Bilgi Arşivi

Süt Parası Başvuru Dilekçesi Örneği

Süt parası, halk arasında bilinen adıyla bilinen adı olsa da resmi kaynaklarda emzirme ödeneği adıyla da geçmektedir. Peki, nedir bu süt parası kısaca bahsedip geçelim. Süt parası annelere doğum yapmasından dolayı verilen bir destek amaçlı nakdi yardımdır. Eğer doğum yapan anne sigortalı ise bu yardım annenin hesabına yapılmaktadır. Fakat anne sigortalı değilse bu ödeme sigortalı babaya yapılmaktadır.

Bu ödeme her bebek için tek sefere mahsus yapılır. Verilecek olan emzirme ödenekleri her sene düzenlemelere uğramaktadır. Bu yüzden konu hakkında verilen nakdi bilgi her sene değişime uğrayacaktır.

Bu değişime SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)  Yönetim kurulu tarafından karar verilmektedir.  2017 yılı ödemesi 133 TL aylık olarak, toplamda 798TL gibi bir ücretle tanımlanmıştır.

Eski sistemde başvurular kurumlara veya merkezlere giderek yapılıyordu şimdi ise elektronik sistem üzerinde yapılan kontrollerle başvurular yapılabilmektedir.

Başvuruda bulunmak için aşağıdaki başvuru dilekçesini inceleyebilirsini:

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

…..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

…..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

…./…./20… tarihinde doğan çocuğumdan dolayı tarafıma emzirme ödeneği verilmesini arz ederim.

.…/.…/20…

Adı Soyadı İmza

T:C Kimlik no (sosyal Güvenlik Sicil No)

Adres

Telefon

Ekler

1) Doğum Raporu 1 adet asıl, 1 adet fotokopi

2) Bebeğin doğduğu tarihli, sigortalıya ait 120 günü olan vizite kağıdı.

3) Evlenme cüzdanının 4 ve 5 inci sayfasının fotokopisi. (Alıntılanmıştır.)

Bu bilgiler dâhilinde başvuru yapılabilir. Böylece süt parasını sorunsuz şekilde alabilirsiniz. Burada bilinmeyen bir tek belki doğum raporu olur. Onu da şöyle açıklayalım anne bebek doğduktan sonra vizite raporunu hastaneye verir ve karşılığında işlemler sonucu doğum raporu verilir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu