Doğum Yardımı

Süt Parası İnternet Üzerinden Başvuru

Süt parası annenin bebek doğduktan sonra talep ettiği belirli evraklar dahilinde ve kurallar çerçevesinde verilen bir nakdi yardımdır. Süt parası için internetten başvuru halkımızın bildiği en büyük yanlışlardan biri olan süt parası yardım dilekçesinin internetten başvuru ile iletilme şansı maalesef yoktur. Hal böyle olunca bu kadar önemli bir konunun netleştirilmesi açısından bizlerde böyle bir yazı hazırladık. Eğer devletin bu konuda herhangi bir değişikliğe gitme durumu olursa bunu da sizlere belirteceğimizden şüpheniz olmasın.

Eğer bu yardımdan farklı yollarda yararlanmak isterseniz bunu tabi ki sizlere şu şekilde açıklayabilirim. Öncelikle gerekli evrakları hazırlayıp Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Süt parası bilindiği gibi doğum öncesi ve doğum sonrası adıyla iki kısma ayrılmaktadır. 8 hafta öncesi ve 8 hafta sonrası şeklinde düzenlenen bu kısım çoklu gebelik durumda 10 hafta öncesi 8 hafta sonrası şeklinde düzenlenmiştir Yani gebelik türünden biri 16 hafta iken diğeri 18 hafta olarak ayarlanmıştır. Bu durum haricinde eğer anne doğum önce raporu farklı tarihlerde alırsa erken aldığı takdirde bu rapordan geri kalan haftalar doğumdan sonra da kullanılabilir. Örneğin; 3 hafta doğumdan önce iken 13 hafta doğumdan sonra veya çoklu gebelikte 4 hafta doğumdan önce iken 14 hafta doğumdan sonra şeklinde kullanılabilir.

Süt Parası  Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Başvuru için doğum raporu
 • Dilekçe
 • Annenin Kimlik ve Fotokopisi
 • Bebeğin Kimlik ve Fotokopisi
 • Babanın Kimlik ve Fotokopisi(Anne başvuru şartlarını sağlayamıyorsa)
 • Süt Parası Başvuru Dilekçesi
sut parasi
sut parasi

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

…..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

…..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

…./…./20… tarihinde doğan çocuğumdan dolayı tarafıma emzirme ödeneği verilmesini arz ederim.

.…/.…/20…

 • Adı Soyadı İmza
 • T:C Kimlik No
 • Adres
 • Telefon

Ekler

1) Doğum Raporu 1 adet asıl, 1 adet fotokopi

2) Bebeğin doğduğu tarihli, sigortalıya ait 120 günü olan vizite kağıdı.

3) Evlenme cüzdanının 4 ve 5 inci sayfasının fotokopisi. (Alıntılanmıştır.)

Evraklar hazırlandıktan sonra aşağıda belirtilen dilekçe örneğini doldurarak kuruma gidip başvuruda bulunabilirsiniz. Belirli bir süreçten sonra evraklar tam ise eksik bir belge bulunmuyor ise finansal yardım almanızda bir engel yoktur. Aksi takdirde bu yardımı alamaz iseniz evrakları kontrol edip tekrar düzenleyip başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba benim 2 kizim var biri 09.052013 Digeride 03.10.2017 fakat küçük kizimin babasının geriye dönük 15 içerisinin de demiş ya sigortalı Görünürlük bizim bir kaç yik daha geride sigortası var acaba oluyorum büyük kizimin da yaşı dondumu acaba

  1. Merhaba, küçük kızınız için müracaat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu