgün olarak üniversite okuyorum.çalışmıyorym.gelirim yoktur.syv başvuru yaptım ve bana 200 tl para yatırmışlar diğer yardım diye…başka yardım alamıyor muyum…ayrıca sorgulamadığımda durum kısmında çıkarıldı yazıyor.tek sefer mi veriliyor..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size tek seferlik yardım yapılmış. Tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 45. Hatice dedi ki:

  Esim çalışmıyor iskurdan işsizlik parasi alıyor 4 çocuğum var yeni doğum yaptım neyden faydalanabilirim kaymakama gittim işsizlik ücreti alıyor diye vermedi işsizlik ücreti 800 bununla ne yapabilirim ev kira 3 çocuk okula gidiyor Isyeri iflas etti çıkış dahi alamadık ne yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim ve gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz

 46. Habibe dedi ki:

  merhaba ben aile yardımi ićin basvurmustum kabul olunmuş e devletten baktm 300 tl görünuyor bu yardımı her ay mi aliyorüm bir defalik mi yoksa

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik. İhtiyaç halinde tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir.

 47. RIDVAN CENK dedi ki:

  Yeni işten cikarildim kirada 2 kucuk kiz cocugu babasıyım kira yardımı veya gida nasil bi yardim alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira ve gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 48. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba ben çiğdem 2 çocuğum 1 yıldır çocukların babasında ayrıyıyım velayetleri babasında nakdi yardım yardım için başvurdum alabilirmiyim çok ihtiyacım var çocuklarım okuyolar yardım edecek hiç kimsem yok yardımcı olun allah rızası için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 49. Arif dedi ki:

  1 sene dir iş bulamiyom eşimden ayrıldım bir kizim var 9 yaşın da ve ihtiyac larini karsilaya miyom sosyal para yardimin dan yarar lanmak istiyom bu yardim dan yarar lanir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 50. Sevim Çiçek dedi ki:

  Merhaba benim 3 çocuğum var Eşim asgari ücret ile çalısıyor kiradayım 800 tl kira odüyorum 600tl kredi odüyorum eşimin maaşı yetmiyor sosyal yardımlaşmadan kira yardımı istiyorum çok sıkıntı yasiyorum çocuklarım çok küçük benim için ne yapabilirsiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım yapılmıyor. Başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz. Yani komisyon kararına bağlı yardım almanız