TC Kimlik ile Engelli Maaşı Sorgulama

TC Kimlik ile engelli maaşı sorgulama sonucunda maaşın yatıp yatmadığını öğrenmem mümkündür. Engelli vatandaşların en büyük geçim kaynağı olan engelli maaşı, engel oranına göre değişir. Engel oranı %40 ve üzerinden olan vatandaşlar engelli maaşı almak için en yakın SYDV‘na başvuru yapabilir.

TC ile engelli maaşı sorgulama işlemleri E Devlet, PTT internet bankacılığı ve PTT gişelerinden yapılabilir. Engelli maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenmek isterseniz, bu yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz.

TC No ile Engelli Maaşı Sorgulama

Evde bakım aylığı, engelli yakını aylığı ya da engelli maaşı sorgulamasını TC Kimlik numaranız ile yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. İlk olarak E Devlet hesabınıza giriş yapın.
  2. Karşınıza gelen arama kısmına sosyal yardım bilgileri sorgulama yazın.
  3. Karşınıza gelen bilgilerden engelli maaşınızın son durumunu öğrenebilirsiniz.

Direk olarak https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantısını kullanarak da TC Kimlik ile maaş bilgisi sorgulama ekranlarına erişebilirsiniz.

Telefon ile Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşınızın son durumunu öğrenmek için ALO 144 çağrı merkezini arayabilirsiniz. Aradığınızda sizlere TC Kimlik numaranız ve birkaç özel bilginiz sorulacaktır. Telefondaki güvenlik sorularını geçtikten sonra engelli maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

İşitme engeli bulunan vatandaşlarımız ise 0549 441 21 44 numaralı telefondan engelli maaşı ile ilgili sorgulama yapabilir. Engelli vatandaşların destek alacağı diğer numara ALO 183 çağrı merkezidir. Engelli maaşını öğrenmek için arayabileceğiniz ALO 144 ve ALO 183 haftanın 7 günü ve 24 saat kesintisiz hizmet verir.

İnternetten Engelli Maaşı Sorgulama

İnternetten engelli maaşı sorgulama PTT internet bankacılığı ve E Devlet üzerinden yapılır. E Devlet üzerinden bu işlemi yapmak için hesabınıza girmeniz ve sosyal yardım bilgilerini sorgulamanız gerekir. İnternet bankacılığından bu işlemi yapmak için hesap hareketlerini kontrol etmelisiniz.

İnternetten engelli maaşı sorgulamak için https://pttbank.ptt.gov.tr/pttweb/ adresine giriş yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı şifreniz bulunmuyor ise aynı sayfada yer alan “Yeni şifre al” butonu yardımıyla şifre oluşturabilirsiniz.

PTT Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşının hesaba geçip geçmediğini PTT şubelerinden, ATM’lerden ve PTT internet bankacılığından sorgulayabilirsiniz. İnternet ile aranız iyi değil ve ATM kullanmayı bilmiyorsanız, en yakın PTT şubesinden maaşınızın durumunu öğrenebilirsiniz.

PTT şubesinde görevli gişe memurundan hesabınızı kontrol etmesini rica ettiğinizde sizlere engelli maaşının yatıp yatmadığını söyleyecektir. Engelli maaşı sorgulama işlemleri sırasında takıldığınız her sorunu aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

E Devlet Engelli Maaşı Sorgulama

E Devlet ile engelli maaşı sorgulamak, en basit ve hızlı sorgulama seçeneğidir. Engelli maaşı alan ya da Devletin sunduğu farklı yardım desteklerinden faydalanan vatandaşları, maaşları ile ilgili son durumu E Devlet hesaplarından öğrenebilir.

E Devlet sisteminde yer alan Sosyal yardım bilgileri sorgulama menüsüne arzu ederseniz https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu