TC Kimlik ile Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK tarafından yeni doğum yapan annelere yardım amacıyla para verilmektedir. Bu yardıma başvuru yaptıktan sonra sorgulamasını TC kimlik ile yapma şansınız var. TC Kimlik ile doğum parası sorgulama işlemi kolayca e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için isterseniz SGK’nın sitesine de girme şansınız var. Adımları doğru şekilde atmanız işlemi daha kolay bir hale getirmektedir. İki yöntem ile de sorgulamanızı hızlı ve kolay bir şekilde yaparak hesabınıza para yatırılıp yatırılmadığı hakkında genel bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tabi bu sorgulamayı yapabilmek için öncelikle bu para için başvuru yapmanız gerekiyor. Bu hakka kavuşmak için aileden baba veya annenin son 1 sene içerisinde en az 120 gün prim sigortasının olması gerekiyor. Ardından doğum raporunuz, vizite kağıdı ile birlikte SGK müdürlüklerine giderek başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra tarafınıza bilgi verilecektir. Bu bilgi gelmesinin ardından hesaplarınızı kontrol etmek için sorgulama yapabilirsiniz.

Doğum Parası Şartları ve Yardımı Ne Kadardır?

Doğum yardımından yararlanmak için SGK tarafından belirli şartlar koyulmuştur. Bu şartlardan birisi sigortalılık çıkış tarihi doğum izninden sonra olmamalıdır. Yardım alınacak dönemde kesinlikle çalışmamış olması gerekiyor. Bu süreçte en az 90 gün sigorta pirimi yatırılmalıdır. Ve en önemli detay doğumun gerçekleşmesi olacaktır. Bunlar yapılmışsa rahatlıkla şartları yerine getirdiğinizi söyleyebiliriz.

Doğum yardımı düzenlemesi Mayıs 2015’te yapılarak yürürlüğe girmiştir. Yardım için çalışmayı Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı yapmaktadır. Yapılan yardım miktarı çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. İlk çocuğu olanlar için yardım 300 TL, ikinci çocuğu olanlar için 400 TL ve üçüncü çocuğu olanlar için 600 TL olarak ödeme yapılmaktadır. Bu para doğum yardımı olarak bilinse de aynı zamanda analık iş göremezliği parası olarak da adlandırılmaktadır.

Erken doğum ve ikiniz veya üçüz çocuklar içinse farklı düzenlemeler bulunmaktadır. Toplam yapılan yardımlar tek ve daha çok çocuğa göre farklı yardımlar ile 4 bin ile 10 bin TL arasında değişen toplam yardım yapılmaktadır.

TC Kimlik ile Doğum Parası Sorgulama

TC Kimlik ile doğum parası sorgulama işlemi için E Devlet internet sitesine giriş yapmanız gerektiğini dile getirmiştik. TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile turkiye.gov.tr üzerinden giriş yaptıktan sonra arama kısmına sosyal yardımlar yazmanız yeterlidir. Bu sayede tarafınıza yapılacak olan tüm sosyal yardım ödemelerini görebilirsiniz. Eğer E Devlet şifreniz bulunmuyor ise kimliğiniz ile birlikte size en yakın PTT şubesine giderek E Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

E Devlet sistemine giriş yaptığınızda sorgulama işlemi öncesinde telefon numaranızı güncellemenizi öneririz. Bu güncelleme sayesinde şifrenizi unutsanız ya da kaybetseniz dahi yeni şifre alabilirsiniz. Aksi halde şifrenizi kaybettiğiniz durumlarda yeniden PTT şubesine giderek yeni şifre almanız gerekecektir.

Doğum Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Doğum Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum Parası ve Süt Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Doğum Yardım Parası Başvuru Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

İlgili Makaleler

2 Yorum
  1. Kızım 2015 oglum 2013 dogumlu ancak eşimin yada benim sigortamız yok dogum parasını alamiyormuyum

    1. Merhaba, doğum yardımı parasında süre 5 yıl. Sigortanız yoksa doğum raporu ve nüfus cüzdanınız ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu