SSK

SSK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK Hizmet dökümü sorgulama işlemleri, günümüzde her geçen gün daha fazla kişinin internet üzerinde yaptığı araştırmalara konu olmaktadır. Gelişen teknolojiyle beraber internet kullanımının yaygınlaşmasının ardından devletimiz de modern çağın gerekliliklerine ayak uydurarak internet platformunu resmi işlemlerde daha çok kullanmaya başlamıştır. Vatandaşlara internet üzerinden söz konusu işlem yapma şansı tanınarak, eski dönemde görmeye alışık olduğumuz devlet kurumlarının önündeki uzun kuyruklar sonlandırılmıştır.

Dolayısıyla internet üzerinden yapılan resmi kurum işlemlerinde vatandaşlara büyük kolaylık tanınmaktadır. Söz konusu kolaylıklar içinde SSK hizmet dökümü sorgulama işlemleri de yer almaktadır. Bu yazımızda SSK hizmet sorgulama nasıl yapılır, nereden öğrenilir sorularının yanıtlarını ve bu konuyla ilgili olarak vatandaşlar tarafından bilinmesi gereken tüm bilgilerin detaylarını bulabilirsiniz.

SSK Emeklilik Sorgulama

Sosyal Sigortalar Kurumu emeklilik sorgulama işlemleri, devletimiz tarafından yapılan düzenlemeler sonucu yürürlüğe konan yönetmelikler akabinde birtakım değişikliklere tabi tutulmuştur. Zira geride bıraktığımız 2010 yılı itibarıyla Sosyal Sigortalar Kanunu’nda yapılan değişikliklerin akabinde ülkemizde sigorta alanında faaliyet gösteren 3 farklı kurum tek bir çatı altında bir araya getirilmiştir. BAĞKUR ve Emekli Sandığı’nın yanında 3. kurum olan Sosyal Sigortalar Kurumu aralarındaki farklar minimum seviyeye indirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilmiştir.

SSK emeklilik sorgulama işlemleri de yapılan bu düzenlemenin ardından SGK’ya dahil olarak isminde değişiklik meydana gelmiştir. SSK yerine yeni sistemde 4A olarak adlandırılan bu sistem hakkında daha detaylı bilgileri ve emeklilik sorgulaması yapma işlemleriyle ilgili bilinmesi gereken detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü belgesi, ülkemizde sigortalı olarak çalışan tüm vatandaşlarımızı çok yakından ilgilendirmektedir. SGK hizmet dökümü sayesinde bu kuruma bağlı olan bütün vatandaşlar, sigorta ve prim bilgileri hakkında pek çok detay hakkında bilgi sahibi olabilmekteler.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde Sosyal Sigortalar Kanunu doğrultusunda hayata geçirilen yeni düzenlemeye göre SGK hizmet dökümü; 4A, 4B ve 4C adı altında üç kısıma ayrılmaktadır. Buna göre eski sistemde Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olan vatandaşlar 4A hizmet dökümü, BAĞKUR’a bağlı olan vatandaşlar 4B hizmet dökümü ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlar da 4C hizmet dökümünü alma şanslarına sahiptirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında düzenlenen ve sigortalı kişiye özel olarak hazırlanan hizmet dökümü belgesi, vatandaşların en çok merak ettiği konular olan;

  • SGK borç sorgulama
  • Ne zaman emekli olurum?
  • Emekli aylığı sorgulama
  • Emekli maaşı hesaplama
  • Kıdem Tazminatı hesaplama
  • İkramiye hesaplama
  • Vize alım sürecini inceleme
  • Mahkeme ve diğer resmi kurumlar

konularında temel kaynak olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet dökümü belgesi oldukça önem teşkil eden bir belgedir.

4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A hizmet dökümü belgesi, internet üzerinde pek çok vatandaşın merakla araştırdığı konulardan biridir. Az önce de belirttiğimiz üzere eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu’na tabi olan sigortalı vatandaşlar hayata geçirilen düzenlemenin ardından yeni sistemde 4A’ya tabi tutulmaktadır. Bunun akabinde de emeklilik primleri ve süreleriyle ilgili mevcut durumları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendileri adına düzenlenmiş 4A hizmet dökümü belgesine ulaşarak bu alandaki bilgi eksikliklerini giderebilirler.

4B Hizmet Dökümü Nedir?

4B Hizmet dökümü belgesi de aynı 4A hizmet dökümü belgesi gibi internet üzerinden hakkında sıkça araştırma yapılan konulardan biri olarak öne çıkmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemenin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bir araya getirilen sigorta kurumları, yönetmeliğe göre yeniden isimlendirilen kurumlardan oluşmaktadır.

Bu noktada eski sistemde BAĞKUR’a bağlı olan sigortalı vatandaşlar da yeni düzenlemenin ardından 4B grubuna dahil edilmişlerdir. Bu sebeple BAĞKUR’lu vatandaşlar emeklilik başta olmak üzere sigorta kurumlarıyla alakalı olan tüm işlemlerinde detaylı bilgilere ulaşmak adına SGK tarafından kendi adlarına düzenlenen 4B hizmet dökümü belgesinden yararlanmaları gerekmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK hizmet dökümü sorgulama işlemleri, emeklilikleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isteyen sigortalı çalışanlar başta olmak üzere pek çok vatandaşı yakından ilgilendiren işlemler olarak kabul edilmektedir. Zira emeklilik süresi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin yanında, emekli aylıklarının onaylanıp onaylanmadığını öğrenme, emekli maaşının ne kadar olacağını hesaplama, kıdem hesaplama ve ikramiye hesaplama gibi pek çok işlem de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı vatandaşların her birine ayrı ayrı olacak şekilde düzenlenen bu belge sayesinde görüntülenebilmektedir.

Dolayısıyla sigortalı vatandaşlar bu tür durumlar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için kendileri adına düzenlenen hizmet dökümü sorgulama işlemlerini yapmaktalar. Bu işlemler günümüzün modern çağına uygun olarak internet üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebileceği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü veya diğer şubelerine şahsen başvurularak da temin edilebilmektedir.

Günümüzde sigortalı vatandaşların sıklıkla kullandığı yöntem internet üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulama işlemleridir. Bu işlemler hemen hemen bütün resmi kurumların internet platformu üzerinden vatandaşlara elektronik hizmet sağladıkları e-Devlet Kapısı sistemi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Vatandaşlar T.C kimlik numaraları ve devlet tarafından kendi adlarına düzenlenmiş olan e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra, ana sayfa üzerinde yer alan e-Hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçerek bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Kurumun elektronik platformda sağladığı pek çok hizmetin altında “4A Hizmet Dökümü Sorgulama” ve “4B Hizmet Dökümü Sorgulama” gibi başlıklar seçilerek yapılan sorgulama işlemlerinin sonucunda söz konusu belgeler ekranda görüntülenebilmektedir.

SGK Dökümü Nereden Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu dökümü almak isteyen vatandaşlar, bulundukları ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne veya bu kurumun diğer şubelerine şahsen başvurarak kendi adlarına düzenlenmiş olan hizmet dökümü belgesine kolaylıkla ulaşabilirler. Ancak bu yöntemi uygulayacak olan vatandaşların mesai saatleri içinde kuruma gidip gişe işlemlerinden sıra alması gerektiğinin unutulmaması önem teşkil etmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Barkodlu

Barkodlu sistem ile SGK hizmet dökümü sorgulama işlemleri de e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu noktada e-Devlet şifresi ve T.C kimlik numaralarını girerek sistemde oturum açan sigortalı vatandaşlar, Hizmet Dökümü sayfasından “SGK Hizmet ve Tescil Dökümü”  başlığına bağlanarak kendi adınıza düzenlenmiş olan hizmet dökümü belgesine barkod ekleyebilme imkanına sahiptir. Söz konusu hizmet dökümü belgesi üzerinde yer alan barkod, bu evrağı teslim ettiğiniz kişi tarafından e-Devlet sistemi üzerinden taratılarak belgenin doğruluğunu sağlamaktadır.

SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama

SSK hizmet dökümü belgesi isimle sorgulama 2019 yılı itibarıyla yürürlükte olmayan bir uygulamadır. Zira SSK hizmet dökümü belgeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden ad soyad bilgileri ile kolaylıkla sorgulanabilmekteydi. Ancak geçtiğimiz senelerde uygulamadan kaldırılan bu sistem, yerini sadece e-devlet Kapısı sistemine bırakmış durumdadır. Dolayısıyla kendileri adına düzenlenmiş hizmet dökümü belgesi almak isteyen sigortalı vatandaşlar, T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleriyle bu sisteme giriş yapmak durumundadırlar.

SSK Emeklilik Sorgulama TC Kimlik No İle

SSK Emeklilik sorgulama işlemleri T.C. kimlik numarası ile yapılamayan bir işlemdir. Zira geçmiş dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden sorgulama işlemleri yapılırken aktif olarak kullanılan bu yöntem, günümüzde SGK’nın e-Devlet üzerinden hizmetlerine devam etmesi sebebiyle kullanımdan kaldırılmıştır. Dolayısıyla sadece e-Devlet platformu aracılığıyla emeklilik sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. SSK hizmet sorgulama nasıl yapılır, nereden öğrenilir sorularının yanıtlarını bu şekilde vermek mümkündür.

SSK Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz Nerden, Nasıl Yapılır?

SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu