SSK

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları

Türkiye sınırlarında yaşayan her vatandaşın emekli olabilmesi için gerekli görülen prim sayısını yatırması gerekmektedir. Devletin kanunlarla belirlemiş olduğu yaş şartını sağlamasının ardından emekli olması mümkün olmaktadır. Emeklilik türlerinden 4A, 4C gibi türlerde kurumlar ve devlet tarafından işçi sigortası yatırılmaktadır. Ancak SSK Tarım işçilerinin emeklilik şartları için prim sayısı çalışan kişilerin kendilerinin yatırması hususunu içermektedir. Yani bu kapsamda yer alan tarım işi ile uğraşan; çiftçi, orman işçileri, mevsimlik işçiler kendi sigortalarını bir kuruma bağlı olarak çalışmadıkları için kendileri yatırmak zorundadır. Bağımsız çalışan bu kişilerin hak ve özgürlükleri 2011 yılında 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda yer alan Ek 5 maddesi gereğince güvence altına alınmıştır. Ancak devletin sunduğu bazı imkanlardan yararlanma hakkı tarım sigortalılar için söz konusu olmamaktadır. Bunlar:

 • Tarım sigortası dökümü ile bankadan kredi çekmek mümkün değildir.
 • Bordrosuz çalışan olduklarından dolayı bordro ibraz edilememektedir.
 • SSK doğum ödemesi ve emzirme yardımı alınamamaktadır. Doğumdan önce sigorta başlangıcının olması halinde bir kereye mahsus olmak üzere doğum yardımı alınabilmektedir.

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları Kapsamında Öncesi ve Sonrası Gerçekleşen Ödemeler

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları için prim miktarındaki değişikliği etkileyen çok fazla detay bulunmaktadır. Aylık zaman çizelgesi açısından konuya bakıldığında 2017 yılında tarım sigortası primi ödeyecek olan kişinin 24 günlük brüt asgari ücreti 2018 yılı itibari ile 25 güne çıkarılmıştır. 2017 yılı için ödenmesi gereken primlere bakıldığında minimum 490,00 TL, maksimum ise 3.675,00 TL olarak ödeme yapılmaktaydı. Yanı sıra 2018 tarihleri için minimum primin 583,48 TL, maksimum primin ise 4.376,10 TL olarak hesaplanması söz konusu olmaktadır. Ancak geçmişe dönük prim borcu olmadığı durumlarda primler düzenli olarak ödendiği için %5’lik indirim uygulandığı da söylenebilmektedir. Bu açıdan yapılan hesaplamalarda ödenen tutar 498,91 TL olarak belirtilmektedir. SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları kapsamında 25 günlük ödeme şeklinin de 2023 yılında eşitleneceği açıklanmaktadır. Tüm bu belirtilen hususlar dikkate alındığında 2018 yılı içinde alınacak maaşlar şu şekilde belirtilebilmektedir:

15 yıl ve 5400 prim günü şartlarını yerine getirenler 650,00 TL ile 850,00 TL arası bir kazanca sahip olmaktadır.
25 yıl ve prim günü şartlarını yerine getirenler Her ay ortalama 850,00 TL ile 1.050,00 TL arasında bir kazanca sahip olmaktadır
*Belirtilen tutarlar asgari şekilde belirlenmiş olup başka çalışmışlığı olan kişiler için gün sayısı ve primler yatırılmış ise gerekli eklemelerin yapılması ile farklı ve yüksek ödemelerin yapılması söz konusu olmaktadır.

Yanı sıra 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile maaşlara yapılan %5 ve %6 gibi zamlar sonrasında belirtilen oranlarda ek ücretin maaşa aktarılacağı anlaşılmaktadır.

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları Detaylı Olarak Nasıldır?

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları kapsamında bu tür bir emeklilikten yararlanmak ve prim yatırmak isteyenler için belirli şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Vergi kaydının ve şirket ortaklığının bulunmaması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşının olmaması,
 • Geçmiş dönem çiftlik ve ÇKS kaydının olmaması,
 • SSK türünden 4A ve 4B Bağ-Kur sistemlerinde kayıtlı olmaması,
 • Başka kurumlara bağlı bir çalışan olmaması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları ve içeriklerini yerine getiren yetim ve dul kişilerde bu emeklilikten faydalanabilmektedir. 2018 yılı itibari ile 4A kategorisinde yer alan SSK Tarım İşçileri bu kapsamda primlerini yatırmak durumdadır. Yani SSK’dan emekli olan bir kişi ile tarım sigortası yaptıran bir kişinin arasında prim ve ödemeler açısından hiçbir fark bulunmamaktadır. Kriter olarak da aynı düzeydeki iki farklı çalışan maaşlarını alma aşamalarında %20 ile %25’lik bir düşüş ile karşılaşmaktadır. Tarım sigortası yatıran kişiler de sigorta dökümlerini E-Devlet üzerinden SSK türü 4A Hizmetleri kapsamında görüntüleyebilmektedir.

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları için Gerekli Evraklar

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları kapsamında bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar:

 • Kimlik fotokopisi,
 • Tarım müdürlüğünden alınan muhtar ve ziraat odasının onayladığı Ek 5 tarım sigortasını ibraz eden dilekçe istenen belgelerdir.

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları Nelerdir? Tarım Sigortası Nereye ve Ne şekilde Ödenir?

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları kapsamında ödemeler belirli yerlere ve belirlenen şekilde yapılmaktadır. Bunlara bakılacak olursa:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma yapmış olan bankalar, ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık sistemleri ile ödemeler gerçekleştirilmektedir.
 • PTT, ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları ile ödemeler yapılmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile çekim gerçekleştirilebilirken bir diğer yandan ATM, internet veya mobil bankacılığı ile de ödemeler gerçekleşebilmektedir.

Çekim sırasında kullanılacak olan menü; Ek5 / Ek6 / 5G / 4A Kısmi İBS/Topluluk menüsüdür.

SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları için Dondurma ve Durdurma Nasıl Yapılır?

Öncesinde biriktirilmiş olan prim borcunun sildirilme hakkı her daim bulunmaktadır. Bir kez silme işlemi yaptırıldığında sürelerin tekrar hizmet olarak geri alınması mümkün olmamaktadır. Örneğin; 4 Şubat 2018’de tarım sigortası yaptırıldığı varsayıldığında yalnızca 3 ay primleri yatırma şansı olmakta ve sonrasında ödeme yapılamamaktadır. 13 Ekim 2019 yılında da tarım sigortasının ödenen son ayı içerisinde katma işlemi yaparak hesap kapatmak istendiğinde sigorta 2 Mayıs 2018 tarihi atılarak kapatılmaktadır. Böylelikle geçmiş borçların da silinmesi mümkün olmaktadır. Yalnızca 3 aylık hizmetten yararlanılması ve silinen 3 aylık dönem borcunun geri alınması mümkün değildir. SSK Tarım İşçilerinin Emeklilik Şartları kapsamında durdurma işleminin yapılabilmesi için kuruma uygun bir biçimde dilekçe yazılması da mümkündür. Böylelikle sonrasında ödeme imkanı olabileceği gibi hizmetin saydırılması da söz konusu olmaktadır. Yanı sıra kalan borç için gecikme zammı ve faizi de uygulanmaktadır.

SSK 3600 Güne Göre Ne Zaman Emekli Olurum

Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Fiili Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. 2007 yilinda tarimm ssk basladi 2018 sonuna kadar devam etti 2025 prim gunum var 2009 itibariyle prim odemesi yapamadigim icin durdurdum ancak su an tekrar devam etmez deniliyor 3600 gunle emekli olma firsatida kacti deniliyor bu magduriyeti nasil giderilebilir

  1. Merhaba
   Bizzat SGK kurumuna başvuruda bulunarak en doğru ve detaylı olarak konu ile bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu