Emeklilik

SSK, SGK Kademeli Emeklilik Tablosu

SSK, SGK 4/A sigortalı çalışanların emeklilik durumunu belirlemek için kademeli emeklilik tablosu kullanılmaktadır. Kademeli emeklilik tablosu üzerinde, çalışanlara ait işe başlama tarihleri ve belirtilen tarihe göre, emeklilik için gerekli şartlar yer almaktadır. Kademeli emeklilik tablosunda bulunan bilgilere göre, kişilerin hangi sigorta değerlendirmesine dahil edileceği belirlenir.

Sigortalıların emeklilik şartları belirlenirken, sigorta başlangıcının yapıldığı dönemler ele alınmaktadır. Emeklilik koşullarının belirlendiği 3 ayrı dönemin özellikleri ve döneme göre yerine getirilmesi gereken koşullar, yazı içerisinde detaylı şekilde açıklanmıştır.

Kademli Emeklilik Tablosunda Kademeli Artış Sistemi Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen güvenlik reformu kapsamında, dönemlere göre emeklilik şartları zorlaştırılmıştır. 8 Eylül 1999 tarihine kadar, kadın çalışanların 38 yaşında, erkek çalışanların da 43 yaşında emekli olma hakkı bulunuyordu. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra, çalışanların emeklilik koşullarında reformlar yapıldı ve emeklilik şartları ağırlaştırıldı.

Sigortalıların emeklilik için ödemeleri gereken prim gün sayısı, emeklilik süresi ve emekli olma yaşı yükseltilmiştir. Kademeli emeklilik tablosunda, emeklilik hakkı kazanacak sigortalıların, işe başlama tarihlerine göre emeklilik yaşı yükselmektedir. Hesaplamalara göre, 1 Ocak 2048 tarihinden sonra işe başlayan sigortalılar, en erken 65 yaşında emeklilik hakkı elde edecektir.

SSK Emeklilik Hesaplamasında Değerlendirilen Sigorta Başlangıç Dönemlerinin Özellikleri Nelerdir?

SSK sigortasına tabii bulunan çalışanların sigorta başlangıç tarihleri, emekli olma yaşını en az 1 yıl etkilemektedir. Tarihlerdeki 1 günlük kaymayla, çalışanların 1 yıl kaybetme ihtimali bulunmaktadır. SSK çalışanlarının, prim gün sayısı ve emeklilik yaşının hesaplanmasında, ilk sigortalılık tarihi çok önemlidir. Sigortalıların emeklilik koşullarını belirleyen sigorta başlangıç dönemleri 3 farklı kategoride incelenmektedir:

 • Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan çalışanlar
 • Sigorta başlangıç tarihi, 8 Eylül 1999 ila 30 Nisan 2008 tarihleri arasında olan çalışanlar
 • Sigorta başlangıç tarihi 30 Nisan 2008 ve sonrasında olan çalışanlar

Yukarıda belirtilen tarihlere göre, sigortalıların çalışma koşullarında değişiklikler meydana gelmektedir. Sigorta başlangıç dönemi eskiden yeniye doğru geldikçe, emeklilik koşullarında ağırlaşmalar meydana gelecektir. Sigorta başlangıç tarihi ve sigortalı olarak çalışılan süreye göre, kademeli emeklilik tablosu üzerinden emeklilik yaşı belirlenmektedir.

8 Eylül 1999’dan Sonra Sigortalı Olanların Emeklilik Şartları Nasıl Belirlenir?

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışamaya başlayan kadın ve erkekler, daha rahat şartlar altında emeklilik hakkı elde etmekteydi. 1999 öncesinde sigortalı olan, kadın ve erkek çalışanlar için belirlenmiş emeklilik şartları aşağıdaki gibidir:

Kadın Çalışanlar:

 • 8 Eylül 1999 tarihinde, en az 18 yıllık sigortası bulunan kadın çalışanlar, ağırlaştırılmış emeklilik koşullarına tabi tutulmamaktadır.
 • 8 Eylül 1981 tarihi ve öncesinde sigortalı olarak ilk işe başlama şartlarına uyum sağlayan kadın çalışanlara, yaş sınırlaması olmadan emeklilik hakkı kazanılmaktadır.
 • Emeklilik için en az 20 yıl süreyle sigortalı olarak çalışılması ve 5000 günlük prim ödemesinin tamamlanması yeterlidir.
 • 15 yıl boyunca sigortalı olan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlayan kişiler, 50 yaşlarına geldiklerinde emeklilik hakkı elde etmektedir.

Erkek Çalışanlar:

 • 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle, en az 23 yıl sigortalılık süresi bulunan erkek çalışanlar, eski SGK emeklilik yasası kapsamında emekli olmaktadır.
 • Çalışanların 8 Eylül 1976 tarihinden önce sigorta başlangıcı yapmaları gerekir.
 • Eski yasa kapsamında, en az 25 yıl sigortalı olarak çalışan ve 5000 günlük prim ödemesini tamamlayan erkek çalışanlara, yaş sınırı aranmaksızın emeklilik hakkı verilmekteydi.
 • Erkek çalışanlar, 3600 günlük prim ödeme şartını tamamlayıp, 15 yıl sigortalı kaldıkları zaman, 55 yaşına geldiklerinde emeklilik hakkı elde etmektedir. Erkek çalışanlara, kısmi emeklilik aylığı ödemesi yapılır.

1999-2008 Yılları Arasında Sigortalı Olanların Emeklilik Şartları Nelerdir?

1999-2008 tarihleri arasında sigorta başlangıcı bulunan çalışanlar, yaş haddi sebebiyle emeklilik hakkı elde etmektedir. Bu dönemde sigortalı olarak çalışamaya başlayanlarda aranan şartlar aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Yaş haddiyle emekli olmak için kadın çalışanların en az 58 yaşında, erkek çalışanların da en az 60 yaşında olması gerekir.
 • Kadın ve erkek çalışanların, en az 25 yıl boyunca sigortalı olmaları gerekmektedir.
 • Ödenmesi gereken prim günü 4500 günden daha az olmamalıdır.

Belirtilen koşulları yerine getiren çalışanlar, emeklilik hakkı elde etmektedir.

2008 Yılından Sonra Sigorta Başlangıcı Bulunanların Emeklilik Koşulları Nelerdir?

2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olan kişiler, ağır şartlar karşılığında emeklilik hakkı elde etmektedir. 2008 sonrası sigorta başlangıcı için belirtilen kriterler şu şekilde ele alınmaktadır:

 • 1 Mayıs 2008 tarihi itibariyle sigortalı olan çalışanlar, yeni yasa kapsamında emekli olacaktır.
 • 1 Mayıs 2008 tarihinde sigortalı olan ve 31 Aralık 2035 tarihine kadar, gerekli tüm prim gün ödemelerini tamamlayan sigortalılara, emeklilik hakkı verilir. Kadın çalışanların en erken emeklilik yaşı 58, erkek çalışanların en erken emeklilik hakkı 60 olarak belirlenmiştir.
 • Emeklilik için ödenmesi gereken toplam prim gün sayısı 7200 gündür.
 • 25 Mayıs 2009 tarihinden sonra sigortalı şekilde işe başlayan çalışanların 31 Aralık 2035 yılında gerekli prim ödemelerini tamamlamaları koşuluyla, kadınların 58, erkeklerin de 60 yaşında emekli olmasına izin verilecektir.
 • 31 Aralık 2035 tarihi itibariyle, 7200 günlük prim gün ödemesini tamamlamayan çalışanlar, daha ileri yaşlarda emekli olacaktır.
 • Prim gün ödemelerini Ekim 2041 tarihinde tamamlayan kadınlar 61 yaşında, erkekler ise 63 yaşında emeklilik hakkı elde edecektir.

SSK 3600 Günle Emekli Olmak Ne Demektir?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında 4/A çalışanlarının, sigortalı olmaları için gerekli koşullar aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Çalışanların 23 Mayıs 2002 tarihine kadar, 3600 günlük prim gün ödemesini tamamlaması gerekir.
 • Bu tarihe kadar prim gün ödemelerini tamamlayan kadınlara 50 yaşında, erkeklere ise 55 yaşında emekli olma hakkı verilmektedir.
 • 23 Mayıs 202 tarihi öncesinde, prim gün ödemesini tamamlayamayan çalışanlara, tarihe göre 1 yıl aksayacak şekilde emeklilik hakkı tanınmaktadır.

Çalışanların emekli olmaları için belirlenen en son yaş haddi 65’tir. 65 yaşına gelen çalışanlar, ödedikleri prim tutarınca emekli edilmektedir.

SSK Emekli Maaşı Sorgulaması Detayları Nelerdir?

4A emekli maaşı sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi sorgulama ekranı kullanılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi bağlantısı kullanılarak, SSK emekli maaşı için sorgulama başlatılabilir.

Sistemde bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle giriş yapılmalıdır. Sorgulama ekranı açıldığında, alınacak emekli maaşının tutarı ve emeklilik için gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığı belirtilecektir.

SSK Emeklilik Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

SSK emeklilik başvurusu yapmak için e-devlet sistemi üzerinden başvuru dilekçesi hazırlanmalıdır. www.turkye.gov.tr bağlantısı kullanılarak, e-devlet giriş ekranı açılmalıdır.

E-devlet giriş ekranında talep edilen kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazıldıktan sonra, sistem girişi yapılmalıdır. E-hizmetler sayfası üzerinden “SGK” seçimi yapılmalı ve “4A Sigorta” türü belirlenmelidir.

Emeklilik başvurusu için gerekli şartlara uyum sağlayan kişiler, sayfa üzerinden emeklilik başvuru formuna ulaşabilirler. Emeklilik başvuru formu doldurulduktan sonra, gerekli belgeler Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir. Kimlik belgesi fotokopisi, en son çalışılan işten ayrılış belgesi ve tahsis talep belgesi kullanılarak, SSK emeklilik başvurusu tamamlanmalıdır. SSK emeklilik başvurusu için gerekli belgeler, posta üzerinden de kuruma iletilebilir.

1999-2008 Yılları Arasında Sigortalı Olanların Emeklilik Şartları

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu