Telefon İle Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefon ile rapor parası sorgulama hizmetinin nasıl alındığı, işçilerin merak ettiği konulardan biri. Değişen ve gelişen teknoloji, birçok sektörde farklılık yarattığı gibi, resmi işlerde de izini göstermeye başladı. Önceleri evraklarla, formalitelerle uğraşılıp büyük zamanlar kaybedilirken, şimdi birçok işlem kolayca internetten ve telefondan halledilebiliyor. Rapor parası sorgulama işlemi de, teknolojiyle beraber kolayca yapılan işlemlerden biri haline geldi.

İş görmezlik raporu sorgulama olarak da bilinen bu sorgulama işlemi, birçok yolla yapılabiliyor. İş görmezlik raporunun ne olduğunu bilmeyenler için açıklamak şu şekilde mümkün olabilir: Sigortalı olarak çalışan işçi, sakatlandıysa, geçici olarak iş göremeyecekse ya da emziren bir anneyse, Sağlık Bakanlığı hekimlerinin onayıyla verilen bir rapor alır. Normalde sigortalı işçiler, hastaneye gittiğinde, muayene ve ameliyat ücretlerinden tamamen sorumludur. Ancak bu rapor sayesinde, ödemesini yaptığı ücretleri geri alması mümkün olacaktır. Bu açıdan SGK, işçilerin hakkını koruyan bir düzenleme getirmiştir.

Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

Rapor parasını almak için, sakatlanan veya iş göremeyen işçi olmanız gereklidir. Emziren bir anne olmanız da bu grubun içerisinde yer almanızı sağlayacaktır. 3 tip durum için yatan rapor parası, değişik dönemlerde ve farklı ücretlendirmelerle verilmektedir. Rapor parasını almak isteyenlere bu para, Ziraat Bankası kanalıyla yatmaktadır. Rapor parası sorgulama Ziraat Bankası üzerinden de yapılabilen bir işlemdir. Rapor parası alan ancak henüz hesabına yatmayan kişiler, rapor parası sorgulama işlemi yapmak istemektedir. Bu talep göz önünde bulundurularak çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Telefonla Rapor Sorgusu Nasıl Yapılır?

Rapor parası sorgulamanın birden fazla yolu vardır. Telefon kullanarak rapor parası sorgulaması yapmak isterseniz karşınıza şu seçenekler çıkacaktır:

  1. SMS ile rapor parası sorgulama
  2. Çağrı Merkezini arayarak rapor parası sorgulama
  3. İnternet Bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden rapor parası sorgulama

Bu yöntemleri kullanarak, telefonunuzdan rapor sorgulaması yapmanız mümkünüdür. Bu şekilde rapor parası yattı mı sorusunun cevabını almış olursunuz. Rapor parasını sorgulamak için tercih edeceğiniz yöntem ücretli olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak sorgulama yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

SMS ile rapor parası sorgulama işlemi, aslında bakiye sorgulama işlemdir. Ziraat Bankası, müşterilerine kısa mesaj yoluyla bakiye sorgulama hizmeti sunmaktadır. Rapor parası sorgulaması yapmak isteyenler de bu durumu lehlerine çevirmiştir. Ziraat Bankası’ndan rapor sorgulama işlemi yapmak isteyenler, SMS kanalıyla sorgulama yapmak isterse, 4747’ye BAKIYE yazmalıdır. Bu sayede hesabınızdaki parayı öğrenebilirsiniz. Hesabınızdaki para rapor parası kadar fazlaysa, rapor paranızın yattığını anlayabilirsiniz. Ancak belirtmekte fayda var ki, SMS ile rapor parası sorgulama işlemi, kısa mesaj ücretlendirmelerine göre tarifelidir. Bu durumu göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak istemezseniz, ücretsiz olarak belirlenmiş diğer hizmet yollarına başvurabilirsiniz.

Çağrı Merkezini aramak da, telefonla rapor parası sorgulamanın yollarından biridir. Çağrı merkezi olarak adlandırılan hat, aslında Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri numarasıdır. Burayı arayarak rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Rapor parası sorgulamak için arayacağınız müşteri hizmetleri numarası 444 00 00’dır. Bu numarayı arayarak, gerekli tuşlamaları yapmanız gerekmektedir. İstediğiniz menüye yönlendirildikten sonra, bilgi almanız için birtakım güvenlik sorularına tabi tutulabilirsiniz. Bunun sebebi, bilgilerinizin güvenli bir şekilde saklanmasıdır, tamamen sizin yararınızadır. Bu güvenlik sorularını doğru ve eksiksiz olarak cevaplarsanız, rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz. Ancak bilinmelidir ki, rapor parası sorgulama işlemi de ücretlendirilebilir. Çağrı Merkezini aradığınızda, standart arama ücretlerine tabi tutulabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ve mobil uygulama kullanarak da, telefonla rapor sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların hemen hemen hepsi, İnternet Bankacılığı ve mobil uygulama hizmeti vermektedir. Hatta bu durumu teşvik etmektedirler. İnternet Bankacılığına giriş yapmak için öncelikle müşteri numaranız ve şifrenizi biliyor olmalısınız. Bu bilgileri biliyorsanız, sisteme girebilirsiniz. Sisteme girişinizin ardından, rapor parası sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulama da İnternet Bankacılığı ile aynı hizmeti vermektedir. Üstelik mobil uygulamanın kullanımı çok daha rahattır ve telefonunuza entegre edilmiştir. Bu sayede rapor sorgulama işleminizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Olarak Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası ne zaman yatar sorusunu soranlar için cevap vermeyi hedefleyen rapor parası sorgulama işlemi, sigortalı işçilerin merak ettiği bilgiler vermektedir. Rapor parası sorgulamanın birden fazla yolu vardır ancak SMS ve Çağrı Merkezini arama yöntemleri, ücretli yollar olarak karşınıza çıkar. Bu yöntemler dışında da kullanabileceğiniz ücretsiz yollar vardır. Rapor parası sorgulama işlemleri, telefonla sorgu dışında şu şekilde sıralanır:

  1. E-Devlet kanalıyla rapor sorgulama
  2. SGK kanalıyla rapor sorgulama
  3. Ziraat Bankası Online İşlemler ile rapor sorgulama

Bu yöntemlerden birini tercih ederek, ücretsiz olarak rapor parası sorgulaması yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden rapor parası sorgulamak için 2 şeye ihtiyacınız olacaktır: TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifresi. E-Devlet şifreniz yoksa almanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi PTT kanalıyla alınmaktadır. Size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Bunun için şahsen başvuru yapmanı ve kimlik ibraz etmeniz gerekir. Bu işlem için sizden 2 TL ücret tahsil edilecektir. Ardından kapalı bir zarf içerisinde e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Bu şifreyi kimseyle paylaşmayınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra cep telefonunuzu ve e-mailinizi doğrularsanız, şifrenizi unuttuğunuzda kolayca yenileyebilirsiniz. Aksi takdirde yine PTT’ye gitmeniz gerekecektir ve bu sefer 4 TL ödemeniz istenecektir. TC ile rapor parası sorgulama işlemlerinden biri de e-Devlet’i kullanmaktır. E-Devlet içerisinde yer alan hizmetlerin hepsi, ilgili olduğu konuya göre kategorize edilmiştir. Buradan SGK işlemlerini bularak rapor parası sorgulaması yapabilirsiniz.

SGK resmi sitesi üzerinden de rapor parası sorgulaması yapmanız mümkündür. SGK veri tabanında çalışanların hepsi kayıtlı olarak yer almaktadır. Bu kayıtta, çalışanların iş hayatına dair gerekli tüm bilgileri yer almaktadır. Bu sisteme giriş yaparak, çalışma işlemleri ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmanız mümkündür. SGK sistemine giriş yapmak için bazı bilgiler gereklidir. Öncelikle kimlik bilgilerinizi girmeniz gereklidir. Kimlik bilgilerinizin içerisinde cilt numarası, doğum yılınız gibi konular da yer almaktadır. Güvenlik numarasını ve istenen diğer bilgileri de girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. SGK sistemine giriş yaptıktan sonra, rapor parası sorgulamada karşınıza bir döküm çıkıyorsa, rapor paranız yatmıştır demektir. Ancak bu dökümü görüntüleyemiyorsanız, rapor paranız henüz yatmamıştır. Rapor parası ne zaman yatar 2017 yılında da en çok sorulan sorulardan biri olmuştur.

Ziraat Bankasının rapor sorgulama sistemine giriş yaparak da işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için Ziraat Bankası rapor sorgulama sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Buraya giriş yaptığınızda uyruk yazan bölüme Türk vatandaşıysanız, TC kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir. Ardından başka bilgiler de istenecektir. Doğum tarihi, cilt numarası gibi bilgiler de girildikten sonra güvenlik numarasını girmeniz istenecektir. Sol tarafa, yanda yer alan güvenlik numarasını yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu sayede işleminizi online olarak, hızla ve güvenle halledebilirsiniz. E-Devlet, SGK ve Ziraat Bankası rapor sorgulama sistemi tamamen ücretsiz olarak hizmet veren sorgulama kanallarıdır. SMS ve Çağrı Merkezi aracında birtakım ücretlendirmelerle karşılaşabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Sorgulama

Engelli Raporu Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu