Ustalık Belgesi Nedir? Nereden Nasıl Alınır? Sorgulama

Ustalık belgesi almanın en kısa yolu, ustalık sınavlarına girmektir. Ustalık ve kalfalık belgesi alımında, kişiler fiilen eğitime sokulmakta ya da doğrudan sınava tabii tutulmaktadır. Mesleki eğitimlerin verildiği merkezlerde çıraklık eğitimi alındıktan sonra, ortalama 2-3 yıl içerisinde ustalık derecesine gelinmektedir.

Ustalık belgesi için mesleki eğitim merkezlerinin düzenleyeceği sınavlara katılım sağlanmalıdır. Eğitimlere girmek yerine, ustalık gerektiren meslekte çalışan kişiler, tecrübelerini sınavla da gösterebilirler. Ustalık sınavında yapılan uygulamalı testleri geçen kişiler, ustalık belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Ustalık Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Ustalık belgesi, belirli bir meslek alanında ileri derece bilgi ve donanıma sahip olunduğunu göstermektedir. Çıraklık ve kalfalık süresinin ardından alınan ustalık belgesiyle, mesleki alanda yeterlilik kanıtlanmış olacaktır.

Mesleki eğitim veren liselerden mezun olan kişiler ya da uygulamalı olarak bu meslekte uzun yıllar çalıştığını kanıtlayan kişiler, o alanda ustalık belgesi edinebilirler.

Kuaförlük, terzilik, berberlik, tamircilik, marangozluk ve daha birçok alanda kullanılan ustalık belgesi, kişilerin mesleki donanımlarını kanıtlar niteliktedir. Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla verilen ustalık belgeleri, dünyanın her yerinde geçerli sayılmaktadır. Ustalık belgesi alınan meslek kolunda, iş yeri açılmasına izin verilmekte ve yeni çıraklar yetiştirilmesi teşvik edilmektedir.

Ustalık Belgesi Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ustalık belgesi almak isteyen kişilerin, ustalık eğitimine katılması ve sınava girmesi gerekir. Ustalık eğitimleri, Mesleki Eğitim Merkezlerinde düzenlenmekte ve uygulamalı dersler verilmektedir. Çıraklık seviyesinde başlayan uygulamalı eğitimlerin ardından, ortalama 2-3 yıl içerisinde ustalık seviyesine çıkılmaktadır.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde verilen çıraklık eğitimlerinin tamamlanmasının ardından, yılda 3 defa düzenlenen kalfalık ve ustalık belgesi sınavlarına katılmak gerekir. İlk olarak kalfalık belgesi alan çıraklar, Ustalık belgesi için İler Meslek kurslarına katılmak zorundadır.

İleri Meslek eğitimlerinde, uzmanlık alınan alan için teorik eğitimler verilmektedir. Kalfalık belgesini alan ve bu alanda 2 yıl çalıştığını belgeleyen kişiler, pratik uygulama sınavına girerek ustalık belgesi alabilirler.

Mesleki eğitimlere katılmadan, doğrudan kalfalık belgesi ya da o alanda uzun yıllar çalışıldığını gösteren belgelerle, ustalık belgesi sınavına giriş hakkı kazanılabilir. Denklik belgesinin alınmasıyla da ustalık belgesi sınavlarına katılım sağlanmasına izin verilmektedir.

Ustalık Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Ustalık belgesi almak için gerekli görülen şartlar ve istenen evraklar, aşağıda sıralanmıştır:

 • Ustalık belgesi almak isteyen kişilerin, ilk önce kalfalık belgesi alması gerekmektedir.
 • 22 yaşından önce, ustalık belgesi alınmasına izin verilmemektedir.
 • Ustalık belgesi sınavına katılmak ve uygulamalı sınavı başarıyla vermek gerekir. Yıl içinde 3 defa düzenlenen sınavların kaçırılması durumunda, o sene ustalık belgesi alınması mümkün olmayacaktır.
 • Ustalık belgesi talep eden kişilerin, en az ilköğretim ya da ortaöğretim mezunu olması şart koşulmuştur. Meslek liselerinin bitirilmesi ya da denk olan açık öğretim diplomasının alınması zorunlu kılınmıştır.
 • Meslek eğitimlerine katılmadan sınava girmek isteyen kişilerin, ilgili meslekte en az 8 yıldır çalışıyor olması ve bu çalışma süresini kanıtlaması gerekir. İlk okul mezunlarının, meslekte en az 11 yıl çalışması gerekir.
 • Meslekte çalışıldığının kanıtlanması için e-devlet üzerinden hizmet dökümü alınmalıdır.

Ustalık Belgesi Almak İçin Gerekli Görülen Evraklar

 • Ustalık belgesi talep eden kişilere ait kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Mezun olunan okula ait diploma ya da bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Kişilere ait son 6 ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Ustalık talep edilen mesleği yapmaya uygun olunduğunu gösteren doktor onaylı sağlık raporu
 • Belirtilen alanda çalışıldığını gösteren belgeler
 • Kalfalık belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Ustalık belgesi başvuru dilekçesi
 • SGK hizmet dökümü

Belirtilen evrakların kuruma teslim edilmesinin ardından, ustalık belgesi sınavı için başvuru tamamlanacaktır. Belirtilen tarihler arasında sınava giren ve sınavını başarılı şekilde gerçekleştiren kişiler, ustalık belgesi almaya hak kazanacaktır.

Ustalık Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Ustalık belgesi alma süresi, denklik sistemi ve çıraklık eğitimi sistemine göre değişiklik göstermektedir. Denklik sonrası kalfalık belgesinin alınması için başvuru sonrasında ortalama 2 beklenmesi gerekir.

Denklik işlemleri için belirtilen sürenin geçmesinin ardından, 1 aylık sınav süreci bulunmaktadır. Sınavı başarıyla veren kişilerin ustalık belgeleri, ortalama 1 ay içerisinde basılmaktadır. Denklik sistemiyle ustalık belgesi alma süreci, ortalama 3-4 ay devam etmektedir. Sınavların yapılacağı tarihlere göre, belgenin alınma tarihi uzayabilir. Denklik belgesi yerine, çıraklık eğitiminden gelen kişiler, ortalama 5 yıl içerisinde ustalık belgesi alacaktır.

Ustalık Belgesi Denkliği Nasıl Yapılır?

Ustalık belgesi almadan önce, bu alanda denklik belgesinin alınması gerekir. Denklik belgesinin alınması için Mesleki Eğitim Kanununda yer alan 35. Madde dikkate alınmakta ve kişilerin denklik talep ettikleri alanlarda belli bir süre çalışılması şart koşulmaktadır.

Mesleki Eğitim Merkezlerinden denklik başvurusu yapılarak, ilk önce kalfalık belgesinin alınması ve ustalık belgesi sınavına girilmesi gerekmektedir.

Denklik talebi yapıp, kalfalık belgesi alan kişiler, doğrudan ustalık belgesi sınavına alınmaktadır. Ustalık belgesi için yapılan uygulamalı sınavları geçen kişiler, denklikle ustalık belgesi alma hakkı elde etmektedir.

Ustalık Belgesi Olan Kişiler Eğitim Verir Mi?

Ustalık belgesi alan kişiler, belgenin alanında eğitim verme hakkına sahip değildir. Ustalık belgesi alan kişilerin bu alanlarda eğitim verebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen iş pedagojisi eğitimlerine katılım sağlanmalı ve tüm eğitimler başarıyla tamamlanmalıdır. İş pedagojisi kurslarını tamamlayan kişiler, usta öğreticilik belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Eğitim verilecek meslek alanında, en az 12 kişilik sınıfın oluşturulması gerekmektedir. 12 kişinin başvuru yapmasının ardından, eğitmen belgesi bulunan ustalar tarafından kurs açılmakta ve 40 saatlik eğitim verilmektedir. 40 saatlik eğitimler, toplamda 8 derse bölünür ve derslere devamsızlık yapan kişilere, gerekli sertifikalar verilmez.

Ustalık Belgesi Sınavları Ne Zaman Düzenlenir?

Kalfalık ve ustalık belgesi sınavları, her sene şubat, haziran ve eylül aylarında tekrarlanmaktadır. Toplamda yılda 3 defa düzenlenen kalfalık ve ustalık sınavlarının haricinde farklı bir sınav ya da mülakat gerçekleştirilmemektedir.

Kalfalık ve ustalık sınavlarına, denklik belgesine sahip olan kişiler, çıraklara verilen tüm eğitimleri tamamlayan ve kalfa olan kişiler ve meslek liselerini tamamlayanlar katılmaktadır.

Kalfalık ve ustalık sınavları için gerekli denklik işlemleri, sınav tarihinden en az 1 ay önce gerçekleştirilmelidir. İl Denklik Komisyonu tarafından, yapılan denklik başvuruları değerlendirilmekte ve denklik belgeleri oluşturulmaktadır. Denklik belgesi olmadan, kalfalık ve ustalık belgesi sınavlarına katılım sağlanması mümkün değildir.

Ustalık Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ustalık belgesi ve kalfalık belgesi sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi kullanılmaktadır. E-devlet üzerinden gerçekleştirilen ustalık belgesi sorgulama işlemleri, aşağıda adım adım sıralanmıştır:

Ustalık Belgesi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr/myk-mesleki-yeterlilik-belgesi-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet sorgulama sayfasına erişilmelidir.
 • “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama” sayfasına erişmek için ana sayfadaki” Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Giriş sayfası açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası doğrulanmalı ve e-devlet şifresi girilmelidir.
 • Tüm bilgilerin tamamlanmasının ardından “Giriş” butonuna tıklayarak, sisteme erişim sağlanmalıdır.
 • E-devlet sorgulama sayfası üzerinden, denklik belgesi sorgulaması, kalfalık ve ustalık sınavının başvuruları ve ustalık belgesinin alınıp alınmadığına dair sorgulamalar yapılacaktır.

Kalfalık ve ustalık sınavını geçemeyen kişiler, sorgulama sayfası üzerinden herhangi bir bilgiye ulaşamazlar.

SGK İlişiksizlik Belgesi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu