Sosyal Yardım Platformu

2019 Tapu Masrafları Ne Kadar Tutuyor ?

2019 Tapu Masrafları Ne Kadar Tutuyor ?

2019 yılı Tapu harcı miktarı yada masrafları, %2+ %2 olmak üzere, %4 olarak belirlenmiştir. Tapu harcı, satış sırasında satılı yapılan mülkün değerine göre belirlenmektedir. Satış sırasında, ödenmesi gereken tapu masraflarının %2’sini alıcı, %2’sini satıcı öder.

Ancak bazı durumlarda, dönemsel olarak alım, satımlarda tapu masraflarında indirim yapılması söz konusu olabilmektedir. Bu dönemlerin takip edilmesi,tapu harcı indirimlerinin yakalanması gerekmektedir. Bunun yanında yapılacak ödemelerde tapu harcına ek ödenmesi gereken miktarlar da bulunmaktadır. Bu nedenle tapu masrafları içinde sadece tapu harcı değil, ek ödemeler de hesaplanmalıdır.

Tapu Masrafı Kalemleri Nelerdir?

Tapu masrafı kalemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Tapu harcı ücretleri: Gayrimenkul satış bedelinin toplam %4’ü kadar
 • Döner sermaye hizmet bedeli: 128 TL
 • İlave hizmet bedeli: 17.50 TL

Bunların haricinde dosya masrafı ya da değerli kağıt ücreti ödemenize gerek yoktur. Ancak noter işlemi yapmanız gerekiyorsa, noterden yapacağınız işlemler için de en az 500 TL harcamanız gerekecektir.

Tapu Masrafı Nelerden Alınır?

Tapu masrafının alınacağı mülkler, satışı sırasında bir tapunun olması zorunluluğu bulunan tüm taşınmazlardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ev
 • Araba
 • Arsa
 • Tarla
 • İşyeri
 • Arazi

Bu mülklerin satışı için tapunun, satışın yapıldığı kişi üzerine geçirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yapılacak işlemlerden tapu masrafları alınır.

Tapu Masrafı İndirimlerinden Nasıl Faydalanılır?

Tapu masraflarında indirimden yararlanmak için kişilerin yapmaları gereken, dönemsel duyuruları takip etmek olmalıdır. Duyuruların yapıldığı dönemlerde sağlanan imkanlar kapsamında kişilerin ödemesi gereken tapu masraflarında, %2 olan kişi başı pay, %1,5’a indirilir.

Yani değeri  100.000 TL olan bir konutun satışı yapılacaksa, alıcı ve satıcı ayrı olarak 2.000 TL öder. Toplamda 4.000 TL ödenerek satış işlemi gerçekleşmiş olur.

Ancak dönemsel kampanyalardan yararlanıldığında ödenmesi gereken tutar kişi başı 1.500 TL’ye düşer. bu sayede toplam 3.000 TL ödenmiş olur. Ancak bunun yapılabilmesi için konutun ‘kat irtifakı ve mülkiyetine sahip olması şartı aranacaktır. Ev ve işyeri için gerçekleşen bu kampanyadan arsa ve araç satışlarında yararlanılamaz.

Tapu Harcı Kim Tarafından Ödenir?

Tapu alımı sırasındaki masraflardan oluşan tapu harcının ödemesi, alıcı ve satıcı tarafından ortak bir şekilde yapılmalıdır. Taraflardan birinin tapu harcı ödemesi konusunda anlaşılamadığını beyan etmesi durumunda satış işlemi iptal edilir.

Tapu Masrafı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tapu masraflarını hesaplama işlemi, satışı yapılacak mülkiyete göre yapılır. Satışı yapılacak mülkün, resmi satış fiyatı tapu harcı için hesaplamaya dahil edilir. Bu kapsamda 200.000 TL tutarındaki bir gayrimenkulün satışı yapılıyorsa, kampanyalardan yararlanılması durumunda ödenmesi gereken meblağ, 200.000 x %1,5 işlemi ile hesaplanacaktır.

Bu işleme göre kişilerin 3.000 TL ödemesi gerekmektedir. kişi başı belirlenen bir fiyat olan 3.000 TL, hem alcı hem satıcı tarafından ödeneceği için toplamda 6.000 TL ödenecektir.

Buna ek olarak döner sermaye bedeli ve ek ücretler de eklenecektir. Bu kapsamda yapılacak hesaplar ile en az  3.145.50 TL harcama yapılması gerekecektir.

Tapu masrafları olan bu miktarın yanında noter işlemleri ve dosya işlemleri gibi harcamaların da yapılması, meblağı 4.000 TL’ye kadar yükseltebilir.

Tapu Harcı Bedelini Düşük Göstermenin Sakıncaları Nelerdir?

Tapu harcı bedelinin düşürülmesi, ancak yapılacak satışın düşük ücret üzerinden yapılması ile mümkün olacaktır. Bunun olabilmesi için de noterde yapılacak satış işleminde kullanılacak satış rakamının düşük olması gerekir. Konutun ya da mülkün kredi ile alınması ve satılması söz konusu olacaksa, kredi tutarı ile satış bedeli olarak gösterilecek tutar arasında fark olması, kişilerin inceleme altına alınmasına neden olacaktır. Satış bedelinin düşük gösterilmesi, kişilerin vergilerde sorun yaşaması ile, ekspertiz değerlendirmesinde ileriye dönük sorunlarla karşılaşması ile sonuçlanabilir.

Tapu Harcı Bedelini Düşük Göstermenin Cezası Var Mıdır?

Tapu harcı bedelinin düşük gösterilmesinde verilecek ceza, para cezası şeklinde olmaktadır. ancak verilen adli ve idari para cezaları, yasal borçlar kapsamında değerlendirildiğinden, borçların ödenmemesi kişinin mülkünün haciz yoluyla alınmasına neden olabilir. Verilecek para cezası, önce gerçek  satış fiyatı ile yazılan satış fiyatı arasındaki farkın ödenmesi, ardından aradaki farkın %25’i oranında devlete ödeme yapılması şeklinde yapılır. Ödeme işlemine, yalan satışın gerçekleştiği zamandan itibaren yasal faiz oranı da dahil edilir.

Tapu Harcı Bedeli İçin Vergi Ödenir Mi?

Tapu harcı için direkt olarak vergi ödemesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak satış yapıldıktan sonra, 5 yıl içinde yapılacak satışlarda devlete değer artış vergisi ödenir. Bu kapsamda eğer satış yalan bedel beyanı ile yapılmışsa, ekspertiz ile alınacak yeni satış değeri daha yüksek çıkacağından ödenmesi gereken vergi de daha yüksek olacaktır.

Tapu Harcı İçin Gayrimenkul Bedelini Kim Belirler?

Tapu harcında kullanılacak gayrimenkul değerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda kurulacak Taşınmaz Değerlendirme Sistemi bölümü belirleyecektir. Bu kapsamda yapılacak değerlendirmelerde, ekspertiz raporları dikkate alınacaktır.

Tapu Harcı Pişmanlık Dilekçesi Nedir?

Tapu harcı için pişmanlık dilekçesi, kişilerin gerçek satış bedelini beyan etmemesi, düşük satış bedeli ile düşük tapu harcı ödemesi ile gerçekleşmektedir. Kişilerin tapu masraflarında kısması, sonrasında usulsüzlüklerin ortaya çıkması durumunda para cezası alınmasına neden olacaktır. bu durumlarda yazılacak pişmanlık dilekçesi ile para cezası ödenmeden, sadece tapu harcında yapılan yanlışın düzeltilmesi sağlanabilir.

Tapu Harcı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Tapu harcının ödeneceği yerler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesidir. Bu site üzerinden size çıkan tapu masraflarının kredi kartı ile ödemesini yapabilirsiniz. bunun yanında cep telefonunuza, noterde yaptığınız satış ya da alış işlemine ilişkin bir SMS gönderilecektir. Bu SMS’te bildirilen tapu harcı numarası ile anlaşmalı bankaların veznelerinden ödeme yapabilirsiniz.

Arsa İçin Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Arsalar için tapu harcı ödemeleri, dönemsel olarak kampanyalarla düşürülememektedir. Arsa tapusunda yapılacak masraflarda da işlem ücretleri ve vergiler alınmakla birlikte, arsa değerinin %4’ü oranında tapu harcı çıkarılacaktır. Alıcı ile satıcının mutabakata varması durumunda belirtilen ücretleri tek bir taraf ödeyebilir.

Ancak resmi olarak tarafların, ortaya çıkacak masrafları bölüşmesi gerekecektir. Bu kapsamda alınacak arsa kredisi ile arsa alınması durumunda, ekspertiz raporunda tapu harcı ve tapu giderleri de yer alacaktır.

Tapu giderleri için de ayrı bir kredi kullanılması yada kredi tutarının tapu masrafları göz önüne alınarak belirlenmesi, kişiler tarafından talep edilebilir. Bu şekilde yapılacak işlemler için kişilerin düşük satış ücreti göstermesinin imkanı bulunmamaktadır. Kredi kullanımlarında ekspertiz raporuna göre hareket edildiğinden, ekspertiz arsanın değerini zaten ilgililere bildirecektir. Değerinin altında satış olması durumunda derhal inceleme başlatılır.

Emlak Tapu Harcından Kimler Muaf Tutulur?

Emlak tapusunda harç ücretinden muaf tutulacak kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ev hanımları
 • Dul ve yetimler
 • İşsiz kişiler
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Gazilerin kendileri
 • Engelliler
 • Ek geliri olmayan kimseler
 • 200 metrekareden daha az ölçüye sahip evde oturan kişiler

Bu kişilerin tapu masrafları konusunda desteğe ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bu kişilerden tapu harcı alınmamakta iken, belirli oranlarda vergi indirimlerinden yararlanmaları sağlanır.

İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Plaka Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Türk Telekom Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM