SSK

SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK ve GSS borç sorgulama işlemleri, son dönemde internet üzerinden hakkında en çok araştırma yapılan konulardan biri olarak öne çıkıyor. Genel Sağlık Sigortası olarak bilinen bu sistemde vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer devlet kuruluşları tarafından belirlenen primleri yatırarak ülkemizde bulunan resmi veya özel sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabiliyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde devlet kurumlarının dijital platforma taşınmasının ardından vatandaşlar devlet kurumlarıyla olan işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla yerine getirebiliyor. Bu işlemlerden biri olan SSK borç sorgulama nasıl yapılır, nereden öğrenilir sorusuna ilişkin bilinmesi gereken tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası uygulaması 2019 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi pek çok vatandaş tarafından internet üzerinden sıklıkla araştırılan hizmetlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İnternet üzerinden GSS sorgulama işlemlerinden önce Genel Sağlık Sigortası’nın nasıl bir sistem olduğunun vatandaşlar tarafından bilinmesi gerekiyor. Zira bu alanda araştırma yapan internet kullanıcıları da faydalı bilgilere ulaşmak için araştırmalarına devam ediyor.

Genel Sağlık Sigortası, tanım olarak; vatandaşlarımızın sağlıklarının korunmasını hedefleyen, ancak söz konusu vatandaşlarımızın herhangi bir sağlık riskleriyle de karşılaşmaları durumunda meydana gelen harcamaların finansmanını sağlayan bir sigorta türü olarak karşımıza çıkıyor. Genel Sağlık Sigortası, kısaltma adıyla GSS, ülkemizdeki bütün vatandaşların zorunlu olarak katılması gereken bir sistem olması sebebiyle, vatandaşlarımızın tümünü yakından ilgilendiriyor. Nitekim bu sistem 1 Ocak 2012 yılında ilgili kanunların gereğince yürürlüğe konularak resmen başlatılmıştır.

Genel Sağlık Sigortası Primi

Genel Sağlık Sigortası primleri ödemek, GSS sisteminin 2012 yılından bu yana ülkemizde zorunlu olması sebebiyle hemen hemen tüm vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bir konudur. Nitekim Türkiye sınırları içinde ikamet eden herkes Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaktadır. Bu noktada özellikle sigortalı çalışanlar, kendi işinin başında çalışanlar, devlet memuru olarak görev yapanlar, isteğe bağlı sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan vatandaşlar, kurumdan aylık ve gelir alanlar, 65 yaş, şeref aylığı alan vatandaşlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan vatandaşların tümü Genel Sağlık Sigortası kapsamında kabul edilmektedir. Bu açıdan bakıldığında ülkemizde belirli bir yaşa kadar hemen hemen herkesin zorunlu olarak GSS primi ödemesi gerekmektedir.

GSS Prim Borcu

Genel Sağlık Sigortası prim borcu, söz konusu kanunlar neticesinde GSS sistemi kapsamı alınan vatandaşların ödemesi gereken sağlık hizmetlerinin bedelini ödemedikleri takdirde, kendi adlarına ortaya çıkan ödemeler olarak öne çıkmaktadır. Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası’nın 2012 yılından bu yana tüm vatandaşlar için zorunlu kılınmasının ardından bu sistemden haberi olmayan veya olduğu halde primlerini ödemeyen pek çok vatandaşımız GSS prim borcuyla karşılaşmaktadır.

GSS Prim Borcu Nedir?

Genel Sağlık Sigortası prim borcu, ilgili yönetmelikle belirlenen ve Türkiye sınırları içinde yaşayan tüm vatandaşların ödemesi gereken sağlık hizmetleri sigortasıdır. Vatandaşların karşılaştığı sağlık sorunlarında çok büyük harcama ve masraflar ile karşılaşılmasını önlemek adına tüm vatandaşlar bu sisteme dahil edilerek sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak karşılanması sağlanmaktadır. Dolayısıyla Genel Sağlık Sigortası’na düzenli olarak prim ödeyen vatandaşlar, ülkemizdeki sağlık kuruluşlarından herhangi bir hastalık durumunda tedavi aldıklarında oluşan masraflar sigorta tarafından ödenmektedir.

Ancak GSS primlerini düzenli olarak ödemeyen veya sigortalı bir işte çalışmayan vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için karşılaştıkları prim borcunu ödemeleri gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası primleri, sigortalı çalışan vatandaşların işverenleri tarafından düzenli olarak ödenirken, sigortalı bir işte çalışmayan veya isteğe bağlı sigortalı olan vatandaşların da kendilerinin bizzat ödemesi gereken primler olarak kabul edilmektedir.

GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemleri, günümüzde internet platformu kullanılarak kolaylıkla yerine getirilebilen uygulamalardır. Zira devlet kurumlarının hemen hemen hepsi gelişen teknolojiyle birlikte modern çağa ayak uydurarak internet üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Bunun akabinde de vatandaşlar, herhangi bir resmi kurum ile ilgili bir işlemleri olduklarında, kurumun şubesine gitmek yerine pek çok işlemi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası prim borçları da internet üzerinden vatandaşların kolaylıkla görüntüleyebilecekleri işlemler arasında yer almaktadır. Buna göre GSS prim borçlarının görüntülenebildiği devlet kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun elektronik hizmetlerinden yararlanılarak vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmek için zorunu sağlık sigortası primlerinin ödenip ödenmediğini kontrol edebilirler.

E-Devlet Kapısı sistemi üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-Hizmetler menüsü sayesinde vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının ne kadar olduğunu online olarak görüntüleyebilirler. Bununla birlikte dilerlerse internet üzerinden ödeme işlemlerini de gerçekleştirebilirler.

GSS Borç Sorgulama TC Kimlik No İle

TC kimlik numarası ile Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemleri geçtiğimiz dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilen işlemler arasında yer almaktaydı. Ancak, söz konusu kurumun resmi internet sitesi üzerinden bu hizmetin kaldırılmasının ardından vatandaşlar sadece TC kimlik numaralarını ilgili kutucuğa girerek GSS borç sorgulama işlemi yapamamaktadır. Bu sistemin yürürlükten kaldırılmasının ardından GSS borcu sorgulama işlemleri tamamen e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir hale getirilmiştir. Dolayısıyla internet platformundan yararlanarak online bir şekilde GSS prim borçlarının son halini görüntülemek isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak bu işlemi yerine getirebilirler.

GSS Borç Sorgulama E-Devlet

E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden GSS borç sorgulama yapmak, vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ve diğer şubelerine gitme zorunluluğu olmadan kolay bir şekilde Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını görüntüleyebilecekleri bir platformdan yararlanma imkanı vermektedir. Bu sayede vatandaşlar internet üzerinden kendi GSS borçları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmekteler.

GSS borçlarını e-Devlet üzerinden sorgulamak için vatandaşlar, TC kimlik numaraları ve e-Devlet şifrelerine ihtiyaç duymaktalar. Bu bilgiler eşliğinde sisteme giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan e-Hizmetler menüsü altından Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçebilirler. Kurumun elektronik hizmetleri arasında yer alan “Genel Sağlık Sigortası Borç Durum Sorgulama” başlığını seçerek mevcut durumda sistemde gözüken borçlarını kolaylıkla görüntüleyebilirler.

GSS Borç Sorgulama Ziraat Bankası

Ziraat Bankası üzerinden GSS borç sorgulama işlemleri, bankanın resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bunun için vatandaşların Ziraat Bankası müşterisi olması gerekmektedir. Ziraat Bankası’nın resmi internet sitesi üzerinde yer alan “Bireysel İşlemler” menüsü kullanılarak SGK Ödemeleri başlığı altından GSS prim borçlarınızı hem görüntüleyebilir hem de ödemelerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Borç Ödeme

Genel Sağlık Sigortası prim borçları ödeme işlemleri, hem dijital platformdan hem de banka şubeleri kullanılarak kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu noktada vatandaşlar dilerlerse internet üzerinden hizmet veren bankaların internet şubelerinden yararlanarak online bir şekilde GSS borçlarını ödeyebilirler. Bununla birlikte GSS prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu’yla anlaşmalı olan bankaların şubeleri vasıtasıyla da ödenebilmektedir. Nitekim bu konuda bankacılık alanında devletin resmi kurumları olarak hizmetlerini sürdüren; T.C. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank gibi bankalar öne çıkmaktadır. Söz konusu bankaların şubelerine giderek Genel Sağlık Sigortası prim borcunuzu ödemeyi talep ettikten sonra gişe işlemleri aracılığıyla borcunuzu rahatlıkla ödeyebilirsiniz. SSK borç sorgulama nasıl yapılır, nereden öğrenilir konusuyla alakalı olarak yazımızda yer alan bilgiler ışığında bu işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır.

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme

Yetim Aylığı Alanlar GSS Primi Öder Mi?

GSS Borcu Nasıl Silinir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu