SSK Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK sicil no sorgulama işlemleri nasıl ve nereden yapılır gibi sorular son dönemde internet üzerinde oldukça fazla bir şekilde araştırılmaya başlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak sigortalı bir işte çalışan vatandaşlar, işe giriş ve çıkışlarında, primlerini kontrol etmek istediklerinde kendi adlarına düzenlenmiş olan SSK sicil numaralarına ihtiyaç duyuyorlar.

Sigortalı olarak çalışan kişiler devletin kendilerine tanıdığı emeklilik ve sağlık hizmetlerinden yararlanma işlemlerinde mutlaka SSK sicil numarasına ihtiyaç duymaktalar. Bu durumda milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bu ihtiyaca karşılık vermek adına Sosyal Güvenlik Kurumu, sosyal güvenlik numarası öğrenme hizmetini vatandaşlara sunmaktadır. İnternet üzerinden bu konuyla ilgili araştırma yapan vatandaşlar, ne yazık ki bu konuda faydalı ve doyurucu içerikteki yazılar ile karşılaşmada güçlük çekmektedir. Bu alandaki eksikliği gidermek adına SSK sicil no sorgulama işlemleri ile ilgili kapsamlı bir yazı hazırladık. Bu yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendilerine sosyal güvence tanınan vatandaşların her birine özel olarak çıkarılan SSK sicil no ile ilgili olarak;

 • SSK sicil no nedir, ne işe yarar?
 • SSK sicil no sorgulama nasıl yapılır?
 • SSK sicil no öğrenme yöntemleri nelerdir?

gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve son dönemde geniş kitleler tarafından araştırılan bu konu hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

SSK Sicil No Nedir?

SSK sicil no sorgulama işlemleri ve öğrenme yöntemlerine geçmeden önce, milyonlarca vatandaşın araştırdığı SSK sicil numarasının ne olduğuna dair bilinmesi gerekenlere değinmek gerekmektedir. Ülkemizde sigorta ve emeklilik hizmetlerinde sürecin çok ağırlaşması ve sistemde aksaklıklar meydana gelmesinden sonra 2006 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın projeleri doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu hayata geçirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik ve sigorta hizmetlerinin daha iyi şartlar altında gerçekleşmesi ve vatandaşların devletten beklediği sağlık hizmetleri gibi önemli hizmetlerin aksamadan hayata geçirilmesi adına çalışmalar düzenlemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında kurulan 3 sigorta türü yapılan düzenlemelerin ardından bir araya toplanmış durumdadır. Türkiye’de sigorta kurumuna bağlı olarak çalışan vatandaşların sosyal güvence hizmetlerinden yararlanabilecekleri Sosyal Sigortalar Kurumu, BAĞKUR ve Emekli Sandığı vatandaşlara emeklilik ve sağlık güvencesi sunmaktadır.

Bu noktada Türkiye’de sigortalı olarak özel sektörde çalışma hayatlarını sürdüren vatandaşlar SSK sigortası mükelleflerinin sağlık güvencesi hizmetlerinden ve devletin vatandaşlara sunduğu tüm sosyal güvence haklarından faydalanabilmesi için SSK, kendisine bağlı olan bu vatandaşlara SSK sicil no veriyor.

SSK Sicil No Ne Zaman Verilir?

Vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de kendi adlarına düzenlenen SSK sicil numarasının ne zaman verildiği ile ilgilidir. SSK sicil no genel olarak özel sektörde işe giriş işlemlerinin yapılmasının ardından kişinin adına tanımlanmaktadır. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigorta giriş kaydı oluşturan her bir vatandaşa özel olacak şekilde SSK Sicil No verilmektedir.

SSK Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK sicil numarasını öğrenmek isteyen özel sektör çalışanları, bu işlemi devletin resmi kurumlarının sunduğu SSK sicil no sorgulama işlemleri ile yerine getirmektedir. Eskiden sadece Sosyal Sigortalar Kurumu’nun il ve ilçe müdürlüklerine giderek öğrenilebilen SSK sicil no, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber tamamen dijital ortamdan kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Özellikle ülkemizde internet kullanım ağının geniş kitlelere yayılması ve teknolojinin gelişmesinin akabinde bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi internet erişiminde kullanılabilen cihazların toplumun geniş kesimine ulaşmasının ardından dijital platforma geçiş kaçınılmaz olmuştur.

Günümüzde birçok devlet kurumu hizmetlerini internet üzerinden vatandaşlar ile buluşturmaktadır. Bu kurumların arasında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu da vatandaşların taleplerine internet üzerinden faaliyete geçirdiği hizmetler sayesinde cevap vermektedir. Bu sayede özel sektör çalışanları, kendileriyle ilgili olan sigorta işlemlerinde, il ve ilçe müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadan internet üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Dolayısıyla SSK sicil no nasıl öğrenilir sorusunun cevabı olarak internet üzerinden vatandaşların hizmetine sunulan uygulamalar yanıtı verilebilir.

SSK Sicil No Öğrenme Yöntemleri

Günümüzde internetin aktif bir şekilde geniş kitleler tarafından kullanılmasının arından, devlet kurumları da hizmetlerini tamamen elektronik platforma yansıtmışlardır. Böylece vatandaşlar diledikleri bilgilere internet aracılığıyla kolaylıkla ulaşabilmektedir. İşte internet üzerinden vatandaşların ilgisine sunulan hizmetlerden biri olan SSK sicil no öğrenme işlemleri de online olarak gerçekleştirilmektedir. Bakıldığında internet üzerinden bu konuyla ilgili olarak en çok;

 • SSK sicil no sorgulama ad soyad
 • Kimlik no ile SSK sicil no sorgulama
 • Şifresiz olarak SSK sicil no sorgulama

gibi aramaların yapıldığı görülmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşların hizmetine sunulan bu hizmetler ile ilgili bilgilere beraber bakalım.

Ad Soyad İle SSK Sicil No Sorgulama

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen SSK sicil no sorgulama işlemlerinde ad soyad bilgileri ile sicil no sorgulaması yapma öne çıkmaktadır. Ancak içinde bulunduğumuz 2023 yılı itibarıyla sadece özel sektörde SGK’ya bağlı olarak çalışan vatandaşın ad ve soyad bilgilerini girerek söz konusu vatandaşa ait SSK sicil no sorgulama işlemleri gerçekleştirilememektedir. Yazımızın devamında bu yöntem yerine güncel olarak hangi yöntemleri kullanabileceğinize dair faydalı bilgileri bulabilirsiniz.

Kimlik Numarası İle SSK Sicil No Sorgulama

Özel sektörde çalışan vatandaşlar tarafından internet üzerinde en çok aratılan diğer bir yöntem de kimlik no ile SSK sicil no sorgulama işlemleridir. Bir dönem uzun bir süre aktif olarak kullanılan bu yöntem de aynı ad soyad ile SSK sicil no sorgulama işlemi gibi artık geçersiz bir hale getirilmiştir. Bu tür işlemlerin yerine Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlara daha güvenli ve güncel hizmetler sunmak için söz konusu SSK sicil no sorgulama işlemlerini yeni yöntemler ile değiştirmiştir.

Şifresiz SSK Sicil No Bulma

Sigortalı çalışan vatandaşların internet üzerinde en çok aradığı yöntemlerden bir diğeri de şifresiz SSK sicil no sorgulama işlemleridir. Ancak SGK tarafından bir dönem böyle bir sistem vatandaşların hizmetine sunulmuşsa da içinde bulunduğumuz 2023 yılı itibarıyla bu sistem de geçerliliğini yitirmiştir. Vatandaşa ait bilgilerin güvenliğini önemseyen SGK bunun yerine SSK sicil no öğrenmek isteyen sigortalı özel sektör çalışanlarına şu yöntemleri sunmaktadır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden SSK sicil no öğrenme
 • E-Devlet Kapısı Sistemi üzerinden SSK sicil no öğrenme

SGK İnternet Sitesinden SSK Sicil No Öğrenme

Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinden yararlanarak SSK sicil no öğrenmek isteyen vatandaşlar “SSK Sicil No Sorgulama Ekranı”na

 • C. kimlik numarası
 • Ad soyad
 • Baba adı
 • Doğum tarihi

bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek SSK sicil numaralarını öğrenebilirler.

E-Devlet Üzerinden SSK Sicil No Öğrenme

Günümüzde SSK sicil no öğrenme işlemlerinde en yaygın olarak kullanılan yöntem e-Devlet Kapısı sistemidir. Vatandaşlar e-Devlet sistemine T.C kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler menüsü altında Sosyal Güvenlik Kurumu başlığını seçmelidir. Bu başlığın altında yer alan “SSK Sicil No Sorgulama” işlemleri ile de kendilerinden istenen bilgileri girdikten sonra kolay bir şekilde SSK sicil numaralarına kavuşabilirler.

Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?

SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

SSK Birikmiş Paramı Nasıl Alabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu