SSK

SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

İsimden SSK hizmet dökümü sorgulamanın farklı yolları bulunmaktadır. Birçok resmi dairede vatandaşlara yardımcı olan ve işlerin daha hızlı bir şekilde yürümesini sağlayan SSK hizmet dökümü, aynı zamanda primler ve emeklilik süresi hakkında da vatandaşa fikir vermektedir.

SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama

İsimden SSK hizmet dökümü sorgulaması yapmak için e- Sgm üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Sistem üzerinden yapılacak sorgulamada tüm sigorta türleri için sonuçlar görüntülenebilmektedir. Bunun yanında Sosyal Sigortalar Kurumu binaları ziyaret edilerek SSK hizmet dökümü alınabilmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun telefonla danışma numarası Alo 170 ile de gerekli bilgiler verilerek hizmet dökümü sorgulaması yapılabilir, dilenirse e-posta adresine gönderme yapılarak resmi belge elde edilebilir.

SSK Hizmet Dökümü İsim ve T.C. İle Sorgulama

İsim ve T.C. kimlik numarası ile SSK hizmet dökümü sorgulama günümüzde gelişen online sistemler sayesinde mümkündür. SSK hizmet dökümü alma yolları şu şekillerde sıralanabilmektedir:

 • E- Devlet üzerinden sorgulama
 • E- Sgm üzerinden sorgulama
 • Alo 170 üzerinden sorgulama
 • Sosyal Sigortalar Binasına gidilerek yapılacak sorgulama

Bu araçlar kullanılarak hizmet dökümü sorgulaması yapılabilmekle birlikte, 4A, 4B veya 4C fark etmeksizin gerekli sorgulama küçük değişikliklerle aynı yerlerden yapılabilmektedir. Hizmet dökümü türlerine göre sorgulama yolları şu şekilde verilmiştir:

 • 4A Hizmet Dökümü Sorgulama: 4A, 2008 yılında çıkan 5510 sayılı kanuna göre SSK’lıların diğer adıdır. SSK’ya prim ödeyenler, yani herhangi bir kurumda sözleşmeli olarak çalışanlar 4A kapsamına girer. 4A hizmet dökümü sorgulaması Sgk. gov. tr adresinden nezaman uzantısı ile yapılmaktadır. Bunun yanında e- devletten de sorgulama yapılabilir.
 • 4B Hizmet Dökümü Sorgulama: 4B, yeni çıkan yasa ile Bağkur yerine kullanılan isimdir. Kendi bağımsız alanında çalışan esnaf, zanaatkar, tüccar ve serbest meslek erbapları bu alana girer. Bu alanda çalışanların hizmet dökümü sorgulamaları da e- devlet üzerinden yapılabileceği gibi Turkiye. gov. Tr adresinden de istenen sorgulama yapılabilmektedir. Bunun yanında Sosyal Sigortalar Kurumu dairelerine gerçekleşecek ziyaret ile hizmet dökümü güvenli bir şekilde alınabilmektedir.
 • 4C Hizmet Dökümü Sorgulama: Emekli Sandığı eski adıyla anılan 4B, devlet memurlarının dahil olduğu hizmet türüdür. Bir yıldan az süreli çalıştırılan, mevsimlik işçiler de bu kısma girmektedir. Bu hizmet dökümünü almak için e- devlet yada Turkiye. gov. Tr adresinden 4c isteğe bağlı hizmet dökümü uzantısı kullanılabilmektedir.

Şifresiz SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

SSK hizmet dökümünü şifresiz sorgulamak sgk.gov.tr adresinden mümkündür. E- devlet şifresini kaybedenler veya hiç almayanlar için uygulanan hizmet sonucu elde edilen belge, resmi evrak olarak kullanılamaz. SSK hizmet dökümü belgesinin resmi belge olarak kullanılabilmesi için ilçe Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvurulması yada e- devletten şifre ile alınması gerekmektedir.

Sosyal Sigortalar Kurumu internet adresinden yapılacak sorgulama, SSK vatandaş portalı üzerinden giriş kabul etmektedir. Portalda istenen anne adı, baba adı, T.C. kimlik numarası gibi kimlik bilgilerinin yanında SSK sicil numarası da verilmelidir. Bu bilgilerin uygun boşluklara girilmesi sonucu ekrana hizmet dökümü gelir. SSK hizmet dökümünün çıktısı isteğe bağlı olarak alınabilse de resmi evrak değeri taşımadığı unutulmamalıdır. Prim ve sigorta kontrolü amacıyla verilen hizmet, bir sorun görülmesi halinde Sosyal Sigortalar Kurumu’na gidilerek tescillenmesi ve gerekli başvuruların yapılması imkanını sağlar. Bu sistemde sigorta primlerinde bir sorun veya eksiklik görülmesi halinde SSK’ya başvurularak sorumlulara dava açılabilir yada sistemsel hatalarda düzeltme yapılabilir.

E- Devlet Üzerinden SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

SSK hizmet dökümünü e- devletten almak için öncelikle T.C. kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır. Buradan sonra ekrana gelecek arama çubuğuna SSK Hizmet Dökümü yazılabilir, bunun dışında e- hizmetler menüsünden de yararlanılabilir. E- hizmetler menüsünden SSK işlemleri, oradan SSK Hizmet Dökümü seçenekleri kullanılabilir. Bu şekilde zahmetsizce alınan döküm, ilgili merciler için resmi evrak niteliği taşımaktadır. Üzerinde bulunan barkot nedeniyle herhangi bir imzaya gerek duyulmaz.

Alo 170 ile Hizmet Dökümü Almak Mümkün Mü?

Alo 170 ile hizmet dökümü sorgulaması yapmak mümkün değildir. Sosyal Sigortalar Kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ortak çalışması sonucu ortaya çıkan mobil hizmet ile hizmet dökümü almak mümkün görülmemektedir. Ancak sözel olarak yatan prim sayısı, kalan gün sayısı ve emekliliğe kalan süre buradan öğrenilebilmektedir. Bunun yanında e- mail yoluyla herhangi bir resmi belge bu yolla istenemez. Eğer e- devlete veya internete erişim bulunmuyorsa, en kısa yol il veya ilçe Sosyal Sigortalar Kurumu binasını ziyaret etmektir. Bu sayede vatandaşa resmi bir evrak verilerek endişeler giderilebilmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulama

SSK emeklilik sorgulaması yapmak için öncelikle emeklilik ile ilgili hangi işlemin yapılacağına karar verilmelidir. Emeklilik işlemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Emeklilik yatan prim günü sorgulama
 • Kalan emeklilik günü sorgulama
 • Emeklilik yaşı hesaplama
 • Emeklilik sigorta türü öğrenme
 • Tahsis numarası öğrenme

Emeklilik için kalan gün ve yatan prim sorgulamaları e- devlet üzerinden, e- Sgm üzerinden veya Sosyal Sigortalar Kurumu binalarından yapılabilmektedir. Diğer sorgulamalar için turkiye.gov.tr adresi ve hesaplama işlemlerine bakılmalıdır. Emeklilik yaşı hesaplama işlemi çıkan yeni yasalar doğrultusunda edinilen bilgiler ışığında kişinin kendisi tarafından yapılabilirken, arama motorlarındaki sorgulama robotlarından da yararlanılabilmektedir. Ancak çıkan sonuçların yaklaşık olduğu unutulmamalıdır.

Tahsis Numarası Nedir?

Tahsis numarasının tanımı şudur: Sgk tarafından emekli maaşı bağlanan kişilere, T.C. kimlik numarası gibi verilmiş, kişilerin takibini amaçlayan numaradır. Emekli tahsis numarasının son hanesi, hangi gün emekli maaşı alınacağını belirler. Kamu kurumları ile mahkeme, SGK gibi mercileri ilgilendiren pek çok konuda vatandaşın işini kolaylaştıran e- devlet, tahsis numarası öğrenmeye de yardımcı olmaktadır.

Tahsis numarasını öğrenmek için e- devlet üzerinde sorgulama yapmak yeterlidir. E- devlet sisteminde e- hizmetler bölümünden SGK hizmetlerine tıklanmalıdır. Buradan evrak takibi sorgulaması ile SGK tahsis numarası öğrenilebilir. Ayrıca bu işlem için www. turkiye. gov. Tr adresinden Sosyal Sigortalar Kurumu, oradan işlemler menüsü de kullanılabilmektedir. Bu menüden emeklilik işlemlerinin seçilmesi halinde evrak takibi veya evrak sorgulaması yapılarak tahsis numarası öğrenilir. Bu numara sayesinde tekrar sorgulamaya gerek olmaksızın emeklilik işlemlerinde kolaylık sağlanır. Kredi alınmak istenmesi ya da kefil olunması durumunda bankaların bu numara ile sorgulama yapma hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle emekliliğe hak kazanmış her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu numarayı edinmek zorundadır.

SSK Hizmet Dökümü Ne İşe Yarar?

SSK hizmet dökümünün kullanılacağı alanlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlara sağladığı ‘SGK Borç Sorgulama’, ‘ne zaman emekli olurum’, ‘emekli maaşı miktarı sorgulama’ ve ‘emekli maaşı hesaplama’ uygulamalarında hizmet dökümü istenmektedir.
 • Kıdem hesaplamalarında da istenen hizmet dökümü, işverenin ve işçinin karşılıklı olarak haklarını koruması için gereklidir.
 • İkramiye hesaplamalarında yatan sigorta priminin etkisi unutulmamalıdır, bu primlerin sağlıklı görülebilmesi de hizmet dökümü sayesinde olur.
 • Vize alma sürecinde bu belge istenmektedir.
 • Mahkemelerde de istenen belge, buna benzer resmi kurumlarda önem arz eder.

Kredi çekme veya araç alımı gibi işlemlerde SSK hizmet dökümü istenebilmektedir.

SSK Hizmet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz Nerden, Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu