Bilgi Arşivi

THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

THY bilet sorgulama işlemi  için Türk Hava Yolları tarafından birkaç farklı sorgulama kanalı öngörülmüştür. Bu sayede online olarak da sorgulama işlemi gerçekleştirilmesine imkan tanınmıştır. Türk Hava Yolları bilet sorgulama kanalları şu şekildedir:

 • Türk Hava Yolları Resmi İnternet Sitesi
 • E-Devlet Kapısı Sistemi
 • Türk Hava Yolları Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi

Online THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online olarak Türk Hava Yolları bilet sorgulama işlemi, firmanın resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://www.turkishairlines.com/tr-int/ucak-bileti/rezervasyonu-yonet/ linkine tıklayarak firmanın bilet sorgulama işlemleri için hazırlamış olduğu internet sayfasına ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Sorgulama işlemine devam edebilmek için bilet ya da rezervasyon kodunu sisteme girmeniz gerekmektedir. Bu kod PNR kodu olarak da bilinmektedir. Ardından uçak bileti sahibinin soyadını da sisteme girerek “Bilet Yönetimi” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu sekmeye tıklandıktan sonra görüntülenen sayfadan bilet görüntüleme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

TC ile THY Uçak Bileti Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. kimlik numarası ile Türk Hava Yolları uçak bileti sorgulama işlemi için firmanın online olarak öngörmüş olduğu bir sorgulama kanalı bulunmamaktadır. T.C. kimlik numarası ile firmadan bilet sorgulaması yapmak isteyen kişilerin firmayla müşteri hizmetleri aracılığıyla irtibat kurması gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve bilet sorgulama talebinizi çağrı merkezi yetkilileri aracılığıyla firmaya gönderdikten sonra kısa süre içerisinde firma tarafınızla irtibat kurarak bilet sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmektedir.

E-Devlet Üzerinden THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kapısı sistemi Türk Hava Yolları bilet sorgulama işlemi için kullanılabilecek kanallardan birisidir. THY bilet sorgulama işlemini e-Devlet sistemi üzerinden yapmak isteyen kimselerin izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemine e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yapması gereken kişiler e-Devlet şifresi bulunmaması halinde, elektronik imza, mobil imza ve internet bankacılığı kanallarını da kullanabilmektedir. Ancak bu kanallara erişiminiz yoksa mutlaka e-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir.
 • Ardından sistemin ana sayfasında bulunan “Kurumlar” sekmesine tıklanması gerekmektedir.
 • Listelenen kurumlar arasından “Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü” kurumuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu hizmet üzerinden “Uçuş Bilgileri Sorgulama” hizmetine tıklayarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
 • İşlem için havalimanı seçimi, hat seçimi ve uçuş seçimi bilgileri gerekmektedir.
 • Hizmete https://www.turkiye.gov.tr/dhmi-ucus-bilgileri-sorgulama linkine tıklanarak doğrudan erişim sağlanabilmektedir. Ancak bu durumda da öncelikle kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi, e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için kullanılabilecek seçeneklerden birisidir. E-Devlet şifresi edinebilmek için başvuru yapılabilecek devlet kurumu PTT’dir. PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi talep edebilirsiniz. İşlem için tarafınızdan T.C. kimlik kartı talep edilmektedir.

E-Devlet şifresi ücreti ilk şifre alımları için 2 TL olarak belirlenmiştir. Sonraki alımlarda ise 4 TL ücret ödemeniz gerekecektir.

THY Bilet Sorgulama PNR Kodu Nerede Bulunur?

THY bilet sorgulamasını online olarak gerçekleştirmek için PNR kodu gerekmektedir. PNR kodu sayı ve harflerden oluşan 6 haneli bir koddur. İnternetten yapılan bilet alma işlemlerinde tarafınıza sağlanmaktadır. SMS ile gönderilen bilet bilgileriniz arasında PNR kodu bulunmuyorsa e-mailinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

Online olarak THY bilet sorgulama işlemi için kullanılabilecek bir diğer numara, bilet numarasıdır. Bilet numarası, bileti elinde somut olarak bulunan kişilerin sorgulama işlemi için kullanabilecekleri bir seçenektir. Bilet numarası biletinizin en alt satırında bulunan 13 karakterli numaradır.

Türk Hava Yolları’nın bilet numaraları 235 ile başlamaktadır. Bu numara ile sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

THY PNR Kodu Ne İşe Yarar?

PNR kodu, Passenger Name Record olarak açılabilmektedir. Türkçeye ise Yolcu Adı Kısaltması olarak çevrilebilmektedir.

PNR kodunu kullanabileceğiniz alanlar şu şekildedir:

 • Bilet sorgulama işlemi
 • Bilet satın alma işlemi
 • Bilet çıktısı alma işlemi
 • Bilet iptali işlemi
 • Bilet bilgilerine ulaşma işlemi

THY Uçuş Detaylarımı Nereden Görebilirim?

THY uçuş detaylarını görüntüleme işlemi, THY bilet sorgulama işlemi ile aynı kanal üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. THY bilet yönetimi sekmesine girerek sisteme PNR kodu veya bilet numarası ve yolcu soyadı ile giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından uçuş detaylarına ulaşım sağlanabilmektedir.

Uçuş detaylarını sorgulama işlemini yapabileceğiniz bir diğer kanal THY sistemidir. Sisteme öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Ardından “Uçuşlarım” sekmesi üzerinden sisteme giriş yapılabilmektedir.

THY Geçmiş Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

THY geçmiş bilet sorgulama işlemi için Türk Hava Yolları sistemi kullanılmaktadır. Türk Hava Yolları bünyesinde yaptığınız uçuşlar sistemin veri tabanına kaydedilmektedir. Bu sayede yolcuların tüm uçuş bilgilerine ulaşım sağlayabilmesi sağlanmaktadır. Sistem üzerinden geçmiş tarihli veya ileri tarihli bir bilet sorgulaması yapabilmek için öncelikle sisteme giriş yapmak gerekmektedir.

Sisteme giriş yapabilmek için bilet numarası veya PNR kodu kullanılmaktadır. Ardından yolcu soyadı girilerek sisteme giriş yapılması mümkündür. Miles & Smiles üyeleri üyelik bilgilerini girerek de sisteme giriş yapabilmektedir.

Miles & Smiles Üye Olma İşlemi Nasıl Yapılır?

Miles & Smiles üyeliği için Türk Hava Yolları resmi internet sitesinde sağ üst köşede bulunan “Üye Ol” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Görüntülenen sayfada sol alt köşede “Üye Ol” sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıkladıktan sonra tarafınızdan bazı bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgileri sisteme girdikten sonra üye olma işleminiz tamamlanmaktadır.

THY Online Bilet Alma Nasıl Yapılır?

Türk Hava Yolları online bilet alma işlemi, firmanın resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Online olarak bilet almak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

THY Online Bilet Al

 • Firmanın online bilet alma sayfasına ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından bilet almak istediğiniz uçuş tarihi, kişi sayısı ve kabin sınıfı gibi bilgileri girerek “Uçuş Ara” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından seçtiğiniz kriterlere uygun uçuşlar görüntülenmektedir.
 • İstediğiniz uçuşun üstüne tıklayarak görüntülenen sayfadan “Uçuşu Seç” butonuna basmanız gerekmektedir.
 • Son olarak “Devam” a tıklayıp kart bilgilerinizi girerek bilet alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

THY Online Check İn Nasıl Yapılır?

THY online check-in işlemi için firmanın resmi internet sitesi ana sayfasında bulunan “Check-in / Bilet Yönetimi” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Ardından bilet numarası ya da rezervasyon kodu ve yolcu soyadı bilgilerini girerek “Bilet Yönetimi / Check-in ” sekmesine tıklamanız gerekecektir. Görüntülenen sayfa üzerinden check-in işlemlerinizi gerçekleştirme ve bilet detaylarını görüntüleme imkanınız bulunmaktadır.

THY Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

THY müşteri hizmetleri, THY bilet sorgulama işleminizi gerçekleştirebileceğiniz kanallardan birisidir. Müşteri hizmetlerini arayarak rezervasyon işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Türk Hava Yolları müşteri hizmetleri irtibat numaraları şu şekildedir:

 • 444 0 859
 • 0 850 333 08 49

Türk Hava Yolları işitme engelli müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına görüntülü çağrı merkezi hizmeti de vermektedir. Bu hizmetten faydalanabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

Sayfanın orta kısmında ünlem simgesinin bulunduğu yerdeki linke tıklayarak görüntülü çağrı merkezine ulaşım sağlanabilmektedir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu