Bilgi Arşivi

TC İle Rapor Parası Sorgulama

İş görmezlik raporu sorgulama işlemi olarak da bilinen rapor parasını almak için, bazı özellikler taşımanız gerekmektedir. Bu özelliklere uygunluk taşıyorsanız, rapor paranızı kolayca alabilirsiniz. Rapor parasını alma işleminiz onaylandıysa ancak hala rapor paranızı almadıysanız da sorgulama işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. İş görmezlik parası olarak da bilinen rapor parasını almak için, sakatlanmış olmak, geçici olarak iş göremez olmak ya da emziren anne olmak gereklidir. Bu hallerden birini yaşıyorsanız rapor paranızı almanız mümkündür. Rapor parasının verilmesi, SGK’nın kanunla düzenlediği durumlardan biridir. 5510 Sayılı kanun bu tip durumların düzenlendiği yerdir.

Bu paranın ödenmesinin sebebi, işçinin hakkını korumaktadır. Çalışan sigortalı kişiler, hastanelerde muayene olduklarında ya da ameliyat geçirdiklerinde, muayene ücretini ve diğer masrafları ödemek zorunda kalırlar. Ancak bu ücretler çok yüksek miktarlarda faturalandırılabilir. Çalışan kişinin sağlık durumu, bakanlık tarafından gönderilen hekimlerce incelemeye alınır. Kişiye onaylanarak verilen rapor, ödediği ücreti geri almasını sağlayacaktır. Bu ücretin geri ödenmesinde ise rapor parası kavramı ortaya çıkacaktır. Rapor parası sorgulama işlemiyle de, bu paranın yatıp yatmadığını takip edebilirsiniz.

Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Rapor parası sorgulamak için yapılabilecek çeşitli alternatifler bulunur. Rapor parası, Ziraat Bankası üzerinden yatmaktadır. Haliyle, sorgulama işlemleri de Ziraat Bankası kanalıyla ya da e-Devlet ve SGK’nın resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için, para ödemenize ya da uzunca vakit harcamanıza gerek yoktur. Teknolojinin de gelişmesiyle bu tip işlemler belgesiz olarak hızlıca ve kolayca gerçekleştirilmektedir. TC ile rapor sorgulama işlemi bile yapılabilmektedir. Rapor parası sorgulama işlemi yapmak için, kimlik bilgilerinize ve çeşitli şifrelere ihtiyaç duymanız mümkün olabilir. Bu yüzden sorgulama işlemleri şahsen yapılmalıdır. Sorgulama sırasında sizden istenen şifreler ve güvenlik bilgileri de bu mahremiyeti korumak adına yapılmıştır.

Rapor Parası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Rapor parası sorgulamak için, kullanabileceğiniz birçok yöntem bulunur. Bu yöntemlerden hangisini kullanmak isterseniz, seçiminizi bu doğrultuda yapmanız gerekir. Rapor parası sorgulama işlemi için kullanılabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Ziraat Bankası Online İşlemler ile rapor parası sorgulama
  2. Çağrı Merkezini arayarak rapor parası sorgulama
  3. SMS göndererek rapor parası sorgulama
  4. E-Devlet üzerinden rapor parası sorgulama
  5. SGK resmi sitesi üzerinden rapor parası sorgulama
  6. Ziraat İnternet Bankacılığı veya Mobil Uygulama üzerinden yapılan rapor parası sorgulama

Bu yöntemlerin hepsi kolayca kullanılabilir. Ancak bilinmesi gerekir ki, SMS işlemi ve Çağrı Merkezini aramak, cüzi olsa da birtakım ücretlendirmelere tabi olacaktır. SMS gönderirseniz kısa mesaj ücretlendirmesine tabi tutulursunuz, Çağrı Merkezini ararsanız sabit arama ücretlendirmelerine tabi tutulabilirsiniz. Bu durumlara dikkat edilmesi gerekir.

Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Rapor parası yattı mı sorusunun cevabını almak için, sorgulama işlemleri yapmanız gerekebilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için hangi yöntemi tercih edeceğiniz sizin seçiminizdir. 3 tip durum için rapor parasının yattığı belirtilmişti. Bu durumlar sakatlanma, geçici iş görmezlik ve emziren anne olma şeklindeydi. Bu 3 hal için de verilen paralar değişiklik göstermektedir. Ücrette değişiklik mümkün olduğu gibi, dönemler de farklı olarak belirlenmiştir. Hangi gruba dahil olarak rapor parası alacaksanız, döneminizi ve ücretinizi buna dayanarak öğrenebilirsiniz.

Rapor paranızı SMS kanalıyla sorgulamak isterseniz öncelikle bu işlemin ücretli olduğunu bilmelisiniz. SMS’le rapor parası sorgulama işlemi, esasında bir bakiye sorgulama işlemidir. SMS atarak banka hesabınızda ne kadar para olduğunu öğrenirsiniz. Size gönderilen cevapta yer alan kalan bakiyeniz, paranızın yatıp yatmadığı konusunda size bilgi verecektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için 4747’ye BAKIYE yazıp göndermeniz yeterli olacaktır. Size gelecek mesajda kalan bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama işleminizi Çağrı Merkezi’ni arayarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için 444 00 00 numarasını aramalısınız. Bu numara, Ziraat Bankasının Çağrı Merkezidir. Burada size menü anlatılır. Menüde ve alt başlıklarda size uygun olan tercihi tuşlayarak rapor paranızı sorgulamanız mümkün olacaktır. Bu aşamada sizden birtakım kimlik bilgileri talep edilebilir. Bu tamamen sizin güvenliğiniz içindir. Bu bilgilerin mahremiyetle korunduğuna delalettir. Çağrı Merkezini aramanız standart ücretlendirme koşullarına tabi tutulabilir.

Ziraat Online İşlemler ile rapor paranızı sorgulamanız mümkündür. Rapor parası sorgulama Ziraat Bankası kanalıyla yapılabilen işlemlerdendir. Ziraat Bankası’nın rapor parası sorgulama sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfada sizden birtakım bilgiler istenecektir. Öncelikle uyruk yazan kısma, Türk vatandaşıysanız TC kimlik numaranızı girmeniz gerekecektir. Cilt numarası, doğum tarihi gibi sorularla da karşılaşabilirsiniz. Bu soruları eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra, güvenlik numarasını girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın İnternet Bankacılığı kullanıcıysanız, müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak rapor paranızı sorgulayabilirsiniz. Aynı adımları mobil uygulama için de gerçekleştirebilirsiniz. SGK rapor parası sorgulama işlemi, internet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinde de gerçekleştirilebilmektedir.

E-Devlet üzerinden de rapor paranızı sorgulamanız mümkündür. TC ile rapor parası sorgulama yapmanın en kolay yollarından biri e-Devlet’i kullanmaktır. E-Devlet’e giriş yapmak için TC kimlik numaranız ve şifreniz yeterli olacaktır. Şifrenizi almadıysanız, PTT şubesine giderek hızlıca alabilirsiniz. PTT şubesine şahsen başvuru yapmanı ve kimlik ibraz etmeniz gereklidir. 2 TL karşılığında alacağınız e-Devlet şifrenizi, sürekli olarak kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden gerçekleştireceğiniz hiçbir işlemde sizden ücret talep edilmeyecektir.

E-Devlet şifrenizi unutursanız, telefonunuzu ve mailinizi doğrulamışsanız kolayca yenileme işlemi yapabilirsiniz. Ancak doğrulama yapmadıysanız 4 TL vererek PTT’ye gitmeniz gerekecektir. Tüm bu işlemlerin ardından, e-Devlet’e giriş yaparak SGK rapor paranızı sorgulayabilirsiniz. E-Devlet üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler gruplandırılmıştır. SGK rapor parası sorgulama işlemi de, SGK menüsünde yer alacaktır. Bu menüyü bulamıyorsanız, sitede yer alan arama butonuna aradığınız hizmeti yazmanız yeterli olacaktır. Site sizi kolayca yönlendirecektir.

SGK sitesi üzerinden de rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Rapor parası ne zaman yatar sorusunun cevabını arıyorsanız, sorgulama yapmanız yeterli olacaktır. Sorgulama yöntemlerinden biri de, SGK resmi sitesini kullanmaktır. SGK resmi sitesinde yer alan rapor parası sorgulama işlemini kolayca ve hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. SGK çalışanların her türlü çalışma bilgisini sisteme kaydeder. Çalışanlar bu bilgilere ulaşmak istediklerinde, veri tabanına giriş yaparak bilgilenebilirler. Rapor parası sorgulama işleminin yanında en çok kullanılan hizmetlerden bazıları ise, prim sorgulama ve emeklilik işlemleridir. Tüm bu bilgiler ulaşmak için giriş yapmanız gerekir.

Giriş yapılırken sizden TC kimlik numaranız ve diğer birtakım kimlik bilgileri istenir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurursanız, SGK resmi sitesine giriş yapmış olursunuz. Bu girişin ardından, istediğiniz her türlü çalışma bilgisine ulaşabilirsiniz. Rapor parası sorgulama da bu bilgilerden biridir. Eğer ki, rapor dökümünüzü görüntüleyebiliyorsanız, bu rapor paranızın yattığı anlamına gelir. Eğer görüntüleyemiyorsanız, rapor paranız henüz yatmayacaktır. Rapor paranızın ne zaman yatacağını, Ziraat Bankası’nı arayarak öğrenebilirsiniz. SMS ve Çağrı Merkezi yöntemlerini kullanmak ücretli tercihlerken, e-Devlet ve SGK sitelerini kullanmak tamamen ücretsizdir. İnternet Bankacılığı ve mobil uygulama da müşterilerine her konuda ücretsiz hizmet sunmaktadır.

Telefon İle Rapor Parası Sorgulama

SGK İstirahat Raporu Sorgulama

Engelli Raporu Sorgulama

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu