Doğum Yardımı

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası ne zaman yatar? Bebek sahibi olmuş anne, babalar için aslında en önemli soru budur. Bu soruyu şu şekilde açıklayayım. Devlet uzun bir süredir, çocuk sahibi olmayan veya olmak istemeyen herkesi teşvik etmek için birçok yardım yapmaktadır. Bu teşviklerin başında süt parası diğer adıyla emzirme ödeneği, gelmektedir.

Süt Parası Nedir?

Halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği, yeni çocuk sahibi olan bireylere maddi yardım olarak verilmektedir. Bu yardım bir sefere mahsus verilmektedir. Çocuk yapan çiftlere yapılan yardım, bebek için ve aile için gerekli olan birçok ihtiyacı karşılamaya yetmektedir. Süt parası almak isteyen yeni doğan bebeği olan, her ebeveyne (anne ve baba)  birkaç şart ve başvuru sayesinde süt parası verilmektedir. Süt parası başvuru şartları ve başvurunun nasıl yapılacağını sizlere açıklayalım.

Süt Parası Almanın Şartları?

Süt parası almak için nelerin gerekli olduğunu yani hangi şartların belirleyici olduğunu sizlere şu şekilde anlatmak istiyorum:

Anne yada bana 4A – 4B (Sigorta şekilleri) kapsamında sigortalı bir çalışan olmalıdır.

Doğum gerçekleşmiş ve bebeğin sağ olarak doğduğunu belirten doğum belgesi olmalıdır.

4A için en az 120 günlük prim ödenmiş veya 4B için 120 gün dahil bütün primler ödenmiş ve borçluluk durumu olmamış olmalıdır.

sut parasi sorgulama
sut parasi sorgulama

Durumların haricinde, sigortalılık süreleri bitmiş ise yani çalışmıyorlar ise, doğum gerçekleştikten sonra bu yardımdan belirli şartlarla yararlanabilirsiniz.

Bunun için ise; Anne 300 gün içerisinde doğum yapmış olmalıdır. Baba ise 450 günlük bir süre içerisinde doğumla ilgili belgeyi sunar ise yardımdan faydalanabilir.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası ne zaman yatar şimdi bunu sizlerle paylaşayım, Süt parası başvuran kişilere göre ortalama her ayın 8’i ile 14’ü tarihleri arasında yatmaktadır. Süt parası için uygun şartları sağladığınız takdirde siz de bu paradan yararlanabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki bu ödenek tek bir sefere mahsus verilmektedir. Ve ortalama 6 aylık bir süreç hesaplanarak toplu olarak verilmektedir. İnsanlarımız şöyle bir yanılgı içerisine düşmesinler, 6 aylık dediğimiz için kesinlikle aylık olarak ödenmemektedir.

Daha sonra bu para kim üzerinden başvuru yapıldıysa onun PTT hesabına bu şekilde yatırılır. Başvurular 15-20 gün içerisinde sonuca ulaşır ve artık parayı almanız için bir engel kalmaz.

Eğer işlemleri doğru ve eksiksiz şekilde yaparsanız bu yardımdan rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Sigortali çalışanım nerelere hangi evraklari vereceğiz eşim ev hanim
  Doğum olali 2 ay oldu

  1. Merhaba
   Normal şartlarda süt parası almaya hak kazan 4A sigortalı annelerin veya ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından girilmektedir. Bu sistem üzerinden herhangi bir talepte bulunulmadan süt parası Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır.
   Ancak şartların bu şekilde gelişmediği durumlarda ise bulunduğunuz yerdeki Sosyal İl Müdürlüğü’ne giderek, talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu