Sosyal Yardım Platformu

2019 Devletin Suriyelilere Verdiği Hak ve Yardımlar Nelerdir?

2019 Devletin Suriyelilere Verdiği Hak ve Yardımlar Nelerdir?

Devlet tarafından Suriyelilere verilen haklar, Suriyeli vatandaşların Türkiye’de yaşamlarını daha rahat sürdürmesi amacını taşımaktadır. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemiz sınırlarına  geçen 3.5 milyon  Suriyelilerin yaşamlarını daha rahat devam ettirmeleri için sağlanan hak ve yardımlar, Avrupa birliği tarafından sağlanan yardımları da kapsamaktadır. İnsani yardımlar adıyla Birleşmiş Milletler’den de alınan yardımlar, Suriyelilerin yaşamlarını devam ettirebilmelerini hedeflemektedir.

Devletin Suriyelilere Verdiği Hak ve Yardımlar Hangi Alanları Kapsar?

Suriyelilere sağlanan yardım takviyeleri, temelde 3 ana başlıkta toplanmaktadır:

 • Nakit para yardımları
 • Uyum yardımları
 • Eğitim yardımları

Bu yardımlarda Suriyelilerin temel yaşam alanı oluşturmaları ve ülkemizde kaldıkları süre boyunca yaşam standartlarını insani seviyede tutmayı hedeflemektedir.

Suriyelilere Verilen Temel Haklar Nelerdir?

Suriyelilere tanınan temel haklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı
 • Çalışma ve çalışmayı isteme hakkı
 • Evlenme ve aile kurma hakkı
 • Eğitim hakkı
 • Sosyal yardımlardan yararlanma hakkı

Devletin Suriyelilere Verdiği Hak ve Yardımlardan Nakit Para Yardımı Ne Kadardır?

Nakit para yardımının alınabilmesi için Suriyelilerin bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Nakit para yardımı, aylık 120 TL olarak sağlanmaktadır. Özellikle sosyal medyada ortaya atılan 1.800 TL miktarında maaşın Suriyelilere bağlanması durumu gerçeği yansıtmamaktadır.

Gerçekte Suriyeli göçmenlere verilen destek aylık 120 TL’dir. Bu nakit yardımın adı SUY olarak bilinmektedir.

Yardımdan yararlanmak isteyen Suriyelilerin ilgili mercilere başvuru yapmaları gerekmektedir.

Suriyelilere Verilen Nakit Para Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Suriyelilerin nakit para yardımı alabilmesi için koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Uluslar arası koruma kapsamına alınmış mülteci olmak
 • Türkiye tarafından mülteci girişi konusunda kayda alınmış olmak
 • Türkiye kaynaklı bir banka hesabına sahip olmak
 • Suriyeli herhangi bir kimseden destek almıyor olmak
 • Maddi durumun kötü olması ve herhangi bir mülke sahip olmamak

Suriyelilere Verilen Nakit Para Yardımını Kim Vermektedir?

Suriyelilere verilen nakit desteğinin kaynağını Birleşmiş Milletler İnsani yardım Vakfı sağlamaktadır. Uluslar arası insani yardım çeşitleri arasında yer alan bu yardım, tüm dünya tarafından verildiği bilinen destekler arasında yer almaktadır. yardım, Suriyelilere Kızılay eliyle verilmektedir.

Suriyelilere Verilen Uyum Yardımı Nedir?

Suriyelilere verilecek uyum yardımının anlamı, Türkiye’ye yeni gelen Suriyelilerin kalacak yer bulmalarını hedefleyen bir yardım çeşididir. Bu yardım sadece Suriyelilerin başvurusu sonucunda verilmektedir. Türkiye’ye sığınmış Suriyelilerin yeni yerlerine uyum sağlayabilmeleri amacıyla verilen yardım, yabancı tanıtım kartı ile verilmektedir.

Suriyelilerin Uyum Yardımından Yararlanmasının Şartları Nelerdir?

Uyum desteğinden yararlanma koşulları, öncelikle yabancı tanıtım kartı almaktır. Bu kartın alınabilmesi için Suriyelilerin Türkiye kayıtlarında mülteci olarak yer almaları gerekmektedir. kayıtlarının bu şekilde yapılmasının ardından yardımı alabilirler. Yardım başvuruları, kişilerin bulundukları yerde çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aracılığıyla yapılmaktadır.

Başvurunun ardından kişilere sunulan yardımlarda artış olacak, diğer yardımları alabilmelerinin de önü açılacaktır. Suriyelilerin kaydı  bulunmaması durumunda, herhangi bir yardımdan yararlanmaları söz konusu olamaz. Her yardım için öncelikle Türkiye kayıtlarına mülteci olarak geçmeleri gerekmektedir.

Suriyelilere Verilen Eğitim Yardımının Kapsamı Nedir?

Suriyelilere sağlanan eğitim desteği, ülkemize gelen Suriyeli vatandaşların çocuklarının, eğitimlerini devam ettirmelerini hedefler. Bu yardım kapsamında Suriyeli çocuklara ilk ve orta öğretim aşamalarında dil desteği, tercüman ve belirli bir miktar para desteği sağlanmaktadır. Verilen destekler Suriyeli çocukların eğitimlerinin yarıda kesilmemesi için önem taşır.

Bunun yanı sıra çoğu okulda özellikle hafta sonları açılan kurslarla Suriyeli çocukların Türkçe öğrenmesi sağlanmaktadır. Böylelikle çocukların hem hızlı bir şekilde uyum sağlaması, hem de eğitimlerini gerektiği gibi alması hedeflenmektedir.

Suriyelilerin Üniversitelere  Sınavsız Girdiği Doğru Mudur?

Suriyeliler için üniversiteye sınavsız giriş mümkün değildir. Suriyelilere verilen hak ve yardımlar arasında böyle bir hak yer almamaktadır. Ülkemizdeki üniversitelerin yabancı uyruklu öğrenciler yapmakta olduğu ayrı bir üniversite giriş sınavı bulunmaktadır. Suriyeliler de, her yabancı uyruklu kişi gibi bu sınava girmekle yükümlüdür.

Ancak Suriye’de üniversiteye devam etmekte olan bir öğrencinin Türkiye’ye gelmesi durumunda, bazı üniversiteler Suriye üniversiteleri için denklik belgesi verebilmektedir.

Denkliğin söz konusu olduğu durumlarda Türkiye’de bulunan bazı üniversiteler, denklik kaynaklı olarak sınavsız öğrenci girişi sağlayabilmektedir. Bu girişlerde sınav uygulanmasa da, normal üniversite devam ederken uygulanan vize ve final sınavlarında herhangi bir ayrım yapılmaz. Suriyeli öğrenciler de, Türk öğrencilerle aynı sınav sorularına hazırlanmak zorundadır. Bu nedenle bazı üniversiteler, inisiyatif kullanarak Türkçe öğrenme kursları açmıştır.

Suriyelilere Verilen Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Hakkının Kapsamı Nedir?

Suriyelilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması, verilen haklar kapsamında gerçekleşebilmektedir. Kamplarda kalan Suriyelilerin ücretsiz olarak muayene, acil, kadın doğum, ameliyat gibi pek çok desteği alabildiği bilinmektedir. Bu yardımlardan yararlanmak için Suriyelilerin il ve ilçe hastanelerine müracaat etmeleri yeterlidir.

Ancak ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için geçici koruma statüsünde yer almak gerekmektedir. Bunun için yabancı tanıtım kartı alımı zorunludur.

Yabancı tanıtım kartına sahip, geçici koruma statüsünde yer alan Suriyeliler için ilaçlarda da ücretsiz alım gerçekleştirilmektedir. Her ilacın ücretsiz alınması mümkün olmasa da, hayatın devamı için zorunlu ve sürekli kullanılması gereken ilaçların ücretsiz olarak alınması söz konusu olacaktır.

Bunun yanı sıra Suriyelilerin, Türkiye mülteci kayıtları arasında yer alması gerekmektedir. geçici koruma statüsünde olmayan ve yabancı tanıma kartına sahip olmayan Suriyeliler, tüm muayene ve ilaçlara ücret ödemek zorundadır.

Suriyelilere Verilen Çalışma Hakkının Kapsamı Nedir?

Suriyelilerin çalışma haklarını kullanması, kişilere sağlanacak iş alanları ile mümkün olacaktır. Suriye’de eğitimini aldıkları iş alanları üzerine çalışabilecek Suriyeliler, denklik alarak çalışma alanlarını arttırabilirler. Ülkemizde belirli eğitim kurumlarından alınacak denklik belgesi ile, Suriyelilerin çalışabilecekleri alanlar arttırılabilmektedir. Bunun yanı sıra vasıfsız eleman olarak da çalışabilme hakları bulunmaktadır.

Bu kapsamda Suriyelilerin çok düşük ücretlere razı olmaları gibi nedenler, işyerlerinin Suriyeli eleman alımı gerçekleştirmelerine neden olmaktadır. işyerinde Suriyeli çalıştırılması durumunda, bu işe alımın ilgili mercilere bildirilmesi ve alınan elemanın işe girişinin resmi olarak yapılması gerekmektedir. ayrıca işe alınan elemanın uyruğu ne olursa olsun, sigorta yapılması zorunludur.

Suriyelilere Verilen Aile Kurma Hakkının Kapsamı Nedir?

Suriyelilere verilen aile kurma özgürlüğü, kadın- erkek tüm bireyler için geçerlidir. Suriyelilerin Türkiye’de evlenmek istemesi durumunda ‘Yabancılarda Evlenme Protokolü’ incelenerek karar verilmelidir. Gerekli belgelerin bu protokole göre hazırlanması ve evlilik akdi için uygun mercilere başvuru yapılması gerekecektir. Suriyeli birinin  bir Türkiye vatandaşı ile evlenmesi durumunda yurt dışından evlenme yönetmeliği incelenmelidir.

Bu kapsamda Suriyeliler de, tıpkı bir İngiliz ya da bir Alman gibi, Türkiye’de evlenmek için belirli belgeleri hazırlayacaktır. Suriyeliler, ayrı bir göçmen kanununa tabi değildir. Suriyelilere sağlanan tüm hak ve yardımlar, Türkiye’nin yabancı destek politikasının sonucudur.

Suriyeli bir kimsenin Türkiye’de evlenmek istemesi durumunda da kayıtlarda mülteci olarak yer alması, geçici koruma belgesi ile başvurusunu yapması gerekmektedir. Kişinin Türkiye mülteci kayıtlarında bulunmaması durumunda sadece evlilik değil, hiçbir hak ve yardımdan yararlanması söz konusu olmayacaktır.

Göçmen Vatandaşların Askerlik Borçlanması Nasıl Olur?

Kredi Borcumdan Dolayı Ailemin Evine Haciz Gelir mi?

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. eren bey dedi ki:

  slm benim bir arkadaşım tür uyruklu vatandaşla evlenecek yanlız bu suryeli vatandaş kacak olarak gelmiş bunu nasıl yapalım resmileştirelim nasıl yol alınır yardımcı olurmusunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İlk olarak işlemin resmi nitelik kazanması için bahsettiğiniz kişinin İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir.