Bilgi Arşivi

2020 Varlık Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Varlık vergisi, emlak vergisi olarak da adlandırılır. Bu vergi, mülk sahiplerinin her sene ödemekle yükümlü oldukları bir vergi türüdür. Ödenmemesi durumunda her yıl, ödenecek toplam borç üzerinden %1,6 faiz uygulanır. Her sene belediyeler tarafından toplanan bu vergi, isteğe bağlı olarak 2 taksit şeklinde ödenebilmektedir. İlk taksiti mayısta, ikinci taksiti kasımda ödenebilecek bu vergi, bina ve arazi ödemesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Türkiye sınırları içinde yer alan her türlü yapı, 1319 sayılı kanun kapsamında bina vergisi olarak vergilendirilmektedir.

Varlık Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Varlık vergisinin hesaplanmasında etkili olan, her yıl yenilenen ‘ yeniden değerlenme oranı’dır. Bu oranın her yıl değişmesi nedeniyle varlık vergisinin miktarı her yıl daha fazla yükselmektedir.

Varlık vergisinin hesaplanmasında belirlenen en temel iki değişken, şu şekildedir:
 • Bina metrekaresinin normal inşaat maliyeti
 • Asgari metrekare arsa birim değeri

Bu iki değişken göz önüne alınarak ödenmesi gereken varlık vergisi miktarına karar verilir. bina metrekaresi başına düşen normal inşaat maliyeti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. Asgari metrekare arsa birim değerini ise belediyeler tarafından kurulacak komisyonlar belirler. Binanın metrekare başına düşen birim değerinin merkezi bir şekilde belirlenmesi sayesinde, metrekare başına düşen tutar değişkenlik göstermez. Her belediye için aynıdır. Ancak asgari metrekare arsa birim fiyatını, kurulan komisyonlar belirler. Bu nedenle birbirinden ayrı komisyonların dahil olması durumunda iki ayrı sokaktaki ev için bile ayrı asgari metrekare arsa birim fiyatları belirlenmektedir.

Varlık Vergisi Vergiye Tabi Olma Oranları Nedir?

Varlık vergisine tabi olma oranları, %10 kültür payından başlamaktadır. Bu pay, ödeme yapacağınız miktarın %10’unun devlet tarafından alınması anlamına gelir. %10’luk payı çıkardığınızda meskenin vergiye tabi olma oranları büyükşehirler için şu şekildedir:

 • Konutlar için binde 1
 • Binalar için binde 2
 • Arazilerde binde 1
 • Arsalar için binde 3
Büyükşehir dışında kalan bölgeler göz önüne alındığında yapılan oranlama ise şu şekildedir:
 • Meskenler için binde 2
 • Binalar için binde 4
 • Arazilerde binde 2
 • Arsalarda binde 6

Kişiler, belirlenen mesken değerinin oranlarını hesaplayarak varlık vergilerini ödemekle yükümlüdür.

Varlık Vergisini Ödemekle Yükümlü Kişiler Kimlerdir?

Varlık vergisi ödeme zorunluluğu bulunan kişiler şu şekildedir:
 • Kişilerin taşınmaza ait tapuda isimlerinin geçmesi gerekmektedir. tapu kendi üzerine olmayan kişinin vergi ödeme zorunluluğu yoktur.
 • Kayıt dışı gayrimenkullerin yasallaştırılması için noterde sözleşme imzalanmış olması gerekir.
 • Miras yoluyla gelen varlıklarda vergi yükümlülüğü, vasiyet eden kişinin vefat ettiği gün başlar.
 • Taşınmazın birden fazla ortağının olması durumunda her yıl varlık vergisinin ortak bir şekilde ödenmesi sağlanır.

Varlık Vergisi Nasıl Ödenir?

Varlık vergisinin ödenmesi için öncelikle kişilerin belediyeden beyanname almaları gerekmektedir. Varlık vergisi ödemesinin yapılabilmesi için bu beyannamenin uygun bir şekilde doldurulması gerekir. Beyanname başvurusunda bulunurken kişilerin yanında tapu, T.C. kimlik kartı ve kullanım izin belgelerinin bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda doldurulacak beyannamenin alınabilmesi için konutun bulunduğu adres, mükellefin vergi numarası ve ikamet adresinin beyan edilmesi gerekir. Beyannamenin doldurularak teslim edilmesi ile varlık vergisi ödenmeye hazır hale gelir. Direkt olarak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne ait veznelerden, belediyelerden ve Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web adresinden uygun ödeme şekilleri ile varlık vergisi ödemesi gerçekleştirilir. Ayrıca e- devlet sistemi üzerinden varlık vergisi ve diğer vergilere ilişkin borçlar sorgulanabilir.

Kambiyo Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Konut Ekspertiz Değeri Neye Göre Belirlenir?

Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu