Bilgi Arşivi

Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Uzman çavuş maaşı, özellikle gençlerin uzman çavuşluğu seçmesinde etkili olan faktörlerden biridir. TSK son yaşanan darbe girişimi ile birlikte daha da hızlanarak ordu yapılanmasında önemli değişikliklere gidiyor. Bunun başında profesyonel ordu anlayışı geliyor. Bu anlayış içinde bünyesine ücretli olarak çalışan çok sayıda uzman çavuş ve uzman erbaş alımı yapılıyor. Bu iş için son yıllarda yapılan başvurusu sayısında önemli bir artışın yaşandığını da söyleyebiliriz. Tabi bunun en belirgin nedenlerinden birisi vatan sevgisi olarak baş gösterirken diğer nedeni ise yüksek ücret skalasıdır. Sizde bu mesleği düşünenlerden birisiyseniz ve eğer mesleği tercih ederseniz ne kadar maaş olacağınızı merak ediyorsanız sizlere genel olarak bilgi vermeye çalışacağız. Bu bilgi her yıl farklılık göstermektedir.

Uzman Çavuş Maaşı 2018

2018 yılında gerekli sınavları geçtikten sonra eğitimini başarı ile tamamlayan uzman çavuşlar 3.500 TL maaş almaktadır. Bu maaş miktarı mesleğe ilk defa giriş yapanlar için geçerlidir. 2017 yılında bu maaş 3.000 TL’nin biraz üzerindeydi. Son güncelleme ile bu miktara ulaşılmıştır.

uzman cavus maasi ne kadar
uzman cavus maasi ne kadar

Tabi uzman çavuş maaşı görev yerinize ve katıldığınız operasyonlara göre farklılık gösterebiliyor. Doğu bölgesinde görev yapan, aile yardımında faydalanan ve çatışmalara dahil olan personelin alacağı maaş 6.000 TL’nin üzerine çıkabilmektedir. Bunun yanında doğu olarak isimlendirilen adı terör ile sık anılan noktalarda görev yapanları tazminatları da yüksek olmaktadır.

Jandarma Uzman Çavuş Maaşları

Sözleşmeli Er Maaşları

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Sizinde gelecekte aklınızda bu işi yapma düşüncesi varsa öncelikle belirlenen şartları sağlamalı, ardından başvurunuzu yapmalı ve gerekli sınavları başarılı ile geçmelisiniz. Son olarak da zorlu eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. İlk olarak bu mesleğe başvurmak için şartların neler olduğunu söyleyelim. Öncelikle 27 yaşından büyük olmamalı ve en az orta öğretim diplomasına sahip olmalısınız. Daha önce TSK bünyesinde görev yapmamış olmanız gerekiyor. Boy ve kilo detayından bahsetmiyoruz bile. Bu gibi detayları sağladığınızı düşünüyorsanız Milli Savunma Bakanlığının açmış olduğu sınava başvurabilirsiniz.

Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sınav tarihi hakkında size bilgi verilecektir. Sınavı başarı ile geçerseniz ardından fiziki sınava tabi tutulacaksınız. Bunu da başarı ile geçen birisi son olarak sözlü sınav ile karşılaşacaktır. Bu üç sınavı da başarırsanız zorlu eğitim süreci için davet edileceksiniz. Eğitiminizi de tamamladıktan sonra görev yerinize atamanız yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı