2018 Tarım / Çiftçi BAĞ-KUR Emekli Maaşları Ne Kadar?

Güncelleme Tarihi: 04.11.2018


2018 Tarım / Çiftçi BAĞ-KUR Emekli Maaşları Ne Kadar ; ocak ayında yapılan düzenlemeyle yüzde 5,69 zam, temmuz ayında ise yüzde 9,17 zam alarak yükselmiştir. Maaşlara yapılan bu zamanla birlikte, emeklilerin her ay aldığı ek ödeme yani vergi iadesi de zamlanmıştır. Emekliler maaşlarının tutarına göre değişmekle birlikte 46 ila 231 TL aralığında değişen rakamlardan vergi iadesi alacaktır. 2018 yılında emekli maaşlarına toplamda 14,86 oranında zam yapılmıştır. Bu haber ile ülkemizde bulunan emekli vatandaşların yüzü gülmüştür.

Tarım /çiftçi BAĞ-KUR’u; tarım ile uğraşan ve ekmeğini buradan kazanan vatandaşların, sigorta hizmetlerinden faydalanabilmesi ve emeklilik fırsatı yakalayabilmesi için SGK tarafından oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sosyal güvence, çiftçilerin primlerini ödemesi koşuluyla aktif hale gelmektedir. Tarım BAĞ-KUR’u emeklilik şartları BAĞ-KUR emeklilik şartları ile aynı olup emekli maaşı tutarı farklılık göstermektedir.

Tarım / Çiftçi BAĞ-KUR’u Nedir, Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvelik Kurumu tarafından oluşturulan Tarım BAĞ-KUR’u, halk arasında Çiftçi BAĞ-KUR’u olarak da bilinmektedir. Tarımla uğraşan vatandaşların diğer sosyal güvenlik kurumlarından aldığı güvenceden mahrum olmamaları adına böyle bir düzenleme yapılmıştır. Tarım BAĞ-KUR’lu olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Tarım BAĞ-KUR’undan faydalanılabilmesi için ziraat odasına kayıtlı bir çiftçi olunması gerekmektedir.
 • Çiftçinin bulunduğu bölgede ziraat odaları bulunmuyorsa, il ya da ilçe Tarım Müdürlüklerine kayıtlı olunması gerekmektedir.
 • Çiftçi tarımsal faaliyetine başladığı ilk yı içerisinde sigorta kaydını yaptırırsa, kayıt yaptırdığı tarih baz alınarak sigortalılık günü başlamaktadır.
 • Çiftçi tarımsal faaliyetine başladıktan sonraki ilk yıl içerisinde kaydını yaptırmazsa, SGK bildirim tarihinden itibaren BAĞ-KUR sigortalılık başlangıcı yapılmış olacaktır.
 • Tarımsal faaliyette bulunan vatandaş 18 yaşından küçük ise, sigortalılık tarihi 18 yaşına girdiği gün başlatılmaktadır.
Benzer İçerik:  Sözleşmeli Er Maaşları

Tarım / Çiftçi BAĞ-KUR’u İçin Ödenmesi Gereken Prim Tutarı Ne Kadar?

Tarım BAĞ-KUR’u prim ödemeleri, çiftçinin aylık kazancına göre hesaplanmakta olup alt ve üst sınıra göre farklı aralıklarda ödenmektedir. 2018 yılında ödenmesi gereken alt sınır 583,48 TL iken ödenmesi gereken üst sınır 4.376,10 TL olarak belirlenmiştir. Tarım BAĞ-KUR’lu olan bir vatandaş 5 puanlık prim indiriminden faydalanıyorsa; ödenmesi gereken prim alt tutarı 498,92 TL, üst sınır 3.741,90 TL olarak belirlenmiştir.

Tarım / Çiftçi BAĞ-KUR’u Emekli Maaşları Ne Kadar?

Her yıl iki defa zamlanan emekli maaşları, ocak ve temmuz aylarında TÜFE oranına göre yükselmektedir. Tarım BAĞ-KUR’u emekli maaşı 2018 yılı ocak ayında yüzde 5,69 oranında, temmuz ayında ise TÜFE’ye göre yüzde 9,17 oranında zamlanmıştır. Bu kapsamda temmuz ayı itibari ile;

 • SSK emekli maaşı ne kadar merak ediyorsanız; en düşük SSK emeklisinin maaşı 1.714 TL,
 • BAĞ-KUR emekli maaşı ne kadar merak ediyorsanız; en düşük BAĞ-KUR emeklisinin maaşı 1.533,8 TL,
 • Tarım BAĞ-KUR’u emekli maaşı ne kadar merak ediyorsanız; en düşük Tarım BAĞ-KUR’u emeklisinin maaşı 1.164 TL olarak ödenmeye başlanmıştır.

Tarım BAĞ-KUR’u Emeklilik Şartları Nelerdir?

Tarım / Çiftçi emekli maaşı 2018 yılın da bazı şartları yerine getiren sigortalılara verilmektedir. Gerekli şartlara uygunluk sağlayan çiftçiler, Tarım BAĞ-KUR’u emeklisi olarak, emekli maaşı alabilirler. Tarım BAĞ-KUR’u emeklilik şartları, BAĞ-KUR emeklilik şartları ile aynıdır. Tarım BAĞ-KUR’u emekliliğinin şartları şu şekildedir;

 • 1 Ekim 1999 tarihinden günümüzde 23 yıl sigortalılık süresini dolduran kişiler 9000 prim günü ödemeyi da tamamlarsa yaş kriterini beklemeden emekli olabilmektedir.
 • 1 Haziran 2002 tarihi itibariyle erkek BAĞ-KUR’lular için emeklilik şartları 25 yıl sigortalılık süresi ve 44 yaştır. 25 yılın tamamlanmasına kalan süreye göre yaş kriteri değişmektedir.
 • 1 Ekim 1999 tarihinden sonra 23 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olan erkekler, yaş kriterini beklemeden emekli olabilmektedir. Bu şartı yerine getiremeyen erkek BAĞ-KUR’lular; 55 yaş ve 15 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı zamanda göre 5400 güne bağlı olarak kısmi emekli olabilirler.
 • 1 Ekim 1999 tarihinden günümüzde 18 yıllık sigortalılık süresini dolduran kadın BAĞ-KUR’lular, 7200 prim gününü bitirmiş ise yaşa bağlı olmadan emekli olabilmektedir.
Benzer İçerik:  2018 Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartma İşlemleri

Tarım BAĞ-KUR’u Emeklilik Şartları Sorgulama Nasıl Yapılır?

Basamaklara göre BAĞ-KUR emekli maaşları 2018 yılında kadın ve erkeğe göre, sigortalılık başlangıç tarihine göre, sigortalılık süresinin tamamlanmasına kalan süreye göre farklı şekillerde hesaplanmaktadır. Günümüzde internetin sunduğu faydalar sayesinde online olarak ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulamanız mümkündür. 2018 emekli maaş tablosu üzerinden otomatik olarak hesaplama yaparak, emeklilik şartlarınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Tarım BAĞ-KUR’u emeklilik şartlarınızı sorgulayabilmeniz için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklayarak, T.C kimlik numaranız ve şifrenizle girişinizi yapabilirsiniz.
 • Akabinde açılan sayfada sigorta kolu bilgisini ve hizmete başlama tarihinizi girerek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.
 • E-Devlet sisteminde kayıtlı olan kişisel bilgileriniz ve girdiğiniz bilgiler otomatik olarak hesaplanarak, ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizin ayrıntısını görüntüleyebilirsiniz.

Tarım BAĞ-KUR’u emeklilik şartlarınızı sorgulayabilmenizin bir diğer yolu ise şu şekildedir;

 • https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do adresine giriş yaparak, açılan sayfada gerekli bilgileri yazmanız gerekmektedir.
 • Yazacağınız bilgiler; emeklilik türü, doğrum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu ve derecesi, erken yaşlanma olup olmadığı, bakıma muhtaç çocuğun olup olmadığı şeklindedir.
 • Gerekli bilgilerin girişini yaptıktan sonra ‘Tamam’ butonuna tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada Tarım BAĞ-KUR emeklilik şartlarınızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Telefon Aracılığıyla Tarım BAĞ-KUR’u Emeklilik Şartlarını Sorgulama

Online olarak yapılabilen sorgulamaların yanı sıra telefon aracılığıyla da sorgulama yapmanız mümkündür. Telefon aracılığıyla sorgulama yapabilmek için Alo 170’i arayabilirsiniz. Alo 170 danışma hattı, T.C Aile, Çalışma e Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hizmet veren bir kurumdur.

Alo 170’i aradığınızda yanınızda nüfus cüzdanınızı bulundurmanız, işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılabilmesini sağlayacaktır. Bu hattı aradığınızda adınıza bir takip numarası verilmektedir. 3 iş günü içerisinde şikâyet ya da ihbarlarınız değerlendirilecektir. Tarım BAĞ-KUR’u sorgulamalarınız için anında hizmet almanız mümkündür.

Benzer İçerik:  Tazminat Alma Şartları 2018

Hem telefon aracılığıyla hem de resmî web sayfası olan www.alo170.gov.tr aracılığıyla sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Resmî web sitesine giriş yaptığınızda;

 • SGK, İŞKUR, MYK ve ÇSGB kurumları ile ilgili şikâyet ve ihbarlarınızı yapabileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüme giriş yaparak online olarak şikâyet ya da ihbarlarınızı iletebilirsiniz.
 • Canlı destek ekibi ile görüşmenizi sağlayacak bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüme giriş yaptığınızda canlı destek ekibi ile yazışabilir, sormak istediklerinizin cevabını alabilirsiniz. Bu hizmet 7/24 verilmektedir.
 • Görüntülü destek alabileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır. İşaret dili bilen temsilciler ile görüşerek merak ettiklerinizi öğrenebilir, sorgulamanızı yaptırabilirsiniz.
 • Sık sorulan sorular bölümünde yer alan soruları ve cevapları inceleyerek, daha önce sorulmuş bir sorunun cevabını merak ediyorsanız hızı bir şekilde bulabilirsiniz.

Tarım BAĞ-KUR’u Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Tarım BAĞ-KUR’u hizmet dökümünüzü almak için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işleminden sonra detaylı hizmet dökümünüzü görüntüleyebilir, dilerseniz yazdırabilirsiniz.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir