SSK

SSK Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK rapor sorgulama işlemleri ile ilgili olarak internet üzerinde sıklıkla araştırma yapıldığı görülmektedir. Özellikle sigortalı çalışan vatandaşları yakından ilgilendiren SSK raporları, vatandaşların internet aracılığıyla erişebileceği bilgiler arasında yer almaktadır. Nitekim düzenlemenin ardından Sosyal Sigortalar Kurumu, diğer sigorta kurumlarıyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bir araya getirilmesinin ardından SGK raporu olarak da geçen bu belge, yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle çalışma hayatından uzak kalan kişilerin sahip olduğu bir rapordur. Bu konuyla ilgili olarak vatandaşlar tarafından en çok merak edilen SSK rapor sorgulama nasıl yapılır, nereden öğrenilir sorularının yanıtlarını ve bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK İş Göremezlik Raporu

Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik raporu, sigortalı çalışan vatandaşları yakından ilgilendiren bir belgedir. Nitekim sigorta kurumuna bağlı olarak çalışma hayatlarını sürdüren çalışanlar, yaşadıkları sağlık problemlerinde hastane veya eşdeğer sağlık kuruluşlarına giderek hastalıklarından dolayı belirli bir süre dinlenmek zorunda kaldıklarını söz konusu iş göremezlik raporu sayesinde belgelemiş olmaktalar. Bu durumda çalışanın yaşamış olduğu hastalık veya herhangi bir iş gücü kaybı durumunda, resmi sağlık kuruluşlarından alınan bu belge sayesinde dinlenmeleri gerektiğini işverenlerine belgelenmiş olmaktadır.

İşverene ulaştırılan Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik raporu, sigortalı çalışan işçinin kaç gün boyunca istirahat etmesi gerektiğini ve bu süre zarfında işine devam etmesinin uygun olmadığını göstermektedir. Bunun akabinde söz konusu SGK iş göremezlik raporuna sahip olan çalışan, çalışmasına ara vererek dinlenebilmektedir. SGK iş göremezlik raporu alan çalışan dinlenerek geçirdiği bu süre boyunca işvereninden alacağı maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden almaktadır. Dolayısıyla bir hastalık veya rahatsızlık sebebiyle işine devam edemeyen vatandaşlar yaşadıkları hastalık sebebiyle mağdur olmadan, geçici çalışmama süresi boyunca ödenek almış olmaktalar.

SGK Rapor Sorgulama

SGK rapor sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılabilmesi sebebiyle bu hizmetten yararlanacak olan sigortalı çalışanlara büyük kolaylık sağlamaktadır. Nitekim resmi sağlık kuruluşlarından iş göremezlik raporu alan çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödenek almaya hak kazanmaktalar. Bu sebeple SGK kurumunca tarafına yapılacak ödeme hakkında bilgi sahibi olmak isteyen sigortalı çalışanlar, bu işlemi internet üzerinden kolaylıkla yerine getirebilmekteler.

SGK Rapor Sorgulama Ekranı

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor sorgulama ekranı sayesinde, iş göremezlik raporu almış olan kişiler bu raporu Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine ulaştırmaları halinde taraflarına yapılacak olan ödemenin detaylarını online ortamdan görüntüleyebilmekteler. Devletin resmi kurumlarının internet üzerinden hizmetlerini yaygınlaştırmasının ardından sağlanan bu kolaylıktan yararlanmak isteyen sigortalı çalışan vatandaşlar, kendilerine tanınan internet platformlarından yararlanarak almış oldukları iş göremezlik raporunun detaylarına ulaşabilirler.

İş Göremezlik Raporu Sorgulama

İş göremezlik raporu sorgulama işlemleri, son dönemde internet üzerinden hakkında en çok araştırma yapılan konulardan biridir. Nitekim yaşadıkları hastalık veya rahatsızlık sebebiyle çalışma hayatlarına devam edemeyen çalışanlar, bu sorun sebebiyle mağdur olmamak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenek almaktalar. İşveren ile hiçbir alakası bulunmayan bu sistemde amaç, sigorta kurumuna bağlı olarak çalışma hayatına devam eden çalışanın, yaşadığı hastalık sebebiyle dinlenmesi gereken süre içinde maaşından mahrum kalmamasıdır. Bu sebeple çalışan vatandaşlara iş göremezlik süresi boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ücret ödenmektedir.

İş göremezlik raporunu sorgulamak isteyen çalışan vatandaşlar dilerlerse kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne gidebilecekleri gibi aynı zamanda internet üzerinden de belirli platformlar aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilmekteler.

SGK Rapor Parası Sorgulama e-Devlet

E-Devlet Kapısı sitemi üzerinden SGK rapor parası sorgulama, vatandaşların kolaylıkla gerçekleştirebileceği bir işlemdir. Nitekim e-Devlet Kapısı sistemi üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu elektronik hizmetleri sayesinde pek çok çalışan almış oldukları iş göremezlik raporuna yapılan ödemeyi bu sayede görüntüleyebilmektedir.

E-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik raporu ödemesini görüntülemek isteyen raporlu çalışan vatandaşlar, bu işlem için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Bilindiği üzere e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için de T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi gerekli görülmektedir. Sigortalı çalışan vatandaşlar kendi adlarına ait e-Devlet şifresi ve T.C kimlik numaralarını ana sayfa üzerinde gerekli görülen yerlere girerek sisteme giriş yapabilmekteler. Ancak bu sisteme ilk defa girecek olan vatandaşların dikkat etmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Zira e-Devlet’e ilk defa giriş yapacak olan kişiler kendi adlarına düzenlenmiş olan şifreyi PTT şubelerine giderek temin etmeleri gerekmektedir. Aksi halde sisteme giriş yapamaz ve iş göremezlik rapor parasını görüntüleyemezler.

Dolayısıyla T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle sisteme giriş yapan sigortalı çalışanlar, ana sayfa üzerinde yer alan e-Hizmetler menüsünü kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun elektronik şubesine giriş yapmaları gerekmektedir. Bu kurumun hizmet başlıkları altında bulunan “4A / 4B İş göremezlik Ödemesi Görme” bağlantısını kullanarak vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendilerine yapılan ödemenin son durumu hakkında detaylı bilgileri görüntüleyebilirler.

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik rapor parası almak isteyen sigortalı çalışanlar, öncelikle yaşadıkları rahatsızlığı tespit ettirmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla resmi sağlık kuruluşlarından birine giderek doktor muayenesine girdikten sonra, istirahat raporu almaları gerekmektedir. Diğer bir adıyla iş göremezlik raporu olarak bilinen bu belgenin neticesinde söz konusu sigortalı çalışan yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle işe devam edemeyeceğini ispatlamış olmaktadır. Bu raporu yaşadığı yerde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü şubelerine götüren sigortalı çalışan, kurumdan rapor parası almaya hak kazanmaktadır. Ancak söz konusu sağlık raporunun 3 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine tebliğ ve teslim edilmesi konusu önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla bu süreyi geçirmeden yapılan başvurularda, SGK ilgili sigortalı vatandaşa, iş göremezlik raporu süresi boyunca ödeme gerçekleştirmek durumundadır. Söz konusu ödeme işçinin günlük ücretinin 3’te 2’si şeklinde yapılmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama PTT

PTT üzerinden rapor parası sorgulama işlemleri, vatandaşlara e-Devlet Kapısı hizmetine bir alternatif olarak sunulmaktadır. Nitekim internet üzerinden bu hizmeti kullanmayacak olan kişiler, kendilerine en yakın PTT şubesine giderek iş göremezlik raporları süresince Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendilerine ödenen ödenekler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler. Bununla birlikte banka hesabını belirtmeyen sigortalı çalışanlar da rapor parasını PTT şubeleri aracılığıyla elden alabilmekteler. İş göremezlik raporu alan sigortalı çalışanlar, rapor parası sorgulama işlemlerinde kendilerine en yakın PTT şubesinden hizmet alabilirler.

Rapor Parası Sorgulama Telefon

İş Göremezlik rapor parası sorgulamak için telefon numarası, hem elektronik platformda e-Devlet Kapısı sistemini kullanmayan hem de kendilerine en yakın PTT şubesine gitmesi mümkün olmayan sigortalı vatandaşların internet üzerinde araştırma yaptığı konulardan biridir. Nitekim sağlık kuruluşlarından aldıkları istirahat raporları süresince, çalışma hayatına devam edemeyen ve bu sebeple de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası almaya hak kazanan sigortalı çalışanlar telefonla kurumun halkla ilişkiler bölümüne bağlanarak alacakları olan rapor parası hakkında detaylı bilgilere erişebilirler. Bu noktada Alo 170 hattını arayarak vatandaşların ihtiyaç duydukları hizmeti almaları mümkün kılınmaktadır.

T.C. Kimlik No İle SSK, SGK Prim Gün Sorgulama

SSK Emeklilik Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu