SSK

SSK Birikmiş Paramı Nasıl Alabilirim?

SSK birikmiş paramı nasıl alabilirim, gerekli koşullar neler, neler yapmalıyım, para nasıl ödeniyor, her kes başvurabilir mi? Emeklilik haklarımdan vazgeçmiş mi oluyorum? Bu soruların cevaplarını merak ediyor ve işin içinden çıkamıyorsanız, bu yazımızda sizlere yardımcı olacak ipuçlarını bulacaksınız. Sırasıyla soruların cevaplarını arayalım.

SSK Birikmiş Paramı Alabilir miyim?

Çalıştığınız süre boyunca sizin adınıza yatırılmış primlerinizi SSK’dan almanız mümkün. 4/a (SSK), 4/b (BAĞ-KUR) kapsamında çalışanlar emeklilik yaşı ve çalışma yılı süresini tamamlamış fakat primleri eksik kalmış ve bunları da tamamlama imkânı olmayanlar, SGK ‘ya başvurarak birikmiş primlerini alabilir. SSK birikmiş paramı nasıl alabilirim diye soruyorsanız öncelikle yaş ve yıl şartını tamamlamalısınız.

SSK Birikmiş Paramı Almak İçin Gerekli Yaş ve Yıl Şartı Nedir?

SSK birikmiş paramı nasıl alırım diyorsanız yaş şartını tamamlamanız gerekiyor. Emeklilik yaş şartı sigortalı olarak çalışmaya başladığınız yıla göre değişiklik gösteriyor. Yıl şartı ise erkekler için 25 ve kadınlar için 20. Bu şartlar söz konusu ise eğer yeterli prim ödemeniz varsa zaten emekli oluyorsunuz. Yeterli prime sahip değilseniz borçlanma yollarını deneyerek priminizi tamamlayabilir ya da birikmiş primlerinizi toplu olarak alabilirsiniz.

SSK Birikmiş Paramı Almak İçin Başka Şart Var Mı?

 SSK birikmiş paramı nasıl alırım, başka şart var mı? Evet var. Bu müracaatı yaptığınız zamanda herhangi bir iş yerinde 4/a kapsamında çalışmıyor olmanız gerekiyor. 4/b kapsamındaysanız işinizi devam ettirmiyor olmanız, işyeri devrini yapmış olmanız ya da işyerinizi kapatmış olmanız gerekli. Aksi takdirde SGK ‘den birikmiş paranızı alamazsınız.

SGK Borçlanma İle Prim Tamamlama Nasıl Yapılır?

Primleriniz emekli olmanız için yeterli değilse kadınlar için doğum borçlanması, erkekler için ise askerlik borçlanması yaparak tamamlayabilir ve emekli olabilirsiniz. Ancak SSK birikmiş paramı nasıl alabilir konusu altında borçlanmadan bahsetmeyeceğiz fakat bilinmesi gereken bu borçlanma ödemelerinin de geri alınabildiğidir. Bir de kısmi emeklilikten faydalanabilirsiniz.

Kısmi Emeklilik Nedir Nasıl Faydalanılır?

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün yatırılmış priminiz varsa; kadınlar 58, erkekler 60 yaşını tamamladığında kısmi emeklilikten faydalanabilir. SSK birikmiş paramı nasıl alırım diye merak edenler ve emeklilik haklarından vaz geçmek isteyenler için bu alternatif değerlendirilebilir. Sonuçta SGK ‘den paranızın tamamını alamıyorsunuz.

SSK Birikmiş Paramın Tamamını Alabilir Miyim?

SSK birikmiş paramı nasıl alabilirim, tamamını alabilir miyim diye merak ediyorsanız cevaplayalım. 2008 yılından önce SSK (4/c) kapsamında çalışmaya başladıysanız; 2008 yılı öncesi hem işveren hem de işçi prim payını alabiliyorsunuz ancak 2008 sonrası ödenen primlerin sadece işçi prim payları geri ödeniyor. 4/b kapsamındaki SGK ‘liler primlerin tamamını kendileri ödedikleri için tüm payları alabiliyorlar. Tabii bu malullük, yaşlılık ve ölüm prim paylarının tamamıdır. SGK kapsamında çalışanların sağlık harcamaları için kesilen paralar geri ödenmiyor.

SSK Birikmiş Prim Payları Nasıl Hesaplanır?

Adınıza yatırılmış primlerin; ölüm, yaşlılık, malullük prim oranlarının toplamı  %20 ‘dir. Bu %20 ‘lik oranı toplu olarak alabiliyorsunuz. Fakat 2008 yılı sonrası 4/a kapsamındakiler işçiye düşen prim payını geri aldıklarından toplu ödeme oranı aylık brüt kazancın %9 u kadar oluyor. 4/b kapsamındakiler ise %20 oranında toplu para alabiliyorlar.

SSK Birikmiş Paramı Alırsam Emeklilik Haklarımın Tamamını Kaybeder miyim?

SGK ‘den birikmiş paranızı aldığınızda emeklilik haklarından da vazgeçmiş oluyorsunuz ancak bu son nokta değil. Tekrar çalışmaya başladınız ve adınıza prim yatırılmaya başladığında “ihya” sisteminden faydalanarak geri dönebiliyorsunuz. Parasını almış olduğunuz prim günlerinizi tekrar ödeyerek mevcut prim gününüze ilave edebiliyorsunuz.

SSK Birikmiş Primlerini Kimler Alabilir?

SSK birikmiş paranızı almak için gerekli şartları tamamladığınız zaman, yani 20 ya da 25 yılı doldurmuş ve emeklilik yaşınız gelmiş ve bir işyerinde veya kendi işyerinizde çalışmıyorsanız birikmiş paranızı alabilirsiniz. Sigortalının vefatı durumunda varislerde bu parayı alabilir. Ancak SGK bu ödemeyi kendiliğinden yapmıyor mutlaka müracaat etmelisiniz. Varislerden birine dul veya yetim aylığı bağlanmamış olmalı.( Dul veya yetim aylığı için 4/b kapsamındakilerin 1800 gün primi, 4/a kapsamındakilerinde 900 gün primleri olması gerekiyor.)

SSK Birikmiş Paramı almak İçin Nasıl Müracaat Etmeliyim?

SSK birikmiş paramı nasıl alabilirim, nasıl müracaat etmeliyim? Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat müracaat etmeniz ve bu işlemler için dilekçe yazmanız gerekmekte. Dilekçe ile birlikte kimlik fotokopinizi vermeniz yeterli olacaktır. 4/a kapsamındaysanız son çalıştığınız iş yerinin bağlı olduğu SGK ‘ye, 4/b kapsamındaysanız BAĞ-KUR dosyanızın bulunduğu SGK’ ye müracaat etmelisiniz. SGK primlerinizi e-devlet uygulamasından sorgulayabilirsiniz fakat burada göreceğiniz miktar size ödenecek miktarla aynı olmayacaktır. Toplu ödemede ne kadar para alabileceğinizi öğrenmek için yakınınızdaki SGK merkezinden bilgi edinmeniz mümkün.

Emekli Sandığı Kapsamında Çalışanlar SGK’ den Birikmiş Paralarını Alabilir Mi?

Emekli sandığı kapsamında çalışan memurlar veya kamuya bağlı çalışan işçiler de gerekli yaş şartını tamamlamış fakat emeklilik için günü yeterli değilse toplu para çekme hakkından faydalanabilirler. Emekli sandığı kapsamındaki çalışanlar bu işlemler için dilekçe ve kimlik fotokopisi ile Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı’na müracaat etmelidirler. Bu daire başkanlığı Ankara’da bulunmaktadır.

SSK Birikmiş Paramı Alınca Emekli İkramiyesi Alabilir Miyim?

SSK ve BAĞ-KUR kapsamında olan çalışanlar emekli ikramiyesi almazlar. Sadece kamu çalışanları, Emekli Sandığı kapsamında çalışanlar emeklilik hakkını kazandıklarında emekli ikramiyesi alırlar.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Merhaba
   SGK toplu ödeme almak için ilk olarak tarafınızdan istenen yaş şartını tamamlamanız gerekmektedir. Diğer yandan da toplu ödeme almak için müracaatı yaptığınız zamanda herhangi bir iş yerinde 4/a kapsamında çalışmıyor olmanız gerekiyor. 4/b kapsamındaysanız işinizi devam ettirmiyor olmanız, işyeri devrini yapmış olmanız ya da işyerinizi kapatmış olmanız gerekli. Aksi takdirde SGK ‘den birikmiş paranızı alamazsınız.

 1. halil özalp ben 60 yaşı bekleyemem ok madem öyle vatandaşlıktan çıkarsam bunu teeit edersem 377 günlük sigorta da olan paramı ala biliyormuyum
  bu da olmaz derseniz böyle kanunun böyle devletin allah belasını versin diyecem

  1. Merhaba
   SSK birikmiş paranızı almak için gerekli şartları tamamladığınız zaman, yani 20 ya da 25 yılı doldurmuş ve emeklilik yaşınız gelmiş ve bir iş yerinde veya kendi iş yerinizde çalışmıyorsanız birikmiş paranızı alabilirsiniz.

 2. merhaba ben halil 48 yaş 377 gün primim var ben sigorta olan birikmiş paramı nasıl ala bilirim

  1. Merhaba
   SSK birikmiş paranızı almak için gerekli şartları tamamladığınız zaman, yani 20 ya da 25 yılı doldurmuş ve emeklilik yaşınız gelmiş ve bir iş yerinde veya kendi iş yerinizde çalışmıyorsanız birikmiş paranızı alabilirsiniz.

 3. 05.09.2013 tarihinde ilk sigorta girişim mevcuttur ailevi sorunlardan dolayı parça parça 654 gün 2018 yılına kadar sigortam mevcuttur Yalnız sigortama yatan meblayı geri almam mevcutmudur 11.11.1997 doğumluyum Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

 4. Şu an işsizim birikmiş pirim paramı alabilirmiyim ssk giriş 92 gün 4350

  1. Merhaba
   2008 yılından önce SSK (4/c) kapsamında çalışmaya başladıysanız; 2008 yılı öncesi hem işveren hem de işçi prim payını alabiliyorsunuz

 5. 4830 gun pirim var şuan çalışmıyorum askerlik borçlanmasını ödeyemiyorum ödediğim pirim paramı geri almak istiyorum yaşım doldu.ve kaç para olarak geri alabilirim

  1. Merhaba
   SGK Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapmalısınız. Geri ödenecek ücreti oradan sorgulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu