Bilgi Arşivi

Trafik Kazası Tutanak Sonucu Nereden, Nasıl Öğrenilir?

Trafik kazası tutanak sonucu; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden öğrenilmektedir. SBM’nin web sitesi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca e-devlet sisteminde de aracın hasar durumu ile ilgili detaylı sorgulama yapılabilmektedir. SBM gerçekleşen kazanın taraflarının sorumluluk oranlarını kaza tespit tutanağını değerlendirdikten sonra eş zamanlı olarak sigortalılara bildirmektedir. Kusur değerlendirmesinde tarafların anlaşması durumunda dosya sonuçlanmaktadır. Eğer inceleme yapıldıktan sonra taraflar ilave bilgi ya da evrak sunarlarsa, 3 iş günü içerisinde kusur oranları SBM tarafından yeniden değerlendirilmektedir.

Trafik Kazası Tutanak Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Trafik kazası tutanağının tutulabilmesi için ilk etapta en az iki kişinin karıştığı bir trafik kazasının yaşanması gerekmektedir. Taraflar kaza tespit tutanağı doldurmaktadırlar. Ardından sigorta şirketlerine bu tutanağı iletmeleri gerekmektedir. Sigorta şirketleri ise bu tutanağın SBM’ye iletilmesinden sorumludur. Maksimum 1 iş günü içerisinde tutanağın SBM’ye iletimi gerçekleşmektedir. Sigorta şirketleri kendi kusur oranlarının değerlendirmesini yaptıktan sonra tarafların eşit derecede kusurlu oldukları konusunda anlaşmaları halinde dosya sonuçlanmaktadır. Eğer taraflar anlaşamazlarsa; 3 iş günü içerisinde dosya Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilmektedir. Tutanak Değerlendirme Komisyonu da 3 iş günü içerisinde dosyayı sonuçlandırmaktadır.

trafik kaza tutanagi

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl ve Kimler Tarafından Doldurulmalıdır?

Kaza tespit tutanağını kazaya dahil olan kişiler doldurmalıdırlar. Taraflar bu belgeyi şirketlerinin hasar bölümüne gönderdiklerinde, kaza anında çekilmiş olan fotoğraflar da tutanağın diğer detayları da SBM’ye iletilmektedir. Kusur oranları %0, %50 ve %100 olarak değerlendirilmektedir.

SBM’nin Görevi Nedir?

SBM’nin açılımı; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi olmaktadır. Sigorta şirketlerinin tutanakların girişini yaptıkları, sigortalıların tutanakları sorgulayabildikleri sistem; SBM’dir. Kaza Kusur Değerlendirme Komisyonu; bağımsız bir komisyon olmakla beraber kusur değerlendirmesi konusunda sigorta şirketleri bir anlaşmaya varamadıklarında dosyanın değerlendirmesini üstlenmektedir. Kaza Kusur Değerlendirme Komisyonu’nun sonuçlandırmış olduğu dosyalara itiraz edilecek ise; itirazlar için sadece mahkeme yolu açık olmaktadır.

Trafik Kazası Tutanak Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigortalıların trafik kazası tutanak sonucunda kusur oranlarını sorgulamak istemeleri durumunda izlemeleri gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.sbm.org.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Hizmetler menüsüne geçiş yapılmalıdır.
 • Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz butonuna tıklanmalıdır. Buradan kusur oranları ile ilgili net bir bilgi elde edilebilmektedir.

Trafik Kazası Tutanak Sonucuna İtiraz Süresi Ne Kadardır?

Kaza tespit tutanağının tutulması ve sonuçlanması ile beraber, SBM’den taraflara bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Bu mesaj hem SMS hem de e-posta aracılığı ile gönderilmektedir. Kaza tespit tutanağına itiraz edilecek ise; bunun için 5 iş günü süre verilmektedir. Bu süre içerisinde itirazlar iletilmelidir. Eğer bu süre içerisinde itiraz iletilmez ise veya iletilen itirazlar sonucunda talebin karşılanmadığı sonucuna varılmış ise; Tahkim Komisyonu ve özel hukuk yolları aracılığı ile itirazlar çözülebilmektedir.

SMS İle Araç Hasar Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç ile ilgili detay bilgiler, eksper raporuna göre değişen parçalar ve hasar geçmişi SMS ile öğrenilebilmektedir. Operatör fark etmeksizin SMS ile sorgulama yapılabilmektedir. Araç ile ilgili detay bilgileri öğrenmek için telefonun mesaj kısmına DETAY yazılmalı ve bir boşluk bıraktıktan sonra plaka yazılmalıdır. Ardından mesaj 5664’e gönderilmelidir. Bu şekilde araç ile ilgili öğrenilebilecek bilgiler ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Aracın markası
 • Aracın modeli
 • Aracın plaka değişim bilgisi
 • Araç türü değişimi yapılıp yapılmadığı
 • Son sahiplik süresi
 • Aracın tescil kaydının olduğu şehirler
 • Aracın çıkış tarihi
 • Hasar bilgisi

Trafik Kazası Sonrası Hasar Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç hasar bilgisi sorgulamak isteyenler; e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilmektedirler. Bunun için takip edilmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Hizmet alınabilecek kurumlar içerisinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi seçilmelidir.
 • İlgili kurum ile yapılabilecek işlemler içerisinden Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır.
 • Ardından kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı ile sisteme giriş yapılabilmektedir. E-devlet şifresi olmayanlar veya şifresini kaybedenler; PTT şubelerinden kimlik belgeleri ile beraber şifre alabilmektedirler.
 • Açılan sayfada trafik kazası tutanak sonucunda hasar durumu ile ilgili net bilgiler görülebilmektedir.

Plakadan Trafik Cezası İnternetten Nasıl Ödenir?

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortası İadesi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu