Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar? Zamlı Maaşlar

Uzman çavuş maaşları her zaman merak edilen konular arasında yer almaktadır. Zorlu ancak sosyal olanakları oldukça fazla olan askerlik mesleği bünyesinde yer alan uzman çavuşluk mesleği askerlik çağına gelen tüm erkekler tarafından yakından yakına bilinip takip edilmektedir.

  EN DÜŞÜK ORTALAMA
Uzman Çavuş Maaşı 15.620,00 TL  19.530,00 TL

Uzman çavuş olmak belirli sınav ve tetkikler sonrasında mümkündür. Uzman çavuş alımı adı altında yayınlanan Türk Silahlı Kuvvetleri kaynaklı duyuruları takip ederek başvuru olanaklarını takip edebilirsiniz. İçeriğimize geçmeden evvel siz değerli okurlarımıza uzman çavuşluk mesleğinin içeriğinden bahsetmek istiyorum.

Her zaman denildiği üzere askerlik mesleğinin sosyal olanakları çok fazladır. Meslek edebi olarak kutsaldır ve yapan kişinin de severek yapması durumunda kişiye büyük fırsatlar tanımaktadır.

Özellikle aldığınız izin ve tatil arayışlarınızda TSK tarafından size sağlanan sosyal olanaklardan faydalanabilirsiniz. Ordu evleri, askeri kamplar ve diğer askeri tesisler bu noktada çok büyük olanaklardır. Uzman çavuş alımı sonrasında başarılı olursanız bu olanakların tamamından faydalanabilirsiniz.

Uzman Erbaş Nedir?

Uzman erbaş uzman eğitim almış asker personeline verilen addır. Aslında erbaşlık mesleği diye bir meslek yoktur. Erbaş nedir sorusuna verilebilecek cevap şu şekilde anlatılabilir. Uzman onbaşıları ve uzman çavuşlar genel olarak uzman erbaş adını alır. Bu meslek içerisinde ki rütbe grubuna verilen addır.

Hangisi daha iyidir veya hangisi daha iyi maaş alır sorusuna görev tanımları karar vermektedir. Her ikisi de TSK bünyesinde aynı seviyede yer almaktadır. Erbaş maaşları değişkenlik göstermektedir.

Asker Harçlığı Ne Kadar, Kimlere Verilir?

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvurusu

Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Uzman Erbaşlar Ne Kadar Maaş Alır?

Uzman erbaş maaşları yıllar geçtikçe devlet yetkilileri tarafından yapılan zam ile artmaktadır. Uzman çavuş maaşları temelde bir kişinin hayatını idame etmesine yetecek düzeydedir. Siz değerli okurlarımızın da tahmin edeceği üzere bu maaşlar görev tanımına göre değişmektedir. Öyle ki doğu bölgelerinde veya sınır dışında görev yapan uzman çavuşlar maaş zamlarını daha fazla alırlar. Bu noktada temel ödeme metotları kişiye meslek ortamında iletilecektir.

Güncel uzman çavuş maaşları uygulanan zamlarla değişkenlik göstermiştir.  Temel görev tayini yapılmış bir uzman çavuş yardımlar hariç olarak 9600 TL – 14.950 TL arasında bir ücret alır. Buna ek olarak devlet tarafından askeri personele sunulan çocuk yardımı da eklenmektedir.

Doğu bölgelerinde görev yapan uzman çavuş personeli ise maaş ücretinde büyük bir yükseliş gözlemleyecektir. Doğuda görev alan uzman çavuş maaşları 9500 TL ile 18000 TL arasında değişmektedir . Ancak doğuda uzman çavuş çalışma şartları oldukça zorlayıcıdır. Bu konuda adayların bilgilendirilmiş olması gerekmektedir.

Suriye’de görev yapan uzman çavuş maaşları

Yurtdışında görev verilen uzman çavuşlara yurtiçinde görev verilenlere göre daha yüksek maaş ödenmektedir. Ayrıca operasyonlara katılanlara ve operasyonda bulunulan süre boyunca ilave ödemeler yapılmaktadır. Suriye’de ya da ülkemiz dışındaki topraklarda görev alan uzman çavuşların aylık ortalama maaşları 19.000-25.000 TL arasında değişmektedir.

Uzman Erbaşlık İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Uzman çavuş şartları ilk başta mecburi askerlik sürecinde öğrenilmektedir. Herhangi bir neden dolayısıyla açılan başvurulara zamanında evrak teminlerini yapıp başvurmak ilk adım olarak adlandırılabilir. Sonrasında başvuru merkezi tarafından sunulan kılavuz önderliğinde sınav merkezlerine gitmeniz gerekmektedir.

Uzman erbaş alım şartlarına olan fiziki ve maddi uyumluluğunuz burada test edilecektir. Sonrasında açıklanan sınav sonuçları ile meslek durumunuz belirlenecektir. Askerde uzman çavuş olmak için oluşan olanakları kaçırmamanız sizin lehinize olacaktır.

Uzman Erbaş Olmak İçin KPSS Gerekli Mi ?

Son yapılan açıklamalar ve tüzükler gündeme getirildiğinde uzman erbaş alımı KPSS ilişkisinde bir kesinlik bulunmamaktadır. Sadece adayın evvelinde Kamu personeli seçme sınavına girmiş olması gerekmektedir. Henüz yapılan açıklamalar ve kılavuzlar bünyesinde taban puan uygulaması bulunmamaktadır. Uzman çavuşluk KPSS taban puan uygulaması birkaç sene içerisinde getirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu