Bilgi Arşivi

2020 Veraset ve İntikal Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Veraset ve intikal vergisi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde mirasçılık yoluyla el değiştiren mallara ait vergidir. Verginin oranı, mal varlığına göre değişir. hesaplamada kullanılan oranların bu değişikliği, kişilerin mirası hangi yoldan ve hangi akrabalık derecesinden aldığına göre de değişiklik gösterir. Varisin evlat edinme yoluyla mal varlığına sahip olması halinde bu vergi hesaplanamaz. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunmaz şartı olmadan hesaplanan bu vergi, sadece Türkiye vatandaşlığı bulunan kişilerin ödemesi gereken bir meblağdır. Varislikle elde edilen mirasın büyüklüğü arttıkça alınması gereken verginin oranı da artar.

Veraset ve İntikal Vergisi Oranları Nelerdir?

Veraset ve intikal vergisi ödemeleri, miras alınan mal varlığının nakit değeri üzerinden hesaplanır. Bunun için mal varlığına biçilen oranlar şu şekildedir:
  • Miras alınan miktarın ilk 350.000 TL’lik kısmı için veraset vergi oranı %1 olarak belirlenmiştir. ivazsız vergi oranı ise %10’dur.
  • Sonra gelen 850.000 TL için ödenmesi gereken vergi oranı %3 olarak belirlenmiştir. ivazsız vergi oranı %10’dur.
  • Sonra gelen 1.800.000 TL için veraset vergi oranı %5’tir. Bu kısmın hibe vergi oranı ise %20 olarak belirlenmiştir.
  • Sonra gelen 3.300.000 TL mirasın veraset vergi oranı %7 olarak belirlenmiştir. ivazsız vergi oranı ise %25’tir.
  • Matrahın 6.300.000 TL’yi geçmesi durumunda ödenmesi gereken veraset vergi oranı %10’dur. İvazsız veraset ve intikal vergi oranı ise %30 olarak belirlenmiştir.

Bir kişiye anne, baba ve eşlerinden ivazsız mal intikali durumunda vergi, ivazsız vergi oranının yarısı kadar uygulanır. Birinci derece akrabalardan kalan mirasların vergisi daha düşük olmaktadır. kişilerin mirasının şans oyunlarından veya çekilişlerden kazanılan tutarlarla bağlantılı olması halinde uygulanacak vergi oranı %20 olarak sabit kılınmıştır.

Veraset ve İntikal Vergisinde İstisnalar Nelerdir?

Veraset ve intikal vergisinde istisnai durumlar şu şekilde sayılabilir:
  • Miras geçişi ile elde edilen ev eşyaları, aile yadigarları ve tablo gibi simgesel eşyalar vergiye tabi kılınmamaktadır. Gazilik madalyası gibi madalyalar da bu kanuna tabi değildir.
  • Çocuklar ve işten geçen mirasların 306.603 TL’si vergiye tabi değildir. Yalnızca eş olması durumunda mirastan alınan payın 613.582 TL’lik kısmından vergi alınmaz. Miras nedeni eşin şehit olması ise, istisnai tutar 1 kat arttırılır.
  • Örf adetler gereğince verilen hediyeler veraset ve intikal vergisine tabi değildir.
  • Dul ve yetimlere bağlanan aylıklar, ikramiyelerle emeklilere verilen maaş, vergiden muaftır.
  • Bakanlar kurulu tarafından belirlenen maluliyet ve muaflıklar, vergiye tabi olmaz.

Veraset ve İntikal Vergisinde Hesaplama Nasıl Yapılır?

Veraset ve intikal vergisinin hesaplanmasında şu yol izlenir:

2020 yılında vefat eden kişinin mirasçısı konumunda 2 çocuğu olduğunu varsayalım. Kişinin 700.000 TL tutarında bir mal varlığı miras bırakmış olsun. Her çocuğa mirastan 306.603 TL düşer. mal varlığı 350.000 TL üzerinde olduğundan, 306.603- 350.000 TL hesaplanır. Buradan 43.397 TL bulunur. bu tutarın %1’i, 433.97 TL’ye tekabül eder. Kişilerin ödeyecekleri vergi tutarı 433.97 TL’dir.

Veraset ve İntikal Vergisinde Taksit Yapılır Mı?

Vergi taksitlendirmesi, yılda 2 defa, en fazla 3 yıl şeklinde ödenebilir. Her yılın mayıs ve kasım aylarında ödeme yapılması gerekmektedir. Önceki örnekte kardeşlerin ödemekle yükümlü olduğu veraset ve intikal vergisi tutarı kişi başı 433.97 TL idi. Bu durumda bu kardeşler vergilerini 3 yılda öderse, her yıl 2 taksit ödenmesi halinde ilk taksit tutarları 72.32 TL olacaktır.

Varlık Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Kambiyo Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

VGM Bursu Ne Kadar, Başvuru Nasıl Yapılır, Şartları Neler ?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu