Bilgi Arşivi

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama

Tapı kadastro parsel sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. 2019 senesinde Tapu Kadastro Müdürlüğü aracılığı ile parsel sorgulama işlemleri için Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün resmi internet adresinden ya da tapu parsel sorgulama sistemi kapsamında TAKBİS aracılığı ile yapılabilmektedir. Takbis sistemi; Tapu ve Kadastro bilgi sistemi olarak geçmektedir. Türkiye kapsamında mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına transfer edilmesi aracılığı ile bütün sorgulamaları kolaylıkla yapabilirsiniz. En temel e-devlet projeleri kapsamında bu hizmetten faydalanarak saniyeler içerisinde bu işlemleri yapabilirsiniz. Tapu Kadastro Müdürlüğü hizmetlerinden faydalanabilmek için öncelikli olarak resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra kullanım koşullarını kabul etmeniz ve daha sonra sorgulama işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra dilerseniz harita arsa ya da arazinin ikamet ettiği konuma ulaşıp direkt olarak sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan mobil uygulama aracılığı ile de işlemlerinizi saniyeler içerisinde kolayca tamamlayabilirsiniz.

Parsel Sorgulama İşlemleri İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Detaylı parsel sorgulama işlemlerini yapabileceğiniz yöntemlerin başında e-devlet kapısı gelmektedir. E-devlet sistemi üzerinden Takbis sistemlerini kullanarak detaylı bir sorgulama işlemeni saniyeler içinde tamamlayabilirsiniz. Fakat bu aşamada Takbis sisteminden faydalanmak için Takbis alanında üyeliğinizin olması gerekmektedir. Bu noktada E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şayet e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresi alabilir ve sisteme giril yapabilirsiniz. Daha sonra ise Hizmetler bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir:

 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra hizmetler bölümüne tıklamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra Tapu Kadastro Müdürlüğü seçeneğine tıklayarak kayıtlı bilgileriniz aracılığı ile harita servislerini kullanabilirsiniz.

Tapu Parsel Sorgulama İşlemleri En Kolay Nasıl Yapılır?

Tapu parsel sorgulama işlemlerini akıllı cep telefonlarınız üzerinden de kolayca yapabilirsiniz. Telefon kullanıcıları için tapu ve parsel sorgulama işlemleri için bir mobil uygulama hazırlanmıştır. Bu noktada; mobil uygulamayı cep telefonunuza indirerek parsel konumlarına ve tapu alanlarına ve pafta bilgilerine kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından hizmete sunulmuş olan mobil uygulama olan MEGSİS aracılığı ile IOS ya da Android telefonlarınıza indirebilir ve ihtiyaç duyduğunuz bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı uygulama aralığı ile vatandaşların tamamı şu hizmetlere de ulaşabilecektir:

 • Satın almak istediğiniz parsellerin konumuna ulaşabilirsiniz.
 • Tapu alanını görebilirsiniz.
 • Tapu alanının niteliklerini analiz edebilirsiniz.
 • Pafta bilgilerini görebilirsiniz.
 • Uygulama aracılığı ile işlemlerin görsellerine de ulaşabilir ve telefonunuza indirebilirsiniz.
 • Sistem içerisinden harita katmanlarına da bakabilirsiniz.
 • Harita üzerinden sorgulamaları kolayca yapabilir ve adres bilgilerini de girerek tüm tapu bilgilerine ulaşabilirsiniz.

MEGSİS olarak ifade edilen uygulama ise Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından hazırlanmış bir uygulamadır. Taşınmazlara ilişkin olarak verilen tapu bilgilerini eşleştirerek harita servisleri ile tüm işlemleri oldukça pratik şekilde tamamlamanızı sağlamaktadır.

Parsel Sorgulama İşlemleri 2019’da Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama 2019 dilerseniz e-devlet sistemi üzerinden dilerseniz de Tapu Kadastro Müdürlüğü resmi sitesi aracılığı ile yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan resmi mobil uygulamayı direkt olarak telefonunuza indirebilir ve ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz. Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından sorgulama yaparken girmeniz gereken bilgiler ise:

 • İl,
 • İlçe,
 • Mahalle,
 • Ada,
 • Parsel numarası girmeniz gerekmektedir.

Bu noktada sorgulama yaparken kullandığınız sayfanın, sağ alanında bir harita bulunmaktadır. Bu noktada harita kapsamında ilgili parseli de görebilirsiniz. Buna ek olarak ise eylem ve boylam bilgileri aracılığı ile sorgulamayı kolayca yapabilirsiniz. Bu sayede ilgili taşınmasın yer koordinatlarına da ulaşabilirsiniz.

TC Kimlik Numarası ile Tapu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

TC ile tapu sorgulama işlemleri yaparken e-devlet sisteminden yararlanabilirsiniz. Özellkle imar barışının gündemde olduğu şu dönemlerde tapu ve parsel sorgulama işlemleri yapmak vatandaşlar için de oldukça önem kazanmış durumdadır. E-devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz sorgulama işlemlerini Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi aracılığı ile yapabilirsiniz. Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden direkt olarak arsa ya da arazinin ikamet ettiği konuma gidebilir ve kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan parsel sorgulama ekranından bu işlemleri farklı şekillerde yapabilirsiniz. Bu noktada:

 • Şayet idari Coğrafi ve adres şeklinde arama yapmak istiyorsanız, bu seçeneklere tıklayabilirsiniz.
 • Arsa ya da araza sahibi olacak vatandaşlar da bu şekilde tapunun ikamet ettiği konumu inceleyebilmektedir.

Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden parsel sorgulama işlemlerini de tamamlayabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan TAKBİS sistemine üye olunması gerekmektedir. Hizmetler kısmından Tapu Kadastro Müdürlüğü seçenekleri aracılığı ile Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu aşamadan sonra kayıtlı bilgileriniz ekrana gelecektir. Bu sayede harita servisini kullanarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Tapu Parsel Sorgulama İşlemleri Şifresi Yapılabilir mi?

Tapu sorgulama şifresiz olarak yapılamamaktadır. Bunun için eğer e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapacaksanız, TC kimlik numaranızın ve e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra TAKBİS sisteminden sorgulama yapacaksınız sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Özellikle arazi sahibi vatandaşlar için oldukça kullanışlı hizmetlerden biri olan parsel sorgulama işlemlerini saniyeler içinde tamamlayabilirsiniz. Parsel sorgulama işlemleri için Tapu Kadastro Müdürlüğü ve e-devlet kapısından parsel sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Tapu Kadastro Müdürlüğü resmi internet adresi üzerinden parsel ve tapunun bulunduğu arsa ya da arazinin konumuna gidebilir ve ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu noktada sorgulama işlemlerini yaparken, haritadaki katmanlar sayesinde farklı şekillerde haritayı görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra harita üzerinde birçok kısa yol menüsü bulunmaktadır. Bu sayede parsel sorgulama işlemlerini en kolay şekilde tamamlayabilirsiniz. Komşu parselleri göstermeden, farklı mesafe ölçme işlemleri ile ara yüzde haritanızı gösterebilirsiniz.

Ada Parsel Sorgulama Sistemleri Nasıl Kullanılır?

Ada parsel sorgulama programı Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından hizmete sunulmuş bir programdır. Özellikle imar barışının yeniden gündeme gelmesi sayesinde 13 milyon konut bu barıştan faydalanmaktadır. Milyonlarca insanı ilgilendiren bu durum sebebiyle Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından sunulan hizmet sayesinde mobil olarak telefonlarınıza indirebileceğiniz uygulama aracılığı ile arsa ya da araziler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için mobil uygulamaların yanı sıra TAKBİS sistemi üzerinden üyelik oluşturarak Tapu Kadastro Müdürlüğü aracılığı ile arsa ve arazi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Hizmetler bölümüne giriş yaparak Tapu Kadastro Müdürlüğü seçenekleri aracılığı ile kolayca kayıtlı bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra MEGSİS uygulamasını telefonlarınıza indirebilir ve taşınmazlar ile ilgili teknik verilerin tamamına da ulaşabilirsiniz. Tapu bilgileri bu uygulama sayesinde teknik veriler ile eşleştirilmiştir. Bu sayede MEGSİS sistemini telefonuna indiren her vatandaş ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşabilir. Bu uygulama sistemine aynı zaman e-devlet kapısı üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bu uygulamaya giriş yaptıktan sonra harita üzerinden adresi sorgulayabilir ve arza ve arazileriniz ile ilgili sorgulamayı yapabilirsiniz. MEGSİS kapsamında toplanmış olan tüm bilgilere ve kadastro verilerine ulaşabilirsiniz.

Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Kredi Kartımdan İnternetten Harcama Yapılmış

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu