Bilgi Arşivi

Taşıyıcı Anne Nedir, Nasıl Olunur, Nereden Bulunur?

Taşıyıcı annelik, genel anlamı ile bir başkasının bebeğinin taşınmasıdır. Bir başkasının bebeğinin taşınması, tıbbi yöntemler sureti ile meydana gelir. Taşıyıcı annelik aynı tüp bebekte yapılan işlemler gibi yapılır. Laboratuvar ortamında döllenme işlemi yapılır. Ardından anne rahmine enjekte edilir. Embriyo anne karnında gelişir, büyür. 9 Ay sonra da doğum yapılır. Bebek, taşıyıcı anneden alınıp, gerçek anneye teslim edilir. Bu durumda bebeğin gerçek annesi, taşıyıcı anne olmaz. Çünkü taşıyıcı anneden hiçbir gen alınmaz. Sadece onun rahminde çocuk gelişir. Taşıyıcı anne olmak için bazı zor şartların kabul edilmesi gerekir. Çünkü taşıyıcı anne olmayı kabul eden kişi, 9 ay boyunca karnında başkasının bebeğini taşıyacaktır. Bu bağlamda, çocuk doğana kadarki yapılacak her şeyi kabul etmeli ve sorumluluklarını bilmelidir. Taşıyıcı annenin olmak için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

 • Taşıyıcı annelik yapacak işinin gerekli testlerden geçmeli, hiçbir sağlık sorununun olmaması gereklidir. Eğer taşıyıcı annenin bir hastalığı ya da bağımlı olduğu bir madde mevcutsa bu durum bebeğe zarar verebilir.
 • Taşıyıcı anne, bebeği taşımadan evvel kendi hakkında detaylı bilgiler vermelidir. Örneğin, en son ne zaman hamile kaldığı, kürtaj yaptığı gibi hususları açıklamalıdır. Bu hususlar, bebek açısından önem teşkil etmektedir.
 • Bunlara ek olarak da en önemli hususlardan birisi de taşıyıcı annelik yapacak kişinin psikolojik durumudur. Taşıyıcı annelik yapacak kişi bu duruma psikolojik olarak hazır olması gerekmektedir. Çünkü 9 ay boyunca karnında başkasının bebeğini taşıyacaktır. Bu durumda 9 ay içinde taşıyıcı annenin psikolojisi bozulabilir. Bunlara ek olarak da taşıyıcı annelik yapacak kişinin bebeği taşıdığı süre boyunca tüm ihtiyaçları karşılanmalı, taşıyıcı anne hiçbir şekilde stres altına girmemelidir. Aksi takdirde taşıyıcı annenin taşıdığı bebek zarar görebilir, doğduğunda birtakım sorunlar meydana çıkabilir. Bu yüzden 9 ay boyunca taşıyıcı anne, belirli tarihler boyunca doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Taşıyıcı anne bulunması da Türkiye sınırları kapsamında imkansızdır. Çünkü Türkiye hukuk yasaları çerçevesince taşıyıcı annelik yasaklanmıştır. Eğer taşıyıcı annelik yapmak ya da taşıyıcı anne bulmak istiyorsanız aşağıdaki ülkelerden birine seyahat etmeniz gerekmektedir. Çünkü aşağıda belirtilen ülkelerde taşıyıcı annelik yasaldır. Ayrıyeten taşıyıcı annelik hizmeti veren yüzlerce şirket mevcuttur. Taşıyıcı anneliğin yasal olduğu ülkeler;

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Brezilya
 • Tayland
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Gürcistan
 • Hindistan
 • İngiltere
 • Belçika ülkelerinde taşıyıcı annelik serbest durumdadır. Bu ülkeler de taşıyıcı annelik hizmeti veren şirketler bulunur. Bu şirketlerden biriyle anlaşarak taşıyıcı anne olabilir ya da taşıyıcı anne bulabilirsiniz.

Taşıyıcı Annelik Yasak mı?

Türkiye’de taşıyıcı annelik yasaktır. Çünkü ülkemizde hem örfi hukuk hem şeri hukuk ben de Türk Ceza Kanunu açısından yasaktır. Ülkemizde taşıyıcı annelik bulamayacağınız ve yapamayacağınız için yazımızda belirttiğimiz ülkelerden birinde taşıyıcı annelik yapabilir ya da taşıyıcı annelik hizmeti alabilirsiniz.

Taşıyıcı Annelikte Doğan Bebek Kime Ait?

Taşıyıcı annenin bebeği, taşıyıcı annelik hizmeti alan çifte aittir. Çünkü taşıyıcı annenin hiçbir geni bebeğe aktarılmadığı için annesi olmuyor. Fakat bu hususta dikkat edilmesi gereken konu; bazı ülkelerde hukuken annesi sayılabiliyor. Örneğin; Türkiye’de bebek doğduğu kişiye aittir. Bu sebeple de Türkiye’de taşıyıcı annelik yapılamıyor.

Kimler Taşıyıcı Annelik Yapabilir?

Taşıyıcı anne olmak için gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 • Taşıyıcı anne olacak kişi kati suret ile sağlıklı ve genç olmalıdır.
 • Hiçbir bulaşıcı hastalığının olmaması,
 • Alkol, sigara, madde bağımlılığının olmaması,
 • Önceden en az 1 kez doğum yapmış ve doğan bebeğin %100 sağlıklı olmuş olması,
 • Taşıyıcı annelik için gerekli psikolojisinin olması,
 • Bulaşıcı olmayan kronik hastalıklarının olmaması,
 • Çok kilolu ya da çok zayıf olmamalı, vücut kitle endeksi normal olmalıdır.

Bu şartlara uyan herkes taşıyıcı annelik görevini yapabilir.

Kimler Taşıyıcı Annelik Hizmeti Alır?

Taşıyıcı annelik hizmeti alan kişiler genellikle herhangi bir sebepten dolayı çocuğu olmayan kişilerdir. Fakat bu konuda istisnai bir husus; hamilelik, doğum sancılarını vs. çekmek istemeyen çiftler de taşıyıcı annelik hizmeti alabiliyor. Bu konuda net bir yargı vermemekle ile birlikte taşıyıcı anneliğin genelde çocuğu olmayan kişiler tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz. Taşıyıcı annelik ile çocuk yapan kişiler aşağıda belirtilmiştir.

 • Rahmi olmayan ya da rahmi gelişmemiş kişiler,
 • Sürekli düşük yapan kadınlar,
 • Herhangi bir nedenden dolayı doğum yapmak istemeyenler,
 • Konjenital anomalisi olanlar,
 • Rahim içi yapışıklığı olanlar,
 • Eğer kadın gebe kalırsa hayati riskler oluşacaksa gibi durumlarda taşıyıcı annelik hizmeti uygulanır. Bu bağlamda da taşıyıcı anne zarar görmeden bebeği olmuş olur.

Kan Bağı Olan Birisi Taşıyıcı Anne Olabilir mi?

Bunu iş olarak yapan kadınlar hatta kuruluşlar mevcuttur. Bu kadınlarla ya da kuruluşlarla anlaşmaya varılarak taşıyıcı annelik hizmeti alınabilir. Fakat bu metotlar tercih edilmiyorsa akrabadan taşıyıcı anne de olabilir. Bu konuda bir sakınca bulunmamaktadır. Taşıyıcı anneliği yapacak kişi ile çift arasında bir kan bağı bulunuyor olsa bile bebek sağlıklı bir şekilde Dünya’ya gelebilir.

Taşıyıcı Annelik Fiyatları

Taşıyıcı anne fiyatları, taşıyıcı anneliği yapacak kişiye ya da bu hizmeti sağlayacak şirkete ve bu hizmetin alındığı ülkeye göre de değişiklik gösterse bile en düşük taşıyıcı annelik ücreti baz alınsa dahi fiyatlar oldukça yüksektir. Çünkü taşıyıcı annelik hizmeti oldukça kapsamlıdır. Taşıyıcı annenin bebeği doğurana kadar tüm masrafları bu masraflara hastane masraflarını ve yiyecek masraflarını dahil edebiliriz. Taşıyıcı annenin oluşacak tüm masraflarını, taşıyıcı annelik hizmeti alan çift karşılayacaktır. Bu bağlamda hem taşıyıcı annelik ücreti hem taşıyıcı annenin ihtiyaçları göz önüne alındığında taşıyıcı annelik fiyatları oldukça yükselmektedir. Taşıyıcı annelik fiyatları bahsi geçen hususlara göre değişiklik gösterdiği için net bir fiyat söyleyemeyiz fakat en düşük taşıyıcı annelik fiyatı 10 bin avrodur.

Çiftler Taşıyıcı Annelik Sürecine Nasıl Hazırlanır?

Taşıyıcı annelik işlemi yapılırken gerçek anne ve babadan örnekler alınarak tüp bebek tedavisi yapılır. Bu süreç yaklaşık 2 hafta sürmektedir. Bu 2 haftalık sürecin ardından oluşan tüp bebek taşıyıcı annenin rahmine yerleştirilir.

Kıbrıs’ta Taşıyıcı Annelik Fiyatları

Türkiye’den taşıyıcı annelik hizmeti almak ya da bir meslek olarak taşıyıcı annelik yapmak isteyenlerin ilk tercihi Kıbrıs’tır. Kıbrıs hem ülkemize yakınlığı hem de kardeş ülke olması açısından bu kişiler Kıbrıs’ı tercih eder. Kıbrıs taşıyıcı anne fiyatları, kullanılan ilaçlara, müracaat edilen şirkete göre değişiklik gösterse de ortalama 10 bin avrodan başlamaktadır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Nereden Alınır?

Gençlik Lideri Nedir, Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu