Sosyal Yardım Platformu

2019 Süt Parası ve Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

2019 Süt Parası ve Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yaptıktan sonra süt parası ve doğum yarımı alma devlet tarafından verilen bir ödenek olmaktadır. Çocuk sahibi olan evli kadınlara verilen bir hizmet olan süt parası, gerekli şartları yerine getiren ailelere tek seferliğe mahsus olmak üzere verilmektedir. Emzirme ödeneği olarak da bilinen süt parası verilmektedir. Süt parası almak gerekli bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar ise:

 • Süt parasını hem çalışan hem de çalışmayan annelerin almaya hak kazanmaktadır.
 • Süt parası alabilmek için babanın ya da annenin sigortalı olarak çalışıyor olması önemli bir kriter olmaktadır.
 • 4B çalışanların sigorta kapsamında bu hizmetten faydalanabilmesi için SGK il müdürlüklerine gitmesi ve bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Bağ –Kur’lu olan kişilerin bu ödeneği alması için hiçbir prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.

PTT Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yapabilir ya da Alo 170 numarasını arayabilirsiniz. Süt parası almaya hak kazanmak için SGK tarafından bazı koşulların aranması gerekmektedir. Bu şartlar ise aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Resmi nikah olması şartı ile sigortalı şekilde çalışan babalar, çalışmayan eşleri doğum yapmış ise süt parası ödeneği alabilmektedir. Bu ödeneği almak için doğum yapılmış olan tarihten önce resmi nikah şartı aranmaktadır.
 • 4B sözleşmeleri olarak çalışan kişiler SSK kapsamında çalıştıkları için süt parası ödenekleri alabilmektedir.
 • İşçiler ve sürekli çalışanlar SSK kapsamında olduğu için bu ödemeleri alabilmektredir.

Süt Parası Sorgulama Numarası

Süt parasını sorgulama Alo 170 üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Alo 170 numarasını arayarak paranın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Süt parası dışında bu hat üzerinden SGK ile ilgili tüm soruları da sorabilirsiniz. Süt parasını sorgulamak için Alo 170 sistemini aramanın dışında e-devlet sistemine de giriş yapabilirsiniz. Giriş yapmak için:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası gerekmektedir.
 • E-devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına Süt parası yazarak sorgulamaları yapabilirsiniz.
 • Bu sistem dışında PTT şubesine giderek de paranın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çalışan Babaların Süt Parasından Faydalanması Mümkün mü?

Çalışan babalara süt parası alabilmeleri için SSK kapsamında çalışmış olması gerekmektedir. Bebek dünyaya gelmeden önce, babanın en az 120 gün boyunca SSK kapsamında çalışmış olması gerekmektedir. Bu detayın dışında eşinin doğum yapmış olması ve sağ olması da aranan kriterler arasında bulunmaktadır. Ancak babanın parayı alabilmesi söz konusu olmamaktadır. Verilen süt parasını yalnızca anne alabilmektedir. Sigortalı olan kişi baba bile olsa, parayı yalnızca annenin başvurusu ile almak mümkün olur. Annenin kendi kimliği aracılığı ile PTT ya da Ziraat Bankası şubesine başvurması ile parayı alması mümkün olmaktadır. Süt parası genellikle ayın 8’i ve 14’ü arasında yatmaktadır. Bu para yalnızca bir seferliğine mahsus olarak yatan bir para olmaktadır. Süt parası başvuru yapılmadan yatan bir para ödemesidir.

PTT Süt Parası için Nasıl Başvuru Yapılır?

Süt parası başvurusu yapmak için herhangi bir form doldurmaya ya da özel olarak başvuru yapmaya gerek yoktur. Hak sahibi olan 4A sigortalı olan ailelerin başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır. 4A sigortalı olan aileler için doğum olayları gerçekleştikten sonra hastane tarafından bu bilgiler sisteme girilmektedir. Daha sonra bu bilgiler SGK tarafına ulaşmaktadır. Daha sonra süt parası Ziraat Bankası ya da PTT şubelerine yatmaktadır. Şayet kişi gerekli kriterleri karşılamıyorsa, kişiler bulundukları Sosyal İl Müdürlüklerine başvurarak para ödeneği için başvuru yapmalıdır. Başvuru sırasında gerekli belgeler ise:

 • Süt parası başvuru talep dilekçesi
 • Doğum raporu
 • Kimlik belgesi

Doğum yaptıktan sonraki beş sene içerisinde annenin başvuru yapması gerekmektedir. Beş sene içerisinde yapılmayan başvurular zaman aşımı sebebiyle bir daha alınamayacaktır.

Süt Parası Ne Kadar 2019

Süt parası miktarı 2019 senesi için 180 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödenek yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere yatmaktadır. Bunun yanı sıra bu parayı alabilecek kişiler:

 • 4A kapsamında çalışan kişilerin doğumdan önceki bir sene içerisinde en az 120 gün boyunca kısa vadeli sigorta priminin yatmış olması gerekmektedir.
 • Bu detayın yanı sıra prime ilişkin tüm borçların ödenmiş olması oldukça önemlidir.
 • Süt parası almak için gerekli olan diğer şartlar ise dünyaya gelen çocukların hayatta olmasıdır.
 • Bu kriterler dışında emzirme ödeneği almaya hak kazanan sigortalı kişilerin bu ödeneği almaları doğal bir hak olarak verilen bir hizmettir. Ödeme alınmasının iptal edilmesi mümkün olmamaktadır.
 • Alınacak olan süt parası e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilir.

SGK Ptt Yatan Para Sorgulama

Süt parası sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Sorgulama işlemlerini yapabilmek için e-devlet şifresinin olması yeterli olmaktadır. Şifresi olmayan kişiler, herhangi bir PTT şubesinden şifreyi satın alabilir. İşlemleri yapmak için:

 • Süt parası sorgulama işlemleri için SGK kapısına giriş yapılmalıdır.
 • Daha sonra e-devlet sistemi üzerinden SGK şahıs ödemeleri sorgulama adresine giriş yapılmalıdır.
 • Bu işlemden sonra bu alan üzerinden şahıs ödemeleri sorgulama kısmına gidilmesi gerekmektedir.
 • Açılacak olan sayfa üzerinden süt parası sorgulama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.
 • Bu yöntemin yanı sıra Online olarak sorgulama işlemlerini yapmak için 170 hattını aramanız mümkündür.
 • Süt paralarının yatıp yatmadığını ise bu sistem üzerinden online olarak kontrol edebilirsiniz.
 • Süt parası yatmış ise ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden alabilirsiniz.

Süt Parası Doğum Parası mıdır?

Süt parası ve doğum parası farklı ödemelerdir. Süt parası; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından SSK kapsamında çalışan kişilere verilen bir ödenek olmaktadır. Doğum yardım parası; doğum yapmış olan tüm annelere verilmektedir. Süt parası ise bir defaya mahsus olmak üzere SSK kapsamında çalışan kişilere verilmektedir. Süt parası ödeneklerini mavi kart sahipleri de alabilmektedir.  Bu unsurun dışında SSK doğum parası; iş göremezlik parası bir yardım ödeneği şeklinde verilmektedir. Annenin çalışması gerekmemektedir. Ancak anne ya da babanın bebek dünyaya gelmeden bir sene önceden en az 120 günlük SSK priminin yatması gerekmektedir.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası yatma zamanı bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır. Bu ödemeler her ayın 8 ve 14’ü arasında yapılır. Süt parası vatandaşlara 2019 senesinde 180 TL olarak verilmektedir. Süt parası sadece bir kere ödenmektedir. Süt parasının ne zaman hesaba yatacağı ve ne zaman annenin parayı alabileceğine ise Alo 170 aranarak ya da e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Süt parası yattığı zaman annenin kimlik belgesi ile beraber Ziraat Bankası’na gitmesi gerekmektedir. Süt parası ödenekleri, PTT şubeleri üzerinden de alınabilir. Eğer kişinin Ziraat Bankası üzerinden herhangi bir tanımlı hesabı bulunmuyorsa, PTT şubesine para yatmaktadır. Süt parası PTT üzerinden anne adayının bizzat başvuru yapması ile kimlik ya da kimlik yerine geçen bir belge ile alınabilmektedir.

PTT Üzerinden Süt Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

Doğum Parası Hesaplama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Seval dedi ki:

  Merhaba. Doğum ve süt parası için nereden başvuru yapmamız gerekiyor acaba?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

 2. hayel dedi ki:

  Doğum yapan öğretmen anne, hem süt yardımını hem de doğum yardımı başvurusunu okullarına mı yapacak yoksa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne mi.
  ya da doğum yardımı için okula süt yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kamu çalışanlarının başvurularını çalıştıkları kurumlara yapmaları gerekmektedir. Öğretmenlerinde okullarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

 3. Elif dedi ki:

  32.haftada rapor aldım 09.01.2019 doğum parasını aylık almak istiyorum doğumum 25 şubat 2019 bu tarihtemi aliyoruz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Doğum parasını aldığınız raporun son bulmasının ardından 10 ya da 15 gün içerisinde, adınıza oturduğunuz bölgedeki PTT şubesi ya da Ziraat Bankası şubesine yatırılacaktır. E-Devlet sisteminden takip edebilirsiniz.

 4. Bayram dedi ki:

  Baba çalışıyor sigortalı ama anne çalışmıyor ev hanımı ilk çocugu süt parası alırmı saygılarımla.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla müracaatınızı yapın süt parası alabilirsiniz.

 5. Semra Tanrıkulu dedi ki:

  Doğum parasına başvuru yapınca otomatik olarak süt parasına da başvurulmuş olunur mu??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parasına yaptığınız başvuru süt parası için geçerli olmaz.Fakat doğum parası için başvuru yaparken süt parasını da ekleyebilirsiniz.