Bilgi Arşivi

2020 Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik kuralları, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan kurallardır. Bu kurallar trafiğe çıkan sürücülerin tamamının tabi olduğu kurallardır. Karayolları Genel Müdürlüğü bu kuralları düzenler ve denetler. Yaşanan gelişmeler ve alınan veriler değerlendirildiğinde değiştirilmesi veya düzenlenmesi gereken kuralları değiştirip düzenlerken bir yandan da kuralların işleyişini denetler ve kontrol eder. Kurallara uymayan ve kural ihlalinde bulunan sürücüler tespit edildiğinde, görevli trafik polisleri tarafından bu sürücülere trafik cezası uygulanır. Uygulanan cezanın belirli ödeme süresi ve yaptırımları bulunmaktadır. Zamanından önce ödenen cezalara erken ödeme indirimi uygulanır. Bu indirim belirli şartlar altında yalnızca belirli cezalara uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Nedir?

Trafik cezası, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kurallara uymadığı saptanan sürücülere, trafik polis ve görevlileri tarafından uygulanan cezadır. Sürücüler ceza almaları durumunda belirlenen miktardaki parayı ödemekle yükümlüdürler. Bu cezalar, trafik kurallarının etkili biçimde işlemesi, uymayanların ayırt edilmesi ve trafikteki bireylerin can ve mal sağlığının korunması açısından önem arz etmektedir. Trafik kurallarının uygulanışının denetlenmesi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezaları nakit olarak ödenebildiği gibi, kredi kartı, banka kartı, mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılarak da ödenebilir. Tüm bankalar trafik cezası ödeme hizmeti sunmaktadır. Banka mevduat hesabı üzerinden trafik cezası ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Ödeme işlemi gerçekleştikten sonra trafik cezası silinir. Fakat trafik sicil kaydı üzerinde kayıtlar tutulmaktadır. Bu sayede bireylerin daha önceden almış olduğu cezalar da görüntülenebilir. Ceza alınan konuda aynı şekilde tekrar kuralların ihlal edildiği saptanırsa yaptırımlar daha büyük olmaktadır. Bireylerin ödemeleri gereken ceza tutarı artmaktadır.

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafik cezası almış olan sürücüler, trafik cezalarını ödemek için vergi dairesine ve PTT şubelerine başvurabilecekleri gibi, herhangi bir banka aracılığı ile de ödeme gerçekleştirebilirler. Banka üzerinden yapılacak ödeme sırasında bireylerin bankada mevduat hesapları bulunuyorsa ödemeler internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla da yapılabilir. Trafik cezaları sürücü belge numaraları veya araç plaka numaraları üzerinden yazıldığı için bireylerin ödeme yapmak istediklerinde bu bilgileri vermeleri gerekmektedir.

Trafik Cezası Nereden Sorgulanır?

Trafik cezası sorgulama işlemi yapılırken bireyler, son bir yıla ait trafik cezalarını e-devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilirler. E-devlet sistemi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapılırken öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/ adresi ziyaret edilmelidir. Açılan sayfada ilgili yerlere T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilerek sisteme giriş yapılır. Daha sonra arama çubuğuna trafik cezası sorgulama yazılarak sunulan hizmetlerden ilgili olana erişim sağlanabilir. Bu sistem içerisinde plaka numarası üzerinden veya sürücü belgesi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapılabilir. Aynı zamanda bireylerin tabi olduğu trafik cezaları bireylerin ikamet adreslerine yazılı bildirge şeklinde postalanır. Postalama yoluyla tebliğ işlemi 15 gün içerisinde yapılır. Bireylere cezanın tebliğ edilmemiş olması halinde bireylerin cezaya itiraz etme hakları bulunmaktadır.

Trafik Cezası Ödeme Süresi Kaç Gündür?

Trafik cezası ödeme süreleri cezanın şekline göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle ceza ödeme süreleri cezanın kesilmesi sırasında görevli personele sorulmalı veya internet sitesi üzerinden gerekli bilgiler kullanılarak sorgulanmalıdır.

Trafik Cezası Erken Ödeme Nedir?

Trafik cezası erken ödeme, bireyin almış olduğu trafik cezasının tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde cezayı ödemesidir. Erken ödeme yapılması halinde ceza tutarı üzerinden indirim uygulanmaktadır. Bu sebeple bireylerin trafik cezalarını erken ödemeleri tavsiye edilir.

2020 Trafik Cezaları Ne Kadardır?

Trafik cezaları Karayolları Genel Müdürlüğü ve EGM tarafından belirlenmekte ve ilgili kurumların internet sitelerinde yayımlanmaktadır. Bununla birlikte en çok karşılaşılan trafik cezası şekillerinden bazıları şunlardır:

 • Emniyet kemerinin kullanılmaması 132 TL
 • Seyir halindeyken cep telefonu veya araç telefonu kullanmak 288 TL
 • Muayenesiz bir araçla trafiğe çıkmak 288 TL
 • Kırmızı ışığa riayet etmemek 288 TL
 • Hız sınırını %10- %30 arasında aşmak 288 TL
 • Hız sınırını %30- %50 arasında aşmak 598 TL
 • Hız sınırlarını %50 ve daha fazla oranda aşmak 1,228 TL
 • Sollama yapmanın yasak olduğu yerlerde önündeki aracı sollamak 288 TL
 • Öndeki aracı sollarken kurallara uymamak 288 TL
 • Dönüş kurallarına uymamak 132 TL
 • Şerit takibi ve şerit değiştirme kurallarına uymamak 132 TL
 • Mevzuatta izin verilmeyen araçlara ışıklı ve/veya sesli uyarı veren cihazları takmak ve kullanmak 1,228 TL
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak 6,334 TL
 • Sürücü Belgesi olmadan araç kullanmak 2,474 TL
 • Araç tescil belgesi ve tescil plakası almadan trafiğe çıkmak 1,228 TL
 • Aracı plaka olmadan kullanmak 2,081 TL
 • Araçta sahte plaka bulundurmak veya kullanmak 6,129 TL

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Trafik cezası erken ödeme indirimi her yıl için ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. Belirlenen trafik cezası erken ödeme indirimi trafik cezası tutarı üzerinden yüzdelik dilim olarak hesaplanır ve standarttır. Trafik cezaları tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde yani erken ödendiği takdirde ceza tutarının %25’lik kısmı ödenmez. 15 günü geçmiş trafik cezalarının ödenmesinde ise indirim hakkı bulunmamaktadır.

Erken Ödeme İndiriminden Nasıl Faydalanılır?

Erken ödeme indiriminden faydalanmak için herhangi bir belge ibrazına gerek duyulmaz. Yalnızca söz konusu trafik cezasının görüntülenmesi için gerekli olan araç plaka numarası veya sürücü belgesi numarası bilgileri girilmeli ve cezanın tebliğ edildiği sürenin 15 gün öncesinden daha erken olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bireyler trafik cezası erken ödeme indiriminden faydalanamazlar.

Trafik Cezası Faizi Ne Kadardır?

Trafik cezası tebliğ edildikten itibaren ay sonuna kadar ödenmelidir. Her ay sonunda ödenmemiş ve gecikmeye girmiş bulunan trafik cezaları için %5 faiz uygulanmaktadır. Bu faiz net ceza tutarı üzerine uygulanan faizdir.

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilebilir?

Bireyin adına kesilmiş olan trafik cezası 10 iş günü içerisinde bireye tebliğ edilmelidir. Tebliğ edilmediği takdirde bireyler Sulh Ceza Mahkemesi aracılığıyla cezalarına itirazda bulunabilirler. Trafik cezası direkt olarak yüze uygulandığı takdirde itiraz süresi 15 gün olup plakaya uygulanan cezalarda ise itiraz süresi cezanın kesildiği günden itibaren başlamış bulunur.

Trafik Cezası İtirazında Hangi Belgeler Gerekir?

Trafik cezası almış olan sürücüler ceza tebliğ edilmediği takdirde 10 gün içerisinde, trafik cezası direkt olarak yüze uygulandığı takdirde 15 gün içerisinde cezaya itirazda bulunabilirler. Trafik cezasına itirazda bulunmak için bireylerin şu belgeleri Sulh Ceza Mahkemesi’ne iletmeleri gerekmektedir:

 • Dava dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağının fotokopisi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı tebligat belgesinin fotokopisi
 • Kimlik veya sürücü belgesinin fotokopisi
 • Araç ruhsatının fotokopisi

İtiraz sırasında herhangi bir mahkeme görülmemektedir. İtirazın sonucu için nihai karar, dosyanın incelenmesinin ardından Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilir. Bireylerin itirazları kabul edildiği takdirde trafik cezası ödemeleri gerekmez. Ancak itiraz kabul edilmezse bireyler trafik cezasını ödemek zorunda kalırlar. İtiraz süresi erken ödeme indirimi için geçerli olan süreyi kapsamaz. İtirazı geçersiz olan bireyler yine de trafik cezası erken ödeme indiriminden faydalanabilirler.

Araç Alım Satım Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Memur Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu