Bilgi Arşivi

TC Kimlik ile SGK Borç Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerini daha iyi hala getirmek ve evrak işlerinden insanları kurtarmak için 2015 yılında almış olduğu bir karar ile sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden yapma imkanı tanımaktadır. Bu sayede SSK, Bağkur ve diğer tüm sorgulamalar bu sistem ile basitçe yapılabilmektedir.

Sorgulamanın nasıl yapılacağını aktarmadan önce bilmeniz gereken ilk detay e-devlet şifresine sahip olmanız olacaktır. Bu şifre PTT üzerinden kimlik bilgileriniz ile rahatça alınabilmektedir. Şifre alınması için ilk talepte sadece 2 TL’lik bir ücret talep edilmektedir. Bunun ardından sisteme basitçe giriş yaparak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl yapılacağı hakkında detayları sıra ile paylaşalım.

TC Kimlik ile SGK Borç Sorgulama

2015 yılından önce sadece TC kimlik numarasını kullanarak direkt olarak SGK internet sayfası üzerinden yapılabiliyordu. Bunun için kimlik numarası ile birlikte bir doğrula kodu girmek mümkündü. Ancak bu durum kişisel bilgilerin güvenliğini sağlanamadığı düşünülerek değiştirilerek bu şekilde hizmet verilmeye başlandı. Burada ki amaç kimlik numarasını bildiğiniz herkesin basit bir şekilde sorgulamasını yapmanın önüne geçmek oldu.

tc-ile-sgk-sorgulama
tc-ile-sgk-sorgulama

Artık sorgulama işlemleri SGK sorgulama sayfası üzerinden yapılmaktadır. Bunun için e-devlet sitesine giriş yapmak gerekiyor. Sorgulama için başka hiçbir site kullanmanıza gerek yoktur. Bu konuda sizi yönlendirmeye çalışan sitelerin tek amacı sizin kişisel bilgilerinize ulaşmak olduğun unutmayın ve bu tür yönlendirmelere itibar etmeme çalışın.

E-Devlet sitesinde bulunan SGK hizmet dökümü sayfasına giriş yapmalısınız. Almış olduğunuz şifre ve kimlik numaranız ile kısa birkaç işlemi gerçekleştirerek sorgulama sayfasına girebilirsiniz. Bu sayfada sizin hizmet sorgulamanız varsa borç sorgulamanız rahat bir şekilde yapılacaktır. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu adresini bunun için kullanabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu havuzuna dahil edilen 4A, 4B ve diğer farklı sistemleri bu sistem ile rahatça sorgulama şansınız var. Bu sayede borcunuzu öğrenebilirsiniz. Ve gerekli düzenlemeleri yapmak ve ödemenizi gerçekleştirmek için kurum ile irtibata geçebilirsiniz. Sorgulama işlemi birkaç dakika sürecektir. O süreçte sayfayı yenilemenize gerek yoktur.

Sorgulama yapıldıktan sonra tüm hizmet dökümünüz sizlere açıkça verilecektir. Bu dökümü yazdır butonuna tıklayarak kağıda geçirme şansınız var. Sadece borç sorgulaması değil aynı zamanda ne kadar süredir prim yatırıldığını da bu sistem ile öğrenme şansınız bulunmaktadır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu