SSK

SSK Emeklilik Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SSK Emeklilik sorgulama konusu yıllarca çalışarak emek veren ve emeklilik prim gün sayısı ile emeklilik yaşını öğrenmek isteyen sigortalıların merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri önemli bir konudur. SSK, Bağ kur ve emekli Sandığı çalışanlarının tek bir çatı altında toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumunda birleşmesinden sonra oluşturulan yeni sistem ile yapılan sorgulamalar daha kolay erişilebilir hale gelmiştir. 16 Mayıs 2006 tarihinde SGK çatısında birleşerek yeni isimlerde adlandırılan kurum çalışanları yapacakları sorgulamalarda;

 • Eski adıyla SSK çalışanları yeni adıyla 4A olarak adlandırılmaktadır.
 • Eski adıyla bağ kur çalışanları yeni adıyla 4B olarak adlandırılmaktadır.
 • Eski adıyla emekli sandığı çalışanları yeni adıyla 4C olarak adlandırılmaktadır.

Emeklilik Şartları

Emekli olmak için gerekli şartların neler olduğu ve emeklilik yaş ve prim günü sayıları hakkında bilgi almak için emeklilik sorgulaması yapılmalıdır. Emeklilik için gerekli olan şartlar nelerdir ve emekli olma yaşı nasıl hesaplanır gibi bilgilere ulaşmak ve sorgulama yapmak günümüzde Internet üzerinden gerçekleştirilir. Sigortalı çalışanlar e-devlet kapısı ya da SGK resmî sitesi üzerinden yapacakları sorgulamalar ile online olarak emeklilikleri hakkında sorgulamaları gerçekleştirirler. Sistemin yönlendirdiği şekilde ilerleyerek istenen bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi yapılan sorgulamalardan hızlı bir şekilde sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan Alo 170 danışma hattını arayan kişiler SGK ile ilgili her türlü sorularını yönelterek yanıt alabilir ve emeklilik şartları için gereken sorgulamaları yapabilirler. Telefon ile yapılabilecek sorgulamalar yanı sıra online olarak yapılabilecek sorgulamalar için www.alo170.gov.tr adresine giriş yapan kişilerin canlı destek almaları ve emeklilik ile ilgili sorgulamaları canlı olarak müşteri temsilcileri ile yapmaları mümkün olmaktadır.

Emeklilik Gün Sayısı

Emeklilik prim gün sayısının tamamlanmış olması emeklilik için gereken en önemli şartlardan birisidir. Emeklilik prim gün sayısı sorgulama işlemleri günümüzde Internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. 4A, 4B ve 4C çalışanları için geçerli olan emeklilik hesaplama tabloları ve prim gün sayısı sorgulamaları e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Emeklilik Hesaplama

Emeklilik hesaplama ve sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden yapmak için kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş sağlanmalıdır. E-devlet şifresi olmadan sistem üzerinden sorgulama yapmak emeklilik hesaplama işlemini gerçekleştirmek için https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine girilerek karşılaşılan tabloda istenen bilgileri tam ve eksiksiz olarak girmek gerekir. Emeklilik hesaplama tablosunda istenen bilgiler şunlardır;

 • Sigortalı kişinin hizmete başlamış olduğu yıl
 • Sigortalının doğum tarihi ve cinsiyeti
 • Sigortalının maluliyeti varsa bununla ilgili bilgilerin girilmesi gerekir.

Emeklilik Tablosu

Emeklilik şartları tablosu bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumuna göre değişiklik göstermekte ve uyulması gereken kurallara göre belirlenmektedir. Emekli olmanın şartları ülkemizde üç temel kolda değerlendirilmektedir. Bu üç temel şart şunlardır;

 • İlk sigortaya giriş yapıldığı tarih ya da ilk işe başlama tarihi
 • Sigortalı kişinin cinsiyeti
 • Bağlı bulunulan sigorta kolu

Emeklilik tablosu belirtilen şartlara göre değişiklik göstermektedir. Sigortalılık süreleri ve ilk işe giriş tarihleri kişilerin emekli olacakları süreleri belirlemede oldukça etkili olmaktadır. Emeklilikte önem kazanan yaş kriteri bağlı bulunulan kuruma göre değişiklik gösterirken genel olarak kadınlar erkeklerden daha erken yaşta emekli olmaya hak kazanmaktadır.

SSK Emeklilik Hesaplama

Emeklilik hesaplama SSK sorgulamaları e-devlet sitemi üzerinden yapılmalıdır. E-devlet sistemini kullanarak yapılması gereken 4A emeklilik sorgulamaları için https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresi üzerinden kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Kimlik doğrulaması sırasında kullanılabilecek seçenekler;

 • E-devlet şifresi
 • T.C. kimlik numarası,
 • Mobil imza ya da
 • Elektronik imza olmalıdır.

E-devlet sitemine girişi sağlayacak olan şifre PTT şubelerinden temin edilmektedir. Kimlik doğulama işlemi ile e-devlet sistemine giriş yapan kişiler açılan sayfa üzerinden SSK emeklilik hizmet dökümü ve hesaplama işlemlerini kolaylıkla yapabilirler. SSK emeklilik hesaplama işlemlerini çevrimiçi uygulamalarda hızlı bir şekilde yapmak mümkün olmaktadır.

Bağ kur Emeklilik Hesaplama

Bağ kur emeklilik sorgulama işlemini, SSK çalışanları ve emekli sandığı çalışanları sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Bağ kur çalışanlarının emeklilik hesaplama ve emeklilik sorgulama işlemlerini geçekleştirmek için sistem üzerinden yapması gereken işlemler şunlardır;

 • E-devlet sistemine giriş yapmak gerekir.
 • Sisteme giriş yapılması için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
 • E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapan kişiler SGK e-hizmetler ekranına giriş yapmalıdır.
 • SGK ortak menüsünde yer alan ‘Ne zaman emekli olurum’ butonuna tıklamak gerekir.
 • Açılacak sayfa üzerinden 4B bağ kur seçeneğini tıklayan bağ kur çalışanları sorgulamalarını gerçekleştirmiş olurlar.

Emeklilik Sandığı Hesaplama

4C emeklilik sorgulaması yapmak için SGK resmî sitesine giriş yaparak ya da e-devlet emeklilik sorgulaması uygulamasından yararlanarak online sorgulama gerçekleştirilir.

Belirtilen adresler üzerinden giriş yapan memurlar emekli hesaplama işlemlerini sistemin  istediği  bilgileri girerek yapabilirler.

Prim Gün Sayısı Nedir

Emeklilik prim gün sayısı 1999 yılı sonrasında ortaya çıkan emeklilik için şart olmuş kıstaslardan birisidir. Sigortalı kişilerin emekliye ayrılabilmesi için belirlenmiş olan prim gün sayılarını doldurmaları ve belirlenen miktardaki prim ödemelerini yapmaları gerekir. Emekliye ayrılmak için belirlenen miktarda prim ödemesi yapmak ve prim gün sayısını doldurmak emeklilik şartları arasında yer almaktadır. Kadın ve erkek çalışanlar için emeklilik prim gün sayıları farklılık göstermekte ve emeklilik tarihi hesaplamaları sigortalı kişinin cinsiyetine göre yapılmaktadır. SSK prim gün sayısı sorgulamaları yaparak ödenen toplam prim gün saylarını öğrenmek ve hizmet süreleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak günümüzde internet üzerinden yapılan uygulamalarla oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Prim Gün Sayısı Hesaplama

Emeklilik gün sayısı hesaplama işlemleri günümüzde tüm emekli olacak kişiler için oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. SSK, bağ kur ve emekli sandığı emeklileri Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı oldukları için emeklilik prim gün sayısı hesaplamalarını kurumun e-devlet kapısındaki hizmetlerinden yararlanarak yapabilirler. E-devlet sisteminden yapılacak prim gün sayısı hesaplamaları için Sosyal Güvenlik Kurumu /Normal şartlarda ne zaman emekli olurum sayfasında bulunan kimlik doğrulaması işleminin gerçekleştirilmesi ile giriş sağlanmaktadır. E-devlet sisteminden yararlanarak yapılan sorgulamalar ile kişiler emekli olmak için kaç günlerinin kaldığını öğrenebilir ve prim gün sayısı hesaplamalarını kolaylıkla yapabilirler.

Engelli Emeklilik Hesaplama

Engelli emeklilik tablosu diğer emeklilerde olduğu gibi belirli zamanlarda yapılan değişiklikler ile düzenlenmektedir. Engelli kişilerin emeklilik hesaplamalarında daha az prim ödeyerek daha az prim gün sayısından yararlanmaları gibi ayrıcalıkları bulunmaktadır. Engelli maaş hesaplamalarında en önemli kıstas prime esas kazançlar olmaktadır. 2019 yılında engelli kişiler emeklilik hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek için e-devlet sisteminden yararlanarak sorgulama yapmaktadır. E-devlet sisteminde çevrimiçi sorgulama hizmetleri arasında bulunan engelli emeklilik sorgulaması internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Engelli hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek için kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapılması ve SGK sayfası üzerinden sorgulamaların gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.

SSK Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?

SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. 16.10.1960.dogum.tarihim.15.12.1982.sigorta.başlangıcım..bitiş.tarihi.16.03.2014. 4196.gün.primim.var.3600den..nezaman.emekli.olurum

  1. Merhaba
   3600’ü doldurduğunuz tarihi belirtmemişsiniz. Bu tarihi belirtmeden hesapla yapılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu