Emeklilik

Vazife Malulü İkinci Emeklilik Hakkı

Vazife Malulü ikinci emeklilik fırsatı sunulmakta olup görev malulü olarak aylık alırken, SSK (4A) ya da BAĞ-KUR (4B) statüsünde çalışılarak ikinci bir emekli aylığı alınabilmektedir. Vazife malulü aylığı alan kişinin 4A ya da 4B statüsünde çalışması mümkündür ve gerekli olan prim ve sigorta süresini tamamladıklarında ikinci kez emekli olabilirler. Bu tarz bir durumda vazife malulü olan kişiler hem vazife malulü aylıklarını hem de emekli maaşlarını kesintiye uğramadan alabilmektedirler.

İlgili maddeye göre vazife malulü olan kişi dilerse 4A kapsamında çalışabilir ya da vergi mükellefi olarak 4B kapsamında kendi işini yürütebilir. 4A ya da 4B kapsamında işlerini yürütürken de vazife malullüğü için aldığı aylı kesintiye uğramaz. Vazife malulü olan kişinin 4A ya da 4B sosyal güvencesiyle emekli olabilmesi için gerekli şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir.

Vazife malulü aylığı hiçbir şekilde kesintiye uğramamaktadır. Harp malulleri sigortalı olarak çalışmaya başlarsa, vazife malulü ayıkları kesilmemektedir. Aynı şekilde normal vazife malulü olan kişiler için de sigortalı çalışma, vazife malulü aylıklarının kesilmesine sebep olmamaktadır. Bu sayede çalışan gazilere erken emeklilik 2019 yılında bir fırsat olarak sunulmaktadır.

Vazife Malulü Olan Kişi İçin SSK ve BAĞ-KUR Ödemeleri

Özel sektörde çalışan bir vazife malulü için %2 oranında iş kazası meslek hastalığı primi ödenmesi gerekmektedir. Bu %2’lik prim işveren tarafından ödenmekte olup vazife malulü kişi uzun vadeli prim ödemesini kendi yapmak istediğinde 24 kodu ile SGK’ya bildirim yapması gerekmektedir. Vazife malulü kişi kendi işinde faaliyet gösterecekse ya da bir şirkete ortak olacaksa yine iş kazası meslek hastalığı primi olarak %2 prim ödemesi yapması yeterli olacaktır. Kişi isterse prim ödemelerini uzun vadeye çevirebilir ya da emekli olduğunda daha yüksek maaş almak için prim ödemelerini yükseltebilir.

Vazife Malullüğü Nedir?

Vazife malullüğü; devlet memurlarının görevleri sırasında meydana gelebilecek bir kazadan dolayı iş gücü kaybı yaşaması ve bu sebeple malul kalması sonucu girdikleri durumdur. 5510 sayılı kanun kapsamında; eski ismiyle Emekli Sandığı, yeni ismiyle 4C’ye bağlı olarak çalışan bir kişinin görevi sırasında iş gücünü kaybetmesini sağlayacak bir olay yaşaması sonucunda vazife malullüğü aylığı bağlanmakta ve belli haklar tanınmaktadır.

Kimler Vazife Malulü Olamaz?

Vazife malullüğüne sebep olabilecek bir durum yaşandığında, bu durumun nasıl ve hangi şartlarda gerçekleştiği de büyük önem taşımaktadır. Kişinin vazife malulü olabilmesi için görevi sırasında uygun şartlarda iş gücü kaybetmiş olması gerekmektedir. Bu durumda kimler vazife olamaz sorusunun yanıtı şu şekildedir;

 • Malullüğe sebep olan olay sırasında kişinin keyif verici içki ya da herhangi başka bir madde kullanmış olması
 • Malullüğe sebep olan olay sırasında kanun, tüzük ve verilen emirlerin dışında hareket edilmiş olması
 • Malullüğe sebep olan olay sırasında yasak fiillerin yapılıyor olması
 • Malullüğe sebep olan olay sırasında intihara teşebbüs edilmiş olması
 • Malullüğe sebep olan olay sırasında sebebi ne olursa olsun kendisi ya da başkasına, menfaat sağlama ya da zarar verme amacı taşıyan bir eylem yapılması

Yukarıda sıralanan sebeplerden dolayı malul olan bir kişi vazife malulü sayılmamakta olup vazife malullüğü maaşı alamaz ya da vazife malullüğü haklarından faydalanamaz.

Vazife Malulü Olunabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Vazife malulü olunabilmesi ve vazife malulü haklarından faydalanılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. İlgili kanunun 12. maddesi kapsamında bir kişinin vazife malulü sayılabilmesi için;

 • Vazifesini yaptığı sırada,
 • Vazifesi dışında idarecileri tarafından ve başka bir kamu idaresine ait başka bir işi yaparken,
 • Çalıştığı kurumun menfaatini korumak amacıyla bir iş yaparken,
 • İdarecisi tarafından sağlanan bir araç ile işe giderken ya da işten dönerken,
 • Çalıştığı kurum içerisinde herhangi bir neden dolayı yaşanan bir kazadan dolayı malul olmuş olması gerekmektedir.

Vazife Malullüğü Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vazife malullüğü başvurusu, malullüğe sebep olan olayı takip eden 15 gün içerisinde yapılmalıdır. Başvurunun hem ilgili kurum hem de hem de sigorta ya da hak sahipleri tarafından yapılması gerekmektedir. Vazife malulü olan kişi aktif olarak çalışıyorsa 4C kapsamında çalıştığı kuruma başvuru yapması gerekmektedir.

İşinden ayrılmış ve vazife malulü olmuş bir kişi ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmalıdır. 5434 sayılın kanuna göre askerlik görevi sırasında vazife malulü olan kişiler ise başvurularını E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilmektedir. Bu başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-erbas-ve-erler-ile-guvenlik-korucularina-vazife-malullugu-ayligi-baglanmasi adresine giriş yapılması gerekmektedir.

Vazife Malullüğü Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Hangileridir?

Vazife malullüğü başvurusunun dilekçe ile SGK’ya ya da Emeklilik Daire Başkanlığı’na yapılmalıdır. Başvuru için temin edilmesi gereken evraklar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Ayrıntılı kaza raporu
 • Kütük kayıt defteri fotokopisi
 • Olay yeri tespit tutanağı
 • Terhis belgesi
 • Sakatlanma varsa kesin işlemli rapor aslı
 • İdari tahkikat raporları
 • Olay esnasında görevli olduğunu kanıtlar belge
 • İlk müdahale raporu
 • Olay günü hava değişim raporu
 • Olay yeri krokisi
 • Olay ölümle sonuçlanmış ise ölüm belgesi ve raporu
 • İdari tahkikat raporları

Hangi Mesleklerle İlgilenenler Vazife Malulü Olabilir?

Bir kişinin vazife malulü olabilmesi için Emeli Sandığı kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir. Ast subay, subay, uzman jandarma, polis, teğmen, er, erbaş, mühendis, memur, öğretmen ya da doktorluk mesleğiyle uğraşan kişiler görevleri sırasında malul duruma düşerse vazife malulü olarak adlandırılmaktadır.

Vazife Malullüğü Aylığı Ne Kadardır?

Vazife malulü olan kişilere ödenen aylıklar, maluliyetin derecesine göre değişiklik göstermektedir. Vazife malullüğü 6 dereceye bölünmüş olup maaşı en yüksek olan derece birinci derecedir. Vazife malulü maaş hesaplamaları yaklaşık olarak şu şekildedir;

 • derece maluliyet olursa ödenen maaş yaklaşık 2390 TL’dir.
 • derece maluliyet olursa ödenen maaş yaklaşık 2700 TL’dir.
 • derece maluliyet olursa ödenen maaş yaklaşık 3040 TL’dir.
 • derece maluliyet olursa ödenen maaş yaklaşık 3400 TL’dir.
 • derece maluliyet olursa ödenen maaş yaklaşık 3900 TL’dir.
 • derece maluliyet olursa ödenen maaş yaklaşık 4350 TL’dir.

Vazife malullüğü aylığı maluliyetin başladığı ve işle ilişiğin kesildiği tarihi takip eden aybaşında ödenmeye başlanmaktadır. Vazife malulü aylıkları, ilgili kişinin fiili ve itibari hizmetlerinin toplamı esas alınarak hesaplanmaktadır. 30 yıl ve üzeri hizmeti olan kişilerde hem maaş bağlanmakta hem de emekli ikramiyeleri ödenmektedir. 30 yıldan az olan hizmetlerde ise hizmet 30 yıl olarak kabul edilir ve maaş o şekilde hesaplanır.

Vazife Malullüğü Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vazife malullüğü sorgulama işlemi telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. Bunun için Alo 170 arayabilir, vazife malullüğü ile ilgili detaylı sorgulama yapabilirsiniz. Vazife malullüğü ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi Alo 170’i arayarak öğrenmeniz mümkündür. Telefon aracılığıyla sorgulama yapılmasının yanı sıra www.alo170.gov.tr adresi üzerinde de online olarak sorgulama yapmak mümkündür. Bunun için siteye girdikten sonra ‘Canlı Destek’ bölümüne tıklamanız yeterlidir. Online olarak ilgili danışmanlarla yazışabilir, merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu